Vajinismus Tedavisi İçin Eşi İkna Etme

Vajinismus hastaları eşlerini nasıl ikna etmeli?

Vajinismus sorununun kesin çözümlenmesinde erkek eşin desteği ve tedavi konusunda ikna olması son derece önemlidir. Bu bölümde vajinismus tedavileri için erkek eşi ikna etme ile ilgili bir yol haritası sunulmaktadır. 

Vajinismus tedavileri için erkek eşin ikna edilmesi bazen çok kolay olmayabilir. Özellikle sorunu görmezden gelen, önemsemeyen, sürekli erteleyen “Aşırı Anlayışlı” erkek eşler ile asabi özellikteki “Sinirli- Gergin” erkek eşlerin vajinismus tedavileri konusunda ikna olması zor olabilir. Vajinismus hasta eşleri tutumu ve yaklaşımı tedavinin başarısında önemli rol oynamaktadır. 

Vajinismus sorunu yalnız ve yalnız profesyonel destek ile çözüme kavuşan bir cinsel sorundur. Bu bölümde erkek eşlerin vajinismus tedavileri için ikna edilmesinde vajinismus hastalarının izlemesi önerilen yöntemler ele alınmaktadır. 

Zor erkek eşi ikna etmek nasıl olmalı?
Vajinismus hastalarının pek çoğu erkek eş direnci ile karşılaştıklarını ve bu nedenle tedaviyi sürekli ertelemek zorunda kaldıklarını ifade etmektedirler. Evlilikte bu durum oldukça yıpratıcı olmaktadır. 

Zor erkek tipini vajinismus tedavisi için ikna edebilmenin en önemli yolu, açık ve net bir şekilde iletişim kurmaktır.

Vajinismus olan bayanın eşine kendini doğru şekilde ifade etmesi; eşini sevdiğini, ilişki sırasında yaşadıklarının istemsiz şekilde gerçekleştiğini ve bunun için profesyonel yardım almak istediğini net bir şekilde dile getirmesi önemlidir.  

Vajinismus sorunu ile karşı karşıya iseniz ve eşinizi ikna etme konusunda sorun yaşıyorsanız, aşağıdaki uyarıları dikkate alınız:
- Eşinizi sevdiğiniz konusunda öncelikle ikna edin. Bu sorunun onunla ilgisi olmadığını, kasılmalarınızın kendi iradeniz dışında geliştiğini, sorunu yenmek istediğinizi ve bu konuda ondan destek istediğinizi onunla paylaşın. 
- Öncelikle eşinize vajinismus diye bir sorunun olduğunu, bu problemin tüm dünyada yaygın şekilde görüldüğünü, ülkemizde ve tüm dünyada milyonlarca kişinin aynı sorunu yaşadığını anlatın. Bunun için vajinismus ile ilgili web sitelerini (Türkçe ve yabancı dillerde) paylaşın. 
- Vajinismus ile ilgili forumları, yorumları ve sosyal medya paylaşımlarını eşinize anlatın.
Örneğin Heraklinik grubunu ve orada yazılan mektupları, vajinismus başarı öykülerini onunla paylaşın.

Hera Klinik Vajinismus Grubu  Heraklinik Facebook grubu:
  www.facebook.com/groups/heraklinik
  (Açık gruptur, üyelik gerektirmez)

- Vajinismusla ilgili bilimsel makaleler, bu konuyla ilgili hazırlanmış eğitici yazıların okunması, bu rahatsızlığı yaşayan birçok insan olduğunun bilinmesi ve bu insanlarla mümkünse iletişime geçilmesi tedavi öncesi rahatlatıcı ve ikna edici olabilmektedir.
- Tedaviyi uygulayacak hekim veya merkezle ön görüşmeye gidin. Merkezin bilgi ve tecrübesinden faydalanın. Görüşmeye gelebiliyorsa eşinizin de gelmesini sağlayın. Tedavide nasıl bir yol izleneceğini, hangi yöntemlerin uygulanacağını, tedavi sürecini, tedavi maliyetini, başarı yüzdesini ve aklınızdaki tüm sorularınızı sorun. Bu şekilde kafanızdaki tüm sorun işaretlerinin giderilmesini sağlayın.

Eşiniz hiç bir şekilde ikna olmaz ise...
Her şeye rağmen tedaviye destek vermeyen, hatta tedavi konusunda direnci devam eden erkek eşlere sahip vajinismus hastaları kendi kişisel çabaları ile tedavilerine kendi başlarına devam edebilirler. Bu en azından bizim gibi bazı klinikler için geçerlidir. 

Vajinismus Tedavi Merkezi Seçerken
Vajinismus tedavi merkezini seçerken iyi bir araştırma yapmalısınız. Eğer ki, yanlış bir klinikte tedaviniz başarısızlıkla sonuçlanırsa maddi ve manevi büyük bir kayba uğrayacak, daha sonraki tedavi girişimlerinde eşinizi ikna etmeniz çok daha zor, belki de imkansız olacaktır. O yüzden tedavi görmeyi düşündüğünüz merkezle ilgili önceden çok iyi bir araştırma yapmalısınız. 

Vajinismus tedavisi mümkündür!
Vajinismus tedavisi ve diğer cinsel terapiler, tıbbın çok özel (spesifik) bir dalıdır. Vajinismus ile ilgili çalışan bir merkeze yapılan başvuruda eşlerin bu konu hakkında tam olarak bilgi alması ve tedavi için ikna olması çok önemlidir. Nitekim, vajinismus tedavi başarısı için en önemli şartlardan birisi ‘Güven’ dir. Günümüzde 3 gün gibi kısa bir sürede kalıcı çözüme ulaşmak mümkündür. 

Vajinismus tedavileri için erkek eşi ikna etmek şarttır!
Vajinismus tedavilerine hiç katılmasa bile, erkek eşi ikna etmek şarttır. Erkek eşin vajinismus tedavileri öncesi onayını almak, yani onun rızasını alarak başlamak tedavi sürecini hızlandırmakta, kolaylaştırmaktadır. 

Vajinismus profesyonel destek alınmadan aşılabilecek bir sorun değildir. 

Unutmamak gerekir ki; ‘imkansız insan yoktur, zor insan vardır’. Ayrıca tedavinin ertelendiği her gün, mutluluktan çalınmış bir gündür.

Vajinismus tedavi sonrası hayat ise bambaşkadır. 

Hera Klinik: Vajinismus Tedavi ve Genital Estetik Merkezi
0530 763 3400