Vajina Darlığı

Vajina darlığı nadir olarak izlenen bir durumdur. Halk arasında ‘vajina darlığı’ , 'vajina yokluğu' veya 'vajina kısalığı' olarak ifade edilen tabirlerin çoğu aslında gerçeği yansıtmaz. Vajina darlığıyla ile ilgili olarak aşağıdaki makalemizi okumanızı öneririz.

Vajina darlığı nedir?
Vajina, kızlık zarı hizasından başlayarak içeriye kadar giden, 8-9 cm uzunluğunda fibromusküler (bağ ve kas dokusundan oluşan) bir kanaldır. İşlevi cinsel ilişkiyi, adet kanının dışarı atılmasını ve doğumu sağlamaktır.

Vajina, adeta bir körük gibi esneme ve genişleme özelliğine sahiptir. Bu esneme özelliği doğumda ve ilişkide önemli avantajlar sağlar. 

Vajina darlığı ne demek? ‘Müllerian agenezi’ problemi 
Vajina, doğuştan dar ve normalden kısa olabilir. Özellikle ‘müllerian agenezi’ olgularında vajina dar, kısa ve kör bir şekilde sonlanmaktadır. Hatta bazen tamamen vajina yokluğu söz konusudur. 

Müllerian ageneziye bağlı vajina darlığı, kısalığı problemi olanlar adet göremez ve rahat bir şekilde cinsel ilişkiye de giremezler. Çünkü vajina kanalının uzunluğu bazen 3-4 cm, bazen de yok denecek kadar azdır. Hatta rahim bile normalden oldukça küçük ve kas yerine bağ dokusu ile kaplıdır.

Embriyolojik kökeni farklı olduğundan müllerian ageneziye bağlı vajina darlığı sorunu yaşayanların yumurtalıklar ise normal yapı ve görünümdedir. Kadınlık hormonları normal, dış görünümleri normal kadın gibi olmalarına rağmen bu kadınlar hiçbir zaman adet göremezler. 

Vajina darlığı tedavisi nasıldır?
Müllerian ageneziye bağlı vajina darlığı, yokluğu veya kısalığı oldukça nadir olarak görülen, doğuştan gelen ve yapısal bir anormalliktir. Bu kadınların tamamı hayatları boyunca hiç adet görmemişleridir.

Bu kızların pek çoğu,genelde 17-18 yaşlarına geldiklerinde halen adet göremedikleri için aileri tarafından jinekolog hekimlere getirilmektedirler. 

Tedavi yöntemi olarak ‘vajinoplasti’ (yeni vajina oluşturma) ameliyatları ile çözüm aranmaktadır. Amaç yapılacak yeni bir vajinal kanal sayesinde cinsel ilişkinin gerçekleşmesini sağlamaktır. Ameliyat sonrası vajina içine yerleştirilen dilatörler (genişletici çubuklar) yeniden yapışmayı engellemeye yöneliktir.

Vajinası müllerian ageneziye bağlı dar, kısa veya tamamen olmayan bu kişilerin adet görmeleri, gebe kalmaları ve doğum yapmaları günümüzde mümkün değildir.

Hafif düzeyde vajina darlığı sorunu yaşayan kadınlarda vajina genişletme ameliyatları da yapılabilmektedir . 

Halk arasında 'vajina darlığı' tabirleri
Halk arasında ‘vajina darlığı’ olarak ifade edilen durumların çoğu yukarıdaki gerçek patolojiden oldukça farklıdır. 

Kızlık zarının yüksek kenarlı yapısından dolayı cinsel ilişkiye girememe, cinsel ilişkide ağrı sorunu yaşama, kasılmaya bağlı olarak penisin vajina içine girememesi ve acı çekme gibi durumlar kadınlardaki vajina darlığına bağlanmaktadır. Hâlbuki bu durumların hiç birisinde gerçek anlamda vajina darlığı yoktur. Bunlar yalnızca basit jinekolojik veya psikolojik problemlerdir ve kısa sürede tedavi edilebilmektedir.

Vajina Darlığı Ameliyatlara bağlı olarak da gelişebilir...
Bazı kadınlar veya eşleri tarafından da vajinanın normalden daha geniş olması nedeni ile vajina daraltma ameliyatları tercih edilmektedir. Bazı kadınlarda da vajina daraltma ameliyatında özellikle vajina girişi fazlaca daraltıldığı için cinsel ilişki sırasında ağrı, acı ve hatta cinsel ilişkiye girememe sorunu ortaya çıkabilmektedir. Bu tür hastalarda yapılan vajina genişletme operasyonu veya lazerle vajina girişindeki sert bantların kesilmesi ilişkiyi rahatlatmaktadır.  

Vajinismus hastalarında ‘Vajina darlığı’ düşüncesi
Vajinismus hastaları da ilişkide yaşadıkları sorunlardan ötürü kendi vajinalarının normalden daha dar olduğunu düşünmektedirler. Bu bir tür algısal yanılsamadır ve aslında gerçekle ilişkisi yoktur.

İlişkideki psikolojik korkulara bağlı olarak gelişen kasılmalar vajina girişini kapatarak, penisin vajina içerisine girmesini engellemektedir. Bu şekilde cinsel birleşme anı geldiğinde ağrı sorunu da yaşanabilmektedir. Bu da sorunu yaşayanlarda vajina darlığı ile ilişkilendirilmektedir. 

Kızlık zarı problemi olanlardaki vajina darlığı düşüncesi
Kızlık zarı yapısından dolayı cinsel ilişkiye giremeyen veya kızlık zarı artıklarına bağlı olarak cinsel ilişkide acı çeken kadınların bazıları da vajina darlığı şüphesi ile jinekologlara başvurabilmektedirler.

Bu durumlarda da gerçekte bir vajina darlığı söz konusu değildir. Kesin tanı basit bir jinekolojik muayene sonucunda net bir şekilde ortaya konulabilmektedir. Kızlık zarı ile ilgili tüm sorunlar basit cerrahi girişimlerle çözümlenebilmektedir.

Hera Klinik: Vajinismus Tedavi ve Genital Estetik Merkezi
0530 763 3400