Lazerle Vajina Daraltma Nedir?

Kadın ve erkeklerde ‘cinsel organ estetiği’ ameliyatları artık bir tabu olmaktan çıktı. Pek çok bayan bu tür ameliyatları tercih eder hale geldi. Lazer ile vajina daraltma, sıkılaştırma ve vajina yenileme ameliyatları özellikle son yıllarda oldukça rağbet görmekte.

Bu bölümde lazerle vajina daraltma ameliyatları, yani diğer adı ile  ‘vajinal rejuvenasyon’  uygulamaları ele alınmaktadır. İşlem ortalama olarak 20 dakika kadar sürmekte ve kişiler aynı gün işlerine devam edebilmektedirler. Lazerle vajina daraltma işlemi İstanbul ve Ankara kliniklerimizde CO2 lazerler ile yapılabilmektedir.

Ankara kliniğimizde Belladona, İstanbul kliniğimizde ise Femilift fraksiyone karbondioksit lazer kullnılmaktadır. Bu konuda iletişim için 0(212) 225 15 00 veya 0(312) 426 85 25 i arayabilirsiniz. 

Vajinanın lazerle daraltılması; ameliyatsız, anestezisiz, dikişsiz bir şekilde vajinanın sıkılaştırılması, vajina içi dokunun yenilenmesi, gençleştirilmesi hastalar açısından cazibe oluşturmaktadır. 

Vajina yenileme (vajina rejuvenasyon) amacıyla günümüzde fraksiyonel karbondioksit (CO2) ve erbium yag (Er: YAG) lazerler sık olarak kullanılmaktadır.

Lazerle vajina daraltma videosu (You tube):
(Resmin Üzerine Tıklayınız)

Dr. Süleyman Eserdağ'ın genital estetik ile ilgili katılığı toplantılar - verdiği kurslar için 'Foto Albümü' 

Vajina nasıl bir organdır?
Vajina kadın cinsel organıdır ve dört adet fonksiyonu vardır:
- Cinsel ilişkinin gerçekleştiği organdır.
- Doğum organıdır.
- Adet görme kanalıdır.
- İdrar kanalının içinde bulunduğu kanaldır. 

Vajina kadınlarda ortalama 9 cm uzunluğundadır. Bu uzunluk 8 ile 10 cm arasında değişir. İçindeki enlemesine ve boylamasına tırtıksı cilt katlantılarına ‘ruga’ (rugae vagina) adı verilir.

Rugalar sayesinde vajina adeta bir ‘akardeon’ gibi genişleyebilmekte, uzayabilmektedir. Aynı zamanda vajina içindeki enine ve boyuna yerleşimli bu deri katlantıları cinsel ilişkideki hazzı da sağlamaktadır. Rugalar yaşa ve vajinal doğumlara bağlı olarak silikleşmektedir. 

Vajina neden genişler?  ‘Vajinal relaksasyon sendromu’
İlerleyen yaş, yapılan doğumlar, genetik yatkınlık ile bağ dokusunun zayıflığı, sık cinsel ilişkiler, kürtaj gibi jinekolojik müdahaleler vajina dokusunda genişleme, bollaşma - gevşeme nedenidir. Bu durum ‘vajinal relaksasyon sendromu’ olarak da bilinir. 

Doğum
Tek bir normal doğum veya doğumun zor ve sıkıntılı bir şekilde gerçekleşmesi vajinal genişlemeye sebep olmaktadır.  Hatta, normal doğum beklenirken bebeğin aşağıya tam olarak inememesi sonucu doğumun sezaryenle sonuçlanması dahi vajinada bir gevşeme, genişleme, bollaşma nedenidir. Maalesef normal doğum sonrasında vajinadaki genişleme kalıcıdır. Yani, lohusalık döneminden sonra pek çok organ normal yapısına kavuşsa da vajina eski sıkılığına asla geri dönemez. 

Cinsel ilişki ve vajinal muayeneler
Sık cinsel ilişkiler, kürtajlar, sık jinekolojik muayeneler sonucunda da vajina genişlemektedir. 

