Vajina Daraltma Operasyonu (Vajinoplasti)

Vajina darltma ameliyatları kozmetik ve işlevsel yararları bulunan operasyonlardır.

Bu bölümde genital estetik (kozmetik jinekoloji) operasyonlar arasında yer alan "vajen daraltma ameliyatları" (Vajina daraltma yani 'Vajinoplasti') hakkında ayrıntılı bilgiler bulunmaktadır. 

Vajina daraltıcı ameliyatlar kozmetik jinekolojide her gün popularitesi artan operasyonlar arasındadır.

Vajina daraltma ameliyatları nasıl yapılır, uygun vajen darlığı nasıl oluşturulur, vajen daraltıcı ameliyat ile ilgili yararlar ve riskler nelerdir gibi konular bölüm içinde ele alınmaktadır. Ayrıca lazerle vajina daraltma ameliyatları (vajina yenileme, sıkılaştırma, gençleştirme) ve vajina içi radyofrekans cihazları Thermiva ve Viveve hakkında genel bilgiler yer almaktadır..

Vajina daraltma ameliyatları hem işlevsel hem de estetik (kozmetik) yönden kişilere faydaları olan, oldukça hasta memnuniyetine yönelik cinsel estetik ameliyatlar arasındadır.

Bu tür genital estetik ameliyatlar ile ilgili kısma girmeden önce vajen (vajina) anatomik yapısı hakkında bilgiler verelim.

Jinekolog ve Avrupa Board Sertifikalı Cinsel Terapist Op. Dr. Süleyman Eserdağ 1998 yılından itibaren 3000'den fazla hastaya genital bölge estetiği ile ilgili farklı operasyonlar uygulamıştır. 

ECAMS (Avrupa Estetik Tıp ve Cerrahi Fakültesi) Genital Estetik Bölüm Başkanlığı
Dr. Süleyman Eserdağ'ın yaptığı çalışmalar yurt dışında da duyulmuş ve estetik konusunda Avrupa'nın en itibarlı kuruluşu İrlanda merkezli ECAMS (European College of Aesthetic Medicine and Surgery) fakültesi genital estetik bölümü başkanlığına kabul edilmiştir.

Dr. Eserdağ, 2015 yılı şubat ayından 2017 yılına kadar bu fakültenin 'Genital Estetik Bölüm Başkanlığını' yürütmüş, 5 kıtadan jinekolog ve plastik cerrah hekimlere uluslararası genital estetik kursları düzenlemiştir. 

Böylelikle ülkemiz de genital estetik operasyonları yönünden Avrupa'nın en önemli ülkelerinden birisi haline gelmiştir.

Dr. Eserdağ 2017 yılında ISAGSS (International Society of Aesthetic Genital Surgery and Sexology) ismi ile yeni bir dernek kurarak, çalışmalarını bu kuruluşla sürdürmeye başlamıştır. Halen bu derneğin başkanlık görevini de devam ettirmektedir.

Pek çok uluslararası toplantılara konuşmacı olarak da davet edilmektedir. 


Gazete Haberi: 

ECAMS genital estetik bölüm başkanı Dr.. Süleyman Eserdağ

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

(https://www.milliyet.com.tr/irlanda-merkezli-ecams-a-atanan-ilk-ankara-yerelhaber-868362/ haberin kaynağı)


Bir ECAMS Kursu Sonrası Görüntü: 

Avrupa Estetik Tıp ve Cerrahisi (ECAMS) Genital Estetik Kursu

 

 

 

 

 

 

 

 


 

 

 

 

 

 


Uluslararası kurs kayıtları duyurusu:

ECAMS- Dr. Süleyman Eserdağ Başarısı

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Dr. Süleyman Eserdağ'ı facebook'tan takip edin!.
Hera facebook grubuna siz de katılın!...

Genital estetik, kozmetik jinekoloji, cinsel tıp (seksoloji) ile ilgili en son haberleri, güncel uygulamaları, tedavileri ve video sunumlarını Dr. Süleyman Eserdağ'ın resmi facebook sayfasından takip edin!.. 


 Dr. Süleyman Eserdağ'ın genital estetik ile ilgili katılığı uluslararası toplantılar - verdiği kurslar, eğitimler için 'Foto Albümü  >>>'

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Uluslararası bir genital estetik kursundan kesitler- VİDEO görüntüleri 
(Üstteki Resmi Tıklayınız)
 
 
ISAGSS adına verdiği kurstan kesitler- Hekim Yorumları
(Alttaki Resmi Tıklayınız)

  

Vajina (vajen) nedir? Vajina yapısı...

