Vajina Genişletme Ameliyatı

Vajina Genişletme Operasyonları
Vajinal genişletme ameliyatları kimlere yapılır? Nasıl yapılır? Bu bölümde vajina genişletme ameliyatları ile ilgili genel bilgiler yer almaktadır.

Vajinanın normalden geniş ve gevşek olması nedeniyle bazı hastalara cerrahi olarak vajina daraltma ameliyatları veya lazerle vajina daraltma işlemleri yapılmaktadır.

Vajina darlığı gibi bazı özel durumlarda da vajina normalden daha dar, kısa, küçük veya sıkıdır; bu nedenle de bu kişilerde cinsel ilişkide ağrı (disparuni) veya hiç ilişkiye girememe gibi cinsel ilişki sorunlar ortaya çıkabilmektedir.

Vajina genişletici ameliyatları vajina girişinin normalden dar olması ve cinsel ilişkide ağrı yapması durumlarında uygulanabilmektedir.

Vajinal genişletme ameliyatları kimlere yapılır?
Vajinal genişletici operasyonları değişik nedenlere bağlı olarak yapılabilmektedir.

Doğuştan gelen nedenler
Normal doğum yapmamış bazı kişilerde vajinal giriş normalden sıkı ve dar olabilir. Bu durumlar genelde ailesel özellikler taşır ve doğuştan gelmektedir. Yapılan basit düzeltici ameliyatlar oldukça yüzgüldürücü olabilmektedir.

Vajinanın doğuştan darlığı ve kör olarak sonlanması “Rokitansky Küstner Hauser Meyer Sendromu” veya "Müllerian agenezi" olarak bilinmektedir. Bu durumda da cinsel hayatın normal bir durum kazanabilmesi için vajinal boşluk oluşturulmaktadır.

Vajina içinde yer alan ve “septum” adı verilen ara bölmeler veya halk arasında bilinen tabiri ile vajinal “perdeler” de cinsel ilişki sırasında sorunlara yol açabilir. Vajinal perdeler enine veya boyuna olabilir. Vajinal perdeler basit cerrahi işlemlerle çıkartılabilir.

Geçirilmiş vajinal ameliyatlar ve cerrahi girişimler
Vajinal darlık sonrası gelişen cinsel ilişki sorunu ve vajinayı genişletme operasyonlarıGeçirilmiş vajinal ameliyatlara bağlı olarak da vajina normalden daha sıkı veya ilişkiye engel teşkil edecek bir hal alabilir.

Yanda vajina daraltma ameliyatı geçirmiş bir hastanın vajina girişinde bir "bant şeklinde" görünen nedbe dokusu izlenmektedir. Hastanın bize geliş şikayeti; geçirmiş olduğu vajinal daraltma ameliyatı sonrası ilişkiye girememe problemi.

Vajina daraltma ameliyatı  sırasında vajinal darlığın normalden fazla oluşturulması en sık nedendir. Bu nedenle vajina daraltma ameliyatı yaparken hastanın dokusunun durumuna göre darlık derecesini ayarlamalıdır. Aksi takdirde istenmeyen sonuçlar doğabilir. Örneğin üç tane normal doğum yapmış olan bir bayanın vajinasının genişliği ile hiç doğurmamış bir bayanınki bir değildir.

Diğer taraftan vajinal histerektomi (vajinal yoldan rahmin alınması) veya vajinal girişte yer alan bartholin absesi çıkarılması gibi cerrahi girişimler bağlı olarak da iyileşme sonrasında nedbe dokusu oluşabilir. Bu durumda da cinsel ilişki oldukça sıkıntılı bir durum alabilir.

Normal doğum kesi izleri
Kötü iyileşmiş normal doğum sırasında yapılan “doğum kesileri” (epizyo skarları) da vajina girişinde darlığa bağlı olarak cinsel ilişkide ağrı, acı (disparuni) şikayetlerine neden olabilir.

Sıkça Sorduklarınız
Vajinal darlık olup olmadığı nasıl anlaşılır?
Hastalar en sık olarak jinekolog hekime cinsel ilişki sırasında acı, ağrı, batma veya tam bir ilişkiye girememe gibi şikayetlerle gelmektedir. Kesin tanı bir dakika süren basit bir jinekolojik muayene sonrasında konulur.

Vajinal genişletme ameliyatı nasıl yapılır?
Kişinin probleminin derecesine göre genelde klinik ortamında yapılan operasyonlar lokal anestezi eşliğinde (bölgesel uyuşturmayla) 20-30 dakika kadar sürmektedir. Bazı durumlarda lazer ile kesi yapılarak vajina girişindeki darlık açılmaktadır.

Vajinal genişletme ameliyatı riskli midir?
Her ameliyatta olan kanama ve enfeksiyon harici bir risk bulunmaz. Her ameliyatta olduğu gibi cerrahın tecrübesi son derece önemlidir.

Riskli durumlar nelerdir?
Rokitansky Küstner Hauser Meyer Sendromu gibi ameliyatlar biraz daha risklidir ve uzun sürer. Bu tür ameliyatların mutlaka ameliyathane ortamında yapılması gereklidir. Genelde bacaktan alınan deri grefti vajina içinde oluşturulan boşluğa konulmakta ve bu şekilde ameliyat sonrası tekrardan yapışma engellenmektedir.

Vajina genişletme ameliyatını kim yapar?
Tüm vajinal ameliyatlar gibi bu tür ameliyatlar da daha sıklıkla jinekolog hekimler tarafından yapılmaktadır.

Kızlık zarı çıkartılması da yapılabilir mi?
Kızlık zarının normalden kalın, yüksek kenarlı ve sert olması durumlarında “hymenektomy” adı verilen kızlık zarının alınması operasyonları ile cinsel ilişki kolay bir hale gelebilir. Aynı seansta vajina girişi de bir miktar genişletilerek cinsel penetrasyon (birleşme) kolaylaştırılabilir.

Cinsel ilişki önemlidir…
Cinsel ilişki ailelerin birbirine olan bağlılıkları arttıran, sevgi ve saygı bağlarını güçlendiren son derece önemli bir işlevdir.

Cinsel ilişkide ağrı sorunu yaşayanlarda vajina darlığı veya kızlık zarı problemleri varsa mutlaka vajina genişletme ameliyatları ile yani cerrahi olarak çözüm üretilmelidir. Daha sonra gerekirse cinsel terapiler de varilebilir. 

Cinsel ilişki ağrısı kesinlikle tedavi edilmesi gereken, aksi takdirde zamanla cinsel ilişkide soğumaya bağlı “cinsel isteksizlik” problemine ve evlilik sorunlarına yol açabilir. Baştan doğru tanı ve tedavi son derece önemlidir.

Hera Klinik: Vajinismus Tedavi ve Genital Estetik Merkezi
0530 763 3400