Vajina Estetiği

Genital estetik, vajina estetiği, vajina daraltma, labioplasti, barbie bebek vajinası


Vajina Estetiği Nedir?
Günümüzde bayanlar, her açıdan dış görünümlerine ve güzelliklerine önem vermekte, her zaman için kendilerini daha mutlu ve rahat hissedebilecekleri cerrahi işlemlerden kaçınmamaktadırlar.

Tüm estetik ameliyatlar içerisinde en hızlı artan operasyonlar 'Vajina estetiği' ameliyatlarıdır. Vajina estetiği operasyonları, genital alan ile ilgili yapılan her türlü ameliyat ve ameliyat dışı prosedürleri içermektedir. Bu yüzden genital estetik ismi ile de anılmaktadır. 

Bu bölümde vajina ve diğer genital (cinsel) estetik ameliyatları ile ilgili oldukça ayrıntılı bilgiler verilmekte, bölümün en sonunda da tarafımızca yaptığımız vajina estetiği ameliyatları hakkında detaylar yer almaktadır.  

Vajina estetiği ile ilgili tüm ameliyat ve uygulamalar Jinekolog Op. Dr. Süleyman Eserdağ tarafından yapılmaktadır.

Dr. Eserdağ, ECAMS (Avrupa Estetik Tıp ve Cerrahi Fakültesi) Genital Estetik Bölüm Başkanlığı
Dr. Süleyman Eserdağ 2015 yılında, dünyada estetik alanında lider konumundaki ECAMS - Avrupa Estetik Tıp ve Cerrahi Fakültesi'nde senior fakülte hocası, genital estetik bölüm başkanı ve uluslararası eğitmeni olmuştur. Bu kuruluşa atanan ilk Türk hekimdir. 

2017 yılına kadar ECAMS adına her yıl iki defa, dünyanın 5 kıtasından gelen jinekolog ve plastik cerrahi hekimlerine 'vajina estetiği' ile ilgili uluslararası kurslar vermiştir.  

Bu sayede Türkiye de bu alanda Avrupa'daki en önemli ülke konumuna gelmiştir.

  

 

 

 

 

 

Dr. Süleyman Eserdağ pek çok ülkede genital estetik ile ilgili uluslararası kurslar düzenlemekte, toplantılara konuşmacı olarak katılmaktadır. Ayrıca ABD'de Adam Ostrzensky tarafından 'İleri Kozmetik Jinekoloji' sertifika sahibidir.



 

 

 

 

 

 


 

 


 

 

             

 
Dr. Süleyman Eserdağ'ın ECAMS adına verdiği uluslararası bir kurstan kesitleri içeren VİDEO görüntüleri 
(Üstteki Resmin Üzerine Tıklayınız)
 
Dr Eserdağ 2017 yılında ISAGSS (International Society of Aesthetic Genital Surgery and Sexology) adı altında bir dernek kurmuştur. Halen bu dernek adı altında ulusal ve uluslararası kurslar vermeye devam etmektedir.
 
2017 yılı eylül ayında verdiği kurs sonrası hekimlerin görüşleri
(Alttaki görseli tıklayınız):

 
             
 
Dr. Süleyman Eserdağ; Halen Kurucu Başkalnlığını yaptığı dernek ISAGSS adına Genital Estetik Ameliyatları ve Kozmetik Jinekoloji alanında dünyanın pek çok yerinden jinekolog ve plastik cerrahlara uluslararası kurslar düzenlemekte, eğitimler vermekte, toplantılara katılmaktadır. 

2017 yılı ekim ayında Hindistan'da düzenlenen RECOGYN Kongresi kapsamında Hintli doktorlara eğitimler vermiştir. Ayrıca Gujerat eyaletinde ISAGSS bünyesinde ayrı bir kurs düzenlemiştir. Bu kurslar Hindistan'daki ilk eğitimler olma özelliğindedir. 
 
Foto albümü  >>>
 
 


Vajina estetiği ile iligli tüm operasyonlarınız; labioplasti, vajina daraltma, perine düzeltme, büyük dudak yağ dolgusu, genital prp, g noktası büyütmesi, lazer ve radyofrekans uygulamalarınızın tamamı Jinekolog Op. Dr. Süleyman Eserdağ tarafından İstanbul'da yapılabilmektedir. Bunun için  0(212) 225 15 00 numaralı telefondan bilgi ve randevu alabilirsiniz.    
 

 
 
Vajina Estetiği Hakkında
Son yıllarda oldukça popüler hale gelen cinsel estetiğin yapılmasındaki ana amaç, sıklıkla normal doğum sonrası vajina bölgesinde meydana gelen kalıcı esnemeler sonucu ortaya çıkan yapısal hoşnutsuzlukların iderilmesi ve  psikolojik olarak kişilerin kendilerini daha iyi hissetmeleridir.  ve 

Bazı bayanlarda, labia minora'ların (küçük dudakların)" doğuştan asimetrisi veya "fil kulağı" şeklinde tabir edilen geniş yüzeyli olması psikolojik ve işlevsel bir takım problemleri de beraberinde getirmektedir.

Yine, vajinal bölgede doğum sonrası oluşan kalıcı esnemeler haricinde hoşnutsuzluk yaratan diğer bir olumsuz durum da "Epizyotomi" yani doğum sırasında bebeğin çıkması için yapılan kesilerdir.  Bu bölgede iyileşme sonrası gelişen nedbe dokusu (skar) hem kadının hem de erkeğin cinsel tatminini engelleyebilir ve kadın açısından ilişkiyi ağrılı bir ıstıraba dönüştürebilir.

Diğer taraftan,  vajinadaki idrar kesesi ile "rektum" adı verilen barsakların anüsten önceki en son kısımlarının sarkmaları da cinsel fonksiyon bozuklukları yanı sıra idrar tutamama gibi patolojik durumlara neden olabilir. Sarkmaların ileri derecede olduğu durumlarda rahim sarkmaları (Prolapsus uteri) da görülebilir.

Tüm bu fiziksel problemlere ilaveten pek çok kadın da kendi cinsel organını anatomik olarak beğenmemekte, ancak bunu çoğu zaman yakınlarına bile söylemekten çekinebilmektedir.

Bu konuda sıklıkla karşılaşılan durum iç dudak olarak tabir edilen "labium minus" lerin normalden büyük veya asimetrik olmasıdır.  Bunun altında yatan sebep büyük bir olasılıkla genital organlarının ergenlik öncesi şeklinden değişiklik göstermesidir. (Latince'de iç dudak "labium minus" iken çoğul olarak (iç dudaklar) ifade edilmek istenildiğinde "labia minora" olarak geçer.)
 
Bu tür şikayeti olan kişilerde yapılacak olan plastik-estetik operasyonlar, psikolojik olarak kadını destekleyecek ve bu nedene bağlı olarak bozulan cinsel yaşantıları normal hale getirebilecektir.

Tüm bu nedenler vajinal estetik operasyonlarının modern jinekolojik cerrahide yer almasına neden olmuştur.

Özetlemek gerekirse, vulva ve vajina estetiği operasyonları bazen işlevsel, bazen kozmetik, bazen de hem işlevsel hem de kozmetik  amaçlarla yapılmaktadır.

Problemli iç dudak görünümleri için tıklayınız (Foto Arşivimizden Örnekler)  >>>

A)  İşlevsel amaçlı cinsel estetik operasyonları
İşlevsel operasyonlarda amaç; yapılan doğumlar veya bağ dokusu elastikiyetinin az oluşu sonucunda sarkmış olan mesane ve rektumun normal anatomik pozisyonlarına göre onarılması, vajinadaki fazla dokuların çıkarılması ve neticede idrar tutamama gibi şikayetler ile birlikte vajinadaki genişlemeye bağlı olarak görülen cinsel fonksiyon bozukluğunun tamir edilmesidir.

İdrar torbası ve mesane sarkması operasyonları

İdrar torbasının vajina içinden girilerek yukarı asılması “Colporaphy anterior” (ön onarım), barsağın son kısmının ise vajen alt duvarına gömülmesi operasyonları “Colporaphy posterior” (arka onarım) operasyonları olarak anılmaktadır.

Kadınlarda idrar kaçırma problemi genellikle bir ya da daha fazla sayıda vajinal (normal) doğum yapmış kadınlarda görülür.

İşlem çoğunlukla genel anestezi bazen de epidural anestezi altında yapılabilir. Yapılacak işlemin şekline göre operasyon genellikle 15-30 dakika arası zaman alır ve hastalar birkaç gün içerisinde normal yaşantılarına dönebilir.

Sıklıkla operasyon sonrası hastanın bir gün hastanede kalması gerekir. Bazen ise sabah yapılan ameliyat sonrası aynı akşam hasta evine gönderilebilir.

Ameliyat sonrası cinsel yaşantı ise 1-1.5 ay sonra yeniden başlayabilir.

Rahim sarkması operasyonları

Sarkmaların çok ilerlemiş durumlarında ise rahim de aşağıya doğru inebilir ve hatta vajinadan dışarıya çıkabilir (Prolapsus uteri). Bu gibi durumlarda ise vajinal yoldan rahim yukarıya asılabilir veya çocuk sayısını doldurmuşlarda rahim tümden alınabilir (Vajinal histerektomi). Bazan de genç hastalarda rahim alınmaksızın vajen üst kubbesine fikse edilebilir.