Vajina estetiği, vajen, vajinal kanal, kızlık zarı, vajina daraltmaVajina (vagina, vajen) kadınlarda cinsel ilişkinin gerçekleştiği 8-10 cm uzunluğunda, adeta bir "akordion" gibi esneme özelliği bulunan bir kas dokusundan oluşan bir kanaldır.

Kadınlarda vajina aynı zamanda doğum kanalı ve rahimden gelen adet kanının dışarıya boşaldığı kanaldır. Ayrıca vajina içinden geçen idrar kanalı (üretra) kadınlarda işeme fonksiyonunu sağlar.

Vajinanın sınırları iç genitalya ile dış genitalyayı ayıran kızlık zarı ile başlar, rahim ağzı organının olduğu alanda sonlanır.

Vajina “vagina” veya “vajen” (vagen) olarak da ifade edilebilmektedir.

Vajinanın yaş, doğumlar, jinekolojik müdahaleler, kürtajlar ve sık cinsel ilişkiler sonucunda sıkılığı ve darlığı zaman içinde azalabilir.

Doğuştan vajina genişlemesi- Doğuştan Geniş Vajina  
Bazı kişilerde yapısal olarak vajina normalden çok daha geniş olabilir.  20 yaşında olmasına ve daha önceden hiç doğum yapmamasına rağmen geniş vajinası nedeniyle vajina daraltıcı ameliyat olan hastalarımız olmuştur. Bu durum 'Wide and smooth vagina' (geniş ve yumuşak vajina) ismi ile bilinmektedir. 

Vajina sıkılığının azalması doğum yapmamış kişilerde dahi cinsel ilişki sırasında boşluk hissi, vajinadan gaz çıkışı ve duyarsızlaşmaya neden olabilmektedir. Özetle bu tür operasyonlar daha önceden doğum yapmamış kişilere dahi uygulanabilir.

Vajen daraltma ameliyatı nedir?
Vajina sıkılığının azalması, gevşemesi, esnekliğinin azalması cinsel tatminsizliği, hem kadın hem de erkekte cinsel ilişki sırasında duyarlılık ve his kaybını beraberinde getirmektedir. His kaybı da orgazm olamama sorununu ortaya çıkartabilir.  

Genişlemiş vajinaya yeniden sıkılık vermek için yapılan ameliyatlara “vajinal daraltma ameliyatları” (vajina sıkılaştırma, vajinoplasti veya vajen daraltıcı operasyon) isimleri verilir.

Vajinal daraltma ameliyatları, vajina estetiği ameliyatları kapsamında ele alınmaktadır.

Diğer isimleri...
Vajina daraltma ameliyatları; vajina daraltıcı ameliyatlar, vajen daraltma ameliyatları, vajina yenileme ameliyatları, vajen gençleştirme ameliyatı, vagina daraltma operasyonu, vajen düzeltme ameliyatları, vajina sıkılaştırma (sıkılaştırıcı) ameliyatlar, vajina düzeltme (düzeltici) ameliyatlar gibi değişik isimlerle de anılmakta olup ideal "vajina darlığı" için yapılmaktadır.

Vajina daraltıcı ameliyatlar İngilizce’de “surgical vaginal rejuvenation” veya “vagina tightening surgery” olarak geçen cinsel estetik operasyonları arasında bulunmaktadır.

Vaginoplasti (vajinoplasti) nedir?
Vajina sıkılaştırma operasyonları vajinoplasti (vaginoplasti) ameliyatları olarak da bilinmekle birlikte aslında bu tabir doğru değildir. Çünkü vaginoplasti (vajinoplasti) “vajina oluşturma” anlamına gelmektedir. 

Vajinoplasti ameliyatları; vajinası kör şekilde sonlanan (Rokitansky Meier Küstner Hauser Sendromu) veya vajinanın doğuştan gelen yapısal (anatomik) problemlerinde yani vajina darlığı durumunda tercih edilen bir ameliyat çeşididir.

Halbuki vajina daraltıcı ameliyatlarda vajina oluşturmaktan çok vajinayı yenileme ve sıkılaştırma amaçlanmaktadır. Bu bölümde de sık kullanımından ötürü vajen daraltma operasyonları ile vajinoplasti eş anlamda kullanılmıştır.

