Vajinismus Sorunu

Bu bölümde vajinismus sorunu yaşayan hastaların iç seslerini dillendirdik: 'Vajinismus sorunu hayatı nasıl etkiler, sorunu yaşayanlar neler hisseder, ev, iş ve sosyal hatlarında ne tür sıkıntılar yaşarlar' gibi konuları ele aldık.

Vajinismus sorunu yaşayanlar en yakınlarına bile anlatamadıkları bu mahrem konuları karşısında tam bir çaresizlik ve mutsuzluk içindedirler. Bir türlü işin içinden çıkamamanın verdiği umutsuzluk gittikçe artan bir şekilde omuzlara yük olarak binmektedir. Psikolojileri bozulmuş, içlerinde adeta derinlerde yaşanan, gizli bir depresyon hali oluşmuştur.

Ülkemizin en büyük facebook grubuna katılın!.
Hera facebook grubuna siz de katılın!...
Vajinismus Hasta Yorumları. Sorunu yaşayan binlerce hastanın başarı öyküleri, video röportajları  
(Açık Gruptur, Üyelik Gerekmez)Konsantrasyon kayıpları, kendini işe verememe
İş yerinde bile konsantrasyonlarını tam olarak sağlayamaz, kendilerini işlerine tam olarak veremezler.  Kafalarının bir kısmı sürekli bu soruna boğuşmaktadır, vajinismus sorunu sürekli olarak enerjilerini tüketmektedir. Çoğu zaman, işlerinde bile gergindirler.

Bazı hastalar ise kendilerini aşırı şekilde işlerine verirler ve evlerine gitmek dahi istemezler. Çünkü her ne kadar eşlerini sevseler bile yatak odaları onlar için tam bir kabus olmuştur. Cinsellikten kaçmak amacıyla kariyer yapanlar, master sonrası doktoraya başlayanlar dahi mevcuttur. Aslında dışarıda yapılan uğraşların çoğu evden bir kaçıştır.

Vajinismus Hasta Yorumları 
Bazı çiftler uzun yıllar boyunca cinsel birleşme olmadan kısıtlı ölçülerde karşılıklı cinsel tatmin yollarına giderler. Ancak çiftlerin çoğunda zaman içerisinde cinsel istek azalmasına bağlı vajinada ıslanmama, orgazm olamama gibi sorunlar da belirir, bu nedenle zamanla cinsel ilişki denemeleri de azalmaktadır.

Evlenmeden önce hayalini kurdukları cinsellik kendileri için hayal kırıklığına dönüşmüştür. Vajinismus sorunu yaşayan hastaların “keşki hayatta cinsellik hiç olmasaydı, ne gereksiz bir iş bu” şeklinde yorumları da vardır.

Özellikle cinsel isteksizlik veya tiksinti gibi bir durum da varsa vajinismus hastalarının "cinsellik çok iğrenç bir şey, bunun neresi güzel, tam bir işkence" gibi yorumları da olabilmektedir.

Vajinismuslu bayanlar eşlerine cinsel açıdan cevap veremediklerinden ötürü sürekli olarak kendilerini, bazen de eşlerini suçlamaktadırlar. Eşlerinin ilgisizliği, kendilerine karşı aşırı duyarsızlığı, aşırı hoşgörülü davranmaları bile kendileri için rahatsız edici olabilir.

Öfke patlamaları ve şüphecilik (Paranoya)
Dönem dönem öfke patlamaları şeklinde olmadık şeylere kızıp, çevreleri veya eşleri ile tartışmalara girebilirler. Bazı bayanlar da eşlerine yeterli gelemediklerinden ötürü içlerinde yaşadıkları paranoya (şüphecilik) ile eşlerinin kendilerini aldattıklarını veya her an aldatabileceklerini düşünebilirler.

Üzüntülerini hep içlerinde ve derinlerde yaşarlar. Zaman içinde sorunları bir çığ gibi büyümektedir. Diğer taraftan da bu sorunlarının yalnızca kendilerinde olduğunu düşünürler.

Hastaların pek çoğu evlenmeden önce 'vajinismus' ismini bile duymamıştır veya yeterli bilgiye sahip değildir. Kendilerinin başına geleceğini de asla düşünmemişlerdir. Bazen de isyan edip “bu bela nereden beni buldu, ben ne suç işledim ki” gibi veryansınları olabilir.

Yalnızca kendilerine ait olduğunu düşündükleri bu 'garip problemleri' için önerilmeyen yöntemlere başvuranlar olabilir. Uyuşturucu- sakinleştirici türü ilaçları kullananlar, alkol alıp ilişkiyi deneyenler, değişik kremleri, kas gevşeticileri denemeler yine sonuç vermemektedir.

