Vajinal Akıntılar

 

 

 

 

 

 

 

 

 
(Üstteki resimde rahim komşuluğunda yer alan vajinanın diklemesine kesiti izleniyor.)

Vajina nedir?

Vajina 8-10 cm uzunluğunda, içinde kıvrıntılı (tırtıklı) bir yapıya sahip bir kanaldan oluşan kadın genital organıdır.

Normalde vajinanın dört ayrı işlevi vardır:

 • Cinsel ilişki işlevi
 • Normal doğumun gerçekleşmesindeki işlevi
 • İdrar kanalı olan "urethra" yı içermesi
 • Rahimden gelen adet kanının dışarıya boşalması


Kadınlarda hem normal olarak görülen "fizyolojik vajinal akıntılar" olabileceği gibi hem de bir enfeksiyona bağlı "patolojik vajinal akıntılar"a rastlanılmaktadır. Önemli olan vajinal akıntının ne türde olduğunun anlaşılmasıdır.

Fizyolojik vaginal akıntılarda tedavi gerekmezken, patolojik (hastalığa bağlı) vaginal akıntılarda tedavi şarttır.

Fizyolojik vajinal akıntı nedir?

Normalde üreme çağındaki her kadında bir miktar şeffaf, kaygan ve kokusuz nitelikte bir vaginal akıntı vardır. Normal olan bu vaginal sıvıya "fizyolojik vaginal akıntı" denmektedir.

Kadınlık hormonlarının etkisi ile rahim ağzındaki servikal bezlerden ve vajen bölgesindeki bezlerden salgılanan bu sıvının faydalarından birisi de vagen kayganlığını sağlayarak cinsel ilişkinin konforlu olmasını sağlamaktır. Aynı zamanda fizyolojik vaginal akıntılar yürüme esnasında dudak kısımların birbirine sürtünmesiyle birlikte tahrişi önlemektedir.

Menopoza giren kadınlarda estrojen hormonunun azlığına bağlı olarak vajinal sıvının salgılanması azalması "vaginal kuruluk" şikayetini meydana getirmektedir.

Ovulasyon döneminde fizyolojik vajinal akıntı olabilir...
Fizyolojik (normal) vajinal akıntı, adet periyodu içinde yumurtlama gününe yaklaştıkça artma eğilimindedir; hatta bazı durumlarda çamaşırı kirletecek derecede vagen dışına taşabilir.

Ovulasyon döneminde görülen bu akıntı, yumurtlama gününde yumurta akı kıvamında, çekince uzayan, sümüksü ve şeffaf bir görünüm alır. Bu şekildeki vajinal bir akıntı "ovulasyon" un habercisidir.

Her ne kadar aşırı miktarda olabilse de, fizyolojik akıntı renksiz, kokusuzdur; kaşıntı ve irritasyon da yapmaz.

Laktobasiller (vajen içi yararlı bakteriler, süt basilleri)
Vajenin en önemli özelliklerinden birisi de zararlı bakterilere karşı savunmada yer alan ve "laktobasil" adı verilen yararlı bakterileri kendi florasında içermesidir. Laktobasillere "süt basilleri" adı da verilmektedir.

Laktobasiller vajenin asit PH'sinde üreme özelliği göstererek vajeni zararlı mikroplardan adeta korurlar.

Laktobasillerin sayıca azaldığı pek çok durumda vajen enfeksiyonları (vaginitler) görülebilecektir. Örneğin antibiotik kullanımı sonucunda vajinal mantar oluşmasının nedeni de budur.

Vajinal flora ile ilgili bilgiler için  >>>


Patolojik (anormal)  vajinal akıntı nedir? Vajinit nedir? Cervicit nedir?
Vaginanın iltihabına "vajinit (vaginit)" ve serviks (cerviks) denilen rahim ağzının iltihabına "servisit (cervicit)" denmektedir.

Vajinit ve servisitlerin en önemli bulguları da normalden farklı yapıda olan yani fizyolojik olmayan "patolojik vaginal akıntı" lardır. Patolojik vajinal akıntılar kişide bir hastalık olduğunu gösterir.

Vajinitteki akıntı fizyolojik akıntılardan farklı bazı özellikleri vardır; daha bol miktardadır, kötü, rahatsız edici kokusu olabilir ve koyu kıvamlıdır. Bazen süt kesiği kıvamında olabildiği gibi bazen de köpüklü ve bol sarı-yeşil renktedir.

Serviksin iltihapları (servisitler) ise anormal vajinal akıntılar yanında, kendilerini kasık ve bel ağrıları ile belli ederler.

Vaginal enfeksiyon (vaginit) ve servikal enfeksiyon (servisit) dışında da bir çok kadın hastalığı vaginal akıntı yapabilir. Genital bölgede kullanılan parfümler, pedler,vajinal tamponlar veya prezervatif gibi yabancı maddeler vaginada irritasyon (tahriş) yaparak akıntıya neden olabilir.