Vajinoplasti İngilizce’de “vaginoplasty” olarak geçmektedir. Vaginoplasty operasyonları özellikle yurt dışında da büyük ilgi gören cinsel estetik ameliyatları arasındadır.

Neovajinoplasti nedir?
Neovajinoplasti (neovaginoplasty), “yeni vajina oluşturmak” için yapılan ameliyatlardır.

Açmamız gerekirse neovajinoplasti , erkek cinsiyetinden kadın cinsiyetine geçiş için yapılan cinsiyet değiştirme (transseksüalite) ameliyatlarında kişiye “yeni bir vajina oluşturmak” amacıyla yapılan işleme verilen isimdir.

Vajina daraltıcı ameliyatlar hangi amaçla yapılır?
Cinsel haz ve cinsel tatmin amaçlı
Vajinoplasti- Perinoplasti ameliyatı olan hastaların % 85'i ameliyat öncesindeki cinsel hayatlarını "yetersiz ve kalitesiz" olarak tarif etmektedirler. Yapılan bir çalışmada bu hastaların % 93'ü ameliyat sonrasındaki cinsel hayatlarının belirgin veya orta düzeyde düzeldiğini ifade etmişlerdir.

Vajinal estetik ameliyatlar cinsel ilişkide hazzı arttırır. Vajina daraltıcı ve vajina sıkılaştırıcı ameliyatları esas itibari ile gevşek ve genişlemiş vajinayı sıkılaştırmak, vajina darlığını sağlamak, gerginliğini arttırmak ve bu şekilde hem kadında hem de erkekte cinsel ilişki sırasında hazzı arttırmak amaçları ile yapılmaktadır.

Vajinanın sıkılaşması hem kadında hem de erkekte ilişki sırasında duyarlılık hissini arttırarak cinsel hazzı olumlu yönde etkilemektedir.

Yapılan bir çalışmada ameliyat sonrasında seksüel partnerin tatmini % 83 olarak bildirilmiştir. Yani, sıkı bir vagina ilişki sırasında kadına olduğu kadar erkek partnere de keyif vermektedir.

İlişkide vajina içinden çıkan seslerin giderilmesi
Gevşemiş, esnemiş, deforme olmuş ve bollaşmış vagina içinden ilişki sırasında seslerin gelmesi çiftlerde konsantrasyonun bozulmasına da neden olabilmektedir. Vajen daraltma ameliyatı sonrasında vaginadan gelen bu tuhaf sesler de kaybolmaktadır.

İdrar torbası ve barsak sarkmasının düzeltilmesi
Vajen darlığı için yapılan ameliyatlar sırasında hastada idrar torbası sarkması (sistosel), idrar kaçırma problemi ve barsak sarkması (rektosel) problemleri de varsa aynı seansta bu sorunlar da düzeltilebilir.

Doğum izlerinin düzeltilmesi, ağrılı cinsel ilişkinin tedavisi- 'Perineoplasti' ameliyatı 
Kötü iyileşmiş ve iz bırakmış doğum izleri (epizyotomi skarları) de vajen darlığı ameliyatı sırasında çıkartılarak estetik olarak daha iyi bir görünüm sağlanabilir.

Doğum sonrasında kötü atılan dikişler, doğum dikişlerinin tutmaması, iltihap kapması veya evde doğum yapma gibi nedenlerle vagina dokusunun hasar görüp düzensiz iyileşmesi sonucunda “perine” adı verilen dış genital alanda izler (epizyo skarları, nedbeler) oluşabilir. (En altta Resim 1 de)

Vajina ve dış genitalya (vulva) üzerindeki düzensiz nedbeler zaman içinde cinsel ilişkide ağrı (disparoni) şikayetleri yapabilir. Kliniğimizde, vajen daraltma ameliyatları ile eş zamanlı olarak bu epizyo (doğum kesisi) izleri de çıkartılabilmektedir. Vajina ile makad bölgesi arasında yer alan 'perineum' bölgesinin estetik olarak düzeltilmesine 'Perineoplasti' operasyonu adı verilir. 

