Kızlık Zarının Ameliyatla Alınması (Himenektomi)

Kızlık zarının kesilerek çıkarılması (hymenektomy) ameliyatı nedir?

Kızlık zarının ameliyatla kesilerek çıkartılması, cerrahi olarak kızlık zarının bozulması nedir?Kızlık zarı alınması ameliyatları jinekologlar tarafından en sık olarak yapısal (anatomik) nedenlere bağlı vajinismus hastalarında yapılmaktadır.

Cinsel ilişkiye giremeyen bazı bayanların yapılan jinekolojik muayeneleri sonucunda kızlık zarının nadiren normalden yüksek kenarlı, sert veya kalın kenarlı olduğu izlenebilir. Bu durum “rigid hymen” veya “yüksek kenarlı kalın hymen” olarak bilinir.

Kızlık zarı türleri kişiden kişiye farklılıklar arz etmektedir. Yarım ay şeklindeki türü, ara bölmeli, elek şeklindeki türlerinde de cinsel ilişkiye girme ile ilgili sorunlar ortaya çıkabildiğinden ötürü kızlık zarı cerrahi ile alınmaktadır. 

Bu yapıdaki kızlık zarı cinsel birleşmeye engel ve cinsel ilişki sırasında ağrıya neden olduğu için 10-15 dakika süren basit bir operasyonla kesilerek çıkarılır. Operasyondan kısa bir süre sonra cinsel ilişki çok kolay bir şekilde gerçekleşebilmektedir.

Kızlık zarının ameliyatla kesilerek alınması ne demektir, kimlere yapılır?
Kızlık zarının alınması, cerrahi olarak çıkarılması ameliyatı tıbbi literatürde “hymenektomy (himenektomi) operasyonu” olarak bilinmektedir.

Bu işlem halkımız arasında "bekaretin cerrahi yoldan bozulması, kızlığın cerrahi yoldan alınması, bekaretin ameliyatla bozulması, kızlığın ameliyatla çıkartılması, kızlığın ameliyatla açılması" gibi tanımlamalarla anılmaktadır.

Himenektomi her vajinismus hastasına uygulanmamalıdır…
 % 90’ında psikolojik nedenlere bağlı olan vajinismus problemi varlığında tek başına kızlık zarının çıkarılması işlemi hastaya yarardan çok zarar vermektedir. Çünkü vajinismus sorunu % 90 oranında psikolojiktir ve bu durumda ancak cinsel terapi yöntemleri ile kesin sonuca ulaşılabilir.

Yalnızca kızlık zarının çıkartılması sorunu çözmeyecek, hatta daha da büyümesine neden olacaktır. Bu konuda maalesef bazı jinekologların da hastalarının yanlış yönlendirmeleri ve malpraktis (hatalı uygulamaları) mevcuttur.

Kızlık zarı, vajinismus hastalarında cinsel birleşmeye yani penisin vajina içine girişine engel bir konumda ise ameliyatla çıkartılmalıdır. Bunu saptamak için tüm vajinismus hastaları öncelikle jinekolojik muayenelerden geçirilerek kızlık zarı türleri belirlenmelidir. 

Kızlık zarının ameliyatla kesilerek alınması nasıl yapılır?
Kızlık zarının çıkartılması hafif genel anestezi altında (uyutularak) veya lokal anestezi altında (uyuşturularak) yapılabilmektedir. Kliniğimizde yapılan anestezilerde genelde lokal anesteziyi tercih etmekteyiz. Ancak hastanın genel anestezi konusunda ısrarı varsa bu şekilde de yapılabilir.

Kızlık zarı çıkarılması ameliyatı ağrısız bir işlemdir. Hastanın ameliyat olduğu gün kullanacağı basit ağrıkesiciler sayesinde hemen hemen hiç ağrısı olmayacaktır.   Operasyon ortalama olarak 10 dakika kadar sürer.

Kızlık Zarının Kesilerek Ameliyatla Alınması
Sizden Gelen Sorular

Ameliyat sonrası ne zaman çalışabilirim?
Ameliyattan bir gün sonra işinizin veya okulunuzun başına dönebilirsiniz.

Ameliyat sırasında dikiş atılacak mı?
Evet.  Tarafımızca yaptığımız ameliyatlardan sonra yaklaşık 15 gün içinde kendiliğinden eriyerek kaybolacaktır.