Vajina genişletme operasyonları

Özellikle evliliklerinin ilk dönemlerinde disparoni (cinsel birleşme anında ağrı, acı hissi) şikayeti olan kişilerin tedavilerinde son yıllarda cerrahi yöntemler kullanıma girmiştir.

Bunun için basit bir muayene ile ağrıya duyarlı bölgeler tespit edilip lokal anestezi ile (bölgesel uyuşturularak) bu bölgenin çıkartılması ve/veya vajen girişinin bir miktar genişletilmesi cinsel ilişkide ağrı problemini tümden giderilebilmektedir. Vajinal genişletme ameliyatları sorunu yaşayanlarda çözüm olabilmektedir.

B)  Estetik amaçlı cinsel estetik operasyonları

vajina estetik, daraltma ameliyatları, vajen daraltılması, labiyoplasti, labium estetik, labioplasti

Bu operasyonlar bazı hekimler tarafından tamamen estetik operasyonlar olarak kabul edilmesine rağmen bazı durumlarda bozulmuş cinsel fonksiyonları düzeltmek maksadı ile de yapılabilmektedir.



Vajenin daraltılması (Vaginoplasti)
Vajen yaşlanma, sık cinsel ilişkiler, normal doğum / doğumlar, kürtaj gibi jinekolojik mudahaleler sonrasında genişleyebilmektedir.

Vajinadaki bu genişleme maalesef kalıcı olmakta ve  bu durum da cinsel ilişkide sıkıntılar oluşturabilmektedir. Geniş ve elastikiyetini kaybetmiş vajina, ilişki sırasında penisi yeterince kavrayamadığı için hem kadında hem de erkeklerde cinsel tatminsizliğe ve zaman içinde cinsel isteksizliğe de neden olabilmektedir.

Vajinanın esnemesi, genişlemesi ve elastikiyetini kaybetmesi gibi durumlarda vajina basit bir cerrahi operasyonla daraltılarak hem görünüm açısından (estetik olarak) hem de işlevsel yönden çok daha iyi bir konuma getirilebilir.

Vajinanın daraltılarak dikilmesi ameliyatına  "vajinoplasti" (vaginoplasti ameliyatı, vaginoplasty) adı verilir.

Diğer taraftan bazan cinsel ilişki anında vajen içinden bir takım "hoşnutsuzluk yaratan sesler" de gelebilir. Vajinanın genişliğinden kaynaklanan bu sesler cinsel birleşme sırasında erkekte ve kadında konsantrasyonu bozarak ilişkiden alınan hazzı olumsuz yönde etkileyebilir.

Cinsel ilişki sırasında ortaya çıkan tüm bu tür problemler kişileri cinsel ilişkiden soğutup uzaklaşmalarına ve cinsel yönden mutsuz çiftlerin ortaya çıkmasına sebep olabilir. Bu tür durumlarda yapılan vajinanın daraltıcı operasyonları (vajinoplasti ameliyatları) ile sorunlar kolaylıkla giderilebilecektir.

Bazan de cinsel hazzın arttırılması amacı ile daha önce doğum yapmamış, hatta bekar olan bayanlarda da Vajina Daraltma Ameliyatları yapılabilmektedir. Evlilik öncesi bu şekilde kadın-doğum kliniklerine başvuran pek çok bayan bulunmaktadır.

Vajina daraltıcı ameliyatları jinekolojik ameliyatlar içinde olup "colporaphy posterior" ameliyatı olarak da geçer. Bu tür ameliyatların bu bölgenin anatomisini bilen "jinekologlar" tarafından yapılması önerilir; daha önce tecrübesi olmayan plastik-estetik cerrahların yapması önerilmez. Aksi takdirde istenilmeyen bir takım komplikasyonlar ortaya çıkabilir.

Vajinoplasti (vaginoplasti) ameliyatları ile eş zamanlı olarak normal doğuma bağlı izler de düzeltilebilmektedir.

Epizyo nedbelerinin (skar) çıkarılması- Doğum dikiş izlerinin düzeltilmesi

Normal doğumda bebeğin rahat bir şekilde çıkmasını sağlamak amacı ile vajina girişine (perine bölgesine) bir kesi yapılır. Bu kesiye "epizyo" veya "epizyotomi" adı verilir. Epizyo kesilerinin normalden kötü iyileşmesi veya kötü bir şekilde dikilmesi sonucunda bu bölgede "skar" adı verilen "nedbe dokuları" kalabilir.

Doğuma bağlı dikiş izlerin düzeltilmesinin fonksiyonel yönden de pek çok faydaları vardır. 

Kötü iyileşmiş epizyotomi nedbeleri sonucunda cinsel ilişkide ağrı, cinsel isteksizlik ve cinsel tatminsizlik problemleri ortaya çıkabilir.  Ayrıca kötü görünümlü bir vajina kişide özgüven eksikliğine, eşinden utanmaya ve cinsel ilişkiden kaçınmaya yol açabilir.

Bu tür problemi olan kişilerde yaklaşık 30 dakika süren ve lokal anestezi eşliğinde (uyuşturularak) yapılan bir operasyonla epizyo nedbeleri çıkartılıp o bölgenin yeniden onarılması sağlanabilir.

Yara yerinde reaksiyona neden olmayan dikiş materyalleri ile vulvo-vajinal doku yeniden estetik olarak dikilir.

İşlem sırasında aynı esnada doğumlara bağlı olarak gelişen "vajen yırtıkları" da düzeltilir.  Ayrıca bu tür ameliyatlara vajina daraltma işlemi de eklenebilir.

Estetik operasyon sonrası görünüm mükemmeldir ve kişilerde hem psikolojik hem de işlevsel kazançlar beraberinde gelmektedir.

Vajinanın alt duvarı ile makat arasında yer alan 'Perine' (Perineum) adı verilen bölgenin estetik olarak düzeltilmesi operasyonuna  Perineoplasti (Perine estetiği)  adı verilmektedir. 

En sıklıkla perine yırtıkları nedeniyle yapılan perineoplasti ameliyatları hem işlevsel hem de estetik kazançlar sağlamaktadır. 

Labioplasti (İç dudak estetiği)
Labioplasti iç dudak estetiği öncesi dudaklardaki görünüm
Labiumların (iç dudakların) düzeltilmesi operasyonlarına "labioplasti" adı verilmektedir.

Türkçemize labioplasti olarak yerleşmiş olsa da bu terim ingilizcede "labiaplasty" (labiaplasti) olarak geçmektedir. 

Labium tekil olarak 'dudak' anlamında, Labia çoğul olarak 'dudaklar' anlamındadır, -Plasti ise düzeltici ameliyat ekidir.

Bazı bayanlarda labium minoralar yani iç dudaklar, bazı kişilerde yapısal olarak normalden uzun, geniş, düzensiz şekilli veya asimetrik olabilir.  Estetik açıdan kötü gözüken genital organlar kişileri psikolojik yönden olumsuz etkilemektedir. (Üstteki Görünüm)

Labioplasti operasyonları vajina estetiği içerisinde ülkemizde ve tüm dünyada en sık uygulanan ameliyatlar içerisinde yer almaktadır.

Ayrıca geniş ve uzun labiumlar (dudaklar) ilişkide cinsel penetrasyon sırasında (penisin vajina içine girişinde)  gerilerek ilişkide ağrı hissedilmesine sebep olabilir.

Diğer taraftan sarkık ve uzun iç dudaklarda oluşan aşırı terlemeler sonucunda labium dokusu arasında mantar enfeksiyonları (candida vulvit) ve bakteriyel enfeksiyonlar da sık olarak görülmektedir. Bu tür enfeksiyonlar kişilerde kötü kokulara da sebep olmaktadır.

Bazı durumlarda ise doğuştan veya ergenlik döneminden sonra bir dudak diğerine oranla daha büyük, sarkık, kabarık veya geniş olabilir. Bu duruma "labial asimetri" (dudak asimetrisi) adı verilmektedir. Kişilerde psikolojik olarak oldukça sıkıntılar yaşatan labial asimetri problemi de tecrübeli ellerde basit cerrahi girişimler sonucu kalıcı bir çözüme ulaşabilmektedir.



Özellikle genç kızlarda ergenlik döneminden itibaren dış genital bölgenin tight, jin veya bikini giyilirken dışarı çıkması psikolojik sorunlar yaşanmasına neden olmaktadır. (Yandaki Resim)

Vajina estetiği ameliyatları; kişilerin giyimlerinde, sosyal ortamlarda rahat bir şekilde davranmalarında ve cinsel partnerlerine karşı kendilerini rahat bir şekilde hissedebilmelerinde oldukça faydalar sağlamaktadır.

Sayılan tüm bu nedenler sonucunda hem estetik hem de fonksiyonel yararlar açısından kalıcı bir çözüm için labioplasti operasyonuna gerek duyulabilir.



