İlk Gece Korkusu

İlk gece korkusu daha sıklıkla kadınlarda, çok nadiren de erkeklerde görülen bir durumdur. Her iki tarafta da ciddi cinsel problemlere, hatta evlilik sorunlarına yol açar ve mutlaka tedavisi gereklidir.

İlk gece korkusu ile ilgili belirtiler kadınlarda ve erkeklerde birbirine oldukça benzerdir. 'Cinsel birleşme korkusu', 'cinsel ilişki korkusu''cinsel fobi' ve 'cinsellik kaygısı' olarak da bilinir. 

Kadınlarda ilk gece korkusu
Kadınlarda görülen ilk gece korkusu cinsel ilişki ile ilgili yanlış, eksik ve abartılı bilgilere bağlıdır.

İlk gece ile ilgili olarak abartılı şekilde; cinsel ilişkide kanamanın çok fazla olacağı, yırtılmanın gerçekleşeceği, penisin yanlış yeri zorlayacağı, ilişkide kilitlenme ile acil servise gidileceği ve böylelikle rezil olunacağı gibi yanlış ve abartılı inanışlar en sık sebepleri oluşturmaktadır.

Cinsellikle ilgili özellikle de çocuk yaşta yaşanılan psikolojik travmalar da ‘ilk gece korkusu’ için önemli bir kaynak oluşturmaktadır.  

Kadınlarda ilk gece korkusu yoğun bir şekildeyse, bu sorun vajinismus problemine dönüşebilir. Vajinismus sorunu yaşayan kadınların tamamı ilişki sırasında yaşadıkları istemsiz kasılmalar sonucunda eşiyle ilişkiye girememekte veya oldukça zorlanarak girebilmektedirler. Vajinismus sorununun çözümü için mutlaka profesyonel bir destek alınması şarttır. 

Erkeklerde ilk gece korkusu
Erkeklerdeki ilk gece korkularının nedenleri ve görünüş şekilleri kadınlarınkine oldukça benzerdir.

Tam birleşme anında erkeğin kendisini büyük bir heyecan ve korku ile kasması, titremesi ve terlemesi ile kendisini göstermektedir. Adeta vajinismus sorununun erkekte görülen şeklidir. Heyecanı kontrol edememeye bağlı olarak erken boşalma sorunu da yaşanabilmektedir.

Erkeklerde ilk gece korkusu özellikle cinsellikten kapalı, cinsel tabularla yetiştirilmiş, katı dini ve ahlaki kurallara bağlı kalınarak büyütülmüş erkeklerde daha sık olarak ortaya çıkmaktadır. Ancak vajinismus sorunu kadar yaygın değildir. 

Erkeklerdeki ilk gece korkusu da kadınlardaki vajinismus problemi gibi erkeklerde cinsel ilişkiye girememe (CİG) nedenidir. 

Cinsellikle ilgili erken yaşlardan itibaren öncelikle aile ve okul tarafından verilecek eğitimler bu tür cinsel korkuların önüne geçebilmektedir. 

İlk gecede nelere dikkat etmek gerek?
İlk gece korkusu yaşayanlar için öneriler:
- Cinsel bilgilenme için öncelikle çevrenizden değil; bir cinsel danışmandan veya bu konudaki eğitici kitap, DVD’lerden destek almalısınız. Doğru bilgilenme son derece önemlidir. 
- İlk cinsel ilişki sırasında rahat olmaya, gevşemeye ve haz almaya kendinizi odaklayın, birleşmeye değil.
- Ön sevişmeyi uzun tutmanız uyarılma ile birlikte penisin daha fazla sertleşmesine ve vajinanın daha iyi ıslanmasına neden olacak, bu şekilde ilişkinizi kolaylaştıracaktır.
- İlk gece korkusuna bağlı olarak birleşme anında vajinanın ıslaklığı ani bir şekilde bitebilir. Bunu engellemek için kayganlık sağlayıcı (lubrikan) jellerden faydalanabilirsiniz. 
- Çift olarak ilk gece korkunuzu yenmek için ilişkide aceleci davranmamanız, birbirinize karşı sakin, sabırlı ve anlayışlı olmanız çok önemlidir. Beklentinizi yükseltmeyin; ilk cinsel ilişkinizin mükemmel olması genelde mümkün değildir. Deneyiminiz artıkça alacağınız haz da artacaktır. 

İlk gece korkusu zamanda büyüyebilir!
İlk gece korkusu çözümlenmediği takdirde zamanla bir ‘öğrenilmiş çaresizlik’ durumuna dönüşebilir ve korkuların daha fazla yerleşmesine neden olabilir. O yüzden bu tür bir problemin kısa sürede çözümlenmesinde fayda olacaktır. 

İlişkilerde her denemede sorun yaşıyorsanız;  hiçbir şekilde birleşme gerçekleşemiyorsa, kendinizi kasıyorsanız, her pozisyonda ve rahat bir şekilde ilişkiye giremiyorsanız, vajinal kuruluk, ilişkide ağrı ve acı sorunu ile karşılaşıyorsanız, her denemede ilk gece korkusunu halen yaşıyorsanız ve bu süreç ortalama olarak bir ayı bulduysa mutlaka profesyonel destek almanızı öneririz.

Hera Klinik: Vajinismus Tedavi ve Genital Estetik Merkezi
0530 763 3400