Vajinismus Eşleri

Vajinismus problemi aynı zamanda eşleri de derinden etkilemektedir. O yüzden bir çift sorunu olarak görülmelidir. Aslında çözülmediği zaman bu problem farkında olmadan daha da karmaşıklaşmakta, adeta 'saatsiz bomba' gibi ne zaman patlayacağı belli olmadan gizliden gizliye büyümektedir.

Vajinismus eşleri evliliklerinde, psikolojik ve sosyal hayatlarında büyük sorunlar yaşar.

Problemi yaşayan tüm vajinismus eşlerine önerilerimiz ise makalenin en alt kısımda yer almaktadır.

Vajinismus eşleri neler yaşar?
Vajinismus hasta eşleri genel anlamda çaresizlik içindedirler. Eşlerini çok sevmelerine ve her zaman eşleriyle iyi zaman geçirmelerine rağmen çözemedikleri bu cinsel sorunları gittikçe büyümektedir. Daha sonrasında bu durum yalnızca bir cinsel sorun olmaktan çıkarak bir 'evlilik problemine' dönüşebilmektedir.

Çoğu erkek ise eşine değer vermekte ve onu üzecek, canını sıkacak en küçük imalardan bile kaçınmaktadır. Eşlerin çoğu aşırı bir hoşgörü ile eşine yaklaşmakta ve bu sorunun günün birinde mutlaka çözüleceğini inanmaktadır; bu şekilde tedavi için eşini zorlamaksızın gereksiz yere yıllarca bekleyebilmektedir.

Erteleme kaçınma hastalığı
Vajinismus bir erteleme kaçınma hastalığı olarak bilinmektedir. Eşlerin bir kısmı böyle bir tedaviye gereksinimlerinin olmadığı düşünerek tedavilerini yıllarca erteleme yoluna gidebilir. Hatta böyle bir sorunun varlığını bile reddederek sorunu görmezlikten gelebilir. Hatta tedavilere destek olmak yerine köstek olabilir.

Daha da kötüsü bazıları eşlerini bir türlü anlamakta direnmekte; sürekli aşağılayıp, suçlama, hatta şiddet uygulamaya başvurabilmektedir.  Zamanla ağırlaşan sözel ve fiziksel şiddetler boşanmalara kadar giden bir sürecin başlamasına neden olur.

Vajinismus eşlerinin bir kısmı da kendilerini yoğun iş ortamlarına atarak evlerine mümkün olduğunca geç gelmeye başlarlar. Nadiren de olsa eşlerini aldatmayı kendilerine hak görenler dahi vardır.

Aseksüel evlilikler
Bazıları eşini her haliyle sevdiğini ifade etmekte, onu olduğu gibi kabul etmekte ve bu şekilde tam bir cinsel yaşam olmaksızın evliliği sürdürmeyi kabul etmektedir. Zaten zamanla kendilerinde de cinsel isteksizlik sorunu ortaya çıkacak ve cinselliği istemeyeceklerdir. Bu şekilde tamamen “aseksüel evlilikler" gelişebilir.

Vajinismus eşlerinin büyük bir kısmı, aynı kendi eşleri gibi (inançları veya düşünceleri gereği) daha önceden hiç ilişkiye girmemişlerdir. Cinsellikle ilgili bilgi ve tecrübeleri son derece az olan bu grupta, cinselliğe karşı eğilim de az olabilir. Bu nedenle eşlerine son derece yumuşak ve sabırlı davranmaktadırlar. Hatta öncelikle sorunu kendilerinde arayarak gidip ürolog doktor muayenelerini yaptırabilirler.

Erkek eşlerde zamanla cinsel ilişki sıklığının azalmasına paralel olarak erken boşalma ve sertleşme problemi (iktidarsızlık) görülebilmektedir. Uygun tedavi yöntemlerinden sonra bu sorunlar da kendiliğinden düzelecektir. Bazı durumlarda sorun ilerlemekte ve erken boşalma tedavisi veya sertleşme sorunu tedavisi de gerekli hale gelebilmektedir. 

Eşlerin önemli bir kısmı zaman içinde sorunun ciddiyetini kavrayarak veya “baba olma arzusu” oluştuktan sonra uygun bir tedavi merkezini araştırmaktadır. Bazı eşler de tedavilerde, aynı eşleri gibi utangaç ve sıkılgan görünümler sergileyebilir.

Burada unutulmaması gereken en önemli söz “vajinismusun destek alınmadan kesin olarak çözülemeyeceği ve yıllar içerisinde sorunun büyüyeceğidir”.  Bu nedenle erkek eşlerin hayat arkadaşlarını motive ederek tedaviye bir an önce başlatmalarını, asla kırıcı davranmamalarını ve tedavi süresince sürekli destekleyici olmalarını önermekteyiz.