Vajinal ameliyat izlerinin giderilmesi
Daha önce bartholin absesi, vajinal kist ameliyatları geçirmiş olan kişilerde vajinanın görünümü bozulabilir. Bu konularda da yapılan vajinal estetik ameliyatları ve vajen daraltıcı operasyonlar ile kişilere güzel bir genital estetik görünüm kazandırılabilir. (En altta -Resim 2 de)

Özgüven ve cinsel ilişkide orgazm artışı
Estetik açıdan güzel görünümlü bir vajina kadınlarda kendilerine olan güvenleri arttırmakta ve cinsel açıdan tatmini, orgazm olmayı kolaylaştırmaktadır. Ayrıca cinsel ilişki sırasında erkek eşin iyi bir şekilde tatmin olması evlilikleri ve beraberlikleri güçlendirmektedir.

Cinsel açıdan kötü görünen bir vajina kadında kabusa dönüşebilir; bu şeklide kadınlarda depresyon, öz güvensizlik, cinsel tatminsizlik, eşinden utanma, cinsel ilişkiden kaçınma ve cinsel isteksizlik gibi sorunlara yol açabilir.

Özetle vajina sıkılaştırıcı ve vajina yenileme ameliyatları hem cinsel fonksiyon hem de estetik görünüm açısından kişilerde ve eşlerde memnuniyet verici olmaktadır.

TARAFIMIZDAN YAPILAN VAJİNA DARALTMA AMELİYATLARI ve MERAK ETTİKLERİNİZ
Vajina daraltıcı ameliyatlar ne şekilde yapılır?
Vajen darliğı nasıl sağlanır? Vajina ne kadar daraltılır?

Tarafımızdan yapılan vajina darlığı ameliyatlarının büyük kısmı lokal anestezi eşliğinde (vajina dokusunun lokal anestezik ilaçlarla uyuşturulması sonrasında) yapılmaktadır. Genellikle lokal anestezi ile operasyonlar yapılsa da dileyen hastalarımıza anestezi uzmanı eşliğinde hafif yüzeyel uyutma sağlanarak da ameliyatlar yapılabilmektedir.

Uyguladığımız vajen sıkılaştırma ameliyatları (vaginoplasty) ortalama olarak 45 dakika- 1 saat kadar sürmektedir.

Lokal anestezi (bölgesel uyuşturma) veya Sedasyon anestezisi (hafif uyutma) ile vajina daraltma ameliyatları planlanan hastalarımızın tümü kliniğimize aç karınla ve su dahi içmeden gelmeleri uygun olacaktır.

Vajen daraltma ameliyatlarında, vajen girişinden başlayarak uzunlaması 4-6 cm içeriye kadarki alan daraltılmaktadır. Bu şekilde vajina girişi, kişinin vajinasının genişliğine göre 2-3 cm daraltılmış olur. Bu şekilde vajen darlığı sağlanmış olur .

Vajina genişliği fazla olanlarda vajinanın 7-8 cm içine kadar girilerek daraltma sağlanır, genişlikte 3-4 cm kadar azaltılabilir.

Atılan dikişlerin çoğu altta olduğu için görünmemekte, dışarıda ise yalnızca 4-5 dikiş gözükmektedir.

Pelvis kaslarının birbirine yaklaştırılması: Ameliyatın başarısını sağlayan en önemli unsurlardan birisi vajina alt duvarında iki taraflı pelvis tabanını oluşturan "levator" kaslarını birbirine dikiş atılarak yaklaştırılmasıdır. Bu şekilde vaginal sıkılık ideal şekilde artmış olacaktır.

Vajen daraltma operasyonu ağrılı bir işlem midir?
Hayır.  Vajina yenileme operasyonları deneyimli kişiler tarafından yapıldığında oldukça rahat tolere edilebilen, ağrısız ve riskleri son derece az olan ameliyatlar grubundadır.

Vajen daraltma ameliyatı orgazm olmayı da olumlu bir şekilde etkiler mi?
Evet.  1998 yılından itibaren 3000'in üzerinde hastamızın genital estetik ameliyatlarını gerçekleştirdik.

Vajina girişinde üst kısımda bulunan ve kadınlarda cinsel ilişki sırasında orgazm fonksiyonunu sağlayan organın adı “klitoris”tir.

