Vajinismusta Yanlış (Önerilmeyen) Tedavi Yöntemleri

   Vajinismus genellikle psikolojik kökenli bir cinsel sorundur. Bazen de yapısal (fiziksel) nedenlerle de cinsel ilişkiye girememe sorunu ortaya çıkabilir.

Yapısal nedenler kızlık zarı ve vajina yapısa bağlı doğuştan veya geçirilmiş jinekolojik problemlere bağlı olarak sonradan ortaya çıkmış (kazanılmış) olabilir.

Kaynağına inmeden, herkese aynı şekilde uygulanan 'kalıp tedaviler' herkes için asla çözüm üretici değildir. Ayrıca bilimsellikten uzak, ahlaki değerler taşımayan ve kişiye durumuna uygun olmayan tedavi yöntemleri olumlu sonuç vermeyeceği gibi problemin daha da büyümesine neden olur.

Çözüme ulaşmayan her türlü tedavi çiftlerde maddi ve manevi olarak yıkıma neden olmaktadır. O yüzden sorunu yaşayanların doğru adreslere ilk baştan ulaşmaları önemlidir.

Bu bölümde 'vajinismus tedavisinde önerilmeyen' ve hastaların bir kısmı tarafından gereksiz şekilde başvurulan yöntemler ele alınmaktadır. Hastalarımızın mağdur duruma düşmemeleri için aşağıda yazılan bilimsellik dışı, üstün körü yöntemleri uygulamasını asla önermiyoruz.

Vajinismus Tedavisinde Önerilmeyen Yöntemler:
Anestezi altında (uyutularak) cinsel ilişki
Maalesef bazı anestezi doktorları tarafından dahi önerilebilen, muayenehane ortamında anestezi alarak cinsel ilişkiyi yaşamak sorunu çözmez, hatta çifti cinsellikten daha da soğutarak sorunun büyümesine katkı sağlar.

Kadın uyanık olduğunda cinsel ilişkiden yine korkacaktır ve kocası ise daha evvel anestezi altında ilişki kurduğu karısına karşı zorlayıcı bir tutum izleyebilir. Bu korkuyu daha da arttırır.

Ayrıca anestezi altında ilişkiye girilen kadın kendi kontrolü dışında bu şekilde bir ilişki yaşamaktan psikolojik olarak kötü yönde etkilenebilmektedir. Bu tür denemeler erkek eşlerin psikolojisini de olumsuz yönde etkilemektedir.

Tüm bu nedenlerle çiftlerin "önce bir kez ilişkiyi yaşayalım da sonrası belki gelir" şeklindeki düşünceleri yanlıştır.

Kas gevşetici, sakinleştirici ilaçlar, uyku hapları
Vajinismus tedavi yöntemleri arasında kas gevşeticiler, sakinleştirici veya uyutucu ilaçlar fayda sağlamamaktadır.

Depresyon ilaçları (antidepresanlar)
Depresyon vajinismus hastalarında zaman içinde gelişebilir. İleri düzeyde kaygı veya depresyon sorunu yaşayanlarda 'antidepresan' dediğimiz depresyon ilaçları kullanılabilir. Ancak depresyon problemi olmayan hastalara antidepressan ilaçların verilmesi sonucunda bu ilaçlara bağlı sersemlik, uyku hali ve hatta cinsel isteksizlik gibi yan etkiler oluşmaktadır.

Kızlık zarı alınması
Kızlık zarı yapısı ile ilgili problemler cinsel ilişkiyi engelleyebilir. Bu durumda kızlık zarının basit bir operasyonla çıkartılması fayda sağlayabilir.

Ancak kızlık zarında anatomik bir sorun olmadığı halde bu bölgeye ameliyat yapılması, kızlık zarının cerrahi olarak alınması sorunu çözmez. Bu yüzden "kızlık zarını aldıralım, gerisi nasıl olsa gelir" düşüncesi yanlıştır.

Ancak; kızlık zarının sert, kalın, etli, ara bölmeli veya yarımay şeklinde yüksek kenarlı olması durumlarında ise kızlık zarının kesilmesi (himenotomi) veya kızlığın operasyonla çıkartılması (himenektomi) gibi cerrahi işlemler şarttır. 

Sıcak oturma banyoları
Sıcak su içinde oturma banyolarının tedavi için bir önemi bulunmamaktadır.

Alkol alıp ilişkiye girme
Maalesef bazı dindar aileler dahi "denize düşen yılana sarılır" misali alkol alarak ilişkiye girmeyi denemekte, ancak sonuca ulaşamamaktadır. Hatta bazı kişiler tarafından uyuşturucu hapların kullanımı dahi önerilebilmektedir. Kesinlikle işe yaramayacaktır ve çiftlerdeki umutsuzlukların daha da artmasına neden olacaktır.

Muayehane ortamında cinsel ilişki
Maalesef yine nadir de olsa bazı hekimler tarafından önerilen bu tür uygulamalar etik (ahlaki) değildir ve bilimsellikten uzaktır. Cinsellik mahremiyeti olan bir işlevdir ve yalnızca çiftin özelinde yaşanmalıdır. Muayenehane ortamında cinsel ilişki önerilmez.

Ev ortamında anestezi ile ilişki
Ev ortamına anestezi uzmanı veya teknikeri tarafından verilen anestezik maddlerle ilişki son derece zararlı olabilir. Diğer tarafttan, kişinin kendi bilinci yerinde olmadan cinsel ilişkiye sokulması 'tecavüz' benzeri bir psikolojik travma yaratacaktır.

Vajinismusun sihirli bir ilacı, hapı, iksiri, kremi, fitili, jeli yoktur!
Vajinismus tedavisi ancak modern cinsel tedavi yöntemleri ile olabilmektedir. Vajinismus tedavi yöntemleri arasında halk arasında önerilen bir takım ilaçlar, uyuşturucu spreyler, kremler ve bitkisel lokman hekim ilaçları bulunmaktadır. Ancak tüm bu ilaçlar fayda sağlamayacaktır, çünkü vajinismus çok büyük sıklıkta bir bilinç dışı problemidir.

Modern cinsel terapiyi reddeden veya yanlış merkezlerde uygulanılan tedaviler sonucunda sonuca ulaşamayan pek çok çiftin gittiği son duraklar arasında maalesef çağ dışı 'cinci hocalar', 'şarlatanlar' ve 'büyücüler' bulunmaktadır.

Vajinismus tedavisi bu konuda bilgi ve tecrübe sahibi klinikler tarafından uygulanmalıdır. Hastaların yukarıda bahsedilen önerilmeyen tedavi yöntemlerinden uzak durması son derece önemlidir.

Hera Klinik: Vajinismus Tedavi ve Genital Estetik Merkezi
0530 763 3400