Lazerle Vajina Daraltma Nasıl Yapılır?

Lazerle vajina daraltma ve yenileme ameliyatları son yıllarda gittikçe popülerlik kazanmıştır. Vajinanın lazerle sıkılaştırılması, gençleştirilmesi ve yenilenmesi ‘vajinal rejuvenasyon’ olarak bilinmektedir. 

Lazerle vajina daraltma ameliyatları hangi amaçlarla yapılır?
Vajinal rejuvenasyon işlemlerindeki ana amaçlar:
► Vajinanın sıkılaşmasını sağlayarak kadın ve erkek eşte cinsel haz ve doyumu arttırmak,
► İdrar kaçırma sorununu gidermek,
► Genital bölgenin estetik görünümü düzeltmek,
► İlişki sırasında ağrıyı gidermek,
► Sık vajinal enfeksiyonların önüne geçebilmektir. 

Diğer taraftan menopoz döneminde estrojen hormonu eksikliğine bağlı gelişen ‘vajinal atrofi’ (doku küçülmesi) ve ıslanma azlığı sorunlarında da fraksiyonel karbondioksit lazerler çözüm olabilmektedir. Bu konuda Amerikan FDA onayı da mevcuttur.

İstanbul ve Ankara kliniklerimizdeki lazerle vajinal daraltma işlemlerinde fraksiyonel karbondioksit (CO2) lazerler kullanılmaktadır.

İstanbul kliniğimizde Femilift lazer, Ankara kliniğimizde ise Belladona karbondioksit fraksiyonel lazer mevcuttur. Bu konuda ayrıntılı bilgi ve randevu için 0(212) 225 15 00 veya 0(312) 426 85 25 i arayabilirsiniz. 

Lazerle Vajina Daraltma İşlemi Videosu: (You Tube)
(Resmin üzerine tıklayınız)


Lazerle vajina daraltma nasıl yapılır?
Vajina içerisine yerleştirilen lazer probu, en derinden en yüzeyele kadar kademeli şekilde ilerletilir ve bu esnada vajina içine lazer ışını gönderilir. Her bölge ayrı ayrı taranır.

Yaklaşık 120 ile 150 mili-jullük (watt) tek bir uygulama hastaların çoğu için yeterli gelmektedir. Bir ay arayla toplamda 2 veya 3 seans halinde yapılması önerilir. 

İşlem ağrılı mıdır?
Hayır.  Hiçbir cerrahi kesi işlemi uygulanmadığından ağrı yok denecek kadar azdır.  Hastalar tarafından işlem sırasında vajina içinde hafif bir ısınma, hafif bir batma haricinde hiç bir his yaşanmaz. 

Hasta konforu oldukça yüksektir. Hatta hiçbir şekilde lokal anestezi veya genel anestezi ihtiyacı da yoktur. Komplikasyon riski de yok denecek kadar azdır.

Lazerle vajina daraltma - gençleştirme- yenileme işlemi ortalama olarak 20 dakika sürmektedir. 

İşlem sonrası ağrılı mıdır?
İşlem sonrası oldukça rahat geçmektedir. Lazerle vajina daraltıcı uygulama sonrasında vajinada hafif yanma, sulu akıntı, bazen de hafif pembemsi vajinal akıntılar görülebilir. Ağızdan kullanılacak antibiyotik ve ağrı kesici / ödem çözücü ilaçlar ile bu tür ufak tefek şikayetler giderilecektir. 

Lazer ile vajina sıkılaştırma, yenileme sonrası nelere dikkat etmek gerek?
Lazerle cerrahi olarak bir kesi yapılmadığından, iyileşme de son derce hızlı olmaktadır. Lazer ile vajina sıkılaştırma (vajinal rejuvenasyon) sonrasında kişiler aynı gün veya bir gün sonra günlük hayatlarına devam edebilirler. Aynı gün içerisinde duş alınmasında dahi sakınca yoktur. 

