Site Logo

Vajinismus Tedavisi İçin Hipnoz

Paylaşın:

Vajinismus sorununda kullanılan yöntemlerden birisi de hipnoz ile yapılan tedaviler, yani ‘hipnoterapi’ dir. Amaç, bilinç ve bilinçaltı düzeyinde güçlü etki oluşturmaktır. Vajinismusta hipnoz ile tedavi süreci hızlanmakta ve kolaylaşmaktadır. 

Vajinismus tanımı ve hipnoz
Vajinismus bir bilinçaltı problemidir. Kadınlardaki kaygı sorununa bağlı olarak gelişen istemsiz kasılmalar sonucunda birleşmenin tam olarak gerçekleşememesi veya ağrılı, acılı olması şeklinde tanımlanmaktadır. En büyük kaygılar ‘ilişkide acı duyma’ ile ilgilidir. Sorunu yaşayan kadınlarda ön sevişmede normal şekilde haz vardır. Ancak birleşme anı geldiğinde aşırı acı, kanama, yırtılma, penisin yanlış yere giderek zarar verme, kilitlenip kalma gibi düşüncelere bağlı gelişen yoğun kasılmalar nedeniyle ilişki bir türlü gerçekleşemez. Hipnoza bağlı telkinlerin bu kaygı ve kasılmaların giderilmesinde oldukça etkili olduğu gösterilmiştir. Bu nedenle hipnoz, vajinismus tedavi yöntemleri arasında yer almaktadır.   

Hipnoz nedir?
Hipnoz, belli bir teknikle kişinin uyku ile uyanıklık arasındaki bir bilinç düzeyine getirilmesidir. Bu düzeyde konsantrasyon ve farkındalık artışı sağlanmaktadır. Buna paralel şekilde telkinlere duyarlılıkta da artış söz konusudur. 

Hipnoz nasıl yapılır?
Hipnoz öncelikle bir uyku hali değildir. Hipnoz altında kişinin bilinci tamamen açıktır ve bu sebeple farkındalık artmaktadır. 

Hipnozun iki aşaması vardır. İlk aşamada kişi genel olarak bir gevşetilir ve bilinç hafif uyku düzeyine getirilir (indüksiyon). Daha sonrasında ‘imajinasyon’ (hayal kurdurma) çalışmaları yapılır. Bu aşamada verilen telkinler oldukça etkilidir. 

Hipnoz deneyimini yaşayan hasta ve danışanlar terapi sonrasında genel bir huzur, mutluluk, dinlenme ve rahatlama yaşarlar.       

Vajinismus tedavisinde hipnoz ne işe yarar?
Hipnoz, özellikle vajinismustaki gibi ‘panik atak’ benzeri korkular yaşayan hastalarda oldukça etkilidir. Bu nedenle de sıkça uygulanılmaktadır.
Hipnozun vajinismus tedavisi  için yararları birden fazladır. Bunlardan bazıları:
► Öz güveni arttırır
► Motivasyonu sağlar
► Genel vücutsal kasılmaları giderir
► Gevşemeyi sağlar
Bu şekilde bir veya iki seansta vücutsal ve vajinal kasılmalar belirgin şekilde azalmaktadır. Verilen telkinler kişinin zihnindeki bilinç ve bilinçaltı bölgelerini direkt olarak etkilemektedir. Bu nedenle genel psikoterapilerden daha etkindir. 

Hipnoz hangi alanlarda kullanılır?
Hipnoz altındaki tedaviler (hipnoterapiler) tıbbın pek çok alanında destekleyici olarak kullanılmaktadır. Depresyon, panik atak, genel anksiyete bozukluğu, her türlü fobiler ve yoğun stres bunlardan bir kaçıdır. 

Uyku bozuklukları, gece altını ıslatma, tırnak yeme, uykuda diş gıcırdatma, sınav stresi, başarısızlık korkuları da diğer çalışma alanlarıdır. 

Hipnoz; sigara veya bağımlılık yapıcı madde bırakma, kilo verme gibi konularda da kendisine yer bulmuştur. Normalde bir kişiye kilo vermesi için verilen sözel telkinler pek işe yaramazken, bu telkinlerin hipnoz altında yapılması çok daha büyük etki yaratmaktadır. 