Eşlerde Oluşabilecek Psikolojik Durumlar
Reddetme
"Devamlı reddedilmekten yoruldum.  Evlenmeden önce belki daha iyi fiziksel ilişkimiz vardı. Benimle romantizm ya da seks yapmak istememesine sebep olarak bende ne var?  Önce sadece cinsel birleşmenin gerçekleşememesiydi, fakat şimdi beni neredeyse hiç istemiyor."

Empati kurma
"Bunu başkaları öğrenirse karım mahvolur. Bu kadar çok acıya maruz kalıyor olması çok kötü hissetmeme sebep oluyor. Kötü düşünmediğini ve beni kırmak istemediğini biliyorum ama benim hayatım da perişan. Kendimi çok kötü hissediyorum; tıkandım ve ne yapacağıma dair hiçbir fikrim yok."

Uzaklaşma
"Ev hayatım rezalet, öyleyse ben de kendimi tamamen işe vermeliyim ya da erkek arkadaşlarımla vakit geçirmeliyim. Kendimi işime vererek bir yerlere ulaşabilirim ve başka şeyler düşünürüm.  Acaba eski sevgilim ne yapıyor? "

Vajinismus aşamalarından geçmek bir ilişkiyi son limitine kadar test edebilir. Yüreklendirme, sevgi, sabır ve iletişim bu dönemde ilişkinizi güçlendirmekte çok faydalı olur.  Birlikte üstesinden geldiğinizde, yeni ve zevkli seksüel deneyimlerle geleceğinizin istediğiniz gibi olmasını sağlayabilirsiniz.

Vajinismus eşleri için öneriler

Belki kadınlarda bu tür cinsel problemlerin olabileceğini evlenip bu problemin içine düştükten sonra duydunuz ve neden böyle bir durumun sizin başınıza geldiğini bir türlü anlıyamıyorsunuz.  Belki de eşinizi çok seviyor ve onu her ne kadar anlamaya çalışıyor olsanız da halen bir takım içsel gerilimlerden kendinizi geri alamıyorsunuz..

Belki de -siz de eşiniz gibi- tüm durumu kabul ettiniz, ama zaman zaman yine de kendi kendinize "keşki böyle olmasaydı" diyorsunuz. Ya da sorununuzu inkar edip kendinizi  -yoğun iş hayatınız gibi- başka konular ile avutmaya çalışıyorsunuz.

Öncelikle vajinismusun eşinizin hatası olmadığını kesinlikle bilmelisiniz. Bu yalnızca onun değil, bir çift olarak her ikinizin de problemi sayılır.

Vajina kaslarında hissettiği spazmlar penisin içeri girmesini imkansız kılmakta ve her türlü deneyim eşinizde acıya sebep olmaktadır. Bu spazmlar istem dışı olmakta ve bilinçli yönlendirme yoktur. Yani, bunun oluşmasına eşiniz sebep olmamaktadır.  Bu konuda onu anlayışla karşılamalısınız.

Bu durumun üstesinden gelmede sizin sabrınızın, anlayışınızın ve işbirliğinizin önemi çok büyüktür.

Diğer bir konu da vajinismus sorununun profesyonel bir destek almadan çözülemeyeceğidir. Vajinismus bir erteleme- kaçınma rahatsızlığıdır ve tedavi görmeden problem aşılamaz!

Pek çok vajinismus eşi "bu sorunu kendimiz çözebiliriz, bu kadar küçük bir sorun için tedaviye gerek yok" gibi düşüncelerle eşini tedaviye yönlendirmemekte, hatta tedavi için direnç oluşturmaktadır. Bu son derece yanlıştır. Çünkü çözüme kavuşmayan sorun omuzlara binen yükü her geçen gün biraz daha ağırlaştırır, sorunu bir evlilik problemi haline getirir, sıkıntıları ve güvensizlikleri arttırır. Onun için zaman geçirmeden, bir an önce tedaviye başlamanızı öneriyoruz.

Artık sorunu kabul ederek profesyonel bir destek almak için harekete geçme zamanınız geldi! Eşinize destek olmanız, onu her açıdan motive etmeniz, rahatlatmanız sorunun çözümünü oldukça kolaylaştıracaktır. Eşinizi asla kırmayınız, üzmeyiniz, aşağılamayınız.

Vajinismus tedavisi sonrası tüm hayatınız pozitif yönde şekllenecek, inanamayacağınız ölçüde değişime uğrayacaktır. Ünlü filozofun dediği gibi "Çaresizsiniz veya Çare Sizsiniz". 

Hera Klinik: Vajinismus Tedavi ve Genital Estetik Merkezi
0530 763 3400