Site Logo

Vajinismus Tedavisi ve Doğru Klinik Seçimi

Paylaşın:


Cinsel sağlık ve vajinismus sorunu yaşayan pek çok kişi tarafından özellikle internet ortamında vajinismus tedavi merkezleri, vajinismus doktorları, psikolog, vajinismus klinik, merkez ve terapistleri için aramalar yapılmaktadır.

Hastaların pek çoğu vajinismus sorunlarını dış çevrelerden gizlemekte, bu nedenle destek alamamaktadır; bu nedenle sorunun çözümünde doğru seçimi yapmak son derece önemlidir. Vajinismus tedavi merkezlerinin seçiminde internet halen en uygun yol olarak görülmektedir.

Problem zamanla bir çığ gibi büyümekte hem kadın, hem de erkek eşte pek çok sorunlara yol açmaktadır.

Bu bölümde cinsel sağlık ve cinsel tedavilerin önemi, vajinismus tedavi merkezleri, farklı klinikler, cinsel terapist veya vajinismus terapisti seçerken dikkat etmeniz gerekenler ele alınmaktadır.

Vajinismus Tedavi Merkezleri 
Vajinismus tedavisi, cinsel tedaviler konusunda uzmanlaşmış sağlık profesyonelleri tarafından uygulanması gereken oldukça önemli ve spesifik bir alandır.

Maalesef ülkemizde cinsel tedaviler ile ilgili çalışan merkez ve kliniklerin sayısı son derece azdır.  Ülkemizde üniversiteler içerisinde cinsel terapiler (seksoloji) konusunda eğitim veren bölümler olmadığı için bu konuda bazı hekimler ve sağlık çalışanları kendi emekleri ve özel çabaları ile hastalara destek olma gayreti içindedirler. 

Maalesef yeterince bilgi ve tecrübesi olmayan kişiler tarafından uygulanan bilimselliği olmayan ve yanlış tedaviler de hastaların tedaviye olan inançlarını azaltabilmekte, büyük maddi ve manevi kayıplara neden olabilmektedir.

Cinsel sağlık tüm toplumu ilgilendiren son derece önemli bir konudur.  Yapılan çalışmalara göre ülkemizde erkeklerin % 70’i, kadınların % 80’u  en az bir cinsel sağlık problemi ile karşı karşıyadır.

Toplumun ve medyanın bu konudaki duyarsızlığı, cinselliğin halen önemsiz olarak görülmesi ve ayıp veya utanılacak bir işlev gibi yeterince halk arasında konuşulamaması sorunun üzerini kapatmaktan başka bir işe yaramaz.

Vajinismus Terapistleri - Vajinismus Doktorları

Vajinismus tedavisi için cinsel terapist: Vajinismus doktorları, vajinismus terapistleri, jinekolog ve psikolog desteğiGelişmiş ülkelerde seksoloji tıp içinde ayrı bir branş olarak görülmekte ve bu konuda çalışan “seksolog” unvanlı kişiler hizmet vermektedir.

Ülkemizde ise vajinismus tedavi merkezlerinde cinsel terapiler konusunda uzmanlaşmış doktorlar ve sağlık personelleri hizmet vermektedir.

Vajinismus tedavileri veren doktorlar "vajinismus terapisti" olarak bilinmektedir.

Vajinismus ve diğer cinsel sağlık problemleri ile ilgili çalışan doktorların bir kısmı aldıkları sertifikalar ile “cinsel terapist” unvanına sahiptir.

Vajinismus tedavisi için çalışan cinsel terapistler arasında jinekolog, psikiyatr, pratisyen hekimler ve aile hekimleri gibi doktorlar yer almaktadır.

Psikologlar ve PDR mezunları doktor olmadıklarından hasta tedavi etme yetkisine sahip değildirler.  Ancak cinsel danışmanlık ve evlilik danışmanılığı gibi hizmetleri verebilmektedirler. 

Cinsel tedaviler ve vajinismus tedavileri bazen birden fazla doktor ve ruh sağlığı yardımcı personeli tarafından çözüme kavuşabilmektedir.  Bazı durumlarda aile terapisti, psikolog, jinekolog, ürolog, psikiyatr ve sosyal hizmet uzmanının birlikte ve kolektif çalışması gerekebilmektedir.

