Pubis Estetiği ve Puboplasti

Pubis estetiği, son zamanlarda daha fazla talep edilen genital bölge estetiği operasyonları arasında yer alır. Pubis bölgesinin normalden yüksek, kalın ve hacimli oluşu psikolojik kaygıları da beraberinde getirebilmektedir. Pubis bölgesi estetiği ‘Puboplasti’ veya halk arasında 'Venüs tepesi estetiği' olarak bilinir. 

Pubis bölgesi neresidir? Venüs tepesi nerededir? 
Pubis bölgesi veya halk arasındaki tabiri ile 'Venüs tepesi', kasık bölgesinin altından klitoris bölgesinin üst kısmına kadar uzanan üzeri tüylerle kaplı üçgen şeklindeki genital alandır. Cilt altı yağ tabakasından zengindir. Venüs tepesi kadınlarda cinsel yönden erotik bölgelerden birisidir. 

Pubis tepesi halk arasında ‘Bikini bölgesi’ veya ‘Venüs tepesi’ olarak da ifade edilmektedir. Tıbbi isimleri ‘Mons Pubis’ dir ve ‘Pubis Tümsekciği’ veya ‘Pubis Tepesi’ olarak geçer.   

Pubis estetiği neden yapılır? Venüs Tepesi Operasyonlar
Pubis bölgesinin normalden daha kabarık ve hacimli oluşu kadınlarda, özellikle tayt, bikini, sıkı pantolon giyme sırasında dışarıdan belirgin hale gelmesine, bu da estetik problemlere yol açabilir.

Pubis bölgesinin büyüklüğü özellikle genç kızlarda önemli ölçüde estetik kaygılara yol açabilir, psikolojiyi, cinsel hayatı ve sosyal yaşamı olumsuz yönde etkiler. Bu durumda pubis estetiği operasyonları yani ‘Puboplasti’ (Venüs tepesi operasyonları) yapılmaktadır.

Venüs tepesi estetiği en fazla estetik sorunlar nedeniyle yapılır.  

Pubis alanı neden bazılarında daha büyük ve iridir?
Pubis alanı cilt altı kısmında yağ dokusundan zengin bir bölgedir. Özellikle kilolu kadınlarda ya da daha önceden kilo alıp sonradan hızlı kilo verenlerde bu bölgede kalan fazla yağ dokusu şişkin, kabarık, iri bir görünüme yol açabilir. Hatta bazen zayıf kadınlarda bile, yapısal sebeplerle bu bölge normalden daha kalın ve iri olabilir. Bu durumlarda puboplasti operasyonları tercih edilmektedir. 

Pubis estetiği nasıl yapılır? Puboplasti 
Puboplasti yani pubis estetiği, bu bölgenin aşırı düzeyde yağlı ve kalın oluşu durumunda sezaryen operasyonu için yapılan kesiye benzer bir cerrahi kesi yapılarak yağların çıkartılması olabilmektedir. Ancak günümüzde daha çok tercih edilen yöntem liposuction ve lazer lipoliz gibi ameliyatsız yöntemlerdir.

Pubis estetiği operasyonları (puboplasti) genelde liposuction ile bu alandan yağ çekilerek yapılmaktadır. Böylelikle o bölgenin küçültülerek estetik olarak daha güzel bir görünüm kazanması sağlanabilmektedir. 

Büyük dudaklara dolgu
Bazı durumlarda pubis bölgesi ve hatta karın, belin yan kısımları, bacağın iç kısımlarından liposuction ile alınan yağ dokusu büyük dudaklara yeniden enjekte edilebilir (Lipofilling). Böylelikle büyük dudakların daha dolgun ve canlı bir görünüm kazanması sağlanmaktadır. Bu işleme ‘Büyük Dudaklara Yağ Enjeksiyonu’ (Büyük dudak dolgusu) adı verilmektedir. 

Puboplasti operasyonunun riskleri var mıdır?
Doğru operasyon tekniği uygulandığında kanama, enfeksiyon gibi her ameliyat için geçerli riskler haricinde belirgin bir komplikasyonu yoktur. Gebelik, doğurganlık, cinsel ilişkide haz ve orgazm üzerine herhangi bir olumsuz etkisi de yoktur. Operasyondan birkaç gün sonra normal sosyal hayata ve iş yaşamına dönülebilir. 

Pubis küçültme için ameliyatsız yöntemler
Pubis tepesinin küçültülmesi için günümüzde eximia, karboksiterapi, vaser, mezoterapi lipoliz (yağ eritici iğneler) gibi alternatif yöntemler de mevcuttur.

Pubis tümseksiğinin (Mons pubis) ameliyatsız yöntemlerle küçültülmesi biraz daha sabır gerektirir. Ortalama 8-10 seans uygulama gerektirir ve 2 ay kadarlık bir zamanı kapsar. Çoğu zaman birkaç işlemin bir arada yapıldığı ‘Kombine Tedaviler’ ile daha kısa sürede başarıya ulaşılabilir. Böylelikle belirgin şekilde sonuç alabilmek mümkündür. 

Pubis tepesi için puboplasti operasyon ücretleri nasıldır?
Pubis estetiği, puboplasti operasyonu için ücretler ve ameliyat maliyetleri kişiden kişiye yapılacak ameliyatın türüne, genişliğine ve anestezi şekline göre değişmektedir. Pubis estetiği fiyatının saptanması için öncelikle bir muayene yapılması şarttır. 

Dileyen hastalar operasyon için sabah aç karınla geldiklerinde basit bir değerlendirme ve ayrıntılı bilgilendirmeden hemen sonra operasyona alınabilirler. 

Pubis estetiğiyle aynı seansta kombine ameliyatlar
Pubis estetiği (puboplasti, venüs tepesi estetiği) ile aynı seansta iç dudak estetiği, lazerle renk açma, büyük dudak estetiği, vajina daraltma operasyonları gibi diğer genital estetik ameliyatları da uygulanabilir. 

Hera Klinik: Vajinismus Tedavi ve Genital Estetik Merkezi
0530 763 3400