Tüm bu nedenler dışında nadiren de olsa üreme organları ile ilgili kanseröz tümörler de akıntı şikayeti yapabilir.

Vajinal akıntı nedenleri nelerdir?
Daha önce de belirtildiği üzere vajina enfeksiyonuna "vajinit (vaginit)" denirken, cerviks (rahim ağzı) enfeksiyonuna "cervicit (servisit)" adı verilir.

Kadınlarda hem vajinit hem de cervicit etkenleri vajinal akıntılara neden olabilmektedirler.

Vajinit (vaginit) yaparak vajinal akıntıya neden olan jinekolojik enfeksiyonlar nelerdir?
Kadınlarda vajinit (vajina iltihabı) yaparak vajinal akıntı oluşturan jinekolojik hastalıklar:

Cervicit (servisit) yaparak vajinal akıntıya neden olan jinekolojik enfeksiyonlar nelerdir?
Kadınlarda servisit (serviks iltihabı) yaparak vajinal akıntı oluşturan jinekolojik hastalıklar:

Vajinal akıntılara neden olan diğer nadir sebepler nelerdir?
Vajinal akıntıya sebep olan diğer nedenler arasında:  

VAJİNİT (VAGİNİT) ETKENLERİ HAKKINDA
Bakteriyal vaginosis (bakteriyel vajinosis) nedir?

Kadınlarda en sık karşılaşılan vaginal akıntı sebebi "bakteriel vaginosis" (bakteriyel vajinosis, bakteriyel vajinoz, non-spesifik vajinit) dir. Bu enfeksiyon "Gardnerella vaginalis" denen mikrobik ajanın vagina içersinde aşırı çoğalması sonucu bakteriyel vajinosis oluşmaktadır.

Bakteriyal vaginosis kişide bol miktarda beyaz-gri hafif sarımsı vaginal akıntı ile karakterizedir. Özellikle akıntının kötü kokusu belirgindir. Vajinal akıntıda  tipik olarak "balık kokusu" bulunmaktadır.

Vajina içinden gelen koku özellikle cinsel ilişki sırasında ve adet günlerinde daha da belirginleşmektedir.

Bakteriyal vajinosis (non spesifik vajinit) tedavisinde ağızdan ve vajinal yoldan (özellikle metronidazole ve ornidazol grubu) antibakteriel ilaçlar kullanılmaktadır.

Bakteriyel vajinoz (bakteriyel vajinit) ile ilgili bilgiler için >>>

Vajinal Mantar (vajinal candida) enfeksiyonu nedir?
Vaginada mantar enfeksiyonu belirgin kaşıntı ve irritasyon (tahriş) yapan bir akıntı yapmaktadır. Sıklıkla vaginadaki bu enfeksiyona vulva (dış genital organlar) da katılmaktadır. Bunun sonucu vulva cildinde kızarıklık, ağrı ve şişlik (ödem) oluşmaktadır.

Mantar enfeksiyonu bazen "üretra" denilen idrar kanalını da etkileyerek idrar yaparken ağrıya (disüri) da neden olabilir. Cinsel ilişkide yanma ve ağrı da genel olarak hissedilen diğer semptomlardır.

Mantar enfeksiyonundaki vaginal akıntı beyaz süt kesiği şeklindedir ve vagina duvarına yapışır. En sık "Candida" adı verilen mikroskobik mantarın vajende aşırı çoğalması sonucu oluşur.

Candida enfeksiyonları arasında insanlarda en sık görülen tür "Candida albicans" dır.

Vajenin mantar enfeksiyonları "oportunistik (fırsatçı) enfeksiyonlar" olarak kabul edilir.  Yani vucud direncinin düşmesini veya vajen içi koruyucu bakteriler olan laktobasillerin sayıca azalmalarını fırsat bilerek vajen ortamında çoğalmaktadırlar.

Candida enfeksiyonları antibiyotik kullanımı sonrasında, gebelikte ve şeker hastalarında daha sık görülmektedir. Ayrıca vücudun direncinin düştüğü durumlarda, kanser tedavisi (kemoterapi) görenlerde, Aids’te daha sık olarak karşımıza çıkmaktadır. Mantar enfeksiyonları tedavisinde vaginal yolla veya ağızdan uygulanan anti-mantar ilaçlar (antimikotikler) kullanılmaktadır.

Vajinal mantar enfeksiyonu (Candida albicans vajinit)  için bilgiler >>>

Vajinal trikomonas (trichomonas vaginalis) enfeksiyonu nedir?
Trichomonas vaginalis de cinsel ilişki ile bulaşan diğer bir vaginal enfeksiyon nedeni olan bir mikroorganizmadır.

