Femilift

Kadınlarda idrar kaçırma sorunu tedavisinde, cinsel ilişkide hazzı arttırma ve vajinal atrofi problemlerinin giderilmesinde kullanılan femilift lazer teknolojisi, hastalara sağladığı ameliyatsız çözümlerle ön plana çıkmaktadır.

Lazer uygulamalarının, konusunda uzman jinekolog hekimler tarafından yapılması önemlidir. 

Femilift nedir? Femilift Lazer Yöntemi
Femilift, üçüncü kuşak CO2 fraksiyone lazer grubunda yer almaktadır. Kadınlarda özellikle 'ameliyatsız idrar kaçırma' ve 'ameliyatsız lazerle vajina daraltma' tedavilerinde kullanılmaktadır. Cinsel haz ve orgazm fonksiyonu üzerine etkileri ile ilgili pilot çalışmalar mevcuttur.

Aynı vajinal ultrasonda olduğu gibi, vajina şekline uygun prob (başlık) sayesinde vajinal kanalın tamamını tarayarak vajina içi sıkılaşma, gençleşme (rejuvenasyon), mesane ve idrar kanalı (üretra) boynunda sıkılaşma gibi işlevler sağlar. Böylelikle hem kadın hem de erkek eşte cinsel ilişki sırasında hissi arttırır ve ‘stres inkontinens’ adı verilen gülme, ağır yük kaldırma, öksürme gibi karın içi basıncın arttığı durumlardaki idrar kaçırma problemlerine çözüm üretir.

Etkinliğini doku içinde oluşturduğu termal (ısı) enerji ile kolajen ve elastik bağ dokusu üretimini sağlayarak gerçekleştirir. 

Femilift lazer yöntemi cerrahi bir işlem değildir, o yüzden ameliyatlara bağlı komplikasyonları içermez, son derece ağrısız ve acısız bir işlemdir. Aşağıda detayları verilen; hafif düzeydeki POP ve inkontinens tedavileri femilift yöntemi kullanımı kapsamındadır.

Femilift Türkiye
Femilift Türkiye pazarına, Alma Lazer şirketi (ALMA Laser Company) tarafından atanan distribütörler aracılığı ile girmiştir. 2017 yılından bu yana Femilift Türkiye ana dağıtımcı şirketi 'Lazer Akademi' firmasıdır.  

POP (Pelvik Organ Prolapsusu) Nedir? Femilift karbondioksit lazerle POP Tedavisi 
Yaş, gebelik, doğumlar, sigara içimi veya düzensiz beslenme gibi durumlarda leğen kemiği içinde yer alan kas ve destekleyici dokular yıpranmakta, aşınmaktadır. Doğuştan gelen genetik olarak bağ dokusu yapısının zayıflığı da bu süreci hızlandırmaktadır. Bunun sonucunda genel ismi ile ‘POP (Pelvik Organ Prolapsus)’ adı verilen kadınlarda iç genital organ sarkmaları ortaya çıkabilmektedir. 

POP içinde yer alan mesane, rahim, barsağın son kısmı (rektum) ve vajina kubbesinin sarkması; idrar kaçırma, vajinal dolgunluk, cinsel ilişkide hissizlik ve kasık ağrısı gibi şikayetleri beraberinde getirir.

POP, diğer taraftan (genital estetik olarak hoş olmayan görünüme bağlı) kadının vücut imajını bozarak psikolojik sorunlara yol açmakta, bu durum ilişki sırasında idrar kaçırma endişesi ile de birleşerek cinsel isteksizlik, uyarılma problemleri ve orgazm olamama sorunlarına da neden olmaktadır. 

Menopoza bağlı estrojen eksiklikleri ile bağ dokusu daha da güçsüzleşmektedir. Örneğin 60 yaşlarına gelen kadınların ortalama olarak yarısı idrarını tutamamaktadır. Bu durum sosyal bir problemdir ve hayat kalitesini oldukça olumsuz yönde etkilemektedir. 

Kadınlarda idrar kaçırma problemi; bazen POP, bazen de POP olmaksızın idrar kanalı ve mesane boynu destek dokularının zayıflığı sonucunda ortaya çıkabilmektedir. 

Femilift yönteminde olduğu gibi fraksiyone karbondioksit lazerler, hafif düzeyde POP sorunu olan veya POP sorunu olmaksızın stres inkontinens sorunu yaşayan hastalar için iyi bir tedavi alternatifidir.  Benzer gerekçelerle günümüzde genital radyofrekans cihazları da kullanılabilmektedir. 