Labiaplasty (labiaplasti) operasyonu daha önceden doğum yapmamış kişilerde de uygulanabilir. Daha sonra düşünülecek olan normal doğuma bir engel teşkil etmez.

Yine labioplasti operasyonları bakire kızlarda da yapılabilir.  Kızlık zarı operasyon bölgesinden yaklaşık 3-4 cm içeride bulunmaktadır ve kızlık zarı açısından hiç bir problem oluşmayacaktır.

Benzer şekilde iç dudakların asimetrik olması durumu da hem psikolojik hem de fonksiyonel olarak cinsel yaşamı olumsuz etkileyebilir ve yine labioplasti gerekli olabilir.

Labioplasti operasyonu ile birlikte çoğu zaman klitoris üzeri cilt katlantılarının da alınması gerekli olmaktadır (Klitoral Hudoplasti Operasyonu). Aksi takdirde klitoris üzeri fazla kabarıklık göze çarpmakta ve estetik yönden hastaları olumsuz yönde etkilemektedir. 

Labioplasti (iç dudak estetiği) ile birlikte aynı seansta yapılan klitoris üzeri deri katlantılarının alındığı 'Klitoral Hudoplasti' operasyonu ile birlikte toplam ameliyat süresi ortalama 1 saattir.

Labioplasti ve Klitoral hudoplasti (Clitoral hoodoplasty) operasyonlarının sonrasında, özellikle ergenlik döneminden bu yana sorun haline gelen ve kişilerde adeta psikolojik bir takıntı haline gelen tüm yapısal deformasyonlar başarılı bir şekilde düzeltilebilmektedir. 

Sonuçları oldukça iyi olan ve hasta memnuniyetini sağlayan bu operasyonların sonrasında hastalarımız, özellikle kendilerine olan öz güvenlerinin arttığını ve sosyal ortamlarda kendilerini çok daha rahat hissettiklerini tarafımıza ifade etmektedirler.

Labioplasti (İç dudak estetiği) ile ilgili ayrıntılı bilgiler  >>>

Labioplasti kimin için? Ne zaman gerekli?  >>>

Labioplasti (Labiaplasty), kişinin kendisine özgüvenini arttıran bir operasyondur...


Son derece ilginçtir ki; kliniğimize cinsel estetik ameliyatı için başvuran pek çok kadın, ameliyat öncesi genital görünümünlerindeki memnuniyetsizlikten ötürü yeterli düzeyde arkadaşlık ilişkilerine giremediğini ve evlenemediğini ifade etmektedir.

 

 

 

Labium şekilleri ve kültürler arası farklılıklar
İç dudakların normalden uzun görünmesi batılı kültürler tarafından genelde itici gelmesine rağmen, bazı kültürlerde daha "çekici" bulunmaktadır.

Özellikle Afrika kıtasında bazı kabilelerde kızlar, genç yaşlardan itibaren iç dudaklarını çekerek uzatmaya çalışmaktadırlar.

Yine Japonlarda "kelebek dudak" olarak tarif edilen iç dudakların uzun ve geniş olması oldukça seksi bulunmaktadır.

Barbie bebek vajinası nedir?
Labioplasti ile 'Barbie bebek vajina' - Barbie bebek görünümlü - venüs klefti

Labioplasti ameliyatı olmak isteyen hastaların pek çoğunda ameliyat sonrası en çok arzulanan durum ABD'deki ifadesi ile 'barbie bebek vajinası' görünümüdür. Bu görünümde iç dudaklar neredeyse yok denecek kadar kısa ve dış dudaklar tamamen kapatmaktadır. Böylece dışarıdan bakıldığında yalnızca ortada düz bir çizgi görünmektedir ('Venus klefti').


Barbie bebek vajina nedir? 

Venus Yarığı (venus cleft) ve Deve Toynağı (cameltoe) ne demek?

Problemli iç dudak görünümleri  (Foto Arşivimizden Örnekler)  >>>


Klitoral Hudoplasti (Klitoris bölgesinin estetik düzeltmesi)



Klitoris (Clitoris) vajina girişinde üst kısımda bulunan "Y harfi" şeklindeki bir yapıdır. Dışarıda nohut büyüklüğünde "glans klitoris" adı verilen klitorisin baş kısmı görünmektedir.

 

Özellikle hormonal bir takım değişimlere bağlı olarak gelişen "klitoral hipertrofi" durumunda klitoris normalden iri görünümdedir. Bazen de klitoris üzeri cilt kısmında sarkmalar ve kırışıklıklar ortaya çıkabilmektedir.

Klitoris ve klitoris üstü bölgenin normalden iri ve büyük olması kişilerde psikolojik olarak olumsuz etkiler yapabilir. Cinsel güveni azaltıp kişinin cinsel ilişki sırasında tam olarak kendini verememesine ve partnerine karşı bir takım utanmalara yol açabilir.

Klitoris üstü bölgenin estetik olarak düzelmesini sağlayan ameliyatlara "klitoral hudoplasti" ameliyatları denir.

Klitoral hudoplasti operasyonlarındaki amaç bu bölgenin anatomik olarak daha iyi görünmesini sağlamak, kişinin cinsel yönden kendisine olan güvenini arttırmak ve orgazm foksiyonunu sağlamaktır.

Yine, bazı kişilerde klitoris üzerindeki cilt katlantıları normalden fazla, düzensiz ve kırışık bir halde olabilir. Bu tür durumlarda altta bulunan klitoris uyarılmanın azlığı cinsel ilişki sırasında haz azaltabilir, kişiye bir takım orgazm problemleri yaşatabilir.

Klitoral hudoplasti operasyonları bazan tek başına çoğu zaman da ise labioplasti operasyonları ile eş zamanlı olarak yapılabilmektedir. Nitekim iç dudak kısımlarının küçültülmesi sonucunda daha belirginleşen klitorisin basit bir şekilde düzeltilmesi gerekli hale gelmektedir.
 

Genital bölgeye yağ enjeksiyonları

Bir diğer vajina estetik operasyonu da dış dudaklara yapılan dolgulardır.

Yaşın biraz ileri olduğu durumlara yaşlanmaya bağlı olarak dış genital bölgedeki organlarda yağ dokusu azalabilir. Bu durum özellikle "mons pubis" ismi verilen kasığın hemen altındaki kıllı ve yüksek bölgede kendini gösterir.

 

Aynı şekilde labiumlarda (dudak kısımlarında) da değişik nedenlere bağlı olarak incelme görülebilir.  Bu gibi durumlarda kişinin değişik bölgelerinden "liposuction" benzeri bir işlemle alınan bir miktar yağ dokusu bu alanlara enjekte edilerek dış görünüm düzeltilebilir
(Dış dudak dolgu operasyonları).

Dış dudaklara verilen yağ enjeksiyonu ile o bölgedeki yağ dokusu viabilite (canlılık) özelliği kazanmakta ve 6 ay içinde yarıya yakını vücut tarafından emilerek geri alınsa da geri kalan kısmı sayesinde daha dolgun ve sağlıklı bir genital bölge görünümü sağlanabilmektedir. 

Tam ters şekilde dış genital alanda normalden fazla miktarlarda bulunan yağ dokusunun alınması ile de estetik görünüm kazandırılabilir. Vajina estetik ameliyatları arasında dolgu ameliyatları labioplastiye göre daha nadir olarak yapılmaktadır.

G Noktası Büyütme Operasyonları (G Shot ©)
ABD ve Avrupa'daki bazı merkezler tarafından yıllardır uygulanan G noktası büyütme operasyonları son yıllarda ülkemizde de yapılmaktadır.

G noktası büyütme operasyonu "G Spot Augmentation" veya "G spot amplification" olarak da bilinmektedir.

G noktası (G spot) vajina üst duvarında, yaklaşık 2-3 cm içeride, pelvis kemiğinin alt kısmında, "skene bezlerinin" yoğunlaştığı bir bölge olup kadınlarda aynı klitoris gibi orgazm ve zevk alma ile ilgili fonksiyonları bulunmaktadır. 


Hafif anestezi altında bir kaç dakika süren bir işlemle, G noktasına verilen dolgu maddeleri ile bu alan genişletilerek cinsel ilişkide hazzın artışı sağlanabilmektedir. Pek çok kadın bu şekilde cinsel ilişki sırasında hazzın arttığını ve orgazm olmaya başadıklarını ifade etmektedirler. G Noktası büyütme (G shot) ©  işlemi bir kaç ayrı teknikle yapılabilir.

Günümüzde
O Shot © enjeksiyonları ve Genital PRP uygulamaları ile cinsel ilişkideki hazzın arttırılması, orgazm işlevinin sağlanması veya kolaylaştırılması, hatta kadınlarda idrar kaçırma problemlerinin tedavisi mümkün hale gelmiştir. 

Büyük Dudakların Küçültülmesi
'Büyük dudak labioplastisi' veya 'Labia majora rejuvenasyonu' olarak bilinen ameliyatla veya ameliyatsız şekilde büyük dudakların küçültülmesi operasyonları özellikle normalden iri ve kabarık büyük dudak yapısına sahip kadınlarda uygulanmaktadır.