Özdeğer kayıpları
Diğer yönden vajinismus hastaları kendilerini son derece ezik ve yetersiz hissetmektedirler. İlişkiyi herkesin yapabildiğini, yalnızca kendilerinin beceremediklerini düşünürler. Yaşça kendilerinden çok daha küçük ve zayıf kadınların bile yanlarında gördükleri çocukları kendilerini “bu kadın bile yapabilmiş, ben neden yapamıyorum, neden bu kadar acizim” gibi suçlamalarına, özdeğer kayıplarına neden olur.

Televizyonda çocuk bezi reklamları bile can sıkıcıdır. Kendileri ile aynı anda evlenen arkadaşlarının gebe kalmaları veya çocuk doğurmaları onlara ayrı bir üzüntü, sıkıntı yaşatır; hatta o tür arkadaşlarıyla görüşmeyi bile kesebilirler.

Kendini kadın gibi görememe, kadın gibi hissedememe
Kendilerini 'kadın' olarak hissetmeyenlerin sayıları da azımsanmayacak kadar çoktur. Bu nedenle vajinismus hastalarının pek çoğu kendilerine yeterince bakmazlar, giyimlerine dikkat etmezler, makyaj yapmazlar; çünkü kendilerini kadın gibi hissetmezler.

Kronik stres altında kendisini yemeye verip sürekli kilo alanları da, üzüntüden kilo verenleri de mevcuttur. Tam bir ilişkiyi yaşayamadıklarından ötürü eşlerine karşı son derece mahcupturlar; hatta eşlerine boşanmayı, başka bir eş almasını teklif edenler bile vardır.

Sorunu gizleme, paylaşamama
Sorun zamanla bir çığ gibi büyümektedir. Aylar ve yıllar geçtikçe de çevrelerinden gelen “hadi artık neden çocuk yapmıyorsunuz” türü sorulara kaçamak cevaplar verirler: “Şu anda düşünmüyoruz ya da kısırlık sorunumuz var” gibi cevaplarından kendileri de bunalır.  Çoğunun gerçek durumlarından ailelerinin bile haberleri yoktur.

İnternet sitelerindeki forumlara girerek kendileri ile aynı durumdaki insanları bulmaları, yazışmaları aslında yaralarına bir miktar merhem olmaktadır. 

Nihayet karar verip kendileri için uygun bir tedavi merkezinde tedavilerine başlarlar. Çünkü artık çocuk istemektedirler. Ancak yanlış veya uzun süreli tedaviler son derece can sıkıcıdır. Genelde başaramadıkları egzersizleri yarıda kesip başka çözüm yollarını araştırırlar.

Maalesef içlerinde bilimsel olmayan vajinismus tedavi yöntemlerini uygulayıp hayal kırıklığına uğrayanlar, sahte hocalarda bağlanma büyülerini bozduranlar, içlerindeki cini kurşun döktürerek çıkartanlar, muska yaptıranlar ve cinsel istismara uğrayanlar azımsanmayacak sayılardadır. Halbu ki kesin çözüm ancak bilimsel vajinismus tedavi yöntemleri sayesinde gerçekleşmektedir.

Tedavilerinde eşleri de kendilerine destek verirse ne ala. Ancak eşlerinden destek göremezlerse sorun daha da büyüyecektir. Eşlerinin “bu sorun sende bitiyor, sana senden başkası asla yardım edemez, bu senin beyninde biten bir olay, başkası sana nasıl yardımcı olabilir ki” gibi negatif mesajları içlerine bıçak gibi saplanmaktadır. 

Vajinismus tedavisi ile güzel son
Şanslı olanlar doğru tedavi merkezlerinde sorunlarını profesyonel destek alarak çözebilirler ve hayata yeniden doğmuş bir şekilde sımsıkı sarılırlar. Birden üzerlerindeki kara bulutlar dağılmış, evliliklerinde ve yaşamlarında taptaze, yepyeni bir dönem başlamıştır.

En sonunda ise söylenen cümle hep aynıdır : ”Bu sorunun üstesinden kendimizin gelemeyeceğimiz baştan belliydi, keşki vajinismus tedavisine daha önce başlasaydık, bu kadar ertelemeseydik…”

Unutmayınız ki; vajinismus sorunu yalnızca profesyonel destekle çözüme kavuşmaktadır. Sorunu yaşayan çiftlerin mağdur durumu düşmemek için öncelikle iyi bir araştırma yapmaları, daha sonrasında da kendileri için en uygun tedavi merkezini tercih etmeleri gereklidir. 

Hera Klinik: Vajinismus Tedavi ve Genital Estetik Merkezi
0530 763 3400