Lazerle Vajina Sıkılaştırma ve Dolgunluk

Fraksiyone lazer, kozmetik jinekolojinin farklı alanlarında uygulanabilir hale gelmiştir. Ameliyatsız çözümler hastalar için cazibe kaynağıdır.

Dışta yer alan büyük dudakların sıkılaştırılması, dolgunluk kazandırılması (‘‘labial tightening’) da bu uygulamalardan birisidir. 

Dış genital alan ‘vulva’ olarak bilinen bir organdır. Vulva içerisinde; büyük ve küçük dudaklar, klitoris üzeri tümsekçik, perine (vajina ile anüs arası) bölgesi yer almaktadır. 

Üstü tüylerle kaplı olan dış dudaklar (=büyük dudaklar- labia majora) değişik sebeplerle sarkmakta ve üzerindeki kırışıklıklar artmaktadır. Bu durumda yapılan lazer uygulamaları ile büyük dudaklarda sıkılaşma ve dolgunluk sağlanabilir. 

Büyük dudaklar neden sarkar ve kırışır?
Hızlı kilo alıp verme, ilerleyen yaş, genetik yatkınlık, bağ dokusu elastikiyetinin azalması, menopoz, bazı cilt hastalıkları ve sık yaşanılan vajinal enfeksiyonlara bağlı irritasyon (tahriş olma) sonucunda büyük dudaklarda sarkma, kırışma ortaya çıkabilir. Sigara kullanımı tüm ciltte olduğu gibi genital alanda da sarkmayı ve kırışıklıkları hızlandırmaktadır. 

Üzeri tüylerle kaplı olmayan ve iç kısımda yer alan küçük dudaklardaki sarkma ve kırışıklıklarda içi dudak estetiği (labioplasti- labia minora cerrahisi) ilk planda düşünülürken, büyük dudaklardaki sarkma sorununda cerrahi olmayan çözümler aranmaktadır. Çünkü bu bölgeye yapılacak cerrahi işlemlerde iz kalma olasılığı vardır. O yüzden dış dudakların sıkılaştırılması, daha dolgun ve parlak görünmesi, üzerindeki cilt kırışıklıklarının giderilmesi gibi amaçlar doğrultusunda lazer iyi bir çözüm olabilir.

Lazerle dış dudak dolgunluğu nasıl sağlanır?
Lazer ışığı sayesinde, cilt katmanlarındaki kollajen bağ dokusu uyarılmakta, böylece cilt altı kırışıklıklar giderilmektedir.

Alma lazer firması tarafından geliştirilen ve İstanbul kliniğimizde de kullandığımız 'Femilift' lazerin 'Femitight' probu ile dış dudaklarda (labia majora) sıkılaştırma, dolgunluk işlemleri yapılabilmektedir.

Lazerle genital sıkılaştırma ve dolgunluk yapılırken, renk açma da yapılabilir mi? 
Evet. Lazer uygulaması ile hem genital sıkılaştırma, hem de genital renk açıcı işlemler tek seansta - eş zamanlı olarak yapılabilmektedir.
Böylece hem daha dolgun bir cilt görünümü elde edilecek, hem de genital beyazlatma sağlanacaktır. 

Lazerle genital bölge sıkılaştırılması nasıldır?
Lazer ile dış dudakların sıkılaştırılması yaklaşık 20 dakika süren, herhangi bir cerrahi kesi yapılmadığında ötürü cerrahi riskleri de olmayan bir uygulamadır.

İşlem öncesi lokal anestezik krem uygulanması sonrasında işlemde ağrı, acı da hissedilmemektedir. İşlemden hemen sonra hastalar kendi özel yaşantılarına dönebilmektedirler. 

Lazerle vulva sıkılaştırma için genelde tek seans yeterlidir. Bazı durumlarda birden çok uygulama gerekli olabilir.

Lazerle genital uygulamalar sonrası ağrılı mı geçer?
Hayır. İşlem sonrası hekimin vereceği kremlerin kullanılması rahatlık sağlayacaktır. İşlem sonrası hafif ödem (şişlik), bazı durumlarda hafif su toplaması, geçici olarak kızarıklık ve esmerleşme görülebilir. Esmer doku döküldükten sonra alttan canlı, parlak ve sağlıklı cilt katmanı ortaya çıkmakta, daha dolgun bir görünüm elde edilmektedir. 

Fraksiyonel karbondioksit lazer kozmetik jinekoloji alanında genital dolgunluk haricinde; genital renk açma, vajina sıkılaştırma- yenileme ve idrar kaçırma problemlerinde de uygulanmaktadır. Diğer taraftan fraksiyone lazerler özellikle yüz bölgesindeki kırışıklıkları giderilmesi, akne izlerinin silinmesinde de oldukça etkilidir. 

Genital alana dolgunluk verici başka tedaviler var mıdır?
Genital alanda oluşan boşlukları doldurmak, kırışıklıkları azaltmak için bu bölgeye hyaluronik asidle dolgu işlemleri de yapılabilmektedir. Özellikle ileri düzeyde büyük dudak kısımlarında çöküklük olan kişilerde, cilt dolguları yapılabilir. Diğer taraftan vücudun başka bölgelerinden liposuction yolu ile alınan yağ dokusu buraya dolgu amaçlı da kullanılabilir. Bu tür uygulamaların kötü olan tarafları etkilerinin geçici olmasıdır. 

Fraksiyonel karbondioksit lazer ile genital estetik uygulamaları arasında yer alan genital alan sıkılaştırma – dolgunluk işlemleri; özellikle son yıllarda yaygınlaşan, cerrahi riskler içermeyen, hasta memnuniyet ve konforuna yönelik uygulamalardır.

Ankara ve İstanbul kliniklerimizde fraksiyone CO2 (Karbondioksit) lazerle genital bölge sıkılaştırma, renk açma işlemleri yapılabilmektedir. İstanbul kliniğimizde femilift lazer tedavileri, Ankara kliniğimizde ise Belladona marka lazerleri kullanmaktayız. 

Hera Klinik: Vajinismus Tedavi ve Genital Estetik Merkezi
0530 763 3400