Vajinismus Egzersizleri

Vajinismus egzersizleri ile evde kendi kendinize vajinismusu yenin. Vajinismusun üstesinden gelmek, vajinismusu yenmek için egzersizler Bu bölümde vajinismus egzersizleri, vajinismus evde tedavi yöntemleri, vajinismusta parmak egzersizleri ve kegel egzersizleri ile ilgili genel bilgiler bulunmaktadır.

Vajinismus hastalığı için egzersizler, vajinismus "evde tedavi" yöntemleri
Evde herkesin yapabildiği vajinismus hastalığı için egzersizler ve bir takım basit uygulamalar vajinismus sorununun aşılmasında son derece önemlidir.

Evde yaptığınız vajinismus egzersizleri ile sonuç alamıyorsanız mutlaka profesyonel bir yardım alınız. Aksi takdirde bu sorun kendinizdeki güven azalmasından evlilik problemlerinize kadar pek çok sıkıntıyı da beraberinde getirecektir.

Vajinismusta uygulanabilen basit egzersizlere girmeden önce bu egzersiz ve uygulamaların vajinismus hastalığındaki anlamına değinmek gerektiğini düşünüyoruz.

Vajinismus hastalığı nedir?
Vajinismus hastalığı, genellikle eşini seven ve severek evlenen kişilerde cinsel ilişki sırasında ön sevişmede haz olmasına rağmen, penisin vajina içine girmesi sırasında kadının vajina alt kaslarını kasarak ilişkiye engel olması durumudur.

Vajinismus ülkemizde her on kişiden birisinin sorunu olarak kabul edilmektedir.

Vajinismus hastalığının değişik görülme şekilleri mevcuttur. Bazen vajinal kasılmalar penisin içeriye kısmi olarak girmesini sağlayabilir. Bazen de cinsel ilişkiler vajinal kasılmalara bağlı olarak ağrılı bir şekilde gerçekleşebilir. Tedavi öncesinde '10 adımda vajinismus tedavisi' ismindeki yazımızı incemenizi öneririz. 

Vajinismusu Evde Kendi Kendinize Yenin! Vajinismus Egzersizleri
Vajinismusun Üstesinden Gelmek, kendi başınıza evde yenmek için basit egzersizler ve vajinismus tedavi yöntemleri aşağıda ayrıntılı bir şekilde ele alınmaktadır.

Vajinismus hastalığını yenmek için evde kendi başınıza yapabileceğiniz bazı egzersizler:

  • Rahatlama ve Nefes egzersizi 
  • Ayna egzersizi
  • Genital masaj ve Dokunma (Sensate focus)
  • Kegel egzersizi 
  • Parmak egzersizi

Rahatlama (relaksasyon) ve Nefes Egzersizleri
Derin ve düzenli nefes alma tekniklerini kullanmak kişinin ruhsal ve bedensel anlamda rahatlamasını sağlamaktadır. Bunun için vajinismus egzersizlerine başlamadan önce rahatlama ve gevşeme için nefes egzersizleri son derece önemlidir.

Doğru soluk alıp verme tekniği için; nefesinizi burundan derin bir şekilde alıp daha sonra ağzınızdan yavaş yavaş verin, içinizde uzun süre nefesinizi tutmayın, nefesi veriş sürenizin alış sürenize göre yaklaşık iki kat daha uzun olmasına dikkat edin. Nefes alırken karnınızın şişmesini sağlayın, göğsünüzün değil. Her nefes alış verişinizde tüm vücudunuzu, kaslarınızı rahatlatın ve gevşetin.

Eğer burun tıkanıklığı sorunu yaşıyorsanız soluğunuzu ağızdan alıp yine ağızdan verebilirsiniz.

Nefesinizi çok hızlı bir şekilde alıp vermemeniz gereklidir, aksi takdirde bu durumda vücudunuzda “respiratuar alkoloz” adı verilen bir durum gerçekleşebilir. Respiratuar alkolozda kan oksijen seviyesinin hız bir yükselmesi kandaki kalsiyum düşmesine bağlı olarak kaslarınızda ani bir kasılma oluşturabilir, veya tansiyonunuz düşebilir. Bu nedenle önce derin bir şekilde alıp verdiğiniz soluklar daha sonra yüzeyelleşmelidir.

Nefes (Düzenli soluk alıp verme) egzersizi sırasında psikolojik olarak rahatlamaya, olumlu (pozitif) düşünmeye ve gevşemeye odaklanın. Bir takım meditasyon CD leri veya enstrümantal hafif ve dinlendirici müzikler rahatlamanızı kolaylaştırabilir. Yine sıcak su ile banyo almanız, bitki çayları içerek kendinizi gevşetmeniz ve rahat bir koltuk üzerine uzanarak tüm bedeninizi dinlendirmeniz sizi psikolojik olarak rahatlatacak, gevşetecektir.

