Vulvar Vestibulitis Tedavisi

Vulvar Vestibulitis her yaşta görülebilen, özellikle menopoz öncesi kadınlarda ağrılı cinsel ilişki probleminin en önemli sebepleri arasındadır. Bu bölümde vulvar vestibulitis ve tedavisi ele alınmaktadır.  

Vulvar vestibulitis nedir? Tanımı
Vulvar vestibulitis veya diğer isimleri ile ‘Vestibulodynia’ veya ‘Vulvar Vestibulit Sendrom’ kadınlarda cinsel ilişkiye girememe, cinsel ilişkide ağrı şikayeti gibi problemlere yol açan ciddi bir sağlık sorunudur. Tedavi edilmediğinde partner ilişkilerini olumsuz yönde etkilemekte, öz güven kaybı, depresyon ve hatta boşanmaya kadar gidebilen evlilik problemlerine yol açabilmektedir.

Günümüzde vulvar vestibulitis tedavisi için uygulanan modern yöntemler sayesinde çözüme kavuşulabilmektedir. 

Vulvar Vestibulitis Tedavisi Nasıldır?
Vulvar vestibulitis tedavisinde koruyucu önlemler, ilaç tedavileri, cerrahi dışı uygulamalar ve cerrahi yöntemler bulunmaktadır. Vulvar Vestibulitis (vestibulodinia, vulvar vestibulit sendrom) özellikle genç yaşta kadınlarda görülen cinsel birliktelik sırasında vajina girişinde keskin bir acı ile karakterize bir problemdir. Hastalar vajina girişinde yaşadıkları bu keskin acıyı ‘etlerinin bıçakla kesilmesi, açık yaraya tuz basılması, yaraya asit basılması’ gibi farklı şekillerde tarif ederler. 

Vajinismus probleminden ayrıdır!
Vulvar Vestibulitis, genellikle psikolojik orijinli, ilk gece korkusuna bağlı olarak gelişen vajinismus probleminden farklıdır. Vajinismusta olduğu gibi cinsel birleşmeye bağlı acı çekme kaygısından çok gerçek anlamda yaşanılan bir acı söz konusudur. Bu nedenle zamanla cinsel isteksizlik, orgazm olamama gibi farklı sorunları da beraberinde getirir. Ayrıca ilişki sonrasında sık mantar enfeksiyonları, idrar yolu enfeksiyonları, bazen de genital bölgede kanama ve şişlik gibi şikayetlere yol açar. 

Vulvar vestibulit sendrom tedavisi öncesi iyi bir jinekolojik muayene şarttır. 

Jinekolojik muayene sırasında mantar enfeksiyonları veya bakteriyel vaginosis gibi bakteriyel enfeksiyonlar varsa tedavi edilmelidir. 
Tedavi amaçlı topikal bazı kremler, bazı ilaç ve medikal uygulamalar önerilebilmekle beraber, en son ve en etkili tedavi yöntemi vestibul mukozasının  (yani ince deri dokusunun) cerrahi olarak çıkarılmasıdır. 

Vulvar vestibulitis sorunu için koruyucu önlemler

 • İdrar sonrası genital bölgenin ılık suyla bol olarak yıkanması
 • Oksalat içeren gıdalardan uzak durulması
 • Sodyum bikarbonat oturma banyosu: 2-3 kaşık yemek sodasını (karbonat) ılık su içeren küvete koyarak 10-15 dakika süreyle oturma banyosu yanmayı ve kaşıntıyı giderecektir. Bu günde 2-3 kez tekrarlanabilir. 

Vulvar vestibulitis tedavisi için ilaç tedavileri

 • A ve D vitamini içeren kremler
 • Kalsiyum sitrat tabletleri (Günde 1200-1800 mg)
 • Hormonal kremler
 • Anestezik madde içeren kremler 
 • Kayganlaştıcılar (Vajinal lubrikan jeller)


Vulvar vestibulitis tedavisi için cerrahi olmayan girişimler
Cerrahi düşünülmeyen hastalarda ve hafif düzeydeki vulvar vestibulitis hastalarında vestibuldeki kollajen bağ dokusunu güçlendirmek amacıyla bazı tıbbi girişimler uygulanabilir. 
Bu medikal uygulamalar:

 • CO2 (Karbondioksit) lazer uygulamaları
 • HA (Hyaluronik asit) enjeksiyonları 
 • Genital Karboksiterapi uygulamaları (Karbondioksit infuzyonu)
 • Genital  PRP işlemleridir.  

Bu tür cerrahi dışı medikal girişimler bizim kendi kliniğimizdeki tecrübelerimize göre de oldukça iyi sonuçlar vermektedir.

Vulvar vestibulitis tedavisi için cerrahi yöntemler

Genel veya lokal anestezi eşliğinde vestibul mukozasının (ince deri dokusunun) çıkarılması tedavideki en etkili yöntemdir. Bu cerrahi operasyon yaklaşık olarak 20 dakika kadar sürer ve klinik ortamında yapılabilir. 

Vulvar vestibulit sendromda vajinanın giriş bölgesinde yer alan vestibul mukozasının çıkarılması ‘Vulvar Vestibulektomi’ operasyonu adını alır. Vulvar vestibulektomi operasyonu sonrasında çıkarılan materyalin patolojik tetkiki önemlidir. Nitekim vulvar vestibulitisin etkenlerinden birisi de kadınlarda genital kanserlerin bir kısmından sorumlu tutulan HPV enfeksiyonlarıdır. 

Vulvar vestibulektomi operasyonu bu konuda deneyimli jinekolog doktorlar tarafından yapıldığında kesin çözüm elde edilmesinde oldukça etkili bir yöntemdir. Hatta kendi tecrübelerimize göre en etkili tedavi yöntemidir. Operasyonun riskleri yok denecek kadar azdır. Bu operasyon sonrası ilerleyen zamanlarda cinsel kuruluk sorunu oluşmaz, cinsel haz asla olumsuz etkilenmez, ileride hamile kalabilmede ve vajinal doğum yapmada asla bir sorun oluşturmaz. 

Vulvar vestibulit operasyonu bu konuda tecrübeli jinekolog hekimler tarafından yapıldığında son derece yüz güldürücü sonuçlar vermektedir. 

Hera Klinik: Vajinismus Tedavi ve Genital Estetik Merkezi
0530 763 3400