Bazı kadınlarda bu genital alandaki yağ fazlalığına bağlı olarak normalden iri ve büyük dudaklar en fazla psikolojik sorunlara yol açmakta ve özellikle dar pantolon, bikini giyiminde kadınları estetik açıdan rahatsız etmektedir. Tüm bu durumlarda psikolojik açıdan özgüveni sağlamak ve sosyal açıdan kişinin kendisini daha rahat hissetmesini sağlamak amaçlarıyla sıklıkla 'Genital bölge büyük dudakların küçültülmesi' operasyonları uygulanır hale gelmiştir.

Pubis estetiği (Venüs Bölgesi Estetiği - Puboplasti)
'Bikini bölgesi' olarak da bilinen kasığın alt kısmı ile klitoris tümsekciğinin üst kısmında yer alan 'pubis bölgesi' bazı kadınlarda normalden daha iri ve kabarık bir şekilde olabilir.

Bu durumlarda 'pubis estetiği' (venüs estetiği) olarak bilinen bu bölgenin inceltilerek estetik açıdan daha iyi bir görünüm kazanması sağlanabilir.

Pubis bölgesi ameliyatla veya liposuction, lazer lipoliz gibi yöntemlerle küçültülerek estetik yönden istenilen bir görünüm sağlanabilir.

Pubis estetiği ameliyatları doğru operasyon tekniği ile uygulanıldığında oldukça tatminkar sonuçlar vermektedir.  

  

 

LAZERLE GENİTAL BÖLGE ESTETİĞİ
 

Genital alana uygulanan lazer ışığı sayesinde, pek çok estetik ve işlevsel faydalar elde edilmektedir.

Lazerle yapılan genital işlemlerin ameliyat olmaması, kesi yapılmaması, anestezi gerektirmemesi, ağrısız ve acısız seyretmesi avantajlı yönleri arasındadır. Lazer sonrası uygulamalarda doku iyileşmesi de oldukça hızlı olmaktadır. 

Lazerle hangi genital estetik işlemler yapılmaktadır?

1.  Lazerle Vajina Daraltma
  (Lazer vajinal rejuvenasyon):
 
Lazer, genital estetikte en sık olarak vajina daraltma - sıkılaştırma ve gençleştirme için kullanılmaktadır. 'Lazer vajinal rejuvenasyon' olarak da bilinir.

Lazer ışığı ile vajina içi kolajen bağ dokusu aktive olmakta, hızla çoğalmakta, böylelikle vajina içi sıkılaşmakta ve gençleşmektedir. Bu nedenle lazerle yapılan vajina yenilemeye 'vajinal rejuvenasyon' veya 'designer vagina' ismi verilmektedir. 

Lazerle yapılan vajina daraltma uygulaması kesinlikle son derece ağrısız ve acısızdır. Herhangi bir lokal veya genel anestezi gerektirmez. Kesi yapılmadığından dikiş de atılmaz. Ortalama olarak 30 dakika sürer ve işlemden hemen sonra kişiler normal yaşantısına dönebilirler.

Lazerle vajina daraltma her kadına cinsel hazzı ve tatmini arttırmak amaçlarıyla uygulanabilir. Vajina genişlemesi nedeni ile ameliyattan korkan hastalar için de lazer iyi bir seçenektir.

Lazerle vajina daraltma hakkında  >>>
Lazerle vajina daraltma nasıl yapılır?   >>> 
Femilift Karbondioksit (CO2) Fraksiyone Lazer   >>>
Femilift lazer tedavisi nasıldır?
 

2. Lazerle Genital Alan Beyazlatma: 
Genital bölgesinde koyulaşma, esmerleşme sorunu olan kadınlarda uygulanan fraksiyonel lazerler ile renk açma, beyazlatma sağlanabilmektedir. Lazer ışığının termal (ısı verici) ve ablatif (yıkıcı) etkileri sayesinde cilt soyularak bu bölgedeki renk pigment öğelerinin atılmasıyla daha pembemsi bir görünüm elde edilebilmektedir.

Lazerle genital renk açma işlemi ortalama
20 dakika kadar sürer.
Renk açıcı işlemler, sorun yaşayanlarda psikolojik açıdan rahatlamalar sağlamaktadır.  


3.  Büyük Dudakların Lazerle Sıkılaştırılması: 
Genital alanda dış tarafta yer alan, üzeri tüylerle kaplı büyük dudaklardaki sarkmalar ve kırışıklıklar günümüzde lazer teknolojisi ile ameliyatsız şekilde çözüme kavuşabilmektedir. 


Büyük dudakların daha gergin ve dolgun görünümleri için uygulanan lazer teknolojileri ortalama 15-20 dakika kadar sürmekte ve hastalar açısından son derece kolay tolere edilmektedir. 

Uygulama sırasında verilen lazer, cilt altı kolajenini uyararak dokuda dolgunlaşma sağlar. Lazerle genital bölge sıkılaştırma vajina estetiği uygulamaları arasında yerini almıştır. Bu şekilde daha sağlıklı, parlak ve genç bir genital görünüm elde edilir.

4. İç dudakların küçültülmesi ameliyatlarında lazer:  
İç dudaklar bazı kadınlarda yapısal olarak sarkık, esmer, uzun ve kırışık olabilir. İç dudakların kısaltılması (labioplasti) sırasında cerrahi kesim işlemi lazerle yapılabilir. Lazerle doku kesilirken, bölgesel ısınmadan dolayı kanama olmaz ve daha düzgün bir kesi elde edilebilir. Lazer, bu nedenle labioplasti ameliyatlarında cerrrahi kesi amacıyla kullanılabilmektedir. 

 

5.  İdrar Kaçırma Sorunun Giderilmesi İçin: 
Bazı durumlarda mesaneden çıkan idrar kanalının etrafındaki bağ dokusu gevşeyebilir. Buna bağlı idrar kanalının sabitliği bozulabilir, mesane- idrar kanalı arasındaki açı bozulabilir. Bu durum da kadınlarda özellikle öksürük, gülme gibi faaliyetlerde idrar kaçaklarına neden olabilir. Lazer uygulaması sırasında hem vajina daraltma, hem de idrar kaçırma sorunu eş zamanlı olarak çözüme kavuşabilir.  

İdrar kaçırma sorunun giderilmesi için yapılan lazer işlemi son derece ağrısızdır ve anestezi gerektirmez. Klinik ortamında bile rahatlıkla yapılabilir.  Vajinasında gevşeme hisseden kadınlarda aynı uygulama ile lazerle vajina daraltılması da gerçekleşmiş olur.
 

6.  Lazerle Vajina İçi Cilt Katlantılarının Oluşturulması: 
Lazerle vajina içi cilt katlantılarının oluşturulması 'Lazerle Vajinal Rugasyon' operasyonunun amacı hem kadın hem erkek eşte cinsel ilişki sırasında hazzı arttırmak, orgazm işlevini kolaylaştırmaktır. Çünkü vajina içinde yer alan ve cinsel hazzı arttıran 'ruga' adı verilen mukoza katlantıları yaş ve yapılan doğumlara bağlı olarak silinmektedir. Vajinal rugasyon işlemi tıptaki yeni bir uygulamadır.   


Bilgi istemekten çekinmeyiniz:
Genital estetik uygulamaları son yıllarda ülkemizde ve tüm dünyada hızla yaygınlaşmaktadır. Sorun yaşayan hastalarımız arayıp bilgi almak için hiç çekinmesinler... 

 



Radyofrekans ile Vajina Daraltma  
Radyofrekans ile vajina daraltma, orgazm tedavisi Vajinanın hemen giriş kısmına uygulanan radyofrekans işlemleri de kadınlarda vajinanın daraltılması; bu şekilde cinsel ilişkide hazzın arttırılması ve orgazm fonksiyonunun kolaylaştırılmasına yönelik oldukça yeni uygulamalar arasındadır.

Radyofrekans ile vajina daraltma konusunda tüm dünyada iki önemli cihaz mevcuttur:
Thermiva hem vajina içi sıkılaşma, ameliyatsız daraltma, hem de vajina dışında yer alan kırışıklık ve sarkmaların tedavilerinde kullanılır. 

Thermiva tedavisi genelde birer ay arayla ve 2-3 seans şeklinde yapılmaktadır. Diğer bir radyofrekans cihazı da 'Viveve teknoloji' olarak isimlendirilmiştir.

Viveve vajina girişinin daraltılarak ve sıkılaştırılarak cinsel haz ve orgazm fonksiyonu üzerine pozitif etki oluşturur.  

Diğer genital operasyonlar 

Yine, son yıllarda özellikle Avrupa ülkelerinde bekaretin cerrahi operasyonla tekrar kazandırılması amacıyla hymenoplasti (kızlık zarı onarımı) ameliyatları da güncellik kazanmıştır.

Ülkemizde de son yıllarda özellikle "evlilik yıldönümleri"nde evli bayanlar eşlerine sürpriz amaçlı hymenoplasti ameliyatlarına ilgi duymaktadırlar. Lokal anestezi eşliğinde (uyuşturularak), 3-5 dakika süren ve riski olmayan bu ameliyatlardaki amaç "ilk geceyi taklit eder tarzda" ilk ilişkide kanama gelmesini sağlamaktır.  

