Vajinismus İlacı Nedir? Alternatif Tedaviler

Vajinismus ilacı var mıdır?
Vajinismus ilacı veya vajinismus tedavisi için ilaçlar var mıdır?Bu bölümde pek çok hasta tarafından bize sıkça yöneltilen “vajinismus ilacı” , “vajinismus ilaçları” veya “vajinismus tedavisinde kullanılan ilaçlar” ve “vajinismus için alternatif tedavi yöntemleri” ile ilgili bilgiler bulunmaktadır.

Öncelikle özellikle psikolojik tedavilere “terapi”, psikolojik tedavi uygulayanlara “terapist” adı verilmektedir.

Bu nedenle cinsel terapi cinsel tedavi, cinsel terapist ise cinsel problem için tedavi uygulayan sağlık profesyoneline verilen isimlerdir.

İngilizce'de terapi “therapy”, cinsel terapist ise “sexual therapist” olarak geçmektedir.

Ülkemizde seksoloji branşı henüz yok...
Ülkemizde pek çok yabancı ülkede olduğu gibi “seksoloji” eğitimi veren kurumlar olmadığı için “seksolog” unvanlı cinsel terapistler de bulunmamaktadır. 

Cinsel terapiler ülkemizde daha çok kendisini aldığı eğitimlerle geliştirmiş olan özellikle psikiyatr, jinekolog ve pratisyen hekim gibi hekimler tarafından uygulanmaktadır. Hasta iyileştirme, tedavi etme, reçete yazma yetki ve bilgisi yalnızca hekimlere aittir.

Psikologlar ise üniversitelerin "psikoloji bölümünden" mezun olan kişilerdir, psikologlar hekim değildirler. Psikologların ilaç yazma ve hasta tedavi etme yetkileri bulunmaz. Yalnızca hastalara danışmanlık yapma yetkileri bulunmaktadır.

Öncelikle vajinismus tedavisinde ve diğer modern cinsel terapilerde dünyada en sık olarak davranışsal, bilişsel ve dinamik cinsel tedavi yöntemleri uygulanmaktadır.

Bilişsel terapi, Davranışsal terapi ve Dinamik terapilerin birlikte uygulanmasına “Holistik terapi” veya “Bütüncül terapi” adı verilmektedir.

Mucizevi bir vajinismus ilacı veya kremi yoktur!..
Vajinismus tedavisinde hastalara verilen bazı ilaç tedavileri yalnızca cinsel tedaviyi kolaylaştırmak ve sonuca ulaşmayı hızlandırmak içindir. Aksi takdirde hiç bir ilaç vajinismus tedavisi için kesin çözüm sağlamaz.

Maalesef piyasada cinsel tedavi veya vajinismus tedavisi için satılan pek çok ilaç da kesin çözüm sağlamamaktadır. Bir takım ilaç tedavileri yalnızca hastaların tedavilerine destek olmak içindir.

Vajinismus tedavilerinde bilimsel olmayan, önerilmeyen yöntemlerden uzak durmanızı öneririz.


VAJİNİSMUS İÇİN İLAÇLAR (Vajinismus İlaç Tedavileri)
Vajinismus için ilaç tedavileri, ilaçları, iyi gelen bitkisel tedavi çeşitleri, vajinismus için alternatif tedavi yöntemleri gibi sorular hastalarımızdan sık olarak bizlere yöneltilmektedir. Bu bölümde konu edilen “vajinismus ilaçları” nı ele aldık.

Vajinismus ve Emla Krem
Vajinismus ve disparoni (ağrılı cinsel birleşme) tedavilerinde cinsel tedaviye destek için verilen emla krem lokal anestezik (bölgesel uyuşturucu) etkiye bir sahiptir.

Emla krem aynı zamanda kişilerin vajina mukozasında yanma hissi, alerjik etkiler ve ödem (şişlik) yapabilir.

Cinsel ilişkide sorun yaşayan veya vajinismus sorunu olan hastalarda vajinal bölgede zaten acıya hassasiyet daha fazladır. Bu nedenle vajinismus tedavisinde ve cinsel ilişkide sorun yaşayanlara pek çok hekim tarafından emla krem önerilse de tek başına tedavi için yeterli olmamaktadır. Yani, vajinismus hastaları tarafından emla krem cazip görünmemektedir.

Diğer taraftan emla krem vajinada yanma şikayeti yapmaktadır.

Vajinismus ve Anestol Krem
Anestol krem de emla krem gibi lokal anestezik etkilere sahip bir kremdir. Vajina gibi mukozal yapılara uygulandığında yakıcı bir etki oluşturur. Tek başına vajinismus tedavisinde etkinliği yoktur.

Vajinismus ve Xylocaine Pump Sprey
Vajinismus ve cinsel terapiler için hastalara pek çok kişi tarafından önerilen Xylocaine Pump Sprey de Emla krem gibi uyuşturucu etkiye sahiptir.