Vajinismus tedavi merkezlerinin seçimi ÇOK ÖNEMLİDİR !
Cinsel problem veya vajinismus sorunu yaşıyorsanız ve vajinismus klinik seçiminde kafanızda bir takım soru işaretleri varsa mutlaka aşağıdaki kriterleri göz önüne almanızı öneririz.. Bu kriterler:

Cinsel terapistin Bilgisi, Tecrübesi ve Yaklaşımı
Vajinismusun tedavisi için en önemli unsur doktorunuza güvenmektir.

Vajinismus merkezinde tedavi verecek olan vajinismus terapistinin bilgisi, tecrübesi ve size yaklaşımı son derece önemlidir.

Bu nedenle vajinismus tedavisini verecek olan hekim veya sağlık profesyoneli hakkında detaylı bir araştırma yapmanızı öneririz. Öncelikle vajinismus tedavisini verecek olan kişinin unvanını araştırın.

Cinsel tedaviyi verecek olan hekimin veya sağlık profesyonelinin özelliklerini iyice inceleyin: Bu konuda doktorunuzun şu ana dek kaç hasta tedavi ettiğini, kaç yıldır hasta tedavi ettiğini, başarı sonuçlarını sorgulayın.

Daha sonra onunla telefonda görüşün. Unutmayın, ilk iletişim telefonda başlar.

Bilimsellik
Yapılacak olan cinsel tedavinin veya vajinismus tedavisinin bilimselliğini mutlaka araştırınız, sorgulayınız. 

Pek çok hasta maalesef uygulanılan yanlış tedavilerin kurbanı olmaktadır. Bu konuda doktorunuzun bilimsel yazılarının, makalelerinin olup olmadığını, vajinismus tedavi başarı sonuçlarını sorgulayın.
Daha önce klinikte vajinismus tedavisi gören hastalar ile iletişime geçme isteğinizi belirtin. Unutmayın ki çoğu hasta sizin gibi korkarak ve ürkerek tedavilere başlamakta ve tedavi sonrasında yaşadığı mutluluğu sizin gibi kişilere yardım ederek paylaşmaktadır. Bu şekilde tedavi gördüğü vajinismus kliniğine ve doktoruna olan vefa borcunu da yerine getirmektedir.

Bu nedenle doktorunuzdan daha önce tedavi gören vajinismus hastaları ile telefonla veya yüz yüze görüşüp görüşemeyeceğinizi sorunuz, pek çok hekim buna sıcak bakacaktır. Yaptırılacak olan görüşmeler öncesinde mutlaka hastalar önceden aranarak izinleri istenecektir.

Tedavi sürecinizi sorgulayınız
Vajinismus ve cinsel tedaviniz ortalama kaç gün ve kaç seans sürecek? Hangi sıklıklarla tedavilere gideceksiniz (seans aralıkları ne olacak)?  Hera gekldiğinizde seanslar ne kadar uzunlukta olacak?
Ne tür cinsel tedavi yöntemleri uygulanacak? Problem hallolduktan sonra tekrarlama şansı var mı? Vajinismus tedavisi sonrası sizi neler bekliyor?

Aylarca süren tedaviler kişilerdeki motivasyonu olumsuz yönde etkilemektedir. Tedavi sürenizin kısalığı hem maddi hem de manevi olarak sizin için önemlidir.

Hijyenik şartlar, konfor ve donanım
Vajinismus gibi mahremiyet ve önem arz eden bir konuda tedavi gördüğünüz kliniğin temizliği, hijyeni, donanımı ve konforu sizin son derece önemlidir. 

Tedavilere yalnız mı yoksa grupla mı katılacaksınız? (Pek çok hasta için cinsel tedavilere grupla katılmak rahatsız edicidir.)

Cinsel tedavilere yalnız mı geleceksiniz yoksa eşinizle katılmak zorunda mısınız? (Pek çok hastanın eşleri iş durumu nedeni ile cinsel terapilere katılamamaktadır)

Cinsel tedavi süresince kendiniz ne kadar rahat olursanız tedavi süreciniz o düzeyde kısalacak ve kolaylaşacaktır.