Vajinal trikomanas çok bol miktarda yeşilimsi, köpüklü ve irritasyon yapıcı vajinal akıntı yapar. Vagina ve vulvada yanma hissi ve kaşıntı belirgindir. Antibiyotik tedavisinin uygulanması ve bu tedaviye mutlaka cinsel eşin de dahil edilmesi nüksleri önlemek açısından şarttır.

Vaginal akıntı tümöral bir oluşum nedeni ile de olabilir, bu durumda çoğunlukla sümüksü kıvamda ve bol miktarda, üzerinde ince çizgiler halinde kan bulunan bir akıntı mevcuttur. Böyle bir akıntı varlığında üreme organları ayrıntılı olarak gözden geçirilmeli ve neden saptandıktan sonra uygun tedavi yapılmalıdır.

Trikomonas enfeksiyonları ile ilgili bilgiler için tıklayınız  >>>

Vajinal akıntılardan korunma yolları.. Hera Klinik olarak çözüm önerilerimiz..

Vajina içini hiç  bir zaman yıkamayınız. Vajen içini yıkamak asit PH'ı değiştirecek ve oradaki doğal ortamı bozarak  laktobasilleri sayıca azaltarak zararlı mikroplara bir üreme ortamı sağlayacaktır. Hele hele vajen içini sabunla asla yıkamayınız.

Normal banyo sırasında vajen içine kaçan su miktarı önemsiz olmakla birlikte, vajenin içinin basınçlı su ile yıkanması (vajinal duş) aynı sebeplerden ötürü önerilmemektedir. İlişki sonrası veya adetten temizlenmek için ise çok zorda kalınıyorsa "özel vajinal duş solusyonları" kullanılabilir.

 • Banyodan sonra dış genital bölgenizi havlu ile kurulayın.
 • Genital sprey, parfüm katkılı ped ve tampon, parfüm katkılı prezervatifleri kullanmayın.
 • İç çamaşırınızı günlük değiştirin ve sentetik değil, pamuklu olanları tercih edin.
 • Yüzme ve ağir eksersizler sonrası iç çamaşır veya mayonuzu değiştirin. Üstünüzde kurumasın.
 • Aşırı kilo ve şeker hastalığı mantar enfeksiyonuna zemin hazırlar. Bu tür bir sorununuz varsa önlemini almaya çalışın.
 • Dar pantolon veya dar iç çamaşırı giymekten kaçının.
 • Genel tuvalet temizliğinize dikkat edin.
 • Cinsel ilişki esnasında prezervatif kullanmaya özen gösterin ve sık partner değiştirmeyin. Sık partner değiştiren kişilerle birlikte olmayın.

UNUTMAYIN !!! 
Eskiye göre normalden fazla akıntı, akıntıya eşlik eden yanma veya kaşıntı, akıntıda-adet dönemlerinde veya ilişki sırasında kötü kokuların hissedilmesi, akıntının renkli (sarı, yeşil, gri) veya köpüklü olması ve cinsel ilişki sıraısnda yanma veya ağrının olması VAJİNAL ENFEKSİYON bulgularıdır; acilen jinekolog muayene ve tedavisi gereklidir.

Yine, bazı vajinal enfeksiyonlar sessiz seyretmekte ve zaman içinde farkında olmadan kişilerde ciddi komplikasyonlara sebep olmaktadır.

Bu nedenle günümüzde her kadının 6 ayda bir jinekolog muayenesine gitmesi ve jinekolojik muayene olması, yılda bir kere de smear testi ve jinekolojik ultrason yaptırması önerilir.
 

Muayenehanemizde temiz, hijyenik ve konforlu bir ortamda jinekolojik muayene, bartolin kist veya absesi tedavileri, jinekolojik-obstetrik ultrason ve smear testleriniz için 

 0(212) 225 15 00

numaralı telefonundan arayarak randevu isteminde bulunabilir veya 0(532) 425 06 56 numaralı cep telefonundan Op. Dr. Süleyman Eserdağ'a direkt ulaşabilirsiniz.

 

 

 

 

 


 

 


 

İLGİLİ KONULAR
Bakteriyel vajinoz (bakteriyel vajinit)
Vajinal Tampon Kullanımı
Trikomonas enfeksiyonları
Vajinal mantar enfeksiyonu
Mikoplazma ve Ureaplasma Enfeksiyonları
Klamidya Enfeksiyonları (Chlamidiasis)
Gonore (Bel soğukluğu)
Sifiliz (Frengi)
Herpes Enfeksiyonları (Uçuklar)
Hepatit B
Hepatit C
AIDS
HPV Enfeksiyonları ve HPV Aşısı
Genital Siğiller
PID  (Pelvik İnflamatuar Hastalık)
Genital Herpes (HSV)
Cinsel Temasla Bulaşan Hastalıklar

 

 

Hera Klinik: Vajinismus Tedavi ve Genital Estetik Merkezi
0530 763 3400