Vajen daraltma ameliyatlarında vajinanın alt kısmına cerrahi işlem yapılsa da vajen girişi daralacak ve mekanik etki ile penis klitorise daha fazla temas edeceğinden ötürü kadınlarda haz alma ve orgazm olma kolaylaşacaktır. Diğer taraftan erkek penisi de daha sıkı bir vajina içerisinde daha fazla tatmin alacaktır. Özellikle lazerle vajina daraltma işlemleri cinsel haz ve uyarıyı arttırıcı etkiye sahiptir, ayrıca vajinal kuruluk sorununda da çözüm olmaktadır. 

Tabi ki insanlarda cinsel istek ve arzuları yöneten pek çok faktör vardır. Vajen daraltma ameliyatları gibi cinsel estetik ameliyatları cinsel isteği düzeltmekten çok, cinsel ilişki sırasında haz ve orgazm olmayı arttırmayı amaçlamaktadır. Kadınlarda cinsel isteksizlik sorununun pek çok farklı sebepleri de olabilir. 

Cerrahi yöntemle vajina yenileme operasyonu kimler tarafından yapılır?
Vajina yenileme operasyonları bu konuda uzmanlaşmış ve deneyim sahibi jinekolog hekimler tarafından yapılmaktadır.

Daha önce doğum yapmamış kişilerde vajina daraltma ameliyatı yapılabilir mi?
Evet.  Daha önceden hiç doğum yapmamış kişilerde sık cinsel ilişkiye bağlı vajina esnemesi basit bir operasyonla düzeltilebilmektedir.

Vajen daraltma ameliyatları ile birlikte kızlık zarı dikimi de yapılabilir mi?
Evet,
Vajina daraltma ameliyatları ile birlikte aynı seansta kızlık zarı dikimi de yapılabilmektedir. Hiç bir sorun olmayacaktır. 

Vajen daraltma ameliyatları ile birlikte labioplasti de yapılabilir mi?
Evet, tarafımızdan iki operasyon bir arada yapılabilir...  Dokusu uygun olan kişilerin aynı seansta hem labioplasti (iç dudak estetiği) hem de vajen daraltma ameliyatları yapılabilmektedir.

Vajina daraltma operasyonunun ne gibi riskleri vardır?
Vajina daraltma ameliyatları genital bölgenin anatomisini bilen, tecrübe sahibi jinekologlar tarafından yapıldığında her ameliyatta görülebilen kanama ve enfeksiyon haricinde riskleri yok denecek kadar azdır.

Ancak vajina anatomisine hakim olmayan ve tecrübesiz cerrahlar, estetik plastik cerrahlar tarafından veya hijyenik olmayan ortamlarda yapıldığında oluşabilecek komplikasyonlar (riskler) oldukça fazladır.

En sık görülen riskler ve komplikasyonlar kanama, enfeksiyon, barsak zedelenmesi ve vajinanın normaldan fazla daraltılmasına bağlı olarak gelişen cinsel ilişki problemleridir.

Vajenin normalden fazla daraltılması veya vajina girişinde "bant" oluşturacak şekilde onarım yapılması sonucunda cinsel ilişkiye girememe veya son derece zorlanarak girme gibi cinsel ilişki sorunları ortaya çıkabilir. Bu tür durumlarda ikinci bir operasyonla vajina genişletici ameliyatlar yapılması gerekebilir. 

Vajina ne kadar daraltılmalıdır?
Her kadının vajina dokusu farklıdır. Örneğin üç tane normal doğum yapan ve buna bağlı genişlemesi olan bir kadınınki ile hiç normal doğum yapmamış bir bayanın vajinasının genişliği bir değildir.

Bu nedenle yapılacak operasyonun genişliği, çıkarılacak olan dokunun miktarı tamamen kişinin dokusunun durumuna ve kişinin isteklerine göre yapılmalıdır. Bu konuda jinekolog tecrübesini de hasta ile paylaşmalıdır.

Vajen estetiği sonrasında ne zaman işime dönebilirim?
Vajinoplasti, labioplasti gibi vajen daraltma ve vajina estetik ameliyatlarından 3 gün sonra işinize dönmenizde bir sakınca olmamaktadır.

Vajina estetiği sonrasında nelere dikkat etmem gerekecektir?
Vajina estetiği ameliyatlarından sonra kişisel hijyeninize dikkat etmeniz, dikişlerinizin pansumanlarını düzenli olarak yapmanız ve tarafımızdan size reçete edilecek ilaçları düzenli olarak kullanmanız yeterli olacaktır.  Ameliyat sonrası yapmanız gerekenler kağıtta yazılı olarak size verilecektir.