İnkontinens nedir?
İdrar kaçırma problemleri ‘inkontinens’ olarak adlandırılır. Üç ayrı türü vardır.
Stres inkontinens (Stress Incontinence): Gülme, hapşırma, ağır yük kaldırma, koşma, ıkınma gibi karın içi basıncının artışı ile idrar kaçırma.
Urge inkontinens (Urge Incontinence) : ‘Tuvalete yetiştirememe’ şeklinde görülen idrar kaçırma. 
Mixt inkontinens (Mixed Incontinence): Karma durumdur. Yani hem stres hem de urge inkontinens bir aradadır. 

Bazı durumlarda ‘Koital inkontinens’ olarak bilinen cinsel ilişki sırasında idrar kaçırma durumları da can sıkıcıdır. İlişkide idrar kaçırma veya idrar kaçırma endişesi taşıma, konsantrasyonu bozarak cinsel isteksizlik ve orgazm problemlerine zemin hazırlar. 

Femilift yönteminin faydaları neler? Hangi alanlarda kullanılır? 
Femilift yöntemi en sıklıkla vajina daraltma, yenilenme, gençleştirme ve sıkılaştırma terimlerinin tümünü karşılayan ‘lazer vajinal rejuvenasyon’ amacı ile kullanılmaktadır. Ayrıca hafif düzeyde POP hastaları için ameliyatsız çözümler üretmektedir.

Diğer taraftan POP (Pelvik organ sarkması) olmadığı halde stres inkontinens sorunu yaşayanlar için iyi bir tedavi seçeneğidir. 

Uygulama Süresi
Vajinal sıkılaştırma ve idrar kaçırma tedavilerinde lazer uygulama süresi ortalama olarak 15-20 dakikadır. Prob etrafını saran kişiye özel steril kılıf, uygulamaya bağlı enfeksiyon riskini ortadan kaldırır.

Kliniğimizde kullandığımız 'Femilift Smart' adı verilen 'Robotik Kol’ sayesinde tüm vajinal kanal son derece kısa; 3 dakika kadar bir sürede taranabilmektedir.

İşlem sonrasında her hangi bir pansuman veya yatak istirahatine de gerek yoktur. Bu nedenle, bu işlemlere ‘lunch time’ (öğle yemeği arası) uygulama adı verilmektedir. 

Femilift lazer yöntemi ve diğer karbondioksit fraksiyone lazerlerin farklı kullanım alanları:
Kadın ve erkek eşte cinsel ilişkide hazzın arttırılması
Bu konuda genital PRP (Plateletten zengin plazma) enjeksiyonu ile kombine olarak da uygulanabilir. 

Menopoza bağlı atrofi şikayetlerinin giderilmesi
Menopoz döneminde yaş ve azalan estrojen hormonu seviyesine bağlı olarak; vajina ve dış genital alandaki cilt bağ dokusunun zayıflamasıyla küçülme, incelme ile karakterize ‘vulvovaginal atrofi’ durumu ortaya çıkmaktadır.

Vulvovaginal atrofi (Atrofik vaginit) kadınlarda yanma, kaşıntı, batma, sık vajinal iltihaplanmalar (vajinitler), cinsel ilişkide ağrı, idrar yaparken yanma gibi şikayetlere yol açmaktadır.

Femilift fraksiyone CO2 lazer ile menopoza bağlı atrofi (cilt incelmesi) sorunları da giderilebilmektedir. 

Sık vajinal enfeksiyon (vajinit) geçirenlerde
Bazı kadınlar düşük vücut direnci veya farklı sebeplerle sık sık vajinal akıntılara maruz kalmaktadırlar. Bu nedenle sürekli hekimleri tarafından reçete edilen mantar ilaçları, antibiyotikler ve fitilleri sıkça kullanmak zorundadırlar.

Sık vajinitler sosyal, cinsel ve psikolojik hayatı olumsuz etkiler, ilerlerse bazı tıbbi sorunlara da yol açabilir. Sık vajinal enfeksiyonu olanlarda vajinit nükslerini (tekrarlarını) engellemek için karbondioksit lazerler önerilmektedir. 

