Vajinismus Tedavisinde Parmak Egzersizleri

Vajinismus tedavisi için parmak egzersizleri. Parmak egzersizi nasıl yapılır?Vajinismus sorunu yaşayan hastalar pek çok tedavi yöntemine başvurabilmektedir.

Vajinismus terapi kliniklerinde hastalara en sık olarak verilen ev ödevleri ve vajinismus egzersizleri arasında “parmak egzersizi” yer almaktadır. O nedenle bu bölümde parmak egzersizi yani vajinismus tedavisi amacı ile vajinismus hastalarına verilen parmak egzersizleri ele alınmaktadır.

Öncelikle tarafımızdan uygulanan tedavilerde hastalarımız için parmak egzersizi YOKTUR,  bunu yeniden hatırlatmak isteriz. Neden vermediğimiz de bu konunun sonunda belirtilmektedir. Parmak egzersizi olmadan vajinismus tedavileri ile ilgili yazıyı da mutlaka okumanızı öneririz. 

Bu bölümün amacı tedaviye gelemeyecek olan kişilerin evde yapabileceği bu vajinismus egzersizlerini öğrenmeleridir.

Vajina kası (PC kası) hakkında...
Vajina 9-10 cm uzunluğunda bir kanaldan oluşmakta olup bir kas dokusundan yapılmıştır. Vajina kasları “istemli” olarak çalışan yani kişinin kendi kendine kontrol altına almasına uygun olan kaslardır. Normalde zaten kadınlar bu kasları gün içinde de kontrollü olarak kullanmaktadır: idrar yapma fonksiyonunda.

Normalde idrar geldiğinde vajinal kaslar idrarı tutmak için kendisini kasar, kişi idrar yapmaya oturduğunda ise gevşer ve bu şekilde idrar çıkışı sağlanmış olur.

Vajinismus hastalığı ise istemli olarak çalışan bu kas grubunun ilişki sırasında kontrolden çıkması halidir. İlişki sırasında adeta beyinden gelen uyarılar doğrultusunda kişi kendisini savunmaya almakta, vajinal kaslar istemsiz ve kontrolsüz bir şekilde kasılmaktadır. Bu nedenle vajina sanki bir etten duvara dönüşmekte ve penisin içeriye girmesine engel olmaktadır.

Parmak egzersizi neyi amaçlar?
Vajinismusta parmak egzersizinin amacı vajina kaslarının kontrollü bir şekilde yönetilmesini öğretmektir.

Vajina giriş kısmında kızlık zarı bulunur. Kızlık zarının içinde bir delik mevcut olup bu delik adet kanının dışarıya akışını sağlar. İşte parmak egzersizinde kişi önce kendi parmağı ile daha sonrasında eşinin parmağı ile bu deliği aşıp vajina içini hissetmesi amaçlanır.

Vajinismusta parmak egzersizi nasıl yapılır?
Vajinismusta parmak egzersizi “in vivo duyarsızlaştırma” adı verilen bir teknikle önce hastanın kendi parmağı ile daha sonrasında ise “in vitro duyarsızlaştırma” denilen teknikle eşinin parmağı yapılmaktadır.

Vajinismusta uygulanan parmak egzersizlerindeki diğer bir amaç da vajina içine dokunmanın verdiği hassasiyetin azaltılmasıdır; yani kişiyi ilişkiye hazırlamaktır.

Vajinismus Tedavisi İçin Parmak Egzersizi Nasıl Yapılır?
Parmak egzersizi için önce sırt üstü yatar pozisyonu alın, bacaklarınızı kendinize doğru çekin ve kendinizi derin nefes alış verişleriniz ile gevşetin. Daha sonra sağ veya sol fark etmez kolunuzu düz uzatın ve el bileğinizi iyice bükün.  Önce küçük parmağınızın bir boğumunu kızlık zarından vajina içine sokmaya çalışın. Kızlık zarınıza zarar vermekten korkmayın, bu sorun oluşturmayacaktır.

Ayrıca derin nefes alış verişiniz vajinal kas spazmını çözer ve sizi rahatlatır. Parmağınızın bir boğumu geçtikten sonra kişi ikinci boğumu ile vajina içine girmeye çalışın, daha sonra da parmağınızın tamamını sokmaya çalışın.

Serçe parmağınızın tamamı girdikten sonra işaret parmağınız ile aynı şekilde egzersizi deneyebilirsiniz.

Parmak egzersizi oldukça sabır gerektiren bir çalışmadır. Kendi parmağınız yaptıktan sonra aynı egzersizi eşinizin parmağı ile yapınız. Eşinizin önce bir parmağı, daha sonra da iki parmağı ile vajina içine girmesine izin veriniz. Eşinizin iki parmağının tamamı vajinanız içine girebiliyor hale geldikten sonra da ilişki denemelerine başlayabilirsiniz.

Parmak Egzersizleri Çok Çekici Gelmeyebilir…
Parmak egzersizi pek çok vajinismus hastası tarafından çok çekici gelmemekte, hatta oldukça itici bulunmaktadır. 

Pek çok vajinismus hastası bu egzersizi yapamamakta ve bu nedenle umutsuzluklara kapılmaktadır. Pek çok vajinismus hastası da parmak egzersizlerini çok hijyenik bulmamakta ve bu nedenle yapmaktan kaçınmaktadır. Tüm bu nedenler kişilerde cinsel tedaviye bir direnç geliştirmekte ve tedavilerden uzaklaşmalara neden olmaktadır.

Tarafımızdan Yapılan Tedavilerde Parmak Egzersizleri YOKTUR…
Pek çok kliniklerde uygulatılan parmak egzersizleri vajinismus tedavi yöntemleri arasında ilk sıradadır. Bu kliniklerin yaklaşıma göre bir yerde doğru da olabilir. Ancak biz vajinismus hastalarımıza parmak egzersizleri, parmak ile ilgili çalışmalar ve ev ödevleri vermemekteyiz. Çünkü sıkıcı gelen ve hastalar tarafından onaylanmayan cinsel tedavilerde direnç gelişmesi sonucuna kişiler tedavilerini yarıda bırakabilmektedirler.

Diğer taraftan vajinismus hastalarının bir kısmı evde veya kliniklerde kendi başlarına parmak egzersizlerini öğrenmelerine ve yapabilmelerine rağmen, yine de eşleri ile cinsel ilişkiye girememektedirler.

Vajinismus tedavisinde bilimsel olmayan ve önerilmeyen yöntemlerden de uzak durulmalıdır.  

Başarı için 'Adım adım vajinismus tedavisi' makalemizdeki ip uçları da son derece önemlidir. 

A'dan Z'ye Vajinismus: 
Vajinismus sorunu çözüm yolları 
 

YOUTUBE VAJİNİSMUS HASTA VİDEOLARI:
       (Dr. Süleyman Eserdağ)


 


  

1.5 yıllık evli vajinismus hastamızın başarı öyküsü >>> 
Vajinismus Tedavisi sonrası hayatınızda neler değişecek?  >>> 
3 yıllık evli Fatoş hanımın vajinismus hikayesi   >>> 
5 yıllık evli Sema hanımın vajinismus başarı hikayesi  >>> 
8 aylık evli çiftimizin inanılmaz vajinismus öyküsü  >>> 

Daha nice başarı öyküleri için You Tube kanalımızı ziyaret ediniz  >>>

Hera Klinik: Vajinismus Tedavi ve Genital Estetik Merkezi
0530 763 3400