Vajinismus Nedir?

Bu bölümde vajinismus problemi hakkında ayrıntılı bilgiler bulunmaktadır. 'Vajinismus nedir' , anlamı ne demek, belirtileri neler, kullanılan yöntemler neler, ilaç tedavileri ve tedavi fiyatları ile ilgili bilgiler yer almaktadır.

Detaylı olarak  A'dan Z'ye Vajinismus Hakkında sayfasında yer alan ayrıntılı linkleri inceleyebilirsiniz..  

Vajinismus hastalarımız HERA Vajinismus Tedavi, Eğitim ve Araştırma Derneği tarafından sertifikalandırılmış uzman hekimlerimizden destek alabilmektedirler.

Her üç şehirdeki vajinismus tedavileri birebir aynıdır.

Bilgi, Ücretsiz Danışmanlık ve Randevu için numaramız:

Telefon: 0(850) 303 2000

Vajinismus nedir?
Vajinismus kadının cinsel ilişki sırasında birleşme anı geldiğinde kadının kendisini istem dışı kasmasına bağlı olarak cinsel ilişkinin gerçekleşememesi veya oldukça zor, acılı bir şekilde gerçekleşmesi olarak tarif edilen bir hastalıktır. Sorunu yaşayan kadınların % 90'ı halen bakiredirler ve hiç bir şekilde eşleriyle cinsel birleşme sağlayamamışlardır. % 10'luk bir kısmı ise oldukça ağrılı, acılı şekilde eşleriyle ilişkiye girebilmektedirler. Bazı vajinismus hastaları ise yalnızca bir veya birkaç ilişkiden sonra eşleriyle bir daha birliktelik sağlayamamışlardır.

Vajinismus sorunu kadınlarda kadınlarda cinsel ilişkiye girememe nedenleri  arasında ilk sırada gelmektedir, İlk Gece Korkusu olarak da tarif edilmektedir. Bazen de yaşanılan bazı ruhsal travmalar sonucunda da ortaya çıkabilmektedir. 

Vajinismus tarifleri, anlamı
Vajinismus sorununun değişik anlamı, tarifleri, tanımlamaları da mevcuttur. Bir tanıma göre vajinismus bir 'erteleme kaçınma hastalığı' dır. Sürekli ertelenen, görmezden gelinen, tedavisi için kaçınılan bir durumdur. Vajinismus Hastaları genelde problemlerini görmezden gelmekte, üstüne düşmemekte, hatta yaşadıkları utanç duygusundan dolayı sorunlarını kimseyle paylaşamamaktadırlar. Halbu ki sorun ülkemizde ve tüm dünyada oldukça yaygındır. Paylaşılmadığı için gizli kalmaktadır.  

Cinsel Terapist Helen Singer Kaplan'a göre vajinismus bir 'fobik reaksiyon' olarak tanımlanmaktadır. Yani, kadının cinsel ilişki karşısında yaşadığı derin korkudur.

Vajinismus ne demek? En güncel tarifi 
Son zamanlarda yapılan en güncel tanıma göre de vajinismus; kadının kendi arzusuna rağmen vajina içine eşinin penisi de dahil olmak üzere, parmak, fitil, tampon gibi yabancı cisimleri alamaması olarak tarif edilmektedir. Yani aslında yalnızca ilişki ile ilgili değil, vajina içerisine her türlü yabancı cisim almada sorun yaşanmaktadır. Hatta sorunu yaşayanların pek çoğu genital bölgelerine dokunmak ve bakmak ile ilgili ciddi rahatsızlıklar yaşamaktadırlar.

İlişkinin tam olarak gerçekleşememesi veya yarım olarak (kısmi) birleşmenin olaması da vajinismus belirtileri arasındadır.
Vajinismus nedenleri arasında en sıklıkla yetiştirme tarzındaki geleneksel yapı ve ilk gece ile ilgili yanlış ve abartılı hikayeler yer tutar. Kızlık zarı ile ilgili doğuştan gelen anormallikler de soruna yol açabilir. Vajina darlığı çok nadir görülen bir problemdir. Hatalı jinekolojik yaklaşımlar, zor ve travmatik doğum veya jinekolojik müdahaleler de vajinismus başta olmak üzere bazı cinsel problemlere neden olabilir.
Vajinismus tüm cinsel sorunlar arasında en fazla hekime başvuru nedenidir. Maalesef pek çok çift bu cinsel sorunlarını aşmaktan çok, çocuk sahibi olmak niyeti ile kliniklere başvurmaktadır. Halbuki; vajinismus yalnızca bir cinsel sorun değildir. Tüm hayatı, evlilikleri, sosyal yaşamı ve psikolojik (ruh) sağlığı etkisi altına almaktadır. Bu yüzden farkına varıldığı anda tedavi edilmelidir. Profesyonel yardım alınmadığı takdirde bir çığ gibi büyümekte ve işin içinden çıkılmaz hale gelmektedir. İlişkinin tam olarak gerçekleşememesi veya yarım olarak (kısmi) birleşmenin olaması da vajinismus belirtileri arasındadır

