Klitoral Hudoplasti - Klitoris Bölgesi Estetiği

Klitoral hudoplasti- Clitoral hoodoplasty; klitoris bölgesi estetiği, klitoris üzerindeki cilt katlantılarının alınması; böylelikle klitoris üstü bölgesindeki kırışıklıkların giderilerek bu bölgeye daha estetik bir görünüm kazandırmayı amaçlayan bir operasyondur. Halk arasında klitoris düzeltme operasyonu olarak da bilinir.

Klitoral hudoplasti genelde ‘labioplasti’ yani iç dudak estetiği ameliyatları sırasında yapılmaktadır. Bazen de yalnızca iç dudak ameliyatı (labioplasti) geçirip, yeterli estetik tatmini yaşamayan hastalarda daha sonradan ikinci bir ameliyat olarak da talep edilebilmektedir.

Genital bölge estetiği, labioplasti, klitoral hudoplasti ve vajina daraltma operasyonları tarafımızca İstanbul, Ankara ve İzmir şehirlerinde yapılabilmektedir.  

Klitoral hudoplasti nedir? Klitoris bölgesi estetiği 
Klitoral hudoplasti, İngilizcede “Clitoral Hoodoplasty” olarak geçer. Klitoris, kadınlardaki haz ve orgazmı sağlayan ana organdır. ‘Hood’ ise tepe, tümsekçik, -plasti eki de estetik ameliyat anlamında kullanılır. Böylelikle ‘klitoral hudoplasti’ klitoris üzeri tümsekciğinin estetik operasyonudur. İşlem sırasında klitoris organı zarar görmediğinden cinsel haz ve orgazm üzerine olumsuz bir etkisi de yoktur. 

Klitoral hudoplasti; klitoris estetiği, klitoris bölgesi estetiği, klitoris tümsekciği estetiği, kliteropeksi (klitorisi yukarıya asma) olarak değişik isimlerle de anılmaktadır. Ancak en doğru tabir ‘klitoral hudoplasti’ yani İngilizcesi ile ‘clitoral hoodoplasty’ terimidir. Amaç klitoris üzeri deri çıkıntılarının alınarak daha düz ve daha estetik bir görünüm kazandırılmasıdır. 

Klitoral hud nerededir?
Genital bölgedeki iç dudaklar (labia minora) yukarıda iki ayrı tabakaya ayrılır. Alt tabakadaki kısımlar klitorisin dışarıdan bakıldığında görünen tek yeri olan baş kısmına (glans klitoridis) bağlanan, ‘Frenulm’ adı verilen, iki taraflı, ince bağ dokusunu oluşturur.

İç dudakların üst tabakası her iki taraftan yukarıya çıkarak birleşir, klitorisi örter ve erkekteki penisin sünnet derisine (prepisyum) karşılık gelen kısmı oluşturur. Bu kısma ‘Klitoral hud’ yani klitoris tepesi (klitoris tümsekciği) adı verilir. 

Klitoris bölgesi estetiği neden yapılır?
Klitoris bölgesi estetiği genelde labioplasti sırasında yapılan bir operasyondur. Labioplasti sırasında iç dudaklar küçültülüp hoş bir görünüm kazandırıldıktan sonra çoğu hastada klitoris üzeri cilt kırışıklıkları, katlantıları kalmakta, böylelikle bu bölgedeki kabarıklık adeta bir ‘mikropenis’ görünümünü ortaya çıkmaktadır. Bu nedenle iç dudak estetiği olan hastaların tamamına yakınında klitoris bölge estetiği de ameliyatı da yapılmalıdır. Aksi takdirde hastalar tarafından operasyon sonrasında hoş olmayan görünümler, buna bağlı olarak da memnuniyetsizlikler başgöstermektedir. 

Klitoral hudoplasti nasıl yapılır? Klitoris estetiği hakkında
Klitoral hudoplasti operasyonları genelde iki şekilde yapılmaktadır. Birisi klitoris üzerindeki merkezden yapılan kesi (central incision), diğeri de iki taraflı yan kesiler (bilateral  incisions) şeklindedir. Ne tür bir kesinin yapılacağı, hastanın dokusunun durumuna göre karar verilmektedir. Aynı seansta ‘frenuloplasti ‘operasyonu da yapılabilir.

Frenuloplasti nedir? Frenulm estetiği 
Küçük dudakları klitorisin ‘nohut şeklinde’ dışarıdan görünen baş kısmına bağlayan bağ dokusu yani ‘frenulm’ bazen normalden iri ve kalın olabilir. Bu durumda labioplasti, kliteroplasti ile birlikte frenuloplasti, yani frenulm dokusunun da estetiği yapılabilmektedir. 

