Femilift Lazer Tedavisi

Karbondioksit (CO2) fraksiyone lazer teknolojisi içinde; kadınlarda vajinal daraltma ve idrar kaçırma sorunu tedavisi gibi alanlarda kullanılan ‘Femilift lazer tedavisi’ yeni ve cerrahi-dışı bir uygulamadır. Doğru teknikle uygulandığında oldukça güzel sonuçlar alınabilmektedir. 

Femilift lazer tedavisi hangi alanlarda kullanılır?
Bu modern lazer teknolojisi;

  • Vajina daraltma, sıkılaştırma, gençleştirme (Lazer Vajinal Rejuvenasyon- LVR) 
  • Cinsel ilişkideki hissin arttırılması, (kadında ve erkek eşte)
  • Stres inkontinens (karın içi basıncın artışına bağlı olarak gerçekleşen idrar kaçırma) tedavisi
  • Menopoza bağlı genital atrofi (cilt yapısının incelmesi) ile ilgili şikayetlerin giderilmesi,
  • Vajinal kuruluk
  • Sık vajinal enfeksiyon geçirme durumları,
  • Cinsel ilişkide ağrı (disparoni), Vulvar Vestibulit sendrom (VVS) problemlerinin çözümü,
  • Genital siğil (HPV), molluscum contagiosum ve et benlerinin alınması,
  • Labioplasti operasyonlarında (=Lazer labioplasti) iç dudakların lazerle kesilmesi kanama riskini oldukça azaltmaktadır,
  • Estetik yönden dış genital bölge (vulva) renk açma ve sıkılaştırma tedavileri için iyi bir alternatiftir.  

Femilift nedir?  Detaylar  >>>

Femilift Türkiye'de 
Türkiye'de gittikçe yaygınlaşan lazer uygulamaları hastalara ameliyatsız tedavi olanakları sunmaktadır. Femilift ALMA Lazer firması tarafından üretilerek Türkiye pazarına girmiştir. 

Bu üçüncü kuşak karbondioksit fraksiyonel lazerin bir kaç farklı kullanım alanı mevcuttur. 

Femilift lazer tedavisi nasıl uygulanır? Lazerle vajina daraltma ve idrar kaçırma tedavileri
Femilift transvajinal ultrason probuna benzer başlığı ile vajina içine girilerek uygulanmaktadır. Tüm vajinal duvarlar yaklaşık 20 dakika süren bir prosedür ile taranır.

Kliniğimizde de kullandığımız yeni robotik kol yardımı ile bu süre 3 dakikaya kadar düşmüştür. 

‘Lunch time’ (öğle yemeği arası) olarak tabir edilen işlem son derece ağrısız, acısızdır. Ağrı eşiği çok düşük hastalarda vajina içerisine hafif lokal anestezik kremler sürülerek prosedür kolaylaştırılabilir. 

Lazerle vajina daraltma ve idrar kaçırma problemlerindeki uygulamalar 4-6 hafta aralıklarla, toplam 2 veya 3 kez yapılmalıdır. Bir yıl sonra tek bir ‘hatırlatma uygulaması’ (touch up) da önerilmektedir. Kolajen bağ dokusu azalmasına bağlı olarak tüm işlemler 2-3 yılda bir tekrarlanabilir.

Hiçbir majör komplikasyon rapor edilmemiştir. Vajinal lazerler doğru hasta gruplarında oldukça yüz güldürücüdür. Tüm uygulamalar jinekolog hekimler tarafından yapılmalıdır. 

Femilift etkinliği ne zaman hissedilir?
Femilift sonrası, hissedilebilir etkinlik ortalama olarak 3 hafta sonra başlamaktadır. Lazer vajinal rejuvenasyon (lazerle vajina daraltma) sonrası, hem kadın hem de erkek eşte ‘hissedilir düzeyde’ bir daralma gerçekleşmektedir.

Stres inkontinens sorunu yaşayanlarda da tedavi edici etki 3 haftadan sonra başlamakta, ikinci uygulamadan sonra daha da artmaktadır. 

Günümüzde vajina daraltma, cinsel hazzı arttırma ve idrar kaçırma problemlerinde genital radyofrekans işlemleri de kullanılabilmektedir.

Femilift lazer tedavisi ile genital bölge renk açma ve dış genital bölge (vulva) sıkılaştırma işlemleri de ortalama olarak 20 dakika kadar sürmektedir. İşlem lokal anestezi ile yapılabilir. 

İşlem sonrası etkiler nelerdir? Yan etkisi var mı?
Femilift lazerle vajina daraltma işlemi son derece zararsız, hastalar tarafından kolay tolere edilebilir ve ağrısızdır. İşlem sırasında yalnızca vajina içinde hafif bir sıcaklık hissi oluşur.

Nadiren işlemin yapıldığı gün hafif düzeyde halsizlik, terleme, ateş oluşabilir. 1-2 hafta süreyle vajinal akıntı olabilir. İlk günlerde hafif pembemsi akıntı, zamanla berrak bir şekle dönüşür. 

Femilift sonrası cinsel ilişki yasağı
Femilift sonrası cinsel ilişkiden uzak durma süresi ortalama 7 gündür. Bu sürenin cerrahi yolla vajina daraltma (vajinoplasti) ameliyatlarında 1.5 ay olduğunu düşünürsek, bu yönden oldukça avantajlı olduğunu söyleyebiliriz. 

