O Shot - Orgazm İçin PRP

O shot © uygulaması ilk defa ABD’de Dr. Charles Runels tarafından; kadınlarda cinsel haz, orgazm fonksiyonu ve idrar kaçırma problemleri için önerilen yeni bir tekniktir.

Aynı hekimin patentli ismi ile anılan O shot © uygulaması ‘O bölgesi büyütmesi’, ‘Vajinaya Genital PRP’ uygulaması, ‘O spotplasti’ veya ‘O enjeksiyonu’ gibi değişik isimlerle de anılmaktadır.

O shot bir çeşit genital PRP işlemidir. 

PRP (Platelet rich plasma) nedir?

PRP, Platelet Rich Plasma = ‘Kanın pıhtılaşma ürünlerinden zengin plazma’) damar yolundan alınan kandan elde edilmektedir. Koldan alınan toplardamar kanı santrifüj edildikten sonra elde edilen ‘Platelet’ veya ‘Trombosit’ adı verilen pıhtılaşma hücrelerinin zengin olan açık sarı renkli plazma kısmı, özel bir enjektöre çekilir. Daha sonra genital alanda amaca yönelik istenilen alanlara enjekte edilmektedir. 

O shot nedir?
O shot vajina içinde belli bölgelere yapılan bir çeşit ‘Genital PRP’ uygulamasıdır. ‘O spotplasty’ olarak da geçmektedir. O shot işleminde PRP sıvısı klitoris ve çevresine enjekte edilerek cinsel haz artışı sağlanmaktadır. 

G shot işleminden farkı nedir?
G shot © işleminde vajinanın ön duvarında yer alan g noktası ‘Hyaluronik Asid (HA)’ veya yağ enjeksiyonu ile büyütülmekte ve böylelikle cinsel ilişkideki hazzın arttırılması amaçlanmaktadır.  

O shot © uygulamasında ise kişinin kendi kanından elde edilen hücreler vajinanın belirli özel bölgelerine zerk edilmektedir. 

PRP nasıl hazırlanır?
PRP için öncelikle kol veya eldeki toplardamarlar tercih edilmektedir. Bu toplardamarlara manşon uygulanan baskı sonucunda bu damarlar daha belirgin hale gelir. Daha sonra bu bölge alkol ile temizlenir ve ihtiyaca göre ortalama 10-20 cc kadar kan alınır. Alınan kan duruma göre çok daha fazla da olabilir. Daha sonra alınan kan santrifüj cihazı ile belli bir sürede ve belli bir hızda döndürülür. Bu süre sonunda kan içerisindeki kırmızı alyuvar adı verilen ‘Eritrositler’ dibe çöker. Alyuvarların üst kısımda kanın sarı renkli plasma kısmı kalır. Özel bir enjektörle çekilen sarı renkli bu plasma kısmı tercihen ikinci bir santrifüjleme işlemine tabi tutularak trombositlerden zenginleştirilmiş plazma (PRP) elde edilmektedir. Elde edilen PRP (Plateletlerden Zengin Plasma) vücudun değişik bölgelerine enjekte edilerek tedavi sağlanmaktadır.  

Trombosit (Platelet) zengin içerikli plazma ne işe yarar?
Doku içerisine enjekte edilen plazma içerisinde yer alan trombositler verildikleri dokuda patlarlar. Bu pıhtılaşma hücreleri içinden çıkan büyüme faktörleri doku içinde ‘Fibroblast’ adı verilen ve kolajen bağ dokusunun oluşumunu sağlayan hücreleri aktive eder. Böylelikle doku hızlı bir şekilde gelişmekte ve güçlenmektedir. 

O shot; yani vajina içerisinde klitoris çevresine yapılan enjeksiyonlar ile klitoris etrafındaki bağ dokusu artışına paralel şekilde cinsel ilişkide penisin vajina içerisinde yaptığı mekanik titreşim etkisi artmakta ve böylelikle cinsel haz, duyarlılık oldukça yoğunlaşmaktadır. O shot ile orgazm işlevi de kolaylaşmaktadır. 