Jinekolog Op. Dr. Süleyman Eserdağ'ın Çalışmaları
Jinekolog, Aile Danışmanı, Cinsel Terapist Op. Dr. Süleyman Eserdağ vajinismus ve cinsel tedaviler konusunda ülkemizin önde gelen hekimlerinden birisidir.   


                     
Dr. Eserdağ 2014 yılında Avrupa Cinsel Tıp derneği (ESSM) ve Avrupa Seksoloji Federasyonu tarafından sertifika alan 'Fellow' düzeyinde ülkemizin ilk jinekolog- cinsel terapistlerinden olmuştur.

Avrupa Board Sertifikalı Cinsel Terapist ve Jinekolog Op. Dr. Süleyman Eserdağ 2015 yılı ocak ayında da ülkemizin vajinismus konusunda çalışan ilk derneği olan 'HERA - Vajinismus Tedavi Eğitim Derneği' ni kurmuştur. 

Diğer taraftan 2015 ile 2017 yılları arasında İrlanda merkezli ECAMS (Avrupa Estetik Tıp ve Cerrahisi) Genital Estetik Bölüm Başkanlığı görevinde bulunmuştur.

2017 yılında ISAGSS (Uluslararası Estetik Genital Cerrahi ve Cinsel Tedaviler Derneği'ni) kurmuştur.

Halen bu derneğin başkanlık görevini sürdürmekte, bu alanda da ulusal ve uluslararası hekimlere yönelik kurslar düzenlemekte, ulusal - uluslararası toplantılara konuşmacı olarak davet edilmektedir. 

 

Hera facebook grubuna siz de katılın!...

Ülkemizin en aktif facebook vajinismus grubuna siz de katılın!.

Vajinismus sorununu bizimle yenen hastalarımızla
bire bir mesajlaşın, vajinismus hasta videolarını izlerken yalnız olmadığınızı anlayın!...

(Açık gruptur, üyelik şartı bulunmaz)


Vajinismus tedavisi nasıldır?
Ülkemizde her 10 kadında bir görülen vajinismus hastalalığı günümüzde %100'e yakın bir başarı oranıyla tedavi edilebilmektedir.

Vajinismus tedavisi için en önemli başarı kriterleri: 
► Güven (Tedaviye-Terapiste ve Hastanın kendisine) 
​► Sabır ve irade
​► Verilen çalışmaların bire bir uygulanmasıdır.

Vajinismus tedavisini uygulayacak merkez veya cinsel terapist hekimin bilgi ve tecrübesi başarıdaki en önemli unsurlardır. Yanlış veya eksik uygulanan yöntemler sorunun daha da derinleşmesine, boşanmaya kadar giden evlilik problemlerine neden olabilir.

Vajinismus tedavileri HERA bünyesinde, Op.Dr. Süleyman Eserdağ önderliğinde gerçekleştirilmektedir. 
♦ İstanbul Nişantaşı'nde Avrupa Board Sertifikalı Cinsel Terapist, Jinekolog Op. Dr. Süleyman Eserdağ ve Aile Danışmanı Uz. Dr. Şenay Eserdağ,

Vajinismus Tedavi Yöntemleri
Vajinismus Tedavi Merkezi Seçimi başarıdaki en önemli unsurdur. Vajinismus tedavisinde kullanılan ilaçlar tedavi için yeterli değildir ve kesin çözüm için cinsel terapi şarttır.

Diğer taraftan vajinismus tedavi yöntemleri de kişiden kişiye farklılıklar gösterebilmektedir. En sık tercih edilen yöntemler arasında 'Bilişsel ve Davranışsal Cinsel Terapiler' yer almaktadır. Bu yöntemler arasında öncelikle doğru bir cinsel bilgilendirme yapılır ve daha sonra verilen bazı uygulamalarla öğrenilenlerin pekiştirilmesi sağlanır. Vajinismus egzersizlerindeki amaç vajinal kanalda yer alan pelvis kaslarının kontrol altına alınmasıdır.

Verdiğimiz çalışmalar arasında 'Parmak Egzersizleri' YOKTUR. Parmak egzersizi olmadan vajinismus tedavisi  mümkündür. Onun yerine hastalar açısından rahat bir şekilde uygulanan bazı pelvik egzersizler yer almaktadır.