Femilift karbondioksit lazer nasıl etki eder?
Karbondioksit lazerler ablatif ve termal etkilere sahiptir. Ablatif etki dış kısımda yıkıcı (destruktif) özelliktedir. Termal etki ise daha derinlere inerek dokuda 'reversible (geri dönüşümlü) berelenme' etkisi yapar. Oluşan bu küçük hasarlar sonucunda bölgeye hücum eden ‘fibroblast’ adını verdiğimiz ‘onarım hücreleri’ hızlı bir iyileşme sürecini başlatır. Böylelikle doku ivedilikle kendisini yeniler. 

Artan kolajen ve elastik bağ dokusu sentezi ile vajinal mukoza kalınlaşmakta, duyarlılığı artmakta ve vajinal kanal gençleşmektedir. Klitoris çevresindeki kan akımının güçlenmesi ve bağ dokusunun artışıyla sağlanan klitoral kompleksteki fiksasyon (sabitlenme) cinsel ilişki duyarlılığını da arttırır. 

Menopoz döneminde lokal estrojen krem ve fitiller ile birlikte CO2 fraksiyone lazerlerin kullanılması atrofik vajinit (vaginal atrofi) şikayetlerini büyük ölçüde gidermektedir. 

Kimler fraksiyone lazer tedavisi için uygun adaydır?
•  Daha önce çocuk doğurmamalarına rağmen, vajinalarını geniş olarak hisseden hastalar. Bunlara eşlerinin penisleri normalden küçük olanlar da eklenebilir. 
•  Daha önce sezaryen ile doğum yapan, sık kürtaj veya jinekolojik müdahale geçiren ve buna bağlı olarak vajinal genişlik hissedenler
•  Normal doğum yapan veya yapmayan, ancak hafif düzeyde POP şikayeti olanlar
•  İleri düzeyde POP şikayeti olmadığı halde ‘stres inkontinens’ sorunu yaşayanlar. Bunlara ameliyat açısından risk taşıyan veya ameliyat olma endişesi taşıyan kadınlar da dahil edilebilir. 
•  Hafif düzeyde vajinal gevşeklik (vajinal laksite) sorunu yaşayan ve ameliyat olmaktan çekinen kadınlar
•  Menopoz sonrası dönemde atrofiye bağlı kaşıntı, yanma, batma, ilişkide ağrı, sık vajinit (vajinal enfeksiyon) geçirme öyküsü olan kadınlar 
•  Cerrahi vajina daraltma operasyonu geçiren hastalar, hafif düzeyde sistosel (mesane sarkması) sorunu da yaşıyorsa, aynı seansta eş zamanlı olarak lazerle ön duvar sıkılaştırma işlemi de yapılabilir. 

Kimler femilift ve diğer fraksiyone lazer tedavileri için uygun aday değildir?
•  İleri düzeyde vajinal genişlik problemi olan hastalar. Özellikle doğum sayısı fazla olanlar, vakum- forseps ile müdahaleli doğum geçirenler ve bağ dokusu çok zayıf olanlar bu gruptadır. Vajinal kaslar birbirinden ayrık durur ve fasya kusurları vardır. Bu hastalarda cerrahi yöntemler şarttır.

Kadınlarda  idrar kaçırma nedeniyle ameliyatlar farklı şekillerde yapılabilir.
 
•  İleri düzeyde POP sorunu olanlar. Bu hastalar genelde cerrahi yöntemlere ve mesh operasyonlarına ihtiyaç duyarlar.

Femilift lazer tedavisi kimlere yapılmaz?
Rahim ağzı / vajina dokusunda kanser veya kanser öncüsü hücre varlığında Femilift lazer tedavisi yapılmamalıdır. Bu nedenle lazerle vajina daraltma yaptıracak hastaların son 1 yıl içinde PAP smear testi sonuçlarının normal olması önemlidir.

Aktif HPV veya aktif HSV (Genital uçuk) sorunu olanlarda da yapılmamalıdır.

Gebelik döneminde de yapılması uygun değildir. Yapılması için doğumdan sonra en az 3 ay süre geçmesi önerilir.

Lazer ışığına aşırı duyarlı (fotosensitif) hastalarda da femilift ve diğer lazerler ile ilgili uygulamalardan kaçınılmalıdır. 

Femilift lazer tedavisinin avantajları
Femilift lazer ve diğer karbondioksit lazerlerle yapılan tedaviler, kadınlarda pek çok jinekolojik sorunların çözümünde ve yaşam kalitesinin arttırılmasında yeni bir umut kaynağı haline gelmiştir. Ameliyatsız, cerrahi komplikasyon almaksızın yapılan bu basit tıbbi uygulamalar sayesinde pek çok cerrahi riskler bertaraf edilmektedir. 

Femilift ve diğer karbondioksit lazer ile tedavi prosedürlerinin; kısa sürmesi, cerrahi bir işlem olmadığı için ameliyat - anestezi komplikasyonlarını içermemesi, işlem sonrasında her hangi bir yatak istirahati ve pansuman gerektirmemesi avantajlı yönleridir. 

Femilift lazer tedavisinin ücreti nedir? Fiyatlama nasıldır? 
Femilift lazer tedavisinin ücreti, maliyetler yapılacak bölgeye, işlemin niteliğine ve merkeze göre değişiklikler arz etmektedir. Fiyatlar uygulama sayısına göre ‘seans ücreti’ veya tedavinin tamamını kapsayacak şekilde ‘paket ücretlendirme’ şeklinde olabilir.

Lazer konusunda uzman bir jinekolog hekim tarafından uygulandığında oldukça güzel sonuçlar vermektedir. 

Lazerle vajina daraltma ve idrar kaçırma tedavileri, İstanbul ve Ankara kliniklerimizde uygulanabilmektedir. 

Hera Klinik: Vajinismus Tedavi ve Genital Estetik Merkezi
0530 763 3400