Uygulamanın etkileri ne zaman görülüyor?
Uygulamadan hemen sonra vajina içinde sıkılaşma başlamakla birlikte, etkilerin hissedilmesi için ortalama 20 gün geçmesi gerekiyor. Vajinal daralma erkek eşler tarafından da ilişki sırasında hissedilebilmektedir. 

İdrar kaçırma sorununda lazer faydalı mıdır?
Öksürük, hapşırma, gülme veya ıkınma gibi durumlarda karın içi basıncının artışına paralel olarak idrar kaçırma sorunu ortaya çıkabilir. Bu duruma ‘stres üriner inkontinens’ (SUI) adı verilir. 
Stres inkontinens sorununa en fazla doğum sonrasında ve menopoz döneminde rastlanılmaktadır. Genelde nedeni mesane boynundaki kolajen bağ dokusunun yaşa, estrojen hormonu eksikliğine, doğumlara ve genetik faktörlere bağlı güçsüzleşmesidir.

Vajina daraltma, yenileme (rejuvenasyon) için yapılan lazer uygulamalarında mesane boynunu ve üretra’yı (idrar kanalını) destekleyen bağ dokusu da aktive olacağından, idrar kaçırma sorunu yaşayanlarda lazer uygulaması oldukça fayda vermektedir.  Ancak, çok ileri düzeyde idrar torbası veya rahim sarkması şikayeti olan hastalarda öncelikle cerrahi yöntemler göz önünde bulundurulmalıdır. 

Kızlık zarı dikimi ile kombine edilebilir mi?
Evet.  Bekaretini yeniden kazanmak ve aynı zamanda vajinasını daraltmak düşüncesine sahip bayanlarda, hem kızlık zarı dikimi, hem de lazerle vajina daraltma uygulamaları aynı seansta yapılabilir. 

Dış bölge estetiği de lazerle aynı seansta yapılabilir mi?
Evet.  Lazerle vajina yenileme, sıkılaştırma uygulaması ile aynı seansta labioplasti (iç dudak estetiği), lazerle genital alan renk açma, lazerle dış dudaklara dolgunluk verme gibi işlemler de kombine edilebilir. 

Vajinanın lazerle daraltılması sonrasında tekrar genişleme olur mu?
Vajinanın lazerle sıkılaştırılmasından sonra etkiler uzun süre devam etmektedir. Vajinanın hem uzunlamasına hem de enlemesine daralması lazerin avantajlı yönleridir. Diğer taraftan daha iyi sonuç elde etmek için uygulamanın iki yılda bir tekrarı da önerilmektedir. 

Lazerle vajiina daraltma Ankara, İstanbul ve İzmir
Lazerle vajina daraltma Ankara, İstanbul ve İzmir gibi büyük şehirlerde daha sık olmakla birlikte, ülkemizin değişik bölgelerinde de gelen talepler doğrultusunda hızla yaygınlaşmaktadır. Tarafımızdan yapılan uygulamalar Ankara ve İstanbul şehirlerindedir.

Lazerle vajinal ilk uygulama 1996 yılında ABD'de yapılmıştır. Daha sonra gelişen lazer teknolojileri sayesinde tüm dünya geneline yayılmış ve halen yayılmaya devam etmektedir. 

Vajina daraltma ameliyatına göre lazer daha mı üstün?
Vajinoplasti (Vajina daraltma ameliyatı) sırasında vajina girişindeki 4-6 cm’lik alan daraltılırken, lazerle vajinal rejuvenasyon ile vajinanın tümü; hem enine, hem de boyuna sıkılaştırılmaktadır.
Lazerle vajinal rejuvenasyon sonrası cerrahi kesi yapılmadığından dikiş izi kalmamaktadır, isteyen her bayan bu uygulamayı yaptırabilir.

Vajina daraltma ameliyatı cerrahi bir işlemdir; ameliyat sonrası ağrı gibi bir takım şikayetler daha fazladır. Kanama, enfeksiyon gibi komplikasyon oranları da lazer uygulamalarına göre daha fazladır. Özellikle ameliyat korkusu yaşayan ve günlük hayatından geri kalmak istemeyen bayanlarda da lazer uygulamaları iyi bir alternatiftir.