Ayna Egzersizleri
Dokunmadığımız, görmediğimiz ve hissetmediğimiz bir organdan korkarız ve çekiniriz. Artık yıllardır ihmal ettiğiniz cinsel organlarınız ile barışma zamanı geldi.

Bunun için öncelikle yukarıda anlatılan rahatlama (relaksasyon), gevşeme ve nefes egzersizlerini uygulayın. Daha sonra da elinize aldığınız bir el aynası ile oturur pozisyonda ve bacaklarınızı iki yana doğru iyice açarak cinsel organınızı inceleyin. Dudak kısımlarını eliniz ile açarak içeriyi (vajinal kanalın başlangıcını) dahi görmeye çalışın.

Ayna ile cinsel organınıza bakmak ilk başta size cazip gelmeyebilir, hatta bu durumdan tiksinti bile duyabilirsiniz. Bu olumsuz ruh halini yenmenin tek yolu ise problemin üstüne üstüne gitmektir. Yani ayna ile cinsel organınızı inceledikçe zaman içinde orasının çok normal olan yapısının doğallığını görebileceksiniz. Ayna egzersizini günde 15-20 dakika yapmanızda fayda olacaktır.

Genital masaj ve Dokunma (Sensitif Focus)
Ayna ile iyice incelediğiniz cinsel organınıza artık dokunma zamanı da geldi. Bunun için bebek yağı kullanabilirsiniz. Sırt üstü yatar pozisyonda, bacaklarınız açıkken bebek yağı ile genital alanınıza önce dış kısmına daha sonra da iç kısmına masaj yapın ve dokunun.

Cinsel bölgenizdeki haz bölgelerine odaklanarak ve haz almaya çalışarak egzersizi devam ettirin. Daha sonra küçük dudaklar arasına da eliniz ile temas ederek masaja devam edin. Klitorisinizi bularak bu bölgeye dairesel şekilde masaj uygulayın, hazzı hissedin ve kendinizi rahatlatın. Daha sonra da bu masajın eşiniz tarafından yapılmasını isteyin.

Eş tarafından yapılan masajlarda kontrol yine sizde olmalıdır. Siz, eşinizi sözcüklerinizle yönlendirebilirsiniz. Masaj egzersizlerinde parmağın vajina içine sokulmaması yalnızca dış taraftan dokunularak kişinin rahatlanması sağlanmalıdır.

Cinsel terapilerde kullanılan masaj ve dokunma egzersizleri “sensate focus” veya “sensitif fokus” olarak bilinmektedir. Vücudumuzda “erojen bölgeler” adı verilen pek çok haz bölgesi vardır. Erojen bölgeler kişiden kişiye değişik yerlerde yoğunlaşabilmektedir. Kulak arkası, boyun, sırt, memeler, bacak arası, kalça, klitoris, iç ve dış dudakların olduğu bölgeler, makat çevresi, bacaklar ve hatta ayak parmakları bile erojen bölgeler arasındadır.

Cinsel partner tarafından tüm vücuda yapılan masaj uygulamaları hazzı arttırmakta ve kişilerin rahatlamasına neden olmaktadır. Bu nedenle hastalarımıza tüm vücuda yapılan okşama ve dokunma egzersizlerini (sensitif fokus) önermekteyiz.

Özellikle vajinismus sorunu olan hastalarda cinsel bölgelere masaj ve dokunma, bu bölgelere aş tarafından yapılan masajlar son derece önemlidir. Masaj sırasında kişinin gözlerini kapatıp güzel hayaller kurması ve gevşemesi, hazza odaklanması son derece önemlidir.

Kegel Egzersizi
Kegel egzersizleri ilk defa 1948 yılında Dr. Arnold Kegel tarafından tanımlanmış ve modern tıpta da yerini bulmuştur.

Vajinismus, cinsel isteksizlik  ve  orgazm olamama gibi pek çok cinsel işlev probleminde uygulanan kegel egzersizleri son derece faydalıdır ve cinsel tedavilerin başarısını arttırmaktadır. Kegel egzersizini rahat yapabilmek için vajinal kaslarınızın yerini öğrenmeyi ve onları kontrol edebilmeyi bilmeniz gerekmektedir.

Kegel egzersizi vajina kaslarının kasıp gevşetilme prensibine dayanan egzersizlerdir. Vajina içindeki kaslar aynı zamanda idrar ve büyük abdestinizi de tutmayı sağlayan kaslardır. Bu nedenle şu anda yaptığınız kegel egzersizleri menopoz döneminden sonra kadınlarda sık görülen idrar kaçırma problemi için bile faydalar sağlamaktadır.

