Adım Adım Vajinismus Tedavisi (10 Adım)

Vajinismus sorunu mutlaka profesyonel destek ile çözüme kavuşabilen bir cinsel problemdir.

‘10 adımda vajinismus tedavisi’ ve bu bölümde yer alan 'Adım Adım Vajinismus Tedavisi' sorunu yaşayanlar için izlenmesi gereken bir yol haritasıdır. Diğer bir ifade ile 10 adımda vajinismus tedavisi başarıya ulaşmanızdaki en önemli anahtarlardan birisidir.  

İşte tedavilerde başarıya ulaşmanızda son derece işinize yarayacak ‘Adım Adım Vajinismus Tedavisi’ için çok önemli ip uçları ve atılacak adımlar…  

10 Adımda Vajinismus Tedavisi 

Adım Adım Vajinismus Tedavisi İçin Önemli İp Uçları 
1.    10 Adımda Vajinismus tedavisi için ilk basamak;
‘Hastalığı kabullenin’. Pek çok çift sorununu reddetmekte ve görmezden gelmektedir. Hâlbuki, vajinismus sorunu tüm dünyada ve ülkemizde oldukça sık olarak görülen bir cinsel problemdir..

Öncelikle bu hastalığı reddetmeden, kabullenerek işe başlamalısınız. Hastalığı kabullenmeme, görmezden gelme gibi durumlar erkek eşlerde de sıkça ortaya çıkmaktadır. Sorunun uzaması çözümsüzlüğü daha da arttırmaktadır. 

2.    Asla yalnız değilsiniz!  Pek çok vajinismus çifti, yaşadıkları bu cinsel problemi yalnızca kendilerine has olarak görürler. Bu nedenle sorunlarını kimseyle de paylaşamazlar. Hâlbuki ki bu durum herkesin başına gelebilecek bir sağlık problemidir ve asla utanılacak, çekinilecek bir durum değildir.

Türkiye'deki en büyük vajinismus facebook sayfasını ziyaret etmeniz sizin motivasyonunuzu arttıracaktır: www.facebook.com/groups/heraklinik  

3.    İyi bir şekilde bilgilenin. Cinsel ilişkide kasılma ile kendisini gösteren vajinismus sorunu hakkında yeterli bilgi düzeyine kavuşmanız sizi rahatlatacaktır. Sorununuz üzerine adım adım gidin. Bunun için güvenilir web siteleri, eğitici kitap ve DVD’ler iyi birer kaynak olabilir. 

4.    Ertelemeyin!  Vajinismus bir ‘erteleme hastalığı’ olarak da bilinmektedir. Sorunu yaşayanların pek çoğu yaşadıkları onca probleme rağmen tedavilere başlamakta gecikmektedirler. Vajinismus, yalnızca uzman desteği ile aşılabilir; boş yere aylarınızı, hatta yıllarınızı heba etmemek için bir an evvel harekete geçmelisiniz.

5.    Vajinismus tedavi merkezi araştırması önemlidir. Başarıyı elde etmenizde en önemli faktörlerden birisi güvenilir, vajinismus tedavileri konusunda bilgi ve deneyim sahibi bir merkezin veya cinsel terapist hekimin araştırılmasıdır. Referans olarak; tanıdığınız hekimler, internet siteleri ve sosyal forumlardan araştırma yapabilirsiniz. Mağdur duruma düşmemek için bu konuda suistimal eden pek çok merkezin olduğunu da bilerek, baştan iyi bir araştırma yapmanız şart! Her başarıya ulaşmayan tedavi; umutların biraz daha yıkılması, maddi kayıpların biraz daha artması, sorunun biraz daha büyümesi demektir. 

6.    Kendinize güvenin! Vajinismus hastalarının pek çoğu kendilerine karşı güven sorunu yaşarlar. ‘Herkes yapsa da ben asla beceremeyeceğim’ endişesi hat safhadadır. Olumsuz düşünceleri bir kenara bırakın. Bu konuda zihninizde sürekli bir şekilde ‘Başaracağım, Yeneceğim!’ kelimelerini tekrar edin. Bu şekilde kendinizi sürekli motive edin ve lütfen kendinize güvenin. Daha önce başardığınız olayları, aştığınız zorlukları, sıkıntıları bir düşünün. Hayatınızda aşamayacağınız hiçbir engel yok!

7.    Azimli ve kararlı olmalısınız! Hastalığı yenmeyi kendiniz için istemelisiniz; eşiniz istedi diye veya çocuk olsun diye değil. ‘Ben bu vajinismus sorunumu kendim için aşacağım, bu sorunla artık yaşamak istemiyorum, kendim için ve kesin çözüm istiyorum’ cümleleri zihninizde sürekli yankılansın. Tedavilerde azimli, kararlı, gayretli olmanız şarttır.

8.    Tedavilerde sabırlı olmalısınız. Tedavi sürecinde dönem dönem iniş çıkışlar olabilir. Bu son derece normaldir. Bu konuda sabrınızı ve gayretinizi sürekli taze tutmalısınız. Çifte özel teknikler sayesinde 3-4 gün gibi kısa sürede aşabilirsiniz!.

9.    ‘Carpe diem’ (Günü yaşa!)  Geçmiş dönemde eşiniz ile ilgili evlilik sorunları ile karşılaşmış olabilirsiniz. Bu durum genelde eşlerin de vajinismus sorunu hakkında bilgisizliğinden kaynaklanır. Eşinizi de anlamalısınız. Geçmişin kötü izlerini bir kenara bırakarak bu güne ve mutlu yarınlarınıza odaklanmanın zamanı artık geldi. Geçmişin kötü anılarını bir kenara bırakın. 

10.     Eşinize destek olun!  Vajinismus tedaviniz sonrasında eşinizde de erken  boşalma, sertleşme sorunu veya cinsel isteksizlik problemleri ortaya çıkabilir. Bu bizim ‘elim sende’ veya ‘tahterevalli etkisi’ olarak adlandırdığımız bir durumdur ve genelde kendiliğinden geçicidir. Artık eşinize destek olma sırası sizde! Motive edici yaklaşımınız sorunun kısa sürede aşılmasını sağlayacaktır.

Yukarıda maddeler halinde belirttiğimiz ’10 adımda vajinismus tedavisi’ ve ‘adım adım vajinismus tedavisi’ kriterleri ile çözüm artık sizin elinizde!

Zaman geçirmeden atacağınız adımlar ile kısa sürede elde edeceğiniz başarı, yaşadığınız tüm sıkıntılarınızın kısa sürede yok olmasına ve yeni bir hayata yelken açmanıza sebep olacaktır.  

Şimdi vajinismus ve tedavisi konusunda size rehberlik edecek olan yukarıdaki ’10 adımda vajinismus tedavisi’ makalemizi tekrar tekrar okumanızı öneririz.  

 

Hera Klinik: Vajinismus Tedavi ve Genital Estetik Merkezi
0530 763 3400