Bir bilinçaltı ve istemsiz kas kasılmaları ile karakterize vajinismus hastalığında işe yaramaz. Xylocaine Pump Sprey özellikle ağız içinde olduğu gibi mukozal dokularda uyuşturucu etkiye sahiptir. Bu nedenle özellikle kulak burun boğaz (KBB) ve diş hekimleri tarafından ağız içini uyuşturmak için daha sıklıkla kullanılabilmektedir.

Xylocaine sprey vajinal bölgede yanma ve kaşıntı gibi şikayetler oluşturabilmektedir.

Vajinismus Tedavisi İçin Botulinum Toksini 
Vajinismus tedavisi için botoks (botox) uygulamalarıBotulinum toksini, bir bakteri tarafından üretilen ve kaslarda geçici felç oluşturarak gevşeme yapan bir toksindir.

Vajinismusun da vajina kaslarının istemsiz spasmı (kasılması) olduğu için bazı bilim adamları tarafından yararlı olabileceği yönünde çalışmalar mevcuttur.

Burada unutulmaması gereken vajinismus probleminin bir bilinçdışı sorunu olduğu ve küçük yaşlardan itibaren alınan mesajlara bağlı olarak geliştiği gerçeğidir. Bu nedenle vajinismus problemi olan bir kişinin öncelikle cinsellik, kızlık zarı, ilk gece gibi konularda bilgiler alması, daha sonra da yaptığı bir takım egzersizlerle doğru bilgileri bilinçdışına aktarması gereklidir.

Aksi takdirde yalnızca kas spasmını çözmek için genel anestezi altında vajina kasların içine enjekte edilen botulinum toksini sorunu çözmeye yetmemektedir.

Vajinismus tedavisi için botulinum toksini uygulaması  >>>

Vajinismus Tedavisi İçin Kayganlaştırıcı (lubrikan) Kremler ve Jeller
Yine pek çok hekim tarafından evliliklerinde cinsel ilişkiye giremeyen çiftlere ilk etapta vaginal kayganlaştırıcı kremler veya kayganlaştırıcı jeller verilmektedir.

Kayganlaştırıcı “lubrikan”, vajinal kayganlaştırıcı ise vajinal lubrikan (veya lubrikant) olarak da geçer.  Lubrikanlar İngilizceden “lubricant” kelimesinden gelmektedir.

Vajinismus hastalarının pek çoğunda ön sevişmede uyarılma vardır, bu nedenle vajinanın ıslanma ve sulanma problemi yoktur. Bu nedenle vajinismus hastalarında tek başına vajinal kayganlaştırıcı (lubrikan, lubrikant) kullanımının önemi yoktur ve çözümü sağlamaz.

Vaginal lubrikantlar daha sıklıkla cinsel terapilerde hastaya destek amaçlı verilebilir. Yine disparoni (cinsel birleşmede ağrı) problemi olan hastalarda da vajinal lubrikanlar verilebilir.

Vajinal lubrikantlar krem, jel, ovül, aplikatör (çubuk) şeklinde olabilir. Hemen hepsinin ortak amacı vajinanın kayganlaşmasını sağlamak ve penisin içerideki mekanik etkisini kolaylaştırmaktır. Vajinal lubrikan seçiminde hastaların vajina PH’ı ile uyumlu, su bazlı lubrikantları seçmesi önemlidir.

Vajinismus ve Antidepresan İlaçlar
Depresyon (içe çökkünlük) tedavisinde kullanılan ilaçlara “antidepresan ilaçlar” veya “antidepresanlar” adı verilir.

Maalesef antidepresan ilaçlar günümüzde tüm dünyada kullanılan ilaçlar arasında ilk sırada yer almaktadır. Son yıllarda geliştirilen antidepressanların yan etkileri eskiye oranla daha azaltılmıştır. Bununla birlikte pek çok antidepressan ilaç kişilerde cinsel isteği azaltıp cinsel isteksizlik problemi de yapabilir.

Diğer taraftan vajinismus gibi cinsel sorunlar kişide depresyona zemin hazırlayabilir. Bu durumda vajinismus probleminin çözülmesi depresyonun da ortadan kalkmasına neden olacaktır. Tam tersi şekilde ağır depresyon da kişilerde vajinismus hastalığının tetiklenmesine neden olabilir.

Vajinismus veya diğer cinsel problemler nedeni ile tedaviye başlanacak kişilerde depresyon sorunu varsa antidepressan ilaçlar kullanılabilmektedir. Vajinismus problemi tedavisinde depresyon problemi olmayan kişilerde ise antidepressanların kullanılmasına gerek yoktur.