Kegel egzersizi ile vajinal kaslarınızı çalıştırın...
Tıpta vajinal kaslar arasında en çok bilineni “Pubokoksigeus kası” dır. Pubokoksigeus kası “PC kası” olarak da kısaltılmaktadır.

Vajinal kaslara “pelvik taban kasları” veya “aşk kasları” adları da verilir.

Kegel egzersizler sırasında doğru kas grubunun çalışmasını sağlamak için aşağıdaki basit çalışmayı yapın.

Kegel egzersizi nasıl yapılır?
Öncelikle idrarınızın (küçük tuvaletinizin) geldiği bir günde tuvalete oturduktan sonra idrarınızı yaparken 3-4 kere tutun ve sonra bırakın. İşte bu anda vajina kaslarınızı (pelvik taban kaslarınızı) kasıp gevşetmektesiniz. Daha sonra tuvaletiniz bittikten hemen sonra belleğinize yerleştirmiş olduğunuz bu kasıp gevşetme çalışmasını 10 kere daha (idrarınız bittikten sonra) güçlü bir şekilde yapın.

İdrarınızı tutarken yaptığınız sıkma hareketi sırasında birkaç saniye kasılı kalmanız, gevşemede ise birkaç saniye beklemeniz faydalı olacaktır.

İzleyen zamanlarda gün içinde idrarınız yokken sabah ve akşamları 10-15 kez aynı hareketi (sanki idrarınız var da tutup bırakıyormuş gibi) tekrar edin.

Kegel egzersizlerini her zaman; televizyon seyrederken, işyerinizde çalışırken, ayakta, otururken, yatarken gibi aklınıza geldikçe yapabileceğiniz son derece önemli vajinismus çalışma egzersizleri arasındadır.

Vajinismusta Parmak Egzersizi
Vajinismus tedavisi için kliniklerce verilen parmak egzersizlerindeki amaç kişinin vajina içine dokunarak kendisini hissetmesi, istemsiz kas spasmını kontrol altına almasını öğrenmesi ve vajina içini hissetmesidir.

Parmak egzersizleri maalesef pek çok hasta için çekici gelmemekte, hastaların tedavi için memnuniyetsizliklerine neden olmaktadır. Bu nedenle biz kendi kliniğimizde hastalarımıza parmak egzersizleri ile ilgili çalışmalar vermemekteyiz.

Ancak bu bölümde hastaların merakını gidermek ve hiç olmazsa evde kendi kendilerine çalışabilecekleri egzersizlerden biri olan parmak egzersizleri ele alınmaktadır.

Vajinismus tedavisinde parmak egzersizleri nasıl yapılır?
Ayna, dokunma, rahatlama, kegel egzersizlerini yaptıktan sonra parmak egzersizi yapmaya geçebilirsiniz. Bunun için öncelikle yatar pozisyonda ve bacaklarını iyice açıkken (sağ veya sol) kolunuzu düz olarak uzatın. Bileğinizi iyice bükün ve elinizin serçe parmağını yavaş yavaş içeriye itin.

Serçe parmağınızın önce bir boğumunu daha sonra ikinci boğumunu, son olarak da tamamını vajinanızın içeriye iterken derin derin nefes almayı ve kendinizi rahatlatmayı unutmayım. Nefesinizi tutmaktan sakının.

Serçe parmağınız tam olarak içeriye girdikten sonra işaret parmağınız aynı şekilde içeriye iyice itin. İşaret parmağınız da tam olarak içeriye girdikten sonra aynı çalışmayı iki parmağınızı üst üste bükerek vajinanız içine itin. Vajina içine giren parmaklarınız ile vajinanızın o tırtıklı dokusunu hissedin. Adeta diş etleriniz gibi, ancak daha yumuşak kıvamdaki vajina dokunuzu hissedin.

Daha sonra aynı uygulamayı eşiniz ile beraber uygulayın. Yani önce onun işaret parmağını, daha sonra da her iki parmağını vajinanız içine almayı deneyin.

Parmağınız içeride iken vajinanızı kasıp gevşetme şeklinde yaptığınız “kegel egzersizi” ile parmağınızı vajinanız ile sıkıp bırakabilirsiniz. Bu şekilde vajinanızın kasılma gücünü de test edin.

Vajinismus tedavisinde parmak egzersizleri oldukça sık uygulanan tedavi yöntemleri arasındadır. Ancak vajinismusu yaşayanların pek çoğu tarafından itici, sıkıcı ve yorucu gelmektedir. Bu nedenle klinğimizin tedavi yöntemleri arasında parmak egzersizleri YOKTUR. 

Hera Klinik: Vajinismus Tedavi ve Genital Estetik Merkezi
0530 763 3400