Perineoplasti (Perine Estetiği)

Genital bölge operasyonları arasında yapılan bir ameliyat türü de ‘Perineoplasti’ (Perine estetiği) operasyonlarıdır.

Genital estetik operasyonları arasında sıklıkla uygulanan perineoplasti ameliyatları ‘perine onarımı’ ismiyle de bilinir. "Perine" (perineum) olarak adlandırılan bölge; vajenin alttan girişi ile makat (anüs) arası alandır. 

Perineoplasti nedir? Perine estetiği hakkında
Perineoplasti, perine denilen bölgenin estetik yönden onarılması ve işlevsel yönden daha iyi bir duruma gelmesi için yapılan operasyonun genel adıdır. 

Perineoplasti ameliyatı, en fazla doğum sonrası perine bölgesindeki düzensizliklerin düzeltilmesi ve bu bölgedeki cilt katlantılarının alınması amaçlarıyla yapılmaktadır.  

Perine estetiği kendi başına yapılabileceği gibi, labioplasti ve vajina daraltma gibi genital estetik ameliyatları ile eş zamanlı olarak da yapılabilmektedir.

Not: Perine bölgesi için yapılan ameliyatlar bazen 'Perinoplasti' şeklinde de ifade edilebilmektedir. Ancak doğrusu 'Perinoplasti değil, Perineoplasti'dir.  

Perine bölgesi nedir? ‘Perineum’ ne demek?
Perine; vajina girişi ile anüs arasında, uzunluğu yarım cm ile 5 cm’ye kadar değişen alanın ismidir. Tıbbi ismi ‘Perineum’ olarak geçer. 

Perineal bölgede cilt, cilt altı dokusu, altta bağ ve kas dokuları yer almaktadır. 

Perinenin uzun, pürüzsüz, açık renkli ve düzgün yapıda olması en çok arzu edilen bir durumdur. 

Perineum, özellikle vajinal kanaldan bebeğin doğumu sırasında önemlidir. Bu bölgedeki kas direnci bebeğin doğumunu güçleştirebilir ve bebek çıkarken düzensiz yırtılmalara neden olabilir. Bu nedenle özellikle ilk doğumlarda yapılan perine kesisi (‘Epizyotomi’ kesisi) ile bebeğin dışarıya çıkışı kolaylaştırılmakta ve düzensiz yırtıkların önlenmesi hedeflenmektedir.  

Perine yırtıkları 
Özellikle iri bebek / pelvis darlığına bağlı zor doğumlar veya forseps, vakum yardımıyla gerçekleşen müdahaleli doğumlar perine bölgesinde ve vajina içinde derin perine yırtıklarına neden olabilir. Perine yırtıkları ‘perineal deşürir’ olarak da bilinir ve dört ayrı türü vardır.

Birinci düzey perine yırtıkları onarılmasa bile kendiliğinden iyileşebilmesine rağmen, üçüncü ve dördüncü düzey perine yırtıkları tekniğe uygun şekilde onarılmadığı zaman ömür boyu gaz ve gaita kaçırma (fekal inkontinens) sorunlarına yol açabilmektedir. Bu nedenle doğum sonrası perine onarımının önemi büyüktür. 

Perine estetiği ne zaman gerekli?
Doğum dikiş izlerinin düzeltilmesi
Doğum dikiş izlerinin düzeltilmesi cerrahi ve cerrahi dışı bazı yöntemlerle yapılabilmektedir.

Doğum sonrası epizyotomi dikişlerinin iyi iyileşmemesi, iltihaplanması, dikişlerin açılması, zor ve müdahaleli doğumlara bağlı olarak gelişen derin yırtıklar, özellikle de evde yapılan doğumlarda dikiş atılmadan bölgenin kendiliğinden iyileşmeye bırakılması perine bölgesinde hem estetik hem de fonksiyonel olarak bazı sorunlara yol açabilir.

Perine onarımı iyi şekilde yapılmazsa bu bölgede doku çökmesi veya kötü, kaba görünümlü dikiş izleri (skar formasyonu) izlenebilir. 

Perine bölgesinin kötü iyileşmesi, bu bölgede gelişen yapışıklıklar, bant şeklindeki perdeler doğum sonrasında cinsel ilişkiyi acılı ve ıstıraplı hale sokabilir.  ‘Disparoni’ dediğimiz ağrılı cinsel birleşme vajinal kuruluk problemine, cinsel isteksizlik ve orgazm olamama sorununa da dönüşebilmektedir.  

Perineal cilt katlantıları
Perine bölgesinde ‘skin tag’ adı verilen cilt katlantıları, kırışıklık ve doku düzensizlikleri estetik görünüm açısından can sıkıcı olabilir. Bu bölgedeki cilt katlantıları anüse kadar inebilmektedir. Genellikle bu katlantılar ‘labium’ dediğimiz iç dudaklardan aşağıya kadar inmektedir. Bu durumda labioplasti sırasında perineoplasti operasyonu da şarttır. Aksi takdirde dudaklar küçültüldükten sonra burası ‘horoz ibiği’ şeklinde göze batıcı bir hal kazanacaktır. 

