Genital Bölge Estetiği - Büyük Dudakları Küçültme

Genital bölge estetiği içinde yer alan büyük dudakları küçültme, büyük dudakların daha gergin, sıkı olması ve dolgunlaştırma operasyonları gün geçtikçe daha çok tercih edilen yöntemler arasındadır.  

Genital bölgede kabarıklık, kırışıklar ve sarkma
Genital bölgede kabarıklık, sarkma, kırışıklık özellikle hızlı kilo veren kadınlarda sık olarak ortaya çıkan estetik bir problemdir. 

Dışta yer alan üzeri kıllar ile kaplı büyük dudaklar normalden daha büyük, geniş, iri hacimli olabilir ve bu durum kadınlarda estetik bazı kaygılara neden olabilir. Özellikle dar pantolon, tayt ve bikini giyerken bu bölgedeki kabarıklık, şişlik psikolojik şikayetleri de beraberinde getirir.

Günümüzde genital bölgede yer alan ‘Labia majora’ adı verilen büyük dudakların estetiği mümkün hale gelmiştir. 

Genital bölgedeki büyük dudaklar; dış dudaklar, external labia ve labia majora gibi isimlerle de bilinmektedir. 

Büyük dudaklar, ‘Vulva’ adını verdiğimiz kadınlardaki dış genital alanın en önemli kısmını oluşturmaktadır. Genital bölgedeki büyük dudakların estetiği  ‘Labia majora rejuvenasyon’ olarak da bilinir.

Dış dudakların küçültülmesi, sarkık ve kırışıklıkların alınması operasyonu da 'Labioplasti' operasyonu olmasına rağmen, labioplasti ameliyatı denince daha fazla bilinen 'İç Dudak Estetiği' dir.  

Genital bölgedeki büyük dudaklar neden bazı kişilerde daha büyüktür?
Genital bölgedeki büyük dudakların normalden daha iri hacimli ve büyük olması en fazla yapısal nedenlere bağlıdır. Bazı kadınlarda cilt altı yağ dokusu normalden daha fazla olduğu için bu bölgedeki kabarıklık, şişlik, irilik göze çarpıcı ve rahatsız edici hale gelmektedir. 

Büyük dudakların sarkması, kırışıklık artışı: ‘Genital bölge gevşekliği’
Genital bölgedeki büyük dudaklar bazen de cilt altı yağ dokusunun azlığına rağmen, cilt dokusunun fazla oluşu nedeni ile zaman içinde sarkabilir. Bu durum ‘vulvar laxity’ veya  ‘genital laxity’ (genital bölge gevşekliği) olarak da bilinir ve en çok önceden kilolu olup hızla kilo verenlerde ortaya çıkmaktadır. 

Büyük dudaklardaki cilt fazlalığı, büyük dudakların kırışık, sarkık görüntüsü kadınlarda bazı estetik kaygılara neden olabilir. Özellikle yaşlılık ve menopoz döneminde genital bölgede azalan cilt altı yağ dokusu bir yaşlılık belirtisidir, rahatsızlık verir ve cinsel açıdan özgüveni de olumsuz yönde etkileyebilir. 

Lichen sclerosus, kronik egzama ve dermatit gibi bazı deri hastalıklarında uzun süreli kortizon içeren kremlerin kullanımına bağlı olarak da zaman içerisinde dış genital bölgedeki cilt sarkmaları, kırışıklıklar, gevşemeler ortaya çıkabilmektedir. Böylelikle cilt daha yaşlı bir görünüm kazanmaktadır. 

Genital bölge büyük dudak estetiği nasıl yapılır? Labio Majora Estetiği 
Labio majora estetiği genital bölgedeki dış dudakların gençleştirilmesi amacıyla yapılmaktadır. Bu operasyon ‘Labia majora rejuvenasyon',  'Büyük dudak labioplastisi' , 'Labia majora estetiği’ veya 'Dış dudak estetiği' olarak da bilinir.
Aslında dış dudak estetiği de bir labioplasti operasyonudur; ancak, labioplasti denilince daha çok bilineni daha sık uygulanmasından ötürü iç dudakların kısaltılması ve küçültülmesidir.

