Vajinismus Ekşi Sözlük

Sosyal medya ve forumlar günümüzde çok değerli ve kişiler tarafından sıklıkla ziyaret edilen konuma gelmiştir.

Pek çok konu ile olduğu gibi vajinismus hakkında da Ekşi Sözlük ve Kadınlar Kulübü gibi forumlar, Vikipedia gibi internet ansiklopedisi ve vajinismus blogları pek çok web sitesinden çok daha fazla ilgi uyandırmaktadır. 

‘Vajinismus Ekşi Sözlük’ veya 'Vajinismus nedir ekşi'  olarak arama yaptığımızda da pek çok ilginç, espirili tanımlama ile karşılaşmaktayız. Çoğu nüktedan, ancak gerçekleri yansıtan pek çok konu da ‘ekşi sözlük vajinismus’ forumunda ve ara yüzlerinde yer almaktadır. 

Vajinismus ile ilgili ekşi sözlükte geçen ve beğendiğimiz bazı tanımlamaları sizlerle paylaşmak isteriz;

Vajinismus Ekşi Sözlük
- Vajinismus kilitlenme değil, kadınlarda ara sıra görülen ‘Çanakkale geçilmez’ hadisesidir. Kesin olarak psikolojik bir durumdur, genellikle tutkulu bir ön sevişme gerektirmektedir.

- Yalnızca ahlak gibi konular veya tecavüze bağlı korkulardan oluşamaz. Değişen sebepleri olabilir; örneğin aşırı kontrollü kadınlarda daha fazla izlenmektedir. Her şeyin kontrol kendi kontrolü altında olmasını arzulayan bir kadın, vücuduna yabancı bir cismi almakta da zorluklar yaşayabilir. Diğer taraftan gebelik ve doğum süreçlerinde yaşanılan komplikasyonlar da bilinçli veya bilinçsiz şekilde bir takım korkulara neden olabilir. Vajinismusun farklı düzeyleri de vardır. Bazen tek günde halledilebileceği gibi, bazen aylarca süren terapilere gerek duyulabilir. 

- Vajinismus sorunu yaşayan ‘vajinistik’ kadınlar bilinenin aksine ‘frijit’ değildirler. Yalnızca vücutlarını kontrol etmekte zorlanırlar, bu nedenle de eşleri ile ilişkiye giremezler. Yine de farklı şekillerde birbirlerini tatmin edebilirler. Bu tuhaf durumu anlamak mümkün değil. Vücudun her noktası ayrı bir haz bölgesidir. Vajinistik kadınlar eşlerini çok sevse de bir türlü kendilerini bırakamazlar. 

- Çocukluk çağında ‘Rahat durmazsan kukunu çakmakla yakacağım’ şeklindeki korkutmalar ile terbiye etme, ileri yıllarda nur topu gibi bir vajinismus vakasına yol açabilir. 

Ekşi sözlük vajinismus tariflerinden diğerleri
Vajinismus nedir ekşi 

Vajinanın erör (hata) vermesi, vajina krampı, ‘gitmek ama dönmemek var’ , ‘tuttuğunu koparan kadın’ (kilitlenme efsanesine atıf). Kontrol edememe kaygısı, vücuda bir şeyler girme kaygısı. İsteme ama verememe. 

Vajinismusla ilgili ekşi sözlükte yer alan diğer bazı tanımlar:
- Kadın ‘bakireyim’ diyorsa bakiredir, 50 yaşına gelmesi veya 25 yıldır evli olmasının bir önemi yoktur. Kadın ister ama yapamaz. Lüks bir restorana giden birinin önündeki mis gibi yemeğin tadına bakamaması gibi bir şey!

Ekşi sözlükte ve başka yerlerde vajinismus ‘kilitlenme’ olarak yanlış şekilde geçmektedir. Ekşi sözlükteki gibi vajinismus bir kilitlenme hastalığı değil, kadının kendi arzusuna rağmen eşiyle birliktelik yaşayamaması halidir ve bizim gibi cinsel eğitimlerin verilmediği, cinselliğin tabu olarak kabul gördüğü ülkelerde oldukça yaygındır. 

- Kadın kendisini yarım, işe yaramaz, beceriksiz olarak düşünür. Eşin anlayışlı ve sabır gösteren birisi olması önemlidir. Ancak aşırı anlayış da sorunun halledilmeden yıllarca uzamasına neden olabilir. Vajinismus nedenleri arasında bekareti kaybetme korkusu, taciz ve yetiştirme tarzı ile ilgili sorunlar yer tutar. Tedavi başarısında erkeğin rolü büyüktür.

- Kadının 10 yıllık evli olmasına rağmen halen hiç evlenmemiş gibi bakire kalması, ilişkiyi ne yaparsa yapsın bir türlü yaşayamaması ve en sonunda çevreden gelen  ‘hadi artık çocuk yapın’ baskılarına dayanamayıp bir jinekolog hekime başvurması durumu. İnsana ‘Allah kimseyi yaşatmasın, yıllarımı götürdü’ dedirten bir cinsel hastalıktır vajinismus. Anlaşılmaz, ama yaşanılır. 

Görüldüğü üzere ‘Vajinismus Ekşi Sözlük’ içerisinde hem esprili hem de çok güzel gözlemlere dayalı birbirinden ilginç pek çok tarif var.

Vajinismus sorunu hakkında objektif bilgi toplama için forumlar, bloglar ve sosyal medyanın önemi büyüktür.

Hera Klinik: Vajinismus Tedavi ve Genital Estetik Merkezi
0530 763 3400