Yardımcı personelin desteği ve güleryüzlülüğü 
Yardımcı personeller ile kurduğunuz iletişim de son derece önemlidir. Yardımcı personelin size yaklaşımı, desteği ve ilgisi tedavinizi kolaylaştıracaktır.

Ulaşım, konaklama ve vajinismus tedavi maliyeti
Herkes için bütçeye uygun bir tedavi maliyeti önemlidir. Vajinismus tedavisi maliyetleri merkezler arasında oldukça farklılıklar göstermektedir.

Bu nedenle tedaviye başlamadan önce ücretler ve konaklama konularında vajinismus klinikten bilgiler alın: Tedavi süresince nerede kalacaksınız? Vajinismus kliniği ve doktorunuz size bu konuda nasıl destek verecek? Vajinismus tedavi ücreti nedir? Cinsel tedaviler ve vajinismus fiyat aralığı, ücretlendirme neye göre değişiyor? Ödemeler nasıl ve ne şekilde yapılıyor?

Klinikte ekip çalışması var mı?
Tedavi veren klinikte bir ekip mi çalışıyor, yoksa tek bir hekim veya psikolog mu? Vajinismus tedavileri -aynı tüp bebek merkezlerinde olduğu gibi- bir ekip çalışmasını gerektirir. Ekip içerisinde uzman hekimler, psikolog, davranış bilimci, sosyolog ve aile danışmanı gibi profesyonel kişilerin olması ve hastaya özel farklı yöntemlerinin uygulanması vajinismus tedavi başarı oranını arttırmaktadır.

Vajinismus tedavi öncesi ve sonrası çok başkadır. Tedavi sonrasında çiftlerin psikolojik sağlıkları düzelir, özgüvenleri yerine gelir ve kendilerini gerçek anlamda bir karı-koca gibi hissetmeye başlarlar.  
 

DİKKAT:
Vajinismus tedavisinde ki en önemli unsur  ile KESİN ÇÖZÜM sağlamaktır. Maalesef bu konuda ülkemizde çok az sayıda klinik vardır.
Ucuz olduğu için tercih edilen bir merkezden sonuç alamadan dönmek ailelere çok büyük MADDİ ve MANEVİ yük getirmektedir. 

 


Vajinismus Tedavi Ücretleri ve Konaklama 
Tarafımızdan yapılan vajinismus tedavi ücretleri sorununun derecesine göre değişmektedir. Bu konuda yapılan ilk görüşme ve değerlendirme sonucunda ücret belirlemesi (paket ücretlendirme) yapılmaktadır. İlk seansta belirlenen paket ücretlendirme, tedavi bitene kadarki tüm süreyi kapsar.

Tarafımızca uyguladığımız yöntemler birebir aynıdır ve tedavi süreci ortalama 2 ile 5 gün arasında değişmektedir.

Hastalarımızın tedavi süreci öncesi ve sonrası yaşadıklarını okuyabilirsiniz.

Op. Dr. Süleyman Eserdağ ve Uz. Dr. Şenay Eserdağ Show TV'ye konuk oldu.

Op. Dr. Süleyman Eserdağ TV 8'de Çok Yaşa programında vajinismusu anlattı.

Op. Dr. Süleyman Eserdağ TV 8'de Çok Yaşa programında genital estetiği anlattı.

0850 303 2000
Vajinismus Danışma Hattı (Ücretsiz)
Op. Dr. Süleyman ESERDAĞ - Uz. Dr. Şenay ESERDAĞ
Adres: Valikonağı Cd, No: 52/7 Nişantaşı, İstanbul. (Harita)

Sitenin tüm tasarımı ve içeriği Jinekolog & Cinsel Terapist Op. Dr. Süleyman Eserdağ tarafından hazırlanmıştır.
Yazarın izni olmaksızın içerikler veya resimler kullanılamaz.
© 2004 - 2018. www.jinekolognet.com

Yasal Uyarı - Site Haritası