Tarafımızca yapılan yöntemlerle vajinismus tedavi süresi ortalama olarak 3 gündür. Adım Adım Vajinismus Tedavisi ile sorun giderilmektedir. İleri düzeydeki ağır hastalarda tedavi süresi 4-5 günü bulabilir.

Uygulanan farklı yöntemlerde 'Sistematik Duyarsızlaştırma' adı verilen teknikle kişinin adım adım korku ile yüzleşmesi sağlanır. Bu şekilde kalıcı çözümü elde etmek mümkün hale gelmiştir. Vajinismus tedavi sonrası dönem yapılacaklar da önemlidir. Tüm çiftleri sorunlarını aştıktan sonra bambaşka bir dünya beklemektedir.

Vajinismus tedavisi için Botulinum toksini uygulaması da yapılabilir. Bunun için vajinal kaslara yapılan botulinum enjeksiyonu ile bu bölgedeki kaslar geçici olarak felç edilmektedir. Ancak vajinismusta botulinum toksini uygulaması destekleyici bir yöntemdir; tek başlarına çözüm üretmez, diğer cinsel terapilere eklendiğinde anlamlıdır.

Vajinismus sorunu yaşayan hastaların bir kısmındaki sebep daha önceden yaşanmış psikolojik travmalardır. Nitekim, pek çok cinsel travmalar kadınlarda başta vajinismus olmak üzere cinsel isteksizlik, cinsel tiksinti ve orgazm olamama gibi problemlere yol açar. Bu tür hastalarda regresyon hipnozu ve EMDR terapisi de yapılabilmektedir. Amaç; geçmişte yaşanılan olaya bağlı olarak gelişen travmanın izinin azaltılarak yok edilmesidir.

Vajinismus tedavisi için hipnoz uygulamalarının bir kaç avantajı vardır. Kişinin özgüven ve motivasyonunu arttırır, verilen telkinler ile farkındalığı sağlar. Bu şekilde tedavi sürecini kısaltmakta, kolaylaştırmaktadır.

Bu konuda Bilimsel Çalışmalarımız ve geliştirdiğimiz tedavi yöntemlerimiz değişik bilimsel platformlarda da dile getirilmektedir. 

Daha önce evli olup boşanan veya evli olmadan önce bu sorunun farkına varan kadınlar da bekar olarak tedavilere kendi başlarına gelebilmektedirler. Bekarlarda vajinismus tedavileri evli olan çiftlerden farklı değildir.

Bazen erkek eşlerdeki cinsel sorunlar da önemlidir. Erkeklerde cinsel ilişkiye girememe nedenleri faklılıklar göstermektedir. Erkeklerde görülen cinsel sorunlar vajinismus problemi ile karışabilir. Evlilik sorunları olan çiftlerde evlilik terapileri, erkek eş ile ilgili cinsel sorunu olanlara erkek eş cinsel tedavileri de eklenmelidir.
 
Vajinismus Tedavi Fiyatları hastalığın durumuna ve derecesine göre değişmektedir. Bu konuda merkezlerin farklı fiyat uygulamaları mevcuttur. 


VAJİNİSMUS HAKKINDA KONU BAŞLIKLARI 

Vajinismus Hastaları:
Tedavi Görmüş Hastalarımızdan "Vajinusmus Öyküleri"
Bir Hastamızın Kaleminden: "Vajinismus Günlüğü" 
Bir Hastamızdan "Vajinismus Mektubu ve İlginç Hayat Öyküsü"

Kadınlar kulubu web sitesi / Vajinismusu Yaşayanlar, Forumlar:
Vajinismus / Kadınlar Kulubu Hasta Yorumları 
Vajinismus Tedavisi Forumlar / Kadınlar Kulubu 
Vajinismus Nedir? Ekşi Sözlük
Vajinismus Haberleri (Basında Çıkan Makaleler)

Vajinismus Hastalarımızdan "Orijinal Mektuplar":
Ayşe Hanım'ın Başarı Öyküsü

A'dan Z'ye Vajinismus:
Vajinismus ile ilgili Kongre Sunumumuz
(Vajinismus ile ilgili olarak 1-3 Mayıs 2015 tarihlerinde International - Anatolian Twin Congress on Neuroscience and Sexual Health kapsamında Op. Dr. Süleyman Eserdağ'ın sunumu. )


Cinsel İlişkide Ağrı Sorunu
Ağrılı cinsel ilişki (Disparoni)
Vulvodini ('vulvodynia') nedir?
Vulvodini tedavisi nasıldır?
Vulvar vestibulitis nedir?
Vulvar vestibulitis tedavisi nasıldır? 
Vajinal kuruluk