Bazen de zor ilişkiye giren kişilerde yapılan jinekolojik muayeneler sonucunda kızlık zarında normalden fazla kalınlık veya yükseklik çıkması durumlarında da "kızlık zarının kesilerek çıkarılması (hymenektomy)" operasyoları da yapılabilmektedir.


SIKÇA SORULAN SORULAR

Bakirelere de genital (cinsel) estetik operasyonu yapılabilir mi?
Evet. Genital (cinsel) estetiği ile ilgili özellikle de labioplasti operasyonları bakire(virgin) kızlara da uygulanabilmekte ve işlem kızlık zarında herhangi bir hasara sebebiyet vermemektedir. Çünkü kızlık zarı operasyon bölgesinden yaklaşık olarak 3-4 cm daha içeride bulunmaktadır.  Ayrıca bu kişilerin ileride normal doğum yapmalarında da bir sıkıntı olmamaktadır.

Yine, labioplasti sonrası idrar şikayeti veya orgazm olmada problem yaşanmamaktadır.  Labioplasti olan bir genç kız ileride normal doğum yapabilir, illa ki sezaryen olmasına gerek yoktur.

Vajen estetiği kişilerde özgüveni, cinsel isteği  ve doyumu arttırabilir mi?
Evet.  Kendi gözlemlerimize göre vajina estetiği yaptırmak isteyen bayanların pek çoğunun yakınmalarını ve neden bu operasyona gerek duyduklarını sorguladığımızda;

  • Kendi cinsel organından utanıp cinsel ilişkide rahat hissedememe, hatta bu nedenle cinsel ilişkiden kaçınma ve halen bakire olmasını bile bu probleme bağlama
  • Sosyal ortamlara girememe, rahat arkadaşlık ilişkileri kuramama, toplum içinde utanma ve sıkılma, hatta evlenememe
  • Bikini, tight ve dar pantolonları rahatça giyememe, pantolon yerine sürekli etek giyerek sosyal aktivitelerin kısıtlanması
  • Mesleğinde rahat çalışamama (Mankenlik gibi)
  • İlişki sırasında cinsel organının yapısından ötürü karşı taraftan utanıp kendini verememe ve bu nedenle yeterince haz yaşayamama
  • Doğum / doğumlar sonrası vajenin aşırı genişlemesi ve penisi yeterince kavrayamaması sonrasında haz alamama (bu durumun sıkıntısı özellikle erkek partnerler tarafından dile getirilmekte)
  • İlişki sırasında vajinadan gelen bir takım seslerin hoşnutsuzluk yaratması, konsantrasyonu bozması
  • İlişkide penetrasyon (birleşme) sırasında iç dudakların  içeri çekilerek acı hissetme gibi durumlara sebebiyet vermesi gibi daha pek çok durumlarla karşılaşmaktayım.

Tüm bu nedenlerle; vajen estetiği bu problemlerin ortadan kalkışı ile kişinin kendine özgüvenini yükselterek cinsel ilişkide konsantrasyonu, hazzı ve tatmini arttırmaktadır.  Aynı zamanda sıkı pantolon veya tight giyme, havuz veya denize girme gibi sosyal ortamlarda da rahatlık sağlamaktadır. 

Venus Yarığı (venus cleft) ve Deve Toynağı (cameltoe) ne demek?

Labioplasti ameliyatlarının orgazm olma üzerine etkisi nasıldır? 
Yine kendi gözlemlerimize göre labioplasti ameliyatları sonrasında kişilerin ilişkiden haz almalarının artışına paralel şekilde; ilişkilerinde orgazm olabilme sıklıkları artmakta, orgazm sayıları artmakta ve daha kolay bir şekilde orgazm olabilmektedirler. Ancak, Amerikan Jinekologlar Birliği (ACOG) bu konuda daha fazla bilimsel kanıta ihtiyaç duyulduğunu bültenlerinde belirtmektedir.

Labioplasti (İç dudak estetiği) ile ilgili ayrıntılı bilgiler  >>>

Daha önce doğum yapmamış kadınlarda da vajina daraltıcı ameliyatlar yapılabilir mi?
Cinsel hazzın arttırılması amacı ile daha önce doğum yapmamış, hatta bekar olan bayanlarda da vajina daraltıcı ameliyatlar yapılabilmektedir.

Vajina daraltma operasyonlarından sonra kişiler nelere dikkat etmelidirler?
Vajina daraltma operasyonlarından sonra iyileşme bu bölgenin iyi kanlanabilmesi sebebi ile son derece hızlıdır. Yine de ameliyattan sonra iyileşmenin daha düzgün ve hızlı olması için pansumanlarınızı düzenli olarak yapmanız sizden istenecektir. Ayrıca ameliyattan sonra 1-1.5 ay süresince cinsel ilişkiden uzak durmalısınız.

Genital estetik operasyonları jinekologlar mı yoksa plastik cerrahlar tarafından mı yapılmaktadır?
Sıkça sorulan bir sorudur. Tüm dünyada ve ABD'de bu tür operasyonlar genital bölge anatomisine hakim ve estetik prensipleri iyi bilen deneyimli "jinekologlar" tarafından yapılmaktadır. Burada önemli olan ameliyatı yapan kişinin deneyimidir.

Özellikle vajina ile ilgili tüm operasyonların (vajina daraltıcı ve genişletici ameliyatlar) mutlaka bir jinekolog tarafından yapılmasını öneririz. Çünkü bu operasyonlar zaten estetik değil, işlevsel amaçlıdır.

Bu tür özel ameliyatlarda "hekim deneyimi" önemlidir...
Cinsel estetik ameliyatın iyi sonuç verebilmesi için, burada önemli olan bu konuda "deneyimli bir operator" tarafından uygulanmasıdır.

Pek çok jinekolog ve pek çok plastik cerrah, bir genital estetik ameliyatını ömrü boyunca hiç görmemiş olabilir.  Çünkü bu tür estetik ameliyatlar devlet hastaneleri ve üniversite hastanelerinde rutin bir şekilde uygulanmamaktadır.Tıp eğitiminde de yeri yoktur.

Hatalı yaklaşımlar ileriki zamanlarda hastalarda pek çok fonksiyonel ve psikolojik problemleri beraberinde getirebilir.

Bu alanda ileri tecrübe ve bilgi birikimi, özel bir teknik ekipman ve cerrahi donanım da önemlidir.

Not: Dileyen hastalarımız kliniğimize başvurup ücretsiz bir ön görüşme ile ayrıntılı bilgiler alabilir ve fotoğraf arşivimizdeki örnekleri görebilir.

Genital estetik ameliyat için merkez seçiminde nelere dikkat edilmelidir? 
Genital estetik ameliyatları yukarıda değinildiği üzere modern tıpta spesifik ameliyatlar arasındadır. Bu ameliyata karar vermiş veya karar verme aşamasında olabilirsiniz.

Bir kere karar verdikten sonra daha fazla düşünmeden uygun bir merkezde ameliyatınızı olmanız en iyi düşünce olacaktır.

Çünkü kliniğimize başvuran pek çok hastamızın verdiği bilgilere göre, kişilerin pek çoğunun genital bölgelerinden memnun olmadığı halde bu kolay şekilde halledilebilir sorunları ile yıllarca yaşadığı görülmektedir. Böylelikle tüm cinsel ve sosyal hayatları etki altında olmaktadır.

Bu nedenle kararınızı verdikten sonra, sorununuzun çözümünü daha da ertelemeden uygun bir merkez seçimi için bir an önce harekete geçmeniz, en doğru yol olacaktır. Aksi takdirde  omuzlarınıza binen ve sizi huzursuz eden bir sorun ile yıllarca yaşamak zorunda kalabilirsiniz. Kliniğimizde, maalesef bu tür sorunlarını daha da büyütüp yıllarca evlenemeyen, erkek arkadaşı ile flört etmekten bile kaçınan pek çok kişinin olduğunu izlemledik.

Gelelim şimdi doğru cinsel estetik merkezi seçimine...  
Tabi ki bu konuda seçim yapmanızda "internet" en iyi yöntemdir. Çünkü normal olarak ameliyatın mahremiyeti nedeniyle, kimse memnun kaldığı bir jinekolojik estetik ameliyatı hakkında dışarıya bahsetmek istemiyecektir.

Öncelikle internet aracılığı ile ulaştığınız merkezdeki hekimi önce telefonla aramanızı ve ön bilgiler almanızı öneririz. Ameliyat ile ilgili tecrübelerini, daha önce kaç hastada bu tür ameliyatlar yaptığını mutlaka sorunuz.

Ameliyat öncesi merkezi ve ameliyatı yapan hekimi ziyaret ederek hem kliniği hem de daha önceki ameliyatlarından çekilmiş resimleri görmenizde de fayda olacaktır. Bu hem kendinizi daha rahat hissetmenizi sağlıyacak, hem de ameliyatınız ile ilgili daha ayrıntılı bilgiler almanızı sağlayacaktır.

Farklı bir şehirde yaşıyorsanız doktorunuzdan mail yoluyla daha önce yapmış olduğu ameliyatlardan "vajina estetiği öncesi - sonrası resimleri" gönderme isteminde de bulunabilirsiniz..

