Thermiva

Thermiva kadınlarda özellikle vajinal daraltma ve dış genital bölge estetiği için kullanılan yeni bir cihaz. Çalışma prensibi ise radtofrekans (RF) yani ‘radyo dalgaları’ ile oluyor; cerrahi bir işlem olmadığı için ameliyat ile ilgili hiçbir riski de içermemekte.

Bu bölümde  ‘Transdermal Isı Kontrollü Radyofrekans (RF) Cihazı’ diğer ismi ile ‘Thermiva’ hakkındaki tüm detayları bulabileceksiniz.  

Thermiva nedir?
İlk olarak ABD’de Kozmetik Jinekolog Dr. Red Alinsod tarafından icat edilen ve uygulanan Thermiva cihazı kalem şeklindeki ince aplikatör ve bir güç ünitesinden oluşuyor.

Hafif kıvrımlı aplikatörün özelliği hem monopolar (tek kutuplu)  radyofrekansın dokuya verilmesi hem de uç kısmındaki 'termal sensör' ile doku içi sıcaklığının ölçülmesidir. Bu şekilde uygulama yapılan doku adeta ‘içten ısıtılarak’ kollajen bağ dokusunun uyarılması sağlanıyor. Bu da dokuda bir canlanma, sıkılaşma ve yenilenme anlamına geliyor.  

Thermiva ne işe yarar?
Thermiva tedavisi hem vajinal kanal içerisine hem de dış genital alana (vulva’ya) yapılabilmektedir. Böylelikle vajinal kanalın yenilenmesi, sıkılaşması ve duyarlılık artışına neden olmaktadır.

Bu nedenle Thermiva kadınlarda ameliyatsız şekilde vajinal kanalın daraltılması, orgazmın sağlanması veya kolaylaştırılması, cinsel hazzın arttırılması ve idrar kaçırma sorunlarının tedavisi gibi amaçlarla uygulanmaktadır.  Aynı başlığın dış genital alana uygulanması ile de dış genital alanda dolgunluk ve canlanma sağlanabilmekte, sarkma ve kırışıklıklar giderilebilmektedir. 

Thermiva nasıl etki eder?
Thermiva güç ünitesinde üretilen radyofrekans enerjisi monopolar (tek kutuplu) başlık sayesinde uygulama bölgesine geçerek, dokunun yaklaşık 4-5 mm derinine kadar bir ısınma sağlamaktadır.

42 derece doku içi sıcaklıkla ‘fibroblast’ adını verdiğimiz doku yenileyici hücrelerin aktif hale gelmesi ile hem kollajen hem de elastik bağ dokusu üretimi başlamaktadır. Dolayısıyla doku içinde 42-45 derece arasına ulaşan sıcaklığın etkisi ile dokuda bir küçülme ve sıkılaşma oluşmaktadır.  

Thermiva’nın ürettiği ısı ile oluşan kollajen üretimi dokuda bir sıkılık ve gerginliğin oluşmasını sağlamakla ve diğer taraftan vajina içi dokuda kan akımını arttırmaktadır. Artan kan akımı ile birlikte vajina içindeki duyarlılık artışı; cinsel ilişki sırasında hissetmeme, duyarsızlık, cinsel isteksizlik, hatta ilişki sırasında orgazm olamama problemlerine de çare üretmektedir. 

Thermiva cinsel ilişki sırasında hiçbir şey hissetmeme, vajina içinde boşluk hissi ve duyarsızlık, orgazm olamama gibi problemleri yaşayanlar için iyi bir alternatif olabilir. 

Thermiva dış genital bölgede ne amaçla kullanılır?
Thermiva ‘Vulva’ adını verdiğimiz dış genital bölgede daha estetik bir görünüm amaçlı; sıkılaşmayı sağlamak, dokuya daha sağlıklı ve dolgun görünüm kazandırmak amaçlarıyla uygulanmaktadır. Özellikle yaşa ve sigaraya bağlı gelişen kolajen azlığı sonucundaki sarkık, cansız ve renksiz görünen dış genital alanda bir ‘rejuvenasyon’ yani ‘gençleşme’ oluşmaktadır. 

Lichen sclerosus deri hastalığında kullanımı
Dış genital bölgede ‘Lichen Sclerosus’ adını verdiğimiz cilt hastalığında deri incelmiş, parşömenleşmiş ve hatta klitoris, cilt içinde gömülü şekilde olabilmektedir. Thermiva yaydığı radyofrekans (RF) enerji sayesinde incelmiş cildin dolgunlaşmasını ve bu şekilde daha canlı bir görünüm kazanmasını sağlar.    

Kadınlarda idrar kaçırma sorununa ameliyatsız çözüm!
60 yaşına ulaşan kadınların yaklaşık yarısı idrar kaçırma sorunu ile karşı karşıya kalıyor. En büyük nedenler arasında doğum, menopoz ve yaşlılığa bağlı olarak mesane (idrar torbası) boynu ve idrar kanalı çevresindeki kolajen bağ dokusunun azalması yatmaktadır. 

Thermiva tedavisi kadınlarda idrar kaçırma sorunu için de bir çare olabilir. Vajina içine uygulanan Thermiva mesane boynu ve üretra (idrar kanalı) çevresindeki kolajen bağ dokusu üretimi ile bu bölgenin desteklenmesini sağlamaktadır. Bu nedenle ileri düzeyde mesane ve rahim sarkması sorunu olan hastalar haricinde, kadınlarda idrar kaçırma sorunu için de çözüm olabilmektedir. 

Kadınlarda idrar kaçırma sorunu için uygulanan ameliyatsız başka tedaviler var mıdır?
Lazerle vajina daraltma sırasında da mesane boynu desteği sağlanabildiğinden ötürü benzer fizyolojik mekanizmalarla idrar kaçırma sorunu tedavi edilebilmektedir. Ancak radyofrekans cihazlarında radyo dalgalarının doku içinde daha derinlere kadar ulaşabilmesi lazere göre daha avantaj sağlamaktadır. 

Kozmetik amaçlı kullanılan diğer radyofrekans cihazları var mıdır?
Evet.  Özellikle yüz ve dekolte bölgelerindeki kırışıklık, sarkma ve yaşlılık belirtilerinin giderilmesinde, radyofrekans cihazları estetik alanda uzun süredir ve sıkça kullanılmaktadır. 

Vajina içinde yer alan klitoris çevresi kolajenin arttırılması ve bu şekilde orgazm fonksiyonunun sağlanması, orgazm işlevinin kolaylaştırılması ve cinsel ilişkideki hazzın arttırılması amaçlarıyla ‘Viveve’ adında başka bir radyofrekans cihazı daha mevcuttur. 

Thermiva nasıl uygulanır?
Thermiva uygulaması sırasında herhangi bir anesteziye gerek yoktur. İşlem ortalama olarak 20-30 dakika arası sürer. Genelde bir veya bir buçuk ay arayla 2 veya 3 uygulama önerilmektedir. İşlemden hemen sonra da günlük hayata devam edilebilir. 

Thermiva tedavisi nasıldır?  Detaylar  >>>

Hera Klinik: Vajinismus Tedavi ve Genital Estetik Merkezi
0530 763 3400