    
 


 Bu bölümde çözüm için evde kendi kendinize yapabileceğiniz basit vajinismus egzersizleri yer almaktadır:
 
 
Vajinismus egzersizleri >>  
 
Vajinismus ve parmak egzersizi  >>  
 
Kegel egzersizleri  >>


Vajinismus Hastalığı Hakkında Farklı Tarifler 
Vajinismus Hastalığı vajinanın 1/3 alt kaslarının kadının istemi, iradesi dışında kasılması ve buna bağlı olarak cinsel birleşmenin sağlanamaması olarak da tarif edilmektedir. Normalde kadının tamamen kendi kontrolündeki kaslar cinsel birleşme anı geldiğinde istemsiz şekilde kasılmakta ve cinsel ilişkiye izin vermemektedir. Hatta elle veya ayakla eşi iterek engel olma çabaları da olabilir. Sorunu yaşayan kadınların eşleri cinsel ilişkide 'penisin duvara çarpması' gibi bir his yaşadıklarını ifade etmektedirler. Gerçekten de vajinal kaslar son derece güçlü bir şekilde kasılmış ve içeriye girişe asla izin vermemektedir. Her bir ilişki denemesi hüsranla sonuçlanmakta ve yaşanılan hayal kırıklıkları zamanla ilişkiden uzaklaşmaya, deneme sıklığının azalmasına ve cinsel isteksizlik problemine dönüşebilmektedir.

Vajinismus çifterinin bir kısmı kendilerini oldukları gibi kabul etmekte ve aylarca, hatta yıllarca süren 'Cinsel İlişkisiz' evliliklerine devam ederek sorunlarını görmezden gelmektedir. En fazla çocuk istemi ile hekime başvuru yapılmaktadır. Vajinismus ve hamilelik tedaviye başlamada en önemli itici güç olmaktadır.

Vajinismus eşlerinin çok büyük bir bölümü aşırı anlayışlı, aşırı hoşgörülü erkeklerden oluşmaktadır. Zaman içerisinde erkek eşlerde de erken boşalma, sertleşme veya cinsel isteksizlik gibi sorunlar ortaya çıkabilmektedir. Vajinismus hasta eşleri de yaşadıkları sıkıntılarını tüm iş hayatlarına ve sosyal ortamlarına taşımaktadırlar. Ancak vajinismus hastalarında eş desteği son derece önemlidir.

Bazı vajinismus erkek eşleri tedaviye inanmadıkları için tedaviye karşı bir direnç gösterebilirler. Bu durumda kadının vajinismus tedavileri için erkek eşi ikna etme konusunda çaba göstermesi şarttır. Sorun öncelikle kendi problemidir ve yanına mutlaka eş desteğini de almalıdır. Vajinismus sorunu hem kadınlarda hem de erkek eşlerde pek çok problemin kaynağıdır.

Tedavisi Mümkün!
Vajinismus problemi günümüzde uygulanan modern, etik, bilimsel tedavi teknikleri ve bireye özgü yöntemler sayesinde %100'e yakın bir oranla tedavi edilebilmektedir. Zamanla sorunun büyümeden, erken dönemde hallolması evlilik hayatında karşılaşılabilecek pek çok sorunun önüne geçecektir. Tedaviye başlamadan önce ilk yapılması gerekenler; böyle bir hastalığın varlığını kabul etmek ve daha sonra da uygun bir merkezden destek almak için harekete geçmek olacaktır

Tedavi için hayal kırıklığına neden olan önerilmeyen yöntemlerden uzak durmak da önemlidir. 
 

ÖNEMLİ NOT:
Bu bölümde vajinismus problemi ile ilgili önemli bilgiler bulunmaktadır. İlgili hastalarımızın öncelikle bu sayfa içindeki tüm bilgileri okumalarını daha sonra da ayrıntılı bilgiler içeren  www.vajinismus.com.tr web sitesine girmelerini önermekteyiz.
Bu sitelerde Vajinismus Tedavi Yöntemleri ile ilgili A'dan Z'ye bilgiler bulunmaktadır.  
 


DİĞER VAJİNİSMUS WEB SİTELERİ
  For Arabic Language Click Here   >>>     (Arapça Web Sayfamız)
  Click For Our English Web Site About Vaginismus    >>> 
(İngilizce Web Sitemiz)
 www.vajinismus.usVajinismus hastalarımızın başarı öyküleri için You Tube kanalımızı ziyaret ediniz  >>>

 

Hera Klinik: Vajinismus Tedavi ve Genital Estetik Merkezi
0530 763 3400