GENİTAL ESTETİK OPERASYONLAR ve SERTİFİKALAR
Jinekolog Op. Dr. Süleyman Eserdağ 1998 yılından itibaren yaptığı genital estetik ameliyatlarını, Ekim 2011 tarihinde Amerika Birleşik Devletleri'nde Prof Dr. Adam Ostrzenki tarafından verilen eğitimlerle daha da geliştirmiştir.

Genital estetik (kozmetik) sertifikası, 2011 ABD / Florida- St. Petersburg work shop 

Yukarıda Op. Dr. Süleyman Eserdağ'a, genital estetiğin önderlerinden Prof Dr Adam Ostrzenski tarafından verilen "İleri Kozmetik Jinekoloji" sertifikası görülmektedir. 

Prof Dr Adam Ostrzenski tarafından verilen work shoplar tüm dünyada kabul gören ve 38 CME puanı ile kredilendirilen dünyadaki tek kurs olma özelliğini taşımaktadır.  



28-30 Nisan 2011 tarihinde İstanbul'da düzenlenen "I. Uluslararası Kozmetoloji ve Kozmetik Jinekoloji Kongresi" katılım sertifikası. Bu kongrede kliniğimizde yaptığımız labioplasti (iç dudak estetiği) ile ilgili bir de sunumumuz oldu.

Genital estetik sunumumuzu görmek için >>>




Yine yukarıda 25 Kasım 2011 tarihinde Estetik Plastik Cerrahi Derneği tarafından İstanbul'da düzenlenen "Genital Bölge Estetik Uygulamaları Toplantısı" sertifikasını görmektesiniz.


Dr. Süleyman Eserdağ İleri Düzey Kozmetik Vajinal Cerrahi Uygulama sertifikası
Dr. Süleyman Eserdağ ECAM (Avrupa Koleji Estetik Tıp ve Cerrahisi) tarafından düzenlenen hands-on workshop'larına katılan ve "İleri Düzey Kozmetik Vajinal Cerrahi" sertifikası alan ülkemizin ilk jinekologlarındandır.

Dr. Süleyman Eserdağ Avrupa Board Sertifikası (Seksoloji)
Dr. Süleyman Eserdağ'ın diğer bir ilgi alanı da cinsel terapilerdir. Ocak 2014 tarihinde Avrupa Cinsel Tıp Komitesi tarafından düzenlenen sınavlardan başarı ile geçerek 'Fellow'  düzeyinde seksoloji sertifikasını alan ülkemizin ilk jinekologlarından olmuştur. 

Dr. Süleyman Eserdağ'ı facebook'tan takip edin!.

Hera facebook grubuna siz de katılın!...


Genital estetik ameliyatları, vajinismus tedavileri ve diğer cinsel terapiler, video sunumları ve en güncel tedavileri Dr. Süleyman Eserdağ'ın resmi facebook sayfasından takip edin! 

 

TARAFIMIZCA YAPILAN GENİTAL ESTETİK AMELİYATLAR  

Labioplasti: 
Labioplasti (iç dudak estetiği). İç dudakların kısaltılarak küçültülmesi, estetik açıdan daha hoş bir görünüm kazandırılmasıdır. En sık yapılan genital estetik ameliyattır. 

Doğuştan gelen anormallikler: 
Doğuştan gelen veya ergenlik döneminde ortaya çıkan yapısal (anatomik) anormalliklerin (deformasyonların) düzeltilmesi

Kliteroplasti: 
Kliteroplasti klitoris üzerindeki deri katlantılarının düzeltilmesi anlamında kullanılmaktadır. Aslında daha doğru ismi 'Klitoral hudoplasti' (Clitoral hoodoplasty) işlemidir. 

Kliteroplasti - Klitoral hudoplasti ameliyatları estetik operasyonlar içinde oldukça "özellikli (spesifik) operasyonlar" içinde yer almakta ve ülkemizde çok az merkez tarafından uygulanabilmektedir. Labioplasti ile birlikte yapılması önemlidir. 

Vajinal daraltma:
Vajinoplasti vajina girişinden 4-6 cm içeriye kadar vajina girişinin daraltılarak estetik düzeltilmesidir. Vajinanın çok geniş olduğu durumlarda tamamına yakını daraltılabilmektedir.

Vajina daraltma ve vajina genişletme operasyonlarının bu bölgenin anatomisine hakim jinekologlar tarafından yapılması önerilir; plastik cerrahlar tarafından yapılması önerilmez.

Vajinal genişletme:  
Vajina girişteki darlık sonucu ilişkinin ağrılı olması için yapılan vajinanın genişletici operasyonlardır.

Epizyo nedbelerinin çıkartılması:  
Doğumda yapılan kesilere ait kötü görünümlü nedbe dokularının çıkartılarak estetik onarılmasıdır. Bu operasyon 'Perine Onarımı' veya 'Perineoplasti' operasyonu olarak da bilinir. 

Özellikle evde yapılan doğumlar değişik yırtıklara neden olabilir. Yine, zor ve travmatik doğumlara bağlı vajinada genişleme olabilir, doğum dikişleri normalden fazla sayıda olabilir.

Doğum sonrası dikiş yerlerinde iltihap kapmaya bağlı veya dikişlerin açılmasına bağlı yara iyileşimi kötü olabilir ve bu bölgede yara izleri kalabilir.

Kliniğimizde doğum dikiş izlerinin çıkartılarak estetik olarak dikilmesi genellikle vajina daraltıcı ameliyatlar ile birlikte (eş zamanlı olarak) yapılmaktadır.

Vajinal ameliyatlara bağlı gelişen deformitelerin onarımı: 
Önceden yapılmış bartolin bezinin çıkarılması veya vajinal daraltma sonucu ortaya çıkan deformitelerin giderilmesi. Bu tür deformasyonlar hem cinsel ilişkide ağrı sebebi olabilir hem de kötü bir estetik görünüm oluşturabilir.

Bartholin bezi vajinal girişte bulunan bir bezdir. Enfeksiyonlar sonucu bezin boyun kısmının tıkanması sonucunda önce kist (bartolin kisti), sonra da abse (bartolin absesi) ortaya çıkar. Bu durumun tek tedavi yöntemi ise cerrahi operasyondur. Cerrahi operasyon sonrası ortaya çıkan kötü görünüm ve deformiteler kliniğimizde başarı ile düzeltilebilmektedir.

Total vulvo-vaginal düzeltme: 
Bir kişiye aynı anda kliteroplasti, labioplasti, perineoplasti (perine düzeltilmesi) ve vajina daraltma ameliyatlarının tek seferde yapılmasıdır. Bu şekilde bir kaç bölgeye yapılan operasyonlar ile dış genital bölge tam olarak  düzeltilmekte ve vajinal giriş daraltılmaktadır.

Düzeltici ameliyatlar:
Genital estetik operasyonlar incelik, bilgi ve tecrübe gerektiren kendi alanında "spesifik türden" ameliyatlardır. Tecrübesiz ellerde istenmeyen sonuçlara ve değişik komplikasyonlara neden olabilir; bu şekilde kişilerde pek çok psikolojik sorunlara ve ciddi depresyonlara yol açabilir.  Bu nedenle önceden doğru kliniğin seçimi son derece önemlidir. Her şekilde memnuniyetsizlik durumlarında labioplasti düzeltme ameliyatları (revizyon operasyonları) da tarafımızca yapılabilmektedir.

G noktası büyütme işlemi: 
Anorgazmi (Orgazm olamama) problemlerinde veya cinsel ilişki sırasında yeterince zevk alamama durumlarında G noktası yapılan dolgu enjeksiyonları ile haz artışı sağlanabilmektedir. Orgazm olma fonksiyonunda G noktasını büyütme işlemi "G Spot augmentasyon" olarak da bilinmektedir.

Karbondioksit lazer uygulamaları:
Lazer işlemleri özellikle son yıllarda oldukça rağbet görmektedir. Ameliyatsız, ağrısız, acısız oluşu ve sosyal hayatı etkilememesi gibi avantajları vardır. Cerrahi bir uygulama olmadığından ötürü komplikasyon riskleri de son derece azdır.

Lazerle yapılan genital bölge estetik operasyonları arasında: 

Genital prolapsus (rahim, idrar kesesi sarkması) ile ilgili ameliyatlar ile idrar kaçırma problemi ile ilgili ameliyatları ise anlaşmalı özel hastanelerde yapılabilir.

Büyük Dudaklara Dolgu:  
Zamanla yaşa veya bağ dokusu elastikiyetinin azalmasına bağlı olarak büyük dudaklarda renk koyuluğu, çökme ve kırışma meydana gelmektedir. Bu görünüm estetik olarak bazı sorunları da beraberinde getirebilir.

Büyük dudak dolgusu; vücudun başka bölgesinden 'liposuction' yöntemi ile alınan yağın, özel kanüller ile büyük dudaklara verilmesi işlemidir. Bu sayede normalden küçük, çökük veya kırışık görünümdeki büyük dudakların çok daha dolgun, parlak ve canlı bir görünüme kavuşması sağlanabilmektedir.