Bununla birlikte, fraksiyonel karbondioksit lazer uygulamaları sırasında kadınlarda estetik bir düzelme oluşmaz. Örneğin doğuma bağlı izler, kötü görünümlü doğum dikiş izleri vajina daraltma ameliyatları sırasında (aynı seansta) düzeltilebilmektedir. Diğer taraftan idrar torbası sarkması (sistosel), rahim sarkması, barsağın son kısmının sarkması (rektosel) ve bunlara bağlı ileri düzeyde idrar kaçırma sorunu yaşayan hastalar için cerrahi olarak vajinoplasti (vajina daraltma ameliyatları) ve ilave cerrahi işlemler ilk planda düşünülmelidir. 

Fraksiyone karbondioksit lazerler; vajinal relaksasyonun (gevşemenin) aşırı düzeyde olduğu, doğumlara bağlı pelvik kaslarda hasarların oluştuğu, vajinal prolapsusların (sarkmaların) oluştuğu ve  ileri düzey vajinal genişlemelerin olduğu durumlarda önerilmez.  Bu tür durumlarda cerrahi işlemler ilk sırada düşünülmelidir. 

Özetlemek gerekirse; vajinasında bolluk, genişleme, buna bağlı cinsel his kaybı ve orgazm problemleri yaşayan kadınlarda öncelikle iyi bir öykü alınmalı, hasta beklentileri iyice öğrenilmeli ve iyi bir jinekolojik muayene yapılmalıdır. Bunun sonucunda seçilecek en iyi yaklaşım ile çözüm yolu aranmalıdır. 

Lazerle vajinanın daraltılması – sıkılaştırılması- yenilenmesi veya cerrahi olarak vajinanın daraltılması (vajinoplasti ameliyatı) hem kadın hem de erkek eşteki cinsel haz ve doyumu oldukça olumlu düzeyde etkilemektedir. Diğer taraftan kişilerde ve çiftlerde psikolojik anlamda da pozitif yönde bir rahatlama sağlanmaktadır. Ancak seçilecek tedavi yöntemi, tecrübe sahibi hekim tarafından tamamen kişiye özel kılınmalıdır.

Lazerle vajina daraltma için merkez seçimi
Lazerle vajina daraltma Ankara, İstanbul, İzmir, Adana, Bursa gibi büyük iller haricinde tüm ülkemiz genelinde hızla yaygınlaşmaktadır. Ancak burada dikkat etmeniz gereken husus; lazer konusunda deneyimli hekimlerin seçilmesi olmalıdır. Ayrıca kullanılan lazerin kalitesi de başarı oranınızı etkileyecektir. Diğer taraftan daha da önce belirtildiği üzere, her hasta için lazer uygulamasının yapılması doğru değildir. O yüzden konusunda güvendiğiniz bir hekimin tecrübesiyle hareket etmeniz çok daha sağlıklı olacaktır. 

Lazerle vajina daraltma fiyatları nasıl?
Lazerle vajina daraltma işleminin fiyatları, ücretlendirme politikaları merkezden merkeze değişmektedir. Fiyalar seans ücreti veya paket ücretlendirme şeklinde olabilir. Ödeme konusunda da merkezler arası farklılıklar olabilir. Ankara, İzmir ve İstanbul gibi metropollerde ve diğer şehirlerimizde merkezden merkeze farklı fiyatlarla karşılaşmak mümkündür.

Lazer harici bir yöntemle vajina daraltılması yapılabilir mi?
Evet. Özellikle son yıllarda geliştirilen Viveve RF ile vajina daraltma ve Thermiva RF  de yapılan farklı vajinal uygulamalar arasındadır. Buralardaki amaçlar cinsel illişkide hazzı arttırmak ve orgazm fonksiyonunu kolaylaştırmak / sağlamaktır.

Hera Klinik: Vajinismus Tedavi ve Genital Estetik Merkezi
0530 763 3400