Dış dıdak labioplasti operasyonundaki amaç dış dudakların daha canlı ve genç bir görünüm kazanmasıdır. 

Labio majora estetiği (labia majora rejuvenation) operasyonları içinde ameliyatlı ve ameliyatsız bazı uygulamalar yer almaktadır. 
- Büyük dudakların enjeksiyonlarla dolgunlaştırılması:
Dolgu enjeksiyonları. En sıklıkla dış dudaklara yağ dolgusu yapılmaktadır. Bu şekilde bu bölgede dolgunlaşma sağlanır. 
- Büyük dudaklardaki kırışıklıkları alınması:
Cilt fazlalıklarının ameliyatla çıkartılması. Aşırı sarkma ve kırışıklıklarda cerrahi yöntem tercih edilmelidir. 
- Büyük dudakların ameliyatsız dolgunlaştırılması:
Lazer ile dolgunluk, genital prp, mezoterapi, fokuslu ultrason gibi ameliyatsız yöntemler. Amaç kırışıklıkları gidermek ve dolgunluk sağlamaktır. 
- Normalden iri büyük dudaklardaki cilt altı yağ dokusunun alınması, azaltılması:
Liposuction, lazer lipoliz ve ameliyatsız yağ eritme tedavileri

Cilt altı yağ dokusu azalan ve buna bağlı olarak deride sarkma şikayeti olanlarda bu genital alana yağ dolgusu yapılmaktadır. Cilt altı yağ dokusu normal, ancak yalnızca ciltte kırışıklığı olanlarda yalnızca cilt fazlalıkları ameliyatla çıkartılmaktadır. 

Büyük dudaklar normalden daha iri hacimli ve büyük ise neler yapılır?
Cilt altı yağ dokusu fazlalığında, büyük dudakların küçültülmesi işlemi için cerrahi ve cerrahi olmayan işlemlerden faydalanılmaktadır. Cerrahi işlemler arasında ameliyatla büyük dudakların küçültülmesi ve liposuction ile küçültme işlemleri yer almaktadır. 

Ameliyatla büyük dudakların küçültülmesi işlemindeki ameliyata bağlı riskler nedeni ile daha sıklıkla liposuction ile aşırı yağların alınması veya lazer lipoliz işlemleri ön planda düşünülmelidir. 

Genital bölgedeki büyük dudaklar (cerrahi işlem olmadan) ameliyatsız nasıl küçültülebilir?
Genital bölgedeki büyük dudaklar cerrahi riskleri olan veya cerrahi işlemlerden çekinen hastalarda ameliyatsız yöntemlerle de küçültülebilir. Mezoterapi lipoliz, eximia, HIFU (Fokuslu Ultrason), Karboksiterapi gibi yöntemler büyük dudakları ameliyatsız küçültme yöntemleri arasındadır. Ancak bu tür uygulamalar biraz sabır gerektirir ve 6-12 seans arasında uygulama sıklığı vardır. En iyi sonucu alabilmek için kombine tedaviler uygulanmakta; yani, birkaç işlem bir arada yapılmaktadır. 

Genital estetik amaçlı büyük dudakların küçültülmesi operasyonun ücreti nedir?
Genital estetik amaçlı büyük dudakların küçültülmesi işlemi için ücretlendirme, fiyatlar yapılan operasyonun genişliğine, uygulanan tekniğe ve anestezi yöntemine göre değişmektedir.

Genital estetik ameliyatlar ile ilgili maliyetin net bir şekilde saptanması için öncelikle bir muayene şarttır. Önceden randevu alan hastalarımız operasyon öncesi yalnızca muayene ve görüşme için tarafımıza ulaşabilecekleri gibi, geldikleri gibi aynı gün içinde de operasyonlarını geçirebilirler.

Labioplasti iç ve dış dudak estetiği ile ilgili operasyonlarınız Dr. Süleyman Eserdağ tarafından İstanbul, Ankara ve İzmir şehirlerinde yapılabilmektedir. Bilgi için 0 (212) 225 15 00 veya 0 (312) 426 85 25 i arayabilirsiniz. 

Hera Klinik: Vajinismus Tedavi ve Genital Estetik Merkezi
0530 763 3400