Yaş
Vajina içi bağ dokusu yaşa bağlı zayıflamaktadır. Bu nedenle ilerleyen yaş ile de vajina bollaşmakta, genişlemektedir. Sigara içimi de bunu arttırır.

Doğuştan gelen yapı
Bazı genç kızlarda doğuştan vajina genişliği vardır. Hatta vajina içinde belirgin düzeyde yumuşaklık da mevcuttur (‘Wide and smooth vagina’). Bu durumda hem kadın hem de erkek partnerde cinsel haz olumsuz etkilenmektedir. 

Lazerle vajina daraltma ne amaçla yapılır?
Lazer ile vajina daraltma genel olarak; vajinanın sıkılaşma, yenilenmesi ve gençleştirilmesi amaçları ile yapılır. Tıbbi ismi ile ‘Vajina rejuvenasyon’ (laser vaginal rejuvenation) olarak bilinmektedir. Amaç, vajinanın sıkılaşması ve böylelikle hem kadın hem de erkek partnerde mekanik etkiyle cinsel hazzın arttırılmasıdır. 

Lazer vajina içinde nasıl bir etki oluşturur?
Lazer ışığı sayesinde vajina içindeki bağ dokusu aktive olmaktadır, hatta yeni kolajen oluşumu da gerçekleşmekte ve bunun sonucunda farkedilebilir düzeyde sıkılaşma gerçekleşmektedir. Ayrıca bu bölgedeki kan dolaşımı artmakta, doğal vajinal lubrikasyon (ıslanma) artmaktadır. Özellikle menopoz döneminde gelişen vajinal kuruluk ve buna bağlı cinsel ilişkideki acının engellenmesi amaçlarıyla da vajinal lazer kullanılmaktadır. 

Lazer uygulaması sonrası dokudaki uyarılma iki ay kadar devam eder. Yani uygulama yapıldıktan sonra belli bir süre ile sıkılaşma kendiliğinden devam etmektedir. 

Lazer ile vajina daraltma kimlere yapılır?
Vajinanın lazerle yenilenmesi daha sıklıkla cinsel hazzın arttırılması ve cinsel doyumun sağlanması amaçları ile her kadına uygulanabilir. 
Diğer taraftan:
- Vajina içi kolajen bağ dokusunun zayıflığı nedeni ile idrar kaçırma şikayeti yaşayanlarda,
- Vajinalarında gevşeme hissi yaşayan ve ameliyat olma kaygısı yaşayan kadınlarda,
- Vajinadaki gevşeme nedeni ile partnerleri ile ilişkilerinde zevk alamayan, partnerleri ile sorun yaşayan, orgazm olamayan ve ameliyat olup günlük hayatından uzak kalmak istemeyen kadınlarda,
- Cinsel ilişkide ağrı sorunu yaşayan belli grup hastalarda,
- Sık sık vajina enfeksiyonlarla (vajinit problemi) karşılaşan kadınlarda, 
- Menopozda veya menopoz haricinde vajinal ıslanma sorunu ile karşı karşıya olan kadınlarda uygulanmaktadır.

Lazerle vajina daraltma ve yenileme işlemleri doğru teknik ile yapıldığında oldukça yüzgüldürücü sonuçlar vermektedir. Vajinal rejuvenasyon işlemi ortalama olarak 20 dakika sürmektedir. Cerrahi bir işlem olmadığı için, riskleri de yok denecek kadar azdır. İşlem sonrası vajina içi sıkılığın artışına paralel olarak cinsel ilişki sırasında hissedilen haz da artmaktadır.

Lazerle vajinal daraltmaya alternatif başka yöntemler var mıdır? 
Evet. Özellikle son yıllarda geliştirilen RF (Radyofrekans) cihazı ile vajina daraltma da yapılan farklı bir uygulamadır. Buradaki amaç cinsel illişkide hazzı arttırmak ve orgazm fonksiyonunu sağlamaktır.  

Hera Klinik: Vajinismus Tedavi ve Genital Estetik Merkezi
0530 763 3400