Vajina estetiği sonrasında ne zaman banyo yapabilirim?
Vajinoplasti (vajina daraltma) gibi vajina estetik ameliyatlarından bir gün sonra ılık suyla banyo yapmanızda bir sakınca bulunmamaktadır.

Vajina estetiği sonrasında ağrım olacak mı?
Vajen estetiği ameliyatı sonrasında hastalarımızda ciddi bir ağrı olmamaktadır. Verdiğimiz ağrı kesici ilaçlar ile birkaç gün süren hafif ağrı, şişlik (ödem) ve hafif lekelenme tarzı kanamanın olması ise normaldir.

Vajen estetiği sonrasında ne zaman cinsel ilişkide bulunabilirim?
Vajinoplasti, labioplasti gibi vajina estetik ameliyatlarından 1.5 ay sonra cinsel ilişkide bulunmanızda bir sakınca olmamaktadır. Yine, bir ay sonra havuz veya denizde yüzmenizde de bir sakınca olmamaktadır. Kliniğimizde ameliyat sonrası yapmanız gerekenler liste olarak size verilecektir. 

Ne zaman tam iyileşme sağlanacaktır?
Vajinal daraltıcı ameliyat sonrasında 15 -20 gün sonra dikişleriniz kendiliğinden dökülecektir. Kliniğimizde yapılan ameliyatlar sonrasında dikiş aldırmanıza gerek bulunmamaktadır. Bir ay sonrasında da dikişleriniz hiç ameliyat olmamış gibi iyileşecektir.

Ameliyattan 1-1.5 ay sonra bile değil partneriniz tarafından, bir jinekolog tarafından muayene dahi edilseniz bu tür bir ameliyat geçirdiğiniz siz söylemedikçe anlaşılmayacaktır.

Operasyon sonrasında vajinada yeniden genişleme olur mu?
Vajen estetiği sonrasında normal doğum yapmadığınız sürece yeniden bir vajinal genişlemeniz olmayacaktır.

Vajen estetiği sonrası sezaryen ile doğum yapan kişilerde ise vajinal genişleme sorunu olmamaktadır.

Şehir dışından geleceğim. Geldikten hemen sonra işlem yaptırabilir miyim?
Evet. Ameliyat randevunuzu alıyorsunuz,  lokal anestezi ile de olsa sedasyon anestezi de verilecekse hiç bir şey yiyip içmeden klinikte oluyorsunuz. Önce bir muayene edip, sizi ameliyat ile ilgili kısaca bilgilendiriyoruz ve daha sonra hemen ameliyata alıyoruz.. Ameliyattan sonra 4 saat kadar sizi gözlem odamızda gözetim altında tutuyoruz ve daha sonra yeniden yola çıkıp evinize dönebiliyorsunuz..  

Ameliyat için randevularınızı en az iki hafta öncesinden almanız yeterlidir. Acil durumlarda öncelik tanınabilir.

Ameliyat için geldiğiniz dönemde ve ameliyattan sonraki ilk gün içinde adet olmamanız yeterlidir.

Genital estetik ameliyatı sonrasında normal doğum yapabilir miyim?
Evet.  Vajinoplasti (vajen daraltma) ameliyatı veya labioplasti ameliyatı olmanız ileride normal doğum yapmanızı engellemez.

Ancak vajinal daraltma ameliyatı sonrasında normal doğum yaptığınız takdirde vajinanız yeniden genişleyecektir. Sezaryen olmanız halinde ise yeniden genişleme olmaz.

Vajen daraltma operasyonu doğum yapmamış bayanlara da uygulanabilir mi?
Evet.
  Zaman içinde cinsel ilişkinin sıklığına da bağlı olarak bağ dokusu elastikiyeti azalabilir ve bu durum da cinsel ilişkide hazzı olumsuz etkileyebilir.

Bu nedenle vajina sıkılaştırıcı ameliyatlar doğum yapmamışlarda da uygulanabilmektedir.  

Ameliyat başarısını neler etkiler?
Her ameliyatta olduğu gibi ameliyat başarısındaki en önemli unsur ameliyatı gerçekleştiren jinekoloğun cerrahi tecrübe ve bilgisidir.

Ayrıca ortamın hijyenliği, ekipmanın yeterliliği ve modernizasyonu da son derece önemlidir. Vajina yenileme operasyonları hastane haricinde muayenehane ve klinik ortamında dahi yapılabilmektedir. 