O shot hangi amaçlarla yapılır?
O shot uygulaması en fazla cinsel ilişkide vajinal bölgede haz artışı ve ilişki sırasında orgazm (Koital orgazm) işlevini sağlamak amaçlarıyla kadınlara yapılmaktadır. Nitekim kadınların büyük bir kısmında cinsel ilişki sırasında ‘orgazm olamama’ (Koital Anorgazmi) sorunu mevcuttur. Bu nedenle o shot uygulaması ile hem cinsel ilişkideki haz artmakta hem de anorgazmi (orgazm olamama) sorunu giderilebilmektedir. Aynı zamanda cinsel ilişkide haz alan hastalarda bu hazzı daha da yoğunlaştırmak amacıyla da ‘O Shot’ yapılabilmektedir. 

İdrar kaçırma problemleri için O Shot
Kadınlarda idrar kaçırma sorunları için de O shot uygulaması yapılabilmektedir. Kadınlarda mesane boynu ve idrar kanalı (Uretra) çevresinde kolajen bağ dokusu zaman içerisinde zayıflamaktadır. Bu nedenle özellikle doğum yapmış ve ileri yaştaki kadınlarda öksürük, gülme ve ağır kaldırma gibi fiziksel aktivitelerle idrar kaçırma problemi yani ‘Stres İnkontinans Sorunu’ sık olarak izlenmektedir.

Vajina içerisinde idrar torbası (mesane) ve idrar kanalı (üretra) çevresine yapılan PRP enjeksiyonları ile kolajen artışı bu bölgelerde fiksasyonu sağlamakta, yani karın içi basıncının artışı ile ortaya çıkan mobilizasyonu (hareketliliği) azaltmaktadır. Böylelikle özellikle gülme, ağır kaldırma veya aşırı fiziksel hareket ile ortaya çıkan kadınlarda idrar kaçırma problemleri (Stres İnkontinans) çözüme kavuşabilmektedir. 

Genital PRP başka hangi amaçlarla yapılır?
Bir çeşit genital PRP yöntemi olan O shot kadınlarda idrar kaçırma (stress incontinence), cinsel isteksizlik, orgazm olamama ve eşi cinsel ilişkide hissedememe gibi nedenlerle sıklıkla yapılmaktadır. 

Genital PRP ‘Vulva’ olarak bilinen dış genital alanda renk açma, dolgunluk ve sıkılık sağlama,  özellikle menopoz döneminde ortaya çıkan vajinal kuruluk işlemlerinde de oldukça faydalar sağlamaktadır. Dış genital alan daha sağlıklı bir şekle kavuşmakta, cilt üstündeki kırışıklıklar en aza indirgenmektedir. 

PRP jinekolojik sorunlar haricinde nerelerde uygulanmaktadır?
PRP uygulaması ortopedik sorunların giderilmesinde (menisküs tedavileri), diş hastalıklarının tedavisinde, antiaging (cilt yenileme ve yaşlanmayı geciktirme tedavilerinde), bölgesel kellik (lokal alopesi) tedavisinde, yüz, boyun ve dekoltedeki cilt kırışıklıklarının giderilmesinde, spor yaralanmalarında, yanıkta ve daha tıbbın pek çok alanında yıllardır başarı ve güven ile yapılmaktadır. Tüm tedavilerdeki mantık ve uygulama sonrası hücresel mekanizmalar aynıdır.

Kendi ticari ismi ile O shot uygulaması © ise ilk defa ABD’de Dr. Charles Runels tarafından açıklanan ve onun ismine patentli yeni bir tekniktir. 

O Shot kimler için uygun değildir?
O shot; kişinin tamamen kendi kanından elde edilen plazmanın, yine kişinin kendi dokusuna enjeksiyonu şeklindeki bir uygulama olduğu için hiçbir yan etkisi yoktur.  Yani dışarıdan hiçbir yabancı madde alınmamaktadır. 

O shot uygulamasının ücreti nedir?
Yapılan O shot © (O spotplasty) uygulamasındaki ücretler ülkeye ve yapılan merkezlere göre oldukça değişiklikler göstermektedir. Ayrıca yapılan bölgenin genişliği ile uygulama sıklığı da merkezlerdeki ücretlendirme ve fiyat politikalarında etkili olmaktadır. 

 

Hera Klinik: Vajinismus Tedavi ve Genital Estetik Merkezi
0530 763 3400