Jinekolojik tedaviler sonrası deformasyonlar 
Bartholin kist ve abselerinin çıkarılması, perineal abselerin tedavisi veya genital siğillerin tedavi sonrasında bu bölgede deformasyonlar oluşabilir. Tüm bu durumlarda perine onarımı yani perineoplasti ameliyatı bir zorunluluk haline gelebilir. 

Doğuştan gelen anormallikler
Doğuştan gelen bazı anormalliklerde perine bölgesinde deformasyonlar olabilir ve yine perine onarımı gerektirebilir. 

Perineoplasti ameliyatı hangi amaçlarla yapılır?

Perineoplasti ameliyatı yapılmasındaki ana amaçlar;
► Genital estetik olarak güzel bir görünümün sağlanması,
► Cinsel ilişki sırasında vajina girişindeki sıkılığın arttırılması,
► Vajen girişindeki açının düzeltilerek ilişki sırasında klitoris ve G noktası uyarılarının arttırılmasıdır. 

Yanda- Perine yırtığı olan bir hastanın perineoplasti ameliyatı öncesi görseli. (Hasta izni alınarak kullanılmıştır)
Doğum sonrası hastada gelişen perine yırtığı nedeniyle dışarıdan bakıldığında 'vajinanın içi görünür' durumdadır. Bu tür hastalarda vajinal enfeksiyonlara da sık olarak rastlanılmaktadır. 

2002 yılından bu yana kendi gözlemlerimize göre, Perine estetiği vajina daraltma ameliyatı ile birlikte uygulandığında erkek eşlerde de belirgin düzeyde cinsel haz artışı oluşmaktadır.

Perineoplasti nasıl yapılır?
Yalnızca perineoplasti ameliyatı yapılacaksa operasyon lokal anestezi altında yapılır ve yaklaşık 45 dakika kadar sürer. Bu bölgedeki cilt ve cilt altı dokusu baklava dilimi (diamond shape) şeklinde çıkartılır. Daha sonra atılan yeni dikişlerle ameliyat sonlandırılır. Böylelikle yanık dokusuna benzeyen skar dokusu alınıp, bu bölge sağlıklı cilt dokusu ile kapatılarak oldukça hoş bir görünüm ortaya çıkmaktadır.

Bazen içe doğru çekili (çökük) görünümdeki perineum dokusuna; karbondioksit lazer ve cilt altı yağ enjeksiyonu şeklinde uygulamalar da yapılabilmektedir.

Çökük bölgenin büyüklüğüne göre başka bir bölgeden liposuction ile alınan 2-5 cc arasındaki yağ, bu bölgeye enjekte edilerek estetik düzelme sağlanabilmektedir.

Cilt altı yağ enjeksiyon dolguları çökük ve sarkık büyük dudakları büyütme ve dolgunluk sağlama amaçlarıyla da uygulanabilmektedir.   

Perine ve anüs bölgesi renk açma işlemi
Perine ve anüs çevresi bölgesindeki renk koyulaşmaları estetik olarak bir sorun haline gelebilir. Bu nedenle aynı dış dudaklardaki beyazlatma işleminde uygulandığı gibi perine ve anüs çevresine de lazerle renk açıcı tedaviler uygulanabilir. 

Kombine genital estetik ameliyatlar
Aynı seansta ‘kombine cerrahi’ şeklinde labioplasti, klitoral hudoplasti ve perineoplasti  VEYA  vajina daraltma ve perineoplasti gibi genital estetik ameliyatlar yapılabilmektedir. Bu ameliyatlara lazerle genital bölge renk açma da ilave edilebilir. 
Hatta labioplasti, hudoplasti, vajina daraltma, perineoplasti ve renk açma operasyonlarının tamamı aynı seansta da yapılabilmektedir. 

Perineoplasti ameliyatının fiyatı nedir?
Perineoplasti operasyonlarındaki fiyatlar ve ortaya çıkan maliyetler yapılacak operasyonun genişliğine, kombine genital estetik operasyonun durumuna ve anestezi yöntemine göre değişmektedir. Ayrıca operasyonu yapacak olan jinekolog hekimin tecrübesine, merkezin ücret politikaları ve ödeme seçeneklerine göre farklı fiyat uygulamaları olabilmektedir. 

Perineoplasti ameliyatlarında operasyonun başarılı geçmesi, perine estetiği ve işlevi açısından en iyi sonuçların alınmasında jinekolog hekimin genital estetik alanındaki bilgi ve tecrübesi en önemli faktörlerdir. 

Tarafımızdan labioplasti (iç dudak estetiği), klitoral hudoplasti, vajen daraltma ve perine estetiği gibi tüm genital estetik operasyonlar İstanbul, İzmir ve Ankara'da yapılabilmektedir. Bunun için kliniğimizi arayarak bilgi alabilirsiniz. 

 

Hera Klinik: Vajinismus Tedavi ve Genital Estetik Merkezi
0530 763 3400