Daha İyi Seks İçin Vajina Estetiği Ameliyatı

Çoğu kadın cinsel organının zamanla deforme olmasından dolayı cinsel hazzı yaşayamıyor. Oysa yeni tıbbi uygulamalarla kadın cinsel organının şekli düzeltiliyor, küçültülüyor, vajina yolu daraltılıyor, hatta yeni bir vajina bile yaratılıyor ! 
 
Vajen estetiği, güzel bir cinsel yaşam içinSevişmekten kaçınan veya cinsel ilişkiden yeterince haz alamadığından yakınan kadınların sorunlarının altında yatan en önemli nedenlerden biri, cinsel organlarıyla ilgili estetik kaygıların olması.
 
Özellikle doğum sonrası genişleyen vajina, hem kadınların hem de partnerlerinin cinsel ilişki sırasında yeterince haz almalarını engelliyor.

Üstelik sorun sadece bununla da kalmıyor; kadınlar, genişleyen vajinaları yüzünden idrar kaçırma gibi sağlık problemleriyle de karşı karşıya kalabiliyor.
 
Kadınların cinsel organlarıyla ilgili en çok yakındıkları bir başka sorun ise iç dudakların sarkık ve büyük olması.  Bu görüntüyü estetik bulmayan kadınlar bikini veya dar pantolon giymekten kaçındıkları gibi partnerlerine de çıplak görünmek istemiyor. Hal böyle olunca da zamanla cinsel ilişkiden soğuma, hatta takıntı veya anksiyete gibi ciddi sorunlar da ortaya çıkmaya başlıyor.
 
Oysa sağlıklı ve mutlu bir birlikteliğin yolu, öncelikle insanın kendine duyduğu özgüvenden geçiyor. Partneri tarafından beğenildiğini hissetmek de cinsel yaşamda önemi bir rol oynuyor.
 
İşte tüm bu nedenlerden dolayı günümüzün modern kadını artık seks yaşamında aktif bir rol almak için utansa da sıkılsa da hekimlerden yardım alacak kadar kararlı görünüyor. Son sürat gelişen estetik cerrahi de yeni uygulamalarla daha estetik bir görüntüye kavuşmak isteyen kadınların yüzünü güldürüyor!

GENİŞ VAJEN
Vajen (Vagina, vajina) bölgesinin geniş olması kadının yapısından kaynaklanabildiği gibi ilerleyen yaş ve normal doğuma bağlı olarak da gelişebiliyor.
 
Vagina kaslarının gevşemesi, sex sırasında önemli bir sorun haline gelebiliyor. Özellikle doğumdan sonra düzgün onarılmayan yırtıklar nedeniyle genişleyen vajina, kadın ile partnerinin cinsel ilişkiden haz almasını engelliyor.
 
Tüm bunlar sonucunda kadın zamanla özgüvenini yitirebiliyor ve cinsel yaşamdan uzaklaşabiliyor. Oysa günümüzde vajina daraltmaya yönelik estetik operasyonlar sayesinde kadının cinsel ilişkiden yeniden haz alması sağlanabiliyor.
 
Ayrıca operasyon sonrasında yaşla birlikte daha sık rastlanan bir şikayet haline gelen idrar kaçırma sorunu da ortadan kalkabiliyor.
 
Bunun yanı sıra "epizyotomi", yani doğum sırasında rastgele yırtılmayı engellemek için cerrahi olarak yapılan kesi işleminden sonra kabarık ya da kötü görünümlü izler oluşabiliyor.
 
Günümüzde bu izlerin düzeltilmesi için yararlanılan çeşitli tekniklerden oldukça başarılı sonuçlar alınabiliyor.

Genital estetik ameliyatında ne yapılıyor?
Basit bir cerrahi girişim olduğu için genel veya lokal anestezi ile sedasyon adı verilen iki uygulamanın bir arada kullanılmasıyla gerçekleştiriliyor. Ameliyatla vajinal kanalın daraltılması ve vajinanın gevşemesi sonucu oluşan (estetik) görünümün düzeltilmesi hedefleniyor.
 
Yaklaşık bir saat süren vajen estetik operasyonunda vajinanın arka duvarına sıkılaştırıcı işlem yapılıyor.  Operasyon sonrasında dikişlerin alınmasına gerek duyulmuyor.

Nelere dikkat etmeli?
Vajen estetiği ameliyatı sonrası vajinanın tam anlamıyla iyileşmesi iki-üç haftayı buluyor. Bu süreç içerisinde enfeksiyon gelişmemesi için kadının hijyen kurallarına özen göstermesi, yani tuvalet sonrası temizliğini vajinadan anüse doğru yapması ve cinsel ilişkiden kaçınması yeterli oluyor. 
 

BÜYÜK DUDAKLAR
İç dudaklar (labia minöra), klitorisin üst kısmından vajina girişinin altına kadar uzanan kıvrımlı yapıları oluşturuyor.
 
Bazı kadınlarda iç dudakların dış dudaklardan biraz taşması doğal olarak kabul ediliyor.  Ancak dış dudaklardan sarkacak şekilde uzun olması tıbben önemli bir sorun yaratmasa da estetik görüntüyü bozarak kadını çözüm arayışına itiyor.
 
Bazan iç dudakların normaldan iri olmasına "esmerleşme" şeklinde renk değişimleri de ilave olup kişiyi rahatsız edici olabiliyor.
 
Doğuştan var olan ya da doğum sonrasında gelişen bu şekil ve/veya renk bozukluğu, kadının cinsel hayatını da adeta kabusa dönüştürebiliyor.
 
Vajinasını estetik bulmayan kadın özgüvenini yitirerek partnerine çıplak görünmek istemeyebiliyor. İç dudaklar aşırı sarkık olduklarında cinsel ilişki sırasında araya girerek kadının acı duymasına (disparoni) da neden olabiliyor.
 
Ayrıca vulvada, yani kadının cinsel organında terleme sonucunda oluşan salgıların bu bölgede birikmesi sonucu kötü kokulu mantar enfeksiyonları da gelişebiliyor.
 
Tüm bu sorunlar da kadının zamanla özgüvenini yitirmesine, cinsel yaşamdan soğumasına, hatta orgazm güçlüğü çekmesine yol açabiliyor.

Genital estetik ameliyatta ne yapılıyor?
Lokal veya genel anestezi altında uygulanan "labioplasti" adı verilen basit bir operasyonla iç dudakların kesilerek dış dudakların içinde kalması sağlanabiliyor.

Yaklaşık 30 - 40 dakika süren işlemde eriyen dikişler kullanıldığı için dikiş alma sorunu da yaşanmıyor.  Kadın operasyondan sonra aynı gün normal yaşantısına dönebiliyor, vajen estetiği ameliyatından bir hafta sonra da cinsel ilişkiye girebiliyor.

Nelere dikkat etmeli?
Vajen estetiği işlemi sonrasındaki ilk iki gün iç dudakların olduğu bölümde şişlik ve hafif kanama oluşabiliyor. Bu nedenle antibakteriyel pomatla günlük pansuman gerekebiliyor.  Kadının genel hijyen kurallarına özen göstermesi yeterli oluyor.
 
(Bu yazı,  Elele Dergisi Mart 2005 Sayısı'ndan alınmıştır.)
Hera Klinik: Vajinismus Tedavi ve Genital Estetik Merkezi
0530 763 3400