Frenuloplasti, frenulm bölgesinin estetiğidir; yani kalın, kaba veya normalden iri görünümdeki frenulmların iki taraflı olarak küçültülmesi ve estetik olarak daha hoş bir görünümün sağlanması için uygulanan bir operasyondur. 

Klitoris bölgesi estetiği tecrübe gerektirir…
Labioplasti operasyonları, günümüzde pek çok jinekolog ve plastik cerrahlar tarafından uygulanabilmektedir. Ancak bölgenin anatomik özelliklerinden dolayı klitoris bölgesi estetiği konusunda tecrübe sahibi olan cerrahların sayısı çok daha azdır. Bölgenin konumundan dolayı ameliyat sırasında dokuya hassas bir şekilde yaklaşılması önemlidir. Operasyon sırasında klitorisin hafif düzeyde yukarı asılması da güzel bir estetik görünüm kazandırmaktadır. 

Genital bölge estetiği konusunda hasta beklentilerinin karşılanması, en ideal dış genital bölge görünümünün kazandırılması için; klitoral hudoplasti, hatta çoğu zaman frenuloplasti operasyonlarının labioplasti yapılan hastaların tamamına yakınında uygulanması gerekli hale gelmektedir.

Dr. Süleyman Eserdağ, 2015- 2017 yılları arasında İrlanda merkezli ECAMS (Avrupa Estetik Tıp ve Cerrahi Koleji) genital estetik bölüm başkanı olarak, dünyanın 5 kıtasından hekimlere 'Genital Estetik Kursları' düzenlemiştir.

2017 yılında kendi derneğini ISAGSS (International Society of Aesthetic Genital Surgery and Sexology) adı altında kurarak, eğitimlerini bu çatı altında toplamıştır.  

Operasyon öncesi muayenede dış genital bölge dokularına bakılarak; genital bölge estetiğinin hangi genişlikte yapılacağı, nelere kapsayıp neleri kapsamayacağı, hangi operasyon ve anestezi yönteminin seçileceği konularında hastalara ameliyat öncesi ayrıntılı bilgilendirmenin yapılması ve onayın alınması da şarttır. 

Klitoral hudoplasti sonrası nelere dikkat etmek gerekir?
Yapılması gereken tüm işlemler labioplasti operasyonu ile aynıdır. Yani operasyonu geçiren hastalar aynı gün içinde evlerine giderler, 2-3 günde işlerinin başlarına dönerler, ameliyat dikişleri ortalama olarak 15-20 günde kendiliğinden erir ve 1 ay sonrasında cinsel ilişki serbesttir. 

Klitoral hudoplasti (Clitoral Hoodoplasty) cinsel hazzı etkiler mi?
Yaptığımız 3000 den fazla genital bölgesi estetiği tecrübelerimize ve bilimsel literatür bilgilerine göre, doğru operasyon tekniği ile yapıldığında bu konuda olumsuz bir etki saptanmamıştır. Yani, klitoral hudoplasti cinsel hazzı olumsuz yönde etkilemez. Hatta fazla cilt katlantılarının alınması ve bu şekilde klitorisin mekanik etkiye daha açık hale gelmesi ile orgazm fonksiyonunun kolaylaştığı pek çok hastamız tarafından ifade edilmektedir.
 
Cinsel haz ve orgazmı kolaylaştıran faktörlerden birisi de genital bölge estetiği sonrası hastalarda oluşan özgüven duygusudur. Böylece ilişkiler sırasında konsantrasyon artışı olmakta, buna paralel şekilde haz duygusu artmakta ve orgazm işlevi de kolaylaşmaktadır. 

Özet olarak; mevcut anatomik yapısı itibari ile klitoris bölgesi ameliyatları hassasiyet gerektirir ve bu konuda çalışan uzmanın cerrahi tecrübesi çok ama çok önemlidir. Doğru ameliyat tekniği ile yapıldığında klitoral hudoplasti ameliyatlarındaki sonuçlar son derece yüz güldürücü olmaktadır.

Klitoral hudoplasti ameliyatının ücreti nedir?
Labioplasti, klitoral hudoplasti operasyonları tarafımızca İstanbul, Ankara ve İzmir şehirlerinde yapılabilmektedir. Klitoral hudoplasti operasyonu genelde labioplasti ameliyatı ile birlikte yapıldığından ücretlendirmesi de bu operasyonla birlikte olmaktadır. Klitoral hudoplasti ameliyatının fiyatı yapılacak operasyonun genişliğine ve uygulanan anestezi yöntemine göre merkezden merkeze değişkenlikler götermektedir. 

Hera Klinik: Vajinismus Tedavi ve Genital Estetik Merkezi
0530 763 3400