Yetersiz 'Vajina daraltma' ne demek? Ameliyatın yetersiz kalması
Vajinanın yeterince daraltılamaması, operasyondan sonra kadın ve erkekte 'hiç bir değişiklik olmamış' gibi bir hisse neden olur. Bu durumda ikinci bir operasyonla daha fazla daraltma yapılabilir. 

Ameliyatsız vajina daraltma yöntemleri nelerdir?  
'Ameliyatsız vajina daraltma', yani cerrahi işlem olmadan vajinanın daraltılması: Lazerle vajina daraltma- yenileme (lazer vajinal rejuvenasyon- LVR) ve vajinal radyofrekans cihazları ile daraltma, sıkılaştırması şekillerinde olur. Radyofrekans ile vajinal daraltma işlemi son yıllarda oldukça sık olarak yapılmaya başlanılmıştır. 

Radyofrekans ile vajina daraltma ve Orgazm  
Son yıllarda Viveve ve Thermiva vajina içi radyofrekans işlemleri ile herhangi bir cerrahi işlem gerekmeden 'ameliyatsız vajina daraltma' yapılabilmektedir. Vajinal radyofrekans teknolojileri ABD ve Kanada'dan başlayarak, Avrupa ve Asya ülkelerinde hızla yayılmaktadır. 

Viveve Radyofrekans Teknolojisi vajinanın 'introitus' adı verilen giriş kısmının daraltılmasını için uygulanır. O yüzden işleme 'introital sıkılaştırma' adı da verilmektedir. Amaç hem kadında hem de erkek partnerde cinsel ilişki sırasında yaşanılan hazzın arttırılması, orgazm işlevinin kolaylaştırılmasıdır. Viveve Radyofrekans ile vajinal bölge daraltılması son derece ağrısız, acısız bir işlemdir ve ortalama olarak 30 dakika kadar sürer.

Thermiva tedavisi ile vajina daraltmadaki avantaj ise işlem sırasında vajinanın tamamının daraltılabilmesidir. Bu şekilde vajinal kanalın tamamı sıkılaşmakta, his ve cinsel haz artmakta, orgazm fonksiyonu oldukça kolaylaşmaktadır. Ayrıca idrar kaçırma problemleri de giderilebilmektedir. Thermiva ile vajen daraltma son derece ağrısız, acısız bir işlemdir ve ortalama olarak 30 dakika kadar sürer.. 

Thermiva tedavisi 'labia majora' adı verilen üzeri tüylerle kaplı dış dudaklara da yapılabilmektedir. Böylelikle sarkık ve kırışık yapıdaki dış dudaklarda toparlanma ve sıkılaşma elde edilmektedir. 

Lazerle vajina daraltma nedir?
Lazerle vajina daraltma  ile vajinanın sıkılaşmanın sağlanmasıdır. 'Vajina gençleştirme, vajen yenileme' (vajinal rejuvenasyon) olarak da bilinir.

Lazerle vajina daraltma bir ameliyat değil, sadece basit bir uygulamadır; bu uygulamada kesi yapılmaz, dikiş atılmaz, oldukça ağrısız ve acısızdır. O yüzden anestezi uygulamasında da gerek yoktur. Özellikle vajeninde çok fazla genişlemesi olmayan ve dokusunda anatomik bir sorun olmayan kadınlar için oldukça avantajlı bir yöntemdir.

Vajina daraltmayı sağlayan kremler veya ilaçlar var mıdır?
Hayır.  Vajinanın sıkılaşması vajinoplasti gibi basit cerrahi ameliyatlar ile sağlanabilmektedir. Vajina daraltmayı sağlayan kalıcı etkide krem, jel veya ilaçlar bulunmamaktadır. İnternet sitelerinde satılan vajina daraltıcı krem veya meme büyütücü krem gibi içinde ne olduğunu bilmediğiniz ürünlerden uzak durmanızı öneririz.

Vajina daraltıcı egzersizler var mıdır?
Vajina daraltma egzersizleri adı altında ve vajinayı daraltıcı bir egzersiz bulunmamakla birlikte, vajina kaslarını güçlendiren, vajinanın kas tonusunu arttıran "kegel egzersizleri" kadınlarda oldukça yararlar sağlayabilmektedir.