 

 

ÖNEMLİ NOT:
Vajinismus tedavisine başlamayı düşünüyorsanız ve daha önceden kullandığınız herhangi bir sinirsel rahatlatıcı herhangi bir ilacınız varsa (Antidepresan, anksiyolitik veya antipsikotik gibi) tedavi öncesi bu ilacınızı kesmeyiniz, mutlaka kullanmaya devam ediniz.  
 

 

 

Vajinismus tedavisi için diğer sinirsel rahatlatıcı ilaçlar
Vajinismus tedavilerinde antidepresan ilaçlar haricinde anksiyolitik (sıkıntıyı giderici, sinirsel rahatlatıcı) atarax, xanax, diazem gibi psikolojik rahatlatıcı ilaçlar da yardımcı olarak tedavilerde yer alabilmektedir.  Bu tür ilaçların vajinismusu yenmek için tek başına kullanıldıklarında ise asla bir yararları bulunmamaktadır.

VAJİNİSMUS PROBLEMİ İÇİN ALTERNATİF TEDAVİ YÖNTEMLERİ
Vajinismus problemi tedavileri. Vajinismus tedavisinde alternatif tedavi yöntemleri...

Vajinismus problemi tedavisinde tüm dünyada en sık olarak bütüncül cinsel psikoterapi yöntemleri kullanılmaktadır.


Ancak çözüme ulaşamayan pek çok hasta vajinismus için alternatif tedavi yöntemlerine başvurmaktadır.


Vajinismus için akupunktur, yoga, meditasyon, reiki gibi doğu tıbbından gelen alternatif tedavi yöntemleri kişilerde bir miktar rahatlamayı ve gevşemeyi sağlasa da kesin tedavi için doğru merkezde uygulanılan bütüncül (holistik) cinsel terapi yöntemlerinden ayrılmamak gereklidir.

Vajinismus İçin Akupunktur
Vajinismus tedavisi için akupunktur da alternatif bir yöntemler arasındadır. Akupunktur tedavisinde vücudun değişik bölgelerine saplanan ince iğneler ile ağrı duyusu azaltılması amaçlanmaktadır. Akupunkturun cinsel terapilerde kullanımı konusunda yeterli veri yoktur. Bu nedenle vajinismusta akupunktur tedavisi ile ilgili daha fazla bilimsel kanıta gerek vardır.

Vajinismus Tedavisinde Hipnoz
Hipnoz kişilerin bilinçdışına inilerek farkındalık sağlamayı amaçlayan bir yöntemdir. Hipnoz altında yapılan tedavilere hipnoterapi adı verilir. Hipnoterapiler, bu alanda uzmanlaşmış ve mutlaka sertifika sahibi kişiler tarafından yapılmalıdır.

Vajinismus tedavisi için hipnoz terapileri fayda sağlamaktadır ve umut vericidir. Ancak burada unutulmaması gereken nokta: “Hipnoz vajinismus problemi de dahil olmak üzere hiç bir psikolojik tedavi için tek başına bir tedavi seçeneği olamaz”.

Hipnoz ve hipnoterapi yalnızca modern tedavi yöntemlerine ek olarak uygulanıldığında hastaya faydalar verebilir.

Bazı bilimsel kongrelerde yayınladığımız çalışmalara göre hipnoterapi ile cinsel terapi süresinin kısaldığını ve hastaların tedaviye olan uyumunun arttığını gözlemledik.

Hipnoz ve Hipnoterapi  >>>

Vajinismus İçin Bitkisel Tedavi, Cinsel Uyarıcı İlaçlar
Vajinismus için bitkisel ilaç tedavi yöntemleri bulunmamaktadır. Piyasada afrodizyak ilaçlar adı altında bir takım bitkisel karışımlı ilaçlar cinsel isteği arttırıcı ve cinsel hazzı uyarıcı etkiye sahiptir.

Özellikle “yohimbin” cinsel uyarıyı arttıran bir ilaçtır ve cinsel isteksizlik tedavisinde kullanılabilir. Onun haricinde sakinleştirici özelliğe sahip bazı bitkisel karışımlar kişileri psikolojik olarak rahatlatabilir ve gevşetebilir.

Özetle; vajinismus için bitkisel tedaviler veya cinsel haz arttırıcılar (uyarıcılar) bulunmamaktadır. Zaten vajinismus sorununu yaşayan kadınların çoğunda cinsel isteksizlik sorunu da yoktur veya cinsel isteksizlik vajinismus sorununun kaynağında bulunmamaktadır. Bu nedenle cinsel uyarıcı (hazzı arttırıcı), bitkisel veya sentetik ilaçların kullanılmasının bir yararı kesinlikle YOKTUR.

Vajinismus probleminin kesin çözümü için modern cinsel tedavi alternatifleri her zaman ilk sırada olmalıdır.

A'dan Z'ye Vajinismus:
Vajinismus ile A'dan Z'ye Genel Bilgiler 
 

Hera Klinik: Vajinismus Tedavi ve Genital Estetik Merkezi
0530 763 3400