Ağrı kesici özelliği
Hipnoz her türlü ağrılarda da etkilidir. Ancak burada ağrının bir vücutsal belirti olduğunu, bu nedenle neye bağlı olduğunun önceden tespit edilmesi gerektiğinin de altını çizelim. Hipnoz, doğum sırasındaki ağrılarda da oldukça etkilidir. 

Hipnozun herhangi bir yan etkisi veya zararı var mıdır?
Hipnoz sırasında kişinin tamamen bilinci açıktır. Bu nedenle bazı hekimler tarafından ‘bilinçli hipnoz’ tabiri de kullanılmaktadır. Bir uyku hali olmadığı için uykudan uyanamama diye bir şey de söz konusu olamaz.

Hipnozdaki kişi kendisi için anlamsız gelen telkinleri kabul etmez. Yani, trans haline geçilmediği sürece otokontrol (kişinin kendi kendisini kontrolü) devam etmektedir.

Bu konuda tecrübe sahibi hekim veya psikologlar tarafından uygulandığında hipnozun her hangi bir yan etkisi veya zararı bulunmamaktadır. 

Kadınlarda hangi cinsel sorunlarda hipnoz uygulanır?
Vajinismus haricinde, kadınlarda orgazm olamama (anorgazmi), cinsel isteksizlik, cinsel tiksinti bozukluğu gibi problemler hipnozun çalışma alanlarıdır. Geçmişinde yaşadığı bazı psikolojik travmalar sonucunda cinsel sorunlar gelişen hastalarda travma etkisini azaltmaktadır.  

Erkek cinsel problemleri için hipnoz
Erkeklerdeki cinsel sorunlar arasında yer alan erken boşalma, sertleşme sorunu (erektil disfonksiyon), geç boşalma (orgazm olma problemleri) ve cinsel isteksizlik gibi durumlarda da hipnoterapi uygulanabilmektedir.

Kadın ve erkeklerdeki cinsel sorunların pek çoğu ‘performans anksiyetesi’ olarak bilinen başarısızlık kaygılarına bağlıdır. Hipnozun motivasyonu ve özgüveni arttırıcı etkileri ile performans kaygıları yenilebilmektedir. 

Tek yöntem olmamalıdır!
Burada unutulmaması gereken önemli bir nokta; hipnozun hiçbir psikolojik tedavide tek başına bir yöntem olmadığı, yalnızca diğer yöntemlere destekleyici özelliği olduğu konusudur. Bir insanın yalnızca hipnotik telkinler ile tamamen değişmesi beklenemez. 

Diğer taraftan bazı kişiler hipnoz olmaya karşı dirençlidirler. Dikkat sorunu yaşayanlar, iletişim kurma sorunu olanlar, psikotik hastalar hipnotize edilemez. 

Vajinismus tedavisi için hipnoz destekleyici bir yöntemdir
Vajinismus tedavisi için tüm dünyadaki altın standart ‘Bilişsel Davranışsal’ tedavi yaklaşımlarıdır. Bu cinsel tedavilere ek olarak uygulanan hipnoterapiler tedavi sürecini kısaltmakta, kolaylaştırmakta ve hastanın tedavi uyumunu arttırmaktadır. Bu nedenle her hasta grubunda olmasa da bazı vajinismus hastaları için alternatif, destekleyici, ilave bir tedavi yöntem olarak kabul edilmektedir. 

 

Hastalarımızın tedavi süreci öncesi ve sonrası yaşadıklarını okuyabilirsiniz.

Op. Dr. Süleyman Eserdağ ve Uz. Dr. Şenay Eserdağ Show TV'ye konuk oldu.

Op. Dr. Süleyman Eserdağ TV 8'de Çok Yaşa programında vajinismusu anlattı.

Op. Dr. Süleyman Eserdağ TV 8'de Çok Yaşa programında genital estetiği anlattı.

0850 303 2000
Vajinismus Danışma Hattı (Ücretsiz)
Op. Dr. Süleyman ESERDAĞ - Uz. Dr. Şenay ESERDAĞ
Adres: Valikonağı Cd, No: 52/7 Nişantaşı, İstanbul. (Harita)

Sitenin tüm tasarımı ve içeriği Jinekolog & Cinsel Terapist Op. Dr. Süleyman Eserdağ tarafından hazırlanmıştır.
Yazarın izni olmaksızın içerikler veya resimler kullanılamaz.
© 2004 - 2018. www.jinekolognet.com

Yasal Uyarı - Site Haritası