Vajinismus Hastaları (Vajinismus Sorunu Yaşayanlar)

Vajinismus sorunu yaşayan bütün hastalar, zaman içinde kendilerine olan güvenlerini kaybetmekte, mutsuzlukları, karamsarlıkları ve umutsuzlukları gittikçe artmaktadır.

Vajinismus sorunu ile karşılaşan kadınlar çoğu zaman aşırı düzeyde anlayışlı ve hoşgörülü eşleri sayesinde evliliklerini 'aseksüel bir şekilde' yaşamaktadırlar. Cinselliğin üstü örtülmüş, çiftler zamanla aynı evi paylaşan iki yakın arkadaş konumuna gelmişlerdir.

Bazen de cinsellik sınırlı ölçülerde; cinsel penetrasyonu denemeden, yalnızca yüzeyel temas ve sürtünme yolu ile yaşanmaktadır.

Zamanla cinsel ilişkiyi sınırlı ölçüde yaşamak veya hiç yaşamamak bir sorun olarak görülmemeye başlanır. 

Hatta zaman içinde cinsel istek azalabilmekte, cinsel isteksizlik ile cinsel ilişki denemeleri tamamen sonlanabilmektedir.

Bu bölümde 2003 yılından bu yana tarafımızdan tedavi görmüş olan 7000'den fazla hastamızdaki bazı ortak noktaları bir araya getirmiş bulunmaktayız.

Vajinismus iki taraflı bir cinsel problemdir…
Vajinismus hastalarının da eşlerinde zaman içinde erken boşalma, sertleşememe ve cinsel isteksizlik gibi problemler ortaya çıkabilmektedir. Vajinismus hastalarının eşlerinde görülen bu tür cinsel problemler reaksiyoneldir; diğer bir tabiri ile cinsel ilişkiden cevap alamamaya bağlı olarak gelişen sekonder (ikincil) problemlerdir.

Erkek eşde de sorun varsa tedavi edilmelidir...
Vajinismus yaşayanların bu tür cinsel problemler yaşayan eşlerine de cinsel terapi verilmelidir. Yani vajinismus hastalarının tedavileri sırasında partnerlerinde olan cinsel problemler eş  zamanlı çözümlenmelidir. Çünkü cinsel ilişki iki taraflı bir işlevdir.

Vajinismus ve Boşanma

Vajinismus tedavi edilmezse evlilik boşanma ile sonuçlanabilir. Vajinismus yaşayanlar zaman içinde bir takım evlilik problemleri ile de karşılaşabilmektedirler.

Vajinismus tedavisini sürekli erteleyen çiftlerin evlilik sorunları da bir çığ gibi büyüyebilir. Cinsel ilişkinin tam olarak yaşanamaması kişiler içinde nefret ve öfke duygularına dönüşebilmektedir.

Bazı durumlarda erkeğin kendini ispat edercesine veya eşinden intikam alırcasına eşini aldatması evlilikteki sorunların daha da büyümesine ve boşanmaya neden olabilmektedir.

Diğer taraftan yıllar geçtikçe vajinismus hastalarına çevrelerinden yöneltilen “çocuk niye yapmıyorsunuz, neden hamilelik düşünmüyorsunuz, sizde bir sorun mu var” gibi sorular travmatik etkiler oluşturmakta, üzerlerindeki baskıları daha da arttırmaktadır.

Bu tür sorulara karşılık yaşadıkları cinsel problemlerinden utanma duygusuyla “henüz çocuk düşünmüyoruz” veya “bizde kısırlık var” gibi söylenilen yalanlar da birbirini kovalayabilmektedir.

Ailelerin evliliğe müdahalesi sorunu daha da büyütebilir…
Cinsel problemin aileler tarafından duyulması çoğu zaman negatif bir etki yaratmaktadır. Ailelerin çiftin ilişkisine karışmaya çalışması sorunu daha da büyütebilmektedir. 

Çoğu zaman vajinismus hastaları böyle bir cinsel problemlerinin olduğunu çevrelerine, akrabalarına, anne babalarına dahi söyleyememektedir. Böyle bir sorunu dış çevre ile paylaşamamanın da verdiği sıkıntı da her geçen gün artarak devam etmektedir.

Vajinismus yaşayanlar altında kaldıkları bu ağır yükten kurtulamamakta ve maalesef bazen evliliklerini boşanma ile de sonuçlandırabilmektedirler. Vajinismus hastalarında bu nedenle boşanma oranları sık olarak görülmektedir.  Özellikle evliliklerine kendi ailelerin müdahale etmesi boşanma olasılığını daha da arttırmaktadır.

Hatta vajinismus sorunu yenildikten sonra bile boşanan pek çok çift vardır. Bunun nedeni vajinismus hastalığının kişilerde verdiği sıkıntıların aile bütünlüğünü kalıcı bir şekilde bozmasıdır. Bu nedenle bazen bu sorun çözümlense bile evlilik boşanma ile sonuçlanabilir. 

Vajinismus aldatma sebebi olabilir…
Vajinismus sorununu yaşayan kocaların bir kısmı eşlerini aldatma yoluna gidebilmektedir. Bu konuda sağlam gördükleri bir gerekçeleri de vardır: "Zaten eşim benimle birlikte olamıyor, o zaman ben de başka kadınlarla birlikte olma hakkına sahibim, çünkü ben bir erkeğim".

Kendilerine göre rasyonelize ettikleri bu sebepten dolayı vajinismuslu kadınların kocaları eşlerini aldatabilirler. Hatta bu aldatmalarını eşleriyle açık bir şekilde paylaşanlar bile vardır. Bir amaçları da eşlerinden intikam alma, cezalandırma arzularıdır.

Aldatan eş aslında kendisini aldatmaktadır. Vajinismus doğru tedavi merkezlerinde KALICI ve KESİN bir şekilde tedavi edilebilen bir cinsel sorundur. Bunun için çiftlerden mutlaka profesyonel yardım almalarını önermekteyiz.

Vajinismus sorununu yaşayanlar / Problem bir evlilik sorunu olmadan kesin çözüm için hemen harekete geçiniz,
Cinsel sorununuzun aile bütünlüğünüze kalıcı zarar vermeden bir an önce harekete geçilerek çözüme kavuşturulması son derece önemlidir. Aksi takdirde vajinismus sorunu çözüme kavuşsa bile evliliğinizdeki bazı değerleri yitirmiş duruma düşebilirsiniz. Bunun için geç kalmadan bir an evvel destek almanızı öneririz.

İlgili Linkler: 
Vajinismus problemi, tanısı ve tedavisi (A'dan Z'ye Vajinismus)
Vajinismus Hastaları 
"Vajinusmus Öyküleri" 
Bir Hastamızın Kaleminden: "Vajinismus Günlüğü"  
Bir Hastamızdan "Vajinismus Mektubu ve İlginç Hayat Öyküsü"
Jinekolog hekimlerin yaklaşımları vajinusmus sorununa yol açar mı?

Kadnlar kulubu web sitesi / Vajinismusu Yaşayanlar:
Vajinismus / Kadınlar Kulubu Hasta Yorumları 
Vajinismus Tedavisi Forumlar / Kadınlar Kulubu
 

Hera Klinik: Vajinismus Tedavi ve Genital Estetik Merkezi
0530 763 3400