Kızlık zarının çıkartılması lazer ile yapılabilir mi?
Evet. Tarafımızca uyguladığımız karbondioksit lazerler ile kızlık zarı ağrısız, acısız bir şekilde alınabilmektedir. Bu durumda çoğu kez dikiş atma işlemi de olmadığından iyileşme oldukça hızlı bir şekilde gerçekleşmektedir. 

Ameliyattan sonra ağrı ve kanamam olacak mı?
Ameliyatınızı olduğunuz ilk gecede hafif sızlama tarzı ağrılarınız olabilir, bu durumda alacağınız basit ağrı kesiciler ile geceyi son derece rahat geçirebilirsiniz.

Yine, birkaç gün süren hafif sızıntı tarzı kanamanızın olması da son derece normaldir. Tüm bu şikayetler işlem lazerle yapıldığında çok daha az olmaktadır. 

Kızlık çıkartıldıktan kaç gün sonra ilk cinsel ilişkim olabilir?
Ameliyattan bir ay sonra rahat bir şekilde ilişkiniz gerçekleşebilir. Hiç bir sorun olmayacaktır.

Kızlık zarı alınma ameliyatının bir riski veya zararı var mıdır?
Kızlık zarı çıkartılması ameliyatının deneyimli ellerde yapıldığı zaman hiçbir riski yoktur.

Kimler kızlık zarı çıkarılması operasyonu kimler için uygundur?

Yüksek kenarlı hymen, kızlık zarıBu  operasyonlar en sıklıkla kızlık zarının normalden kalın, sert veya yüksek kenarlı olması sonucunda cinsel ilişkinin gerçekleşemediği durumlarda  uygulanır.

Tarafımıza başvuran bazı kadınlar ilk cinsel deneyimlerinde ağrı duymak, kanama sorunu yaşamak istemediklerini ve sonraki cinsel yaşantılarında böyle bir kötü anıyı taşımak istemediklerini ifade ederek ilk cinsel ilişkilerinden önce kızlık zarını operasyonla aldırmaktadırlar.

Feminist bakış açısına sahip bazı kadınlar, bir erkeğe kızlığı vermek ileriki dönemlerde ondan gelecek bir takım “sahiplenme ile ilgili baskılara boyun eğmek” anlamına da geldiğini düşünerek bu işi kendi başına bir operasyonla hallettirmek tercih ederler.

Himenotomi (hymenotomy) işlemi nedir?
Kızlık zarının alınmaksızın üzerine kesi yapılarak (çentik atılarak) vajinal girişin açılması, rahatlatılması işlemidir. Himenotomi operasyonundaki amaç vajina girişini genişletmektir.

Hymenotomy işleminde ise himenektomi işlemindeki gibi doku çıkartılmaz. İşlem yalnızca birkaç saniye sürer ve dikiş atılmasına da gerek yoktur.

Kızlık zarının kesilmesi işlemi (himenotomi) cinsel ilişkiye giremeyen ve kızlık zarı yüksek ancak ince kenarlı olan kişilerde uygulanabilmektedir. Ameliyatın herhangi bir riski yoktur. İşlem sonrası birkaç gün süre ile sızıntı şeklinde hafif kanamanın olması normaldir. 

Himenotomi işlemi lazer ile yapılırsa kanama hemen hemen hiç olmamaktadır. Kişiler işlem sonrası aynı gün işlerinin başlarına da dönebilmektedirler. 

Himenektomi ve himenotomi ameliyatlarını hangi hekimler yapar?
Diğer tüm kızlık zarı ameliyatlarında olduğu gibi kızlık zarı aldırma, kesilerek çıkartılma operasyonlarının tümü konularında uzman jinekolog hekimler tarafından yapılmalıdır.

Cinsel ilişkiye girme problemi kızlığın alınması sonrasında tamamen çözülecek mi?
Eğer yalnızca yapısal bir sorununuz varsa evet...  Ancak cinsel ilişkiye girmede vajinismus hastalığı durumunda olduğu gibi psikolojik bir takım sorunlar da yaşıyorsanız kızlığın kesilerek çıkartılmasından yaklaşık bir ay sonra cinsel terapiye gelmenizde fayda olacaktır. Çünkü bilinçaltınıza yerleşmiş bazı korku ve endişeler ancak modern cinsel terapiler sonucunda giderilebilmektedir. 

Hera Klinik: Vajinismus Tedavi ve Genital Estetik Merkezi
0530 763 3400