Vulvar Vestibulit Sendrom (VVS)
Vulvar vestibulit sendrom (Vulvar Vestibulitis) kadınlarda cinsel ilişkide ağrı veya ilişkiye girememe sorununa yol açar. Karbondioksit fraksiyone lazerler vulvar vestibulitis ve ağrılı cinsel ilişki (disparoni) tedavilerinde de faydalar sağlamaktadır. 

Vajinal kuruluk
Vajinal kuruluk özellikle menopoz döneminde estrojen hormonu seviyelerinin azalmasına bağlı ortaya çıkabileceği gibi cinsel isteksizlik, uyarılma problemleri, vajinal gevşekliğe bağlı hissizlik ve cinsel ilişkide ağrı sorununa bağlı da olabilir. Femilift ve diğer fraksiyone karbondioksit lazer teknoloji yöntemleri vajinal kuruluk sorununun giderilmesi için iyi bir seçenek olabilir.

Lazerle labioplasti
Vajina estetik ameliyatlarından labioplasti ve cerrahi vajina daraltma ameliyatlarında lazer ile kesi yapılması kanama risklerini oldukça azaltmaktadır. Bu amaçla F-50 ve F-100 isimlerinde özel kesi başlıkları kullanılmaktadır. Bu başlıklar kesme ve koagüle etme (kanamayı durdurma) özelliklerine sahiptir.

F-50 probu 5cm, F-100 probu ise 10 cm odaklıdır.

Lazerle labioplasti ameliyatlarında kesme işlemlerinde incelik gerektirdiğinden genelde F-50 probu kullanılmaktadır.

Servikal konizasyon
'Serviks' adı verilen rahim ağzı bölgesinde kanser başlangıcı durumlarında 'servikal konizasyon' adı verilen bir operasyon yapılır. Bu operasyonda rahim ağzı bir koni şeklinde çıkartılarak tedavi sağlanır. Bu işlemde kesi için femilift karbondioksit lazerlerin F-100 cerrahi başlığı kullanılabilmektedir.  

Genital Siğil ve Molluscum tedavileri
Lazerle HPV enfeksiyonuna bağlı genital siğiller, molluscum ve et benleri lokal anestezi eşliğinde ağrısız ve iz bırakmadan tedavi edilebilmektedir. 

Dış genital alanda renk açma
Genital bölge renk açma femilift lazerin ablatif etkisine bağlı olarak dıştaki deri dokusunun soyulması (peeling) ile olmaktadır. Lazer uygulaması ile epidermal pigment hücreleri dökülmekte, alttan daha pembemsi ve canlı cilt dokusu gelmektedir.

Dış genital bölge sıkılaştırma
Vulvar sıkılaştırma (tightening) ve dış genital alandaki kırışıklıkların giderilmesi karbondioksit (CO2) fraksiyone femilift lazerin cildin ‘Lamina propria’ tabakasına kadar inen termal etkisine bağlıdır.

Termal etki ile kolajen ve elastik bağ dokusu yapımını sağlayan hücreler aktive olmaktadır.  Böylelikle pürüzsüz ve dolgun bir cilt görünümü ortaya çıkar.

Geliştirilen ‘femitight Defocus’ probu ile dış genital bölgedeki (labia majora bölgesi) pürüz ve cilt kırışıklıkları da düzeltilebilmektedir. 

Femilift lazer teknolojisi ve diğer karbondioksit lazerlerin ürojinekoloji alanına girmesi ile hafif düzeyde POP veya inkontinens sorunu yaşayan hastalarda yeni bir tedavi alternatifinin doğduğundan bahsedebiliriz. Şu ana kadar bildirilen hiçbir majör komplikasyonun olmamasına rağmen, bu konuda daha detaylı bilimsel veriye ihtiyaç duyduğumuzu da belirtmeliyiz.

Lazerle vajina daraltma ve lazerle labioplasti işlemi İstanbul ve Ankara kliniklerimizde yapılabilmektedir.

Lazerle yapılan diğer işlemler
Karbondioksit lazerle yüz gençleştirme (rejuvenasyon), dekolte, kol ve karında sarkan cilt dokularının toparlanması ve horlama tedavileri de yapılabilmektedir. Ayrıca plastik cerrahi, genel cerrahi ve ortopedik cerrahide kullanım alanları da mevcuttur.   

Femilift Lazer tedavi yöntemleri hakkında ayrıntılı bilgiler için mutlaka okuyunuz:
Femilift lazer tedavileri nasıl yapılır?   >>>

Hera Klinik: Vajinismus Tedavi ve Genital Estetik Merkezi
0530 763 3400