Büyük dudak dolgusu için yağ alma işlemi (liposuction) için genelde karın bölgesi, yan boşluk kısımları veya bacağın iç kısımları kullanılmaktadır. Alınan yağ, bazı işlemlerden geçirilerek büyük dudakları dolgunlaştırmak için enjekte edilmektedir. Böylelikle büyük dudaklar gençleşmekte; basık, çökük ve kırışık yapı yerini daha dolgun, parlak ve pembemsi renkteki bir görünüme bırakmaktadır. Enjekte edilen yağın büyük bir kısmı ömür boyu kalıcıdır.

Büyük dudak dolgusu için 'hyaluronik asid' içeren solusyonlar da kullanılabilmektedir.

Büyük dudakların yüzeyini düzeltmek, daha canlı, parlak ve dolgun bir görünüm kazandırmak için genital PRP, lazer ve radyofrekans gibi uygulamalar da vardır. Bazı durumlarda daha iyi sonuç alabilmek adına bir kaç uygulama eş zamanlı olarak da yapılabilmektedir.   

Büyük Dudakların Küçültülmesi:  
Dış tarafta kalan, üzeri tüylerle kaplı büyük dudakların normalden iri olması da estetik açıdan bazı sorunlara yol açabilir. Bu durumda cerrahi olarak yapılan bir operasyon ile büyük dudaklar küçültülebilir, sarkık deri kısımları gerilebilir.

O Shot ve Genital PRP:  
Her iki işlem de kol damarlarından alınan kandan elde edilen pıhtılaşma hücrelerinden zengin plazmanın, genital alanın belirli bölgelere enjeksiyonudur. O Shot işlemi daha çok cinsel hazzı arttırmak ve orgazm olma sorununun giderilmesinde, genital PRP ise vajinal sıkılaştırma, ağrılı cinsel ilişki ve vajinal kuruluk tedavisinde kullanılmaktadır. 

SIKÇA SORULAN SORULAR

Ameliyatlar ne kadar sürer?
Labioplasti ameliyatları hastanın durumuna göre 45-60 dakika sürerken, işleme klitorisin de düzeltilmesi eklenirse bu süre 60-75 dakika arasında olacaktır.

Vajinal daraltma ve genişletme operasyonları ortalama 30-40 dakika sürerken buna epizyo nedbelerinin çıkarılması da eklenirse ortalama 50-60 dakika sürmektedir.

Kızlık zarı ile ilgili operasyonlar ise 15-20 dakikadır. G noktası büyütme, O Shot © ve Genital PRP işlemleri ise ortalama birkaç dakika sürmektedir.

Lazerle genital estetik işlemleri de ortalama 20 ile 30 dakika arasında sürmektedir. 

Genital estetik ameliyatlar ne şekilde yapılır?
Ameliyatlar kliniğimizde oldukça hijyenik ve steril şartlar altında, lokal anestezi ile (bölgesel uyuşturma sağlanarak) veya hafif uyutma şeklinde (sedasyon anestezisi ile) yapılmaktadır.

İşlem sırasında hastalarımızın bilinçleri çoğu zaman 'hafif uykulu' şekildedir, ağrı hissedilmez. Lokal anestezi için karnınızın aç olmasına gerek yok, tok karınla gelebilirsiniz. Ancak sedasyon anestezisi tercih eden hastalarımızın aç karınla gelmelerinde fayda vardır.

Aynı seanta hem daraltma (vajinoplasti) hem de dudak estetiği (labioplasti) yapılabilir mi?
Evet !!!  Lokal anestezi eşliğinde tek seansta hem daraltma hem de dudak estetiği yapabilir.  
Böylece kişilerin jinekolojik masaya tek yatışları ile komple bir genital düzelme sağlanabilmektedir.

Cinsel estetik ameliyat sırasında ağrı çekecek miyim?
Hayır. 
Önceden belirtildiği gibi ameliyat sırasında hastalar asla ağrı çekmezler.

Vajina estetiği ameliyatı sonrasında ağrı veya kanamam olur mu?
Ameliyattan hemen önce yapılan ağrı kesici ilaçlar nedeni ile ameliyat sonrası ağrı çekmezsiniz. Ameliyattan bir gün sonra ise hafif tarzda ağrınız olabilir, bunu önlemek için size yazılan ağrı kesici ve antibiyotik ilaçları kullanmanız gerekmektedir.

Kanama da son derece azdır ve sızıntı tarzında bir kaç gün az az devam edebilir. İşlem sonrası uygulayacağınız buz kompresyonu ile ağrı, şişlik ve kanamanız çok aza inecektir.

Vajina estetiği operasyonu sonrası neler yapmam gerekiyor?
Ameliyat sonrası size vereceğimiz ilaçları kullanmanız, genital hijyeninize dikkat etmeniz, pansumanlarınızı uygun şekilde yapmanız ve size vereceğimiz buz kalıpları ile dikiş yerlerinizi dönem dönem soğutmanız şikayetlerinizi azaltacak ve yaranızın iyileşmesini oldukça hızlandıracaktır.

Genital bölgenin kanlanımı oldukça iyi olduğundan buradaki doku iyileşmesi de o derece hızlıdır.

Cinsel estetik ameliyatı sonrasında ne zaman banyo yapabileceğim?
Ameliyattan 3-4 gün sonra banyo yapmanızda hiç bir sakınca bulunmamaktadır.

Şehir dışından geleceğim, geldiğim sabah muayeneden hemen sonra ameliyat olabilir miyim? 
Evet.  Şehir dışından gelecekseniz en az iki hafta öncesinden  0(532) 452 06 56 numaralı telefondan Op. Dr. Süleyman Eserdağ ile iletişim kurmanızı ve ameliyat randevusu almanızı öneririz; önceden yapmanız gerekenler ve önerilerimiz size anlatılacaktır. Ameliyatları genelde sabah 9,30 'da yapmaktayız. O yüzden sabah saatlarinde bizde olmalısınız.

İki ayrı kez gelmemeniz için siz geldikten sonra ameliyattan hemen önce görüşüp, değerlendirmeniz yapılır ve size bilgiler verlir. Hemen sonrasında da ameliyata başlanabilir.

Ameliyat sonrasında ise kontrole gelmenize veya dikişlerinizi aldırmanıza da gerek yoktur.  

Şehir dışından geleceğim, işlemden sonra aynı gün yola çıkabilir miyim?
Anlatıldığı üzere önceden planlanmış ameliyatınız geldiğiniz gün içinde, muayenenizden hemen sonra yapılabilir.

Ameliyattan sonra hastalarımızı üç - dört saat kadar gözetim odasında dinlendirmekte ve izlem altında tutmakta, daha sonrasında da eve göndermekteyiz.

Uyuşturularak yapılan ameliyatlarda ve durumu uygun görülen hastalarda, ameliyattan sonra "aynı gün içinde" yola çıkılmasında bir problem olmayacaktır. Uçak, araba veya kısa süreli otobüs yolculuğu yapabilirsiniz. Bazı durumlarda bir gün süreyle kalmanız gerekebilir. 

Genel anestezi altında yapılan ameliyatlarda veya uyuşturularak yapılan ancak yola çıkması için durumu uygun görülmeyen hastalarımızın ise ameliyattan sonra bir gün süre ile bizim önerdiğimiz bir otelde veya yakınları yanlarında konaklamaları önerilecektir.

Ameliyata gelirken yapmam gerekenler var mı?
Uyuşturularak yapılan ameliyatlara tok karınla, sedasyon (hafif şekilde uyku anestezisi) için aç karınla gelmelisiniz. Ayrıca üstünüze rahat bir pantalon veya eşofman giymenizi öneririz.

Genital estetik operasyondan kaç gün sonra işe / okula gidebilirim?
Genital estetik operasyonlardan üç gün sonra işe / okulunuza gitmenizde ve normal hayatınızı sürdürmenizde bir sakınca olmamaktadır. Bu süre biraz da kişinin ağrı eşiğine ve yara iyileşme durumuna da bağlı olarak değişmektedir.

Operasyon sonrası dikişleri aldırmam gerekecek mi?
Hayır gerekmeyecek. Kullanılan dikiş ipleri yaklaşık 3 hafta sonra kendiliğinden eriyecektir.  

İşlemden sonra dikiş izi kalır mı? Böyle bir ameliyat geçirdiğim anlaşılır mı?
Siz söylemedikçe anlaşılmaz. Kendiliğinden eriyen dikişler genelde
ardında hiç bir iz bırakmadan kaybolacaktır. 

Daha önce başka bir merkezde genital estetik ameliyatı oldum. İstemediğim şekilde ameliyat izleri kaldı. Bunlar düzeltilebilir mi?
Evet düzeltebilir. Uygun şartlarda ve deneyimli ellerde olmadan yapılan ameliyatlarda maalesef istenmeyen sonuçlar ortaya çıkabilir. Bunun sonucunda kişiler çok ciddi bir takım psikolojik sorunlarla yüz yüze kalabilirler. 

Ameliyata bağlı oluşan doku hasarları lokal anestezi (uyuşturma ile) yapılacak sekonder (ikincil) bir düzeltici operasyonla giderilebilir.

