Barbie Vajina Labioplasti

Özellikle ABD’de labioplasti ameliyatı (İç dudak estetiği) olan hastaların en sık talepleri arasında ‘Barbie vagina’, ‘Barbie doll vagina’ veya ‘Barbie look vagina’ isimleri ile anılan ‘Barbie vajina labioplasti’ yer alıyor. Peki, ‘barbie vajina’ nedir? Barbie bebek vajinası’ ne anlama geliyor, nasıl olur?

Halk tarafından 'Barbie vajina' tabirinde kastedilen aslında vajina değil, iç dudakların yer aldığı 'vulva' kısmıdır. Nitekim vajina doğum ve cinsel ilişkinin gerçekleştiği kanalın ismidir, ancak hastaların pek çoğu tarafından dış gental bölgeye yanlış da olsa vajina ismi verilmektedir. 

Labioplasti nedir?
Labioplasti, iç dudakların ameliyatla kısaltılması, kırışık ve sarkık dokularının alınması ve böylelikle daha estetik bir görünüm kazandırmayı amaçlayan bir operasyon.

Tüm genital estetik operasyonları arasında tüm dünyada birinci sırada yer alan bu ameliyatlar ‘İç dudak estetiği’ olarak da biliniyor. 

Labioplasti tercihi olan hastaların neredeyse tamamının ameliyatlardaki beklentisi aynıdır:  İç dudakların görünmemesi, üzeri tüylerle kaplı dış dudakların içerisinde kalması ve estetik, hoş bir görünüme kavuşması. 

İç dudakların kısaltılması işlemi cerrahi ile makasla, bisturiyle veya günümüzde lazerle kesi şekillerinde yapılabiliyor.

‘Barbie bebek’ vajinasında labioplasti sonrası kalan iç dudaklar yok denecek kadar az. Yani ayakta ve bacaklar kapalı pozisyondayken, ortada ‘Düz bir çizgi’ şeklinde elde edilen görünüm bu tür hastaları en çok tatmin ediyor.  Büyük dudaklar arasında yer alan düz çizgi şeklindeki bu yarık ‘Venüs yarığı’ veya ‘Venüs klefti (venus cleft)’ olarak da biliniyor. 

Barbie vajina nedir?
Barbie (barbi) bebek vajinası olarak hastalar arasında tarif edilen görünüm, labioplastide alınan dokunun miktarının fazlalığı ile ilişkili. Yani, labioplasti sonrası kalan iç dudaklar neredeyse hiç yok denecek kadar az miktarda.

ABD’den Dr. Red Alinsod’un da belirttiği üzere, genital estetik olmak isteyen hastaların pek çoğu tarafından ‘Barbie bebeği andıran’ bu görünüm ‘barbie doll vagina’ veya ‘barbie vagina’ şekillerinde isimlendiriliyor.

Bizim ülkemizdeki durum nasıl?
Kendi tecrübelerimize göre (Dr. Süleyman Eserdağ- Hera) bizim ülkemizde iç dudak estetiği olmayı düşünen hastaların pek çoğu için de durum yine aynı. Yani hastaların pek çoğu, labioplasti operasyonu sırasında iç dudaklarının mümkün olduğunca kısa şekilde olmasını, hiçbir şekilde görünmemesini bizlerden tercih ediyorlar. 

 

Eş zamanlı klitoral hudoplasti

Labioplastide barbie vajina oluştururken, klitoris üzeri cilt katlantılarının alınması estetik açıdan daha da uyumlu bir görünüme yol açıyor. Aksi takdirde iç dudaklar fazlaca alındıktan sonra klitoris bölgesi üzerindeki bombelik ve çıkıntı daha fazla dikkat çekici hale gelebiliyor. Bu nedenle barby look labioplasti sırasında eş zamanlı olarak ‘Klitoral hudoplasti’ operasyonunun da yapılması şart.
Labioplastide ‘barbie doll vagina’ görünümü ekstra bir risk de oluşturmuyor.  

Hibrid vagina nedir? Doğal görünümlü vajina
‘Hibrid vagina’ veya diğer tabiri ile ‘Melez vajina’ tabiri ise daha çok doğal görünüme sahip olmak isteyen hastaların tercihi. Yani bu grup hastalar labioplasti sırasında iç dudaklarından çok daha az alınmasını, fazla kısaltılmamasını doktorlarından talep ediyorlar.

Hibrid vajinada labioplasti ameliyatı sonrası iç dudaklar yine bariz şekilde kendisini gösteriyor, ancak uzunlukları eskiye göre daha az. Hibrid vagina ‘doğal görünümlü vajina’ olarak da tarif edilebiliyor. 

Labioplasti operasyonu başarısındaki faktörleri
Genital bölge estetik ameliyatlarının tümünde olduğu gibi labioplasti operasyonlarındaki başarı faktörleri arasında; hastanın tercihinin önceden iyi anlaşılması, dokusunun durumu, ameliyat sınırlarının önceden tam olarak belirlenmesi ve operasyonu uygulayacak cerrahın tecrübesi son derece önemli yer tutuyor.

Labioplasti hasta beklentisine uygun şekilde ve doğru tekniklerle uygulanıldığı zaman son derece yüz güldürücü sonuçlar veriyor.

Labioplasti sonuçlarının iyi olmaması durumunda düzeltme ameliyatları yapılabilmektedir. . 

Hangi görünüm daha sağlıklı ve daha estetik?  Barbie vajina mı, hibrid vajina mı?
Bu sorunun cevabı yok; yani, bu tamamen bir tercih meselesi.  Her iki tip operasyonun cerrahi riskleri de aynı. O yüzden labioplasti ameliyatı öncesi bu kararı hastanın kendisinin vermesinde fayda var. Verdiği karar doğrultusunda doktorunu da iyice bilgilendirmeli. Ancak ‘barbie bebek görünümlü vajina’ tipinin hastalar açısından çok daha fazla talep edildiği de bir gerçek. 

Labioplasti ameliyatları genital bölge estetiği konusunda tecrübeli cerrahlar tarafından uygulanıldığında estetik, işlevsel, cinsel, hijyenik ve psikolojik anlamlarda pek çok faydalar sağlıyor.

2000’li yılların başlarından itibaren Dr. Süleyman Eserdağ’ın kişisel tecrübelerine göre, hastaların barbie bebek vajina istemlerinin son yıllarda hızla arttığı da bir gerçek. Kişiye özel cerrahi tekniklerle en iyi sonuçları almak da günümüzde artık mümkün! Vajina, labioplasti ve vajinal estetiği hakkında tüm bilinmeyenler Dr. Süleyman Eserdağ tarafından 'Elele Dergisi' ndeki bir makalede de ele alınmıştır. 

Hera Klinik: Vajinismus Tedavi ve Genital Estetik Merkezi
0530 763 3400