Bartholin Kisti ve Bartholin Absesi

bartolin absesi ve kistiBartolin bezi nerededir?
"Bartholin bezi"
(bartolin diye okunur) vagina girişinin iki tarafında sağlı sollu bulunan bir salgı bezidir.

Bartholin bezi ince bir kanal aracılığı ile vagina girişine açılır ve sümüksü kıvamda kaygan bir sıvı salgılar, bu sıvı vagina girişine dökülerek vagina girişinin ilişki sırasında kaygan olmasını sağlar.

Vagina girişini iltihapları veya bizzat bartolin bezinin iltihaplanması ("bartholinitis") sonucu bezin boşaltım kanalı tıkanabilir. Bu durumda bezin salgısı dışarı akamaz ve kanal içersinde birikmeye başlar. Bir süre sonra da kanal, içi sıvı dolu olan iltihapsız bir kist halini alır. Buna "Bartholin kisti" adı verilir.

Bartholin kisti ne tür şikayetler yapar?
Vulvanın (dış dudakların) üzerinde tek taraflı veya iki tarafta birden olan şişkinlik bartolin kistinin en önemli bulgusudur. Bu şişkinlik dolgunluk hissi verir ve genelde ağrı yapmaz.

Ancak bartolin kisti enfeksiyon kaparsa "bartolin absesi"ne dönüşebilir; bu durumda şiddetli ağrı ve kızarıklık ön plana geçer. Hatta ağrı nedeni ile yürüme güçlüğü bile olabilir.

Bartholin kisti nasıl tanınır?
Bartolin kistinde tanı, genital muayene sırasında vulvadaki kistik şişliğin saptanmasıyla basit bir şekilde konabilir.

Bartholin kisti ve bartolin absesi nasıl tedavi edilir?
Bartholin kisti olan kadınlar cinsel geçişli hastalıklar açısından incelenmeli, eğer cinsel geçişli hastalık varsa da tedavi edilmelidir.

Bartolin absesi oluşmuşsa, akut enfeksiyon sırasında abse formu tam olarak gelişinceye kadar antibiyotik tedavisi ve ağrı kesici kullanılır.

Abse tam olarak gelişmişse özel bir operasyonla bartolin bezi açılır ve abse içeriği boşaltılır.

Komplike olmamış bartolin kisti tedavisi cerrahi bir işlemdir. Bu işlem de bartolin kisti boşaltılırken, kist içeriğinin boşalması için yeni bir kanal oluşturulur. 

 


Muayenehanemizde temiz, hijyenik ve konforlu bir ortamda jinekolojik muayene, bartolin kist veya absesi tedavileri, jinekolojik-obstetrik ultrason ve smear testleriniz için 

 Telefon: 0(212) 225 15 00

numaralı telefonundan arayarak randevu isteminde bulunabilir veya 0(532) 425 06 56  numaralı cep telefonundan Op. Dr. Süleyman Eserdağ'a direkt ulaşabilirsiniz.

 

 

 

Hera Klinik: Vajinismus Tedavi ve Genital Estetik Merkezi
0530 763 3400