Genital PRP (Platelet'ten Zengin Plazma)

 

 

Genital PRP genital bölgeye PRP yani İngilizce ismi ile ‘Platelet Rich Plasma’ enjeksiyonudur. 

Genital PRP, genital alana ‘kanın pıhtılaşma hücrelerinden’ yoğun olan plazma kısmının enjeksiyonu olarak bilinmektedir. Kanın pıhtılaştırma ürünleri ‘Trombosit’ veya ‘Platelet’ isimleri ile anılmaktadır.

 

 

Genital PRP nedir?
Kol veya eldeki toplardamar kanı alınarak bir enjektörle çekilmekte, daha sonra bu kan bir tüpe aktarılmakta, bu tüp ‘santrifüj cihazı’ adı verilen bir cihaz içerisinde belli bir hız ve süre ile döndürülerek tüp içindeki kandaki kırmızı alyuvarlar çöktürülmekte ve üst kısmında açık sarı renkli plazma elde edilmektedir. Daha sonra plazma içinde belli bir alana toplanmış olan ‘Platelet’ adı verilen pıhtılaşma hücreleri enjektörle toplanmaktadır. Tercihen ikinci bir santrifüjleme işleme ile sarı plazma içerisinde yer alan plateletlerden yoğun kısım özel bir enjektöre alınarak istenilen bölgelere enjekte edilmektedir. Amaç plateletlerden zengin olan kısmın doku içerisine enjeksiyonu ile tedaviyi sağlamaktır. Genital bölgeye yapılan PRP nin spesifik ismi ‘Genital PRP’ dir. 

Genital PRP ile verilen plateletler neyi sağlar?
Genital PRP ile doku içerisine enjekte edilen plazma içinde yer alan trombositler doku içerisinde patlamakta ve içlerinden ‘Growth Faktör’ adı verilen büyüme faktörleri ortaya çıkmaktadır.

Büyüme faktörleri de ‘Fibroblast’ adı verilen hücreleri uyararak doku içerisindeki kolajen (bağ dokusu) artışını hızlandırmaktadır. Böylelikle doku daha sağlıklı ve daha güçlü bir hale gelmektedir. 

PRP hangi amaçlarla tıpta kullanılmaktadır? PRP Yararları 
PRP tıbbın bir çok alanında ve pek çok estetik tedavilerde uygulanmaktadır. Yüz gençleştirme ve saç dökülmeleri tedavilerinde sıkça uygulanabilmektedir.

PRP yararları tıbbın farklı alanları da bulunmaktadır. Menisküs tedavileri, spor yaralanmaları, yanık tedavileri, osteoartrit tedavileri, ciltteki kahverengi lekelerin giderilmesi, diş ve çene problemlerinin tedavileri, epidural anestezi komplikasyonu olan durameter kılıfının delinmeleri, bölgesel kellik (lokal alopesia) tedavileri ile pek çok jinekolojik, cinsel problemlerin tedavilerinde PRP özellikle son yıllarda oldukça yoğun şekilde kullanılmaktadır.

Vajinada klitoris ve g noktası çevresi özel bölgelere yapılan genital PRP işlemi 'O Shot' © ticari markası ile adlandırılmaktadır. 

Jinekolojik problemler için PRP (Genital PRP)
Genital PRP en sık olarak kadınlarda cinsel ilişki sırasında hazzı arttırma, cinsel isteksizlik ve orgazm olamama (Anorgazmi) problemlerinde uygulanmaktadır. Ayrıca gülme, aksırma, ağır yük kaldırma gibi karın içi basıncını arttıran durumlardaki idrar kaçırma sorunlarında da oldukça iyi sonuçlar vermektedir. 

Genital PRP dış genital bölgenin daha sıkı ve dolgun görünmesi, vajinal kuruluk tedavisi, vajinal kanalın gençleştirilmesi, daraltılması gibi amaçlarla da uygulanabilmektedir. Diğer taraftan Vulvar Vestibulit Sendrom (VVS), Vulvodini (Vulva bölgesi ağrısı) sorunlarında da genital PRP son derece yüz güldürücü sonuçlar vermektedir. 

Vulvodini nedir? 
‘Vulvodini‘ vajinanın dış kısmında ağrı ile kendisini gösteren durum ve hastalıkların tamamını kapsar. Kadınlarda özellikle ağrılı cinsel ilişki sebebidir. Kızlık zarının kenarlarından dış genital alana kadar, özellikle cinsel ilişki sırasında ortaya çıkan tüm ağrılar vulvodini içinde yer alır.  

Vulvodini problemi özellikle menopoz döneminde estrojen hormonu eksikliğine bağlı olarak cilt incelmeleri (‘Vulvovaginal atrofi’’) durumlarında da sıklıkla ortaya çıkmaktadır. Cilt ve kolajen bağ dokusunun incelmesi kadınlarda vajinal kuruluk ve cinsel ilişkide ağrı (disparoni) sebebidir. Yapılan genital PRP işlemleri ile bu genital bölgedeki bağ dokusu kalınlaşmakta, vajinal sıvı artmakta ve cinsel ilişkide ağrı, acı şikayeti azalmaktadır.

Vulvodini kadınlarda oldukça sık görülen ve oldukça rahatsızlık veren bir cinsel sorun olmakla beraber, günümüzde %100’e yakın bir oranda tedavi edilebilmektedir. 

Genital PRP hangi alanlarda kullanılır?
Genital PRP (özetle);
- Cinsel hazzı arttırmak
- Cinsel İsteksizlik tedavisi
- Orgazm olamama (anorgazmi) tedavisi
- Kadınlarda idrar kaçırma (stres inkontinans) tedavileri
- Dış genital bölge (vulva) renk açma, sıkılaştırma, dolgunluk, toparlama tedavileri
- Vulvodini tedavileri 
- Vulvar vestibulit tedavisi
- Lichen sclerosus tedavileri 
- Menopozda vajinal atrofi (Vajina cilt incelmesi tedavileri)
- Vajinal kuruluk ve buna bağlı ağrılı cinsel birleşme tedavileri gibi değişik alanlarda kullanılmaktadır. 

Genital PRP ücreti nedir?
Genital prp ve cinsel haz- orgazm fonksiyonu için yapılan O shot uygulamaları yapılacak işlemin büyüklüğüne, sorunun türüne ve yapılan diğer kombine tedavilerin şekline göre farklı şekillerde ücretlendirilmektedir.  Ayrıca merkezden merkeze farklı ücret, fiyatlandırma politikaları mevcuttur. Bazı tedavilerde tek bir uygulama yeterli iken bazen birden çok uygulama da gerekli olabilir. 

Hera Klinik: Vajinismus Tedavi ve Genital Estetik Merkezi
0530 763 3400