Bu şekilde maddi manevi kayıplara uğramamanız için bu tür özel ameliyatlar için tecrübeli ve bilinen merkezleri seçmeniz son derece önemlidir.  Ayrıca unutmayınız ki, oluşan bir estetik problemi düzeltmek ilk baştan yapmaya göre çok daha zahmetlidir.

Bir kaç ay içinde evleneceğim. Ameliyat olduğumun anlaşılmaması için ne kadar süre içinde başvurlıyım?

Evlenmeden en az 1.5-2 ay önce başvurup ameliyatı olmanızda fayda var. Böylelikle evlendiğiniz zaman yaranız "tam olarak" iyileşmiş olacaktır. 

Estetik olarak güzel bir görünüm oluşturan dış genital bölgeniz, evliliğiniz sırasında sizin kendinize olan güveninizi arttıracak ve eşinizle mutlu bir cinsel yaşam paylaşımında çok iyi bir zemin hazırlayacaktır.


Ameliyattan sonra ilk cinsel ilişki ne zaman gerçekleşebilir?
Labioplasti ameliyatlarından 20-25 gün, daraltıcı ameliyatlardan ise ortalama 1-1.5 ay sonra ilk cinsel ilişki gerçekleşebilir.

Genital estetik ameliyatından ne kadar sonra havuza ve denize girebilirim?
Cinsel estetik ameliyatınızdan 1 ay sonra denize ve havuza girmenizde hiç bir sakınca bulunmamaktadır.

Ne kadar süre sonra bikini bölgeme lazer epilasyon yaptırabilirim?
Genital estetik ameliyatınızdan 1 ay sonra bikini bölgenize lazer epilasyon veya iğneli epilasyon yaptırabilirsiniz.


Bu tür ameliyatların sağlık açısından bir riski var mı?
Uygun merkez ve deneyimli jinekolog hekimler tarafından yapılan cinsel estetik ameliyatlarındaki risk oranı son derece düşüktür.  Her ameliyatta olduğu gibi kanama, geçici şişlik (ödem) ve enfeksiyon riskleri, deneyimli ellerde ve hijyenine dikkat eden hastalarda yok denecek kadar azdır.

 


UYARI:
 Vajina estetiği ve genital estetik ameliyatlar hastalardan gelen talepler doğrultusunda,
 son yıllarda pek çok jinekolog ve plastik estetik cerrah hekimin ilgi alanı haline gelmiştir.
 Ancak halen ülkemizde pek az cerrah bu konuda yeterli bilgi ve deneyim sahibidir.
 Hayatınızda bir kez yaptıracağınız ve daha sonra unutacağınız bu operasyon
 deneyimli olmayan doktorlar tarafından yapıldığında
 istenilmeyen, vahim sonuçlar doğurabilir.
Kontrol edilemeyen kanama, doku içine kanama (hematom), iyi olmayan yara iyileşmesi, kötü görünüm,
 asimetri (iki kısmın simetrik olmaması) ve enfeksiyon gibi riskler ortaya çıkabilir.
 Bu tür istenilmeyen komplikasyonlar
 kişilerde psikolojik sorunlara, fonksiyonel kayıplara, pek çok maddi ve manevi zararlara yol açabilir.
 Bu nedenle cinsel- genital estetik ameliyatlarda önceden çok iyi bir araştırma sonucunda
uygun merkezin ve deneyimli doktorun seçimi son derece önemlidir. Yalnızca maddiyatı düşünerek hareket etmek, ameliyat sonrası ciddi fonksiyonel ve psikolojik sorunları da beraberinde getirebilmektedir.

 


Ameliyattan uzun zaman sonra problemimim tekrar ortaya çıkma olasılığı var mı?  
Labioplasti (iç dudak estetiği) ameliyatlarından uzun süre sonra bile iç dudakların kendiliğinden yeniden uzama veya sarkma olasılıkları yoktur. Yine, bu ameliyattan sonra ileriki yıllarda normal doğum yapabilirsiniz. Normal doğumun önceden yapılmış dudak estetiği üzerine hiç bir zararı veya engeli bulunmamaktadır.

Vajen daraltıcı oparasyonların sonrasında da normal doğum yapmadıkça yeniden bir genişleme olmayacaktır. Ancak normal doğum yapan kişilerde vajina tekrar genişleyebilir. Sezaryenden sonra ise vajinanın yeniden genişleme olasılığı bulunmamaktadır.

Kaç yaşları arasında genital estetik ameliyatları yapılabilir? 
Genital estetik ameliyatları; 18 yaşından sonra evli veya bekar, doğum yapmış veya yapmamış, bakire olan veya olmayan tüm bayanlarda güvenle yapılan ameliyatlardır. Emin ellerde yapıldığında herhangi bir sağlık sorunu yaratmazlar.

Ameliyatların yapılmasında genital sistemin tam olarak olgunlaştığı ve kişinin ruhsal bütünlüğünün oturduğu 18 yaş alt sınırı var iken üst yaş limiti bulunmamaktadır.

Kişinin problemine göre vajinal daraltma, vajina girişi düzeltme, doğum izlerini temizleme, genital bölge dudak estetikleri, rahim ve/veya idrar torbası asılması, rahim alınması (histerektomi) ameliyatları lokal, genel veya bölgesel (epidural/spinal) anestezi eşliğinde güvenle yapılabilmektedir.

Kendi tecrübemiz doğrultusunda 1998'den günümüze bu tür operasyonları tercih eden hastalarımız 18 ile 74 yaşları arasındaydı.  

Estetik operasyonların maliyeti neye göre değişir?
Estetik  operasyonlarda maliyet yapılacak ameliyatın türüne, genişliğine ve anestezi yöntemine göre değişmektedir; basit bir muayene olmaksızın bunu söylemek imkansızdır.

 

ÖNEMLİ NOT:
Bu bölümde vajina estetiği ve genital estetik ameliyatları ile ilgili yararlı bilgiler bulunmaktadır. Hastalarımızın öncelikle bu sayfa içindeki tüm bilgileri okumalarını daha sonra da daha ayrıntılı bilgi için www.VajinaEstetigi.net web sitemizi öneririz. Bu sitede vajinal estetik - genital estetik ameliyatlar (labioplasti, vajina daraltma- vaginoplasti, doğum dikiş izlerinin düzeltilmesi) ve kızlık zarı operasyonları ile ilgili ayrıntılı bilgiler içermektedir. Vajina estetik ile ilgili videolarımızı da seyretmeyi unutmayınız!. 

 

Bilgi için  0 (532) 452 06 56 nolu cep telefonundan Jinekolog Op. Dr. Süleyman Eserdağ'a direkt olarak ulaşıp ön bilgi alabilir
VEYA;                                                                    
Kliniğimizin 0 (212) 225 15 00 no'lu telefonundan randevu alıp gelme şansınız olursa konu ile ilgili ayrıntılı bilgilendirme ve danışmanlık hizmetleri alabilirsiniz...

Genital estetik ameliyatları fiyatları nasıldır? SGK veya Özel Sağlık Sigorta'mdan faydalanabilir miyim?
Genital estetik ameliyatları (vajina estetiği, vajinoplasti, labioplasti, G shot gibi) SGK yani SSK, Emeki Sandığı ve Bağ-kur tarafından ödenmemektedir.

Benzer şekilde Özel Sağlık Sigortaları (ÖSS) da estetik ameliyatların maliyetlerini karşılamaz.


FOTOĞRAF ALBUMÜ 

ABD'den Prof Adam Ostrzensky ile genital estetik kurs sonrası sertifika töreni


ABD Florida'dan Prof Adam Ostrzensky ile work shop sonrası sertifika töreni.

 

Vajina estetiği kursu ameliyat öncesi ekiple birlikteyiz

Vajina estetiği kursu ameliyat öncesi uluslararası bir ekip ile birlikteyiz (En sağdayım)

 

                     Dr. Alexandros Bader ile gentital estetik kursu sonrası sertifika töreni                
 Uluslararası Jinekolog Dr. Alex Bader ile Avrupa Koleji work shop sonrası.
 

                      Dr. vagina ile bir toplantıdayız

"Dr. Vagina" lakaplı meşhur Jinekolog David Mattlock ile bir toplantıdayız. (G shot ve Brezilya kalçası mucidi)

        

ABD California'dan Meşhur Jinekolog Dr. Red Alinsod ile bir eğitim sonrası (Termiva - Vaginal radyofrekans cihazının mucidi)

İlgili Linkler: 

Genital Estetik Ameliyatları  >>>
Kliniğimizde vajina estetiği ameliyatı olan hastalarımızdan yorumlar  >>>
İyi Sex için "Vajen Estetiği" (Elele Dergisi)  >>>
Vajina ve Vajinal Estetik hakkında bilinmeyenler (Elele Dergisi)   >>>

VİDEOLAR: 

Vajina Estetiği Ameliyatı Geçiren Bir Hastamız
Vajina Estetiği Ameliyatları 
Genital Bölge Renk Açma
Lazerle Vajina Daraltma 

Hera Klinik: Vajinismus Tedavi ve Genital Estetik Merkezi
0530 763 3400