Kegel egzersizleri hafif düzeyde geniş vajinası olan kadınların tercih edebileceği egzersizlerdendir. Ayrıca 50 yaşından sonra kadınlarda ortaya çıkan idrar kaçırma problemlerini de önlemek açısından kegel egzersizi yapılmasını hastalarımıza önermekteyiz. Kegel egzersizleri vajina sıkılaştıran egzersizlerdir.

Vajinoplasti (vajen daraltma) ameliyatlarında ücretlendirme nasıldır?
Vajinoplasti (vajen daraltma) ameliyatlarının fiyatları operasyonun genişliğine ve verilecek anestezinin türüne göre değişmektedir.

Ücretler ve genital estetik ameliyatlar ile ilgili ayrıntılı bilgiler ve ücretlendirme konularında 0(532) 452 06 56 numaralı cep telefonundan hiç çekinmeden direkt olarak Jinekolog Op. Dr. Süleyman Eserdağ’a ulaşmanız uygun olacaktır.

 

UYARIYORUZ:

Vajina daraltma - yenileme operasyonları ve diğer genital (cinsel) estetik ameliyatlar
ÇOK MASUM DEĞİLDİR.

Bu operasyonlar anatomik bilgi ve tecrübe gerektiren, mutlaka deneyimli ellerde yapılması gereken ameliyatlardır.
Aksi takdirde kanama, enfeksiyon, doku içine kanama (hematom), dikişlerin açılması, barsak son kısmının (rektum) delinmesi, daha sonraki ilişkilerin zor ve ağrılı olması gibi komplikasyonlar ortaya çıkabilir. Dikişlerin tutmaması yara iyileşme sürecini uzatır, enfeksiyon riskini arttırır.

Ayrıca ameliyat sonrası kişinin isteklerine uygun olmayan görünümler psikolojik rahatsızlıklara ve depresyona zemin hazırlar. 
Bu nedenle uygun jinekolog cerrah seçimi, merkezin donanımı, hijyeni ve güvenirliliği son derece önemlidir.

Genital estetik ameliyatı olmadan önce jinekoloğunuza bu ameliayatı ne kadar süredir ve kaç tane yaptığını sorunuz, daha önce yaptığı hastalarından ameliyat ÖNCESİ ve SONRASI resimleri görmek istediğinizi belirtin.

 

 

VAJİNA ESTETİK AMELİYATI ÖNCESİ RESİMLER 
 (Yalnızca 18+)

Vajina, genişlemiş, sıkılığı azalmış, esnek vajina görünümü


RESİM 1.   Geniş ve deforme vajina.
Doğum yapmış olan bir hastanın vajinası genişlemiş, vajinanın iç kısmı dışarıdan dahi görülebilen ve bu nedenle bize vajinal estetik ameliyatı için başvuran bir hastamız.
Vajenin dışarıdan bakılınca içerisinin görülmesi "vajinal prolapsus" (vajen sarkması- vajinal relaksasyon sendrom) olarak bilinir.
Ayrıca, doğuma bağlı perinede izler (epizyo nedbesi) vajinanın sağ alt kısmında ve adeta 'yanık izi görünümünde' dir. (32 Yaş)

 

 

 

 

 

 

 

Bartholin absesi sonrası deforme olmuş vajen. Vajina daraltıcı ameliyat öncesi resim

 

RESİM 2.   Deforme olmuş vajen ve perine. 
Daha önceden bir merkezde sağ bartolin bezinde abse nedeni ile ameliyat olan, ancak dikişleri enfeksiyon kaptığı için iyileşme sırasında iz kalan bir hastamızın ameliyat öncesi resmi. Perineoplasti operasyonu ile perine bölgesi de düzeltilmiştir. (26 Yaş)

 

 

 

 

Daha fazla örnek görün, problemli iç dudak görünümleri  >>>


İlgili Linkler:
Tarafımızdan vajen estetiği olan hastamızdan ilginç öyküler  >>> 
İyi Sex için "Vajen Estetiği" (Elele Dergisi'nden)  >>> 
G shot nedir? G noktası büyütme işlemi nasıl yapılır?   >>>
Kızlık zarı ve onarımı ile ilgili operasyonlar  >>> 

İlgili web sitesi:  www.VajinaEstetigi.net

Hera Klinik: Vajinismus Tedavi ve Genital Estetik Merkezi
0530 763 3400