Vajina Estetik Ameliyatları: Labioplasti

Vajen estetik ameliyatları içinde ülkemizde ve tüm dünyada en sık uygulananlar arasında labioplasti operasyonları gelmektedir.

Vajen estetik ameliyatları içinde 'Labioplasti' nedir?

Labioplasti ve genital estetik ameliyatlar, labia minora cerrahisi

Öncelikle ABD'de başlayan, daha sonrasında da tüm dünyada hızla yayılarak yeni bir trend haline gelen vajen estetik ameliyatları içerisinde başta labioplasti gelmektedir. Vajen estetik ameliyatları ve labioplasti 2000'li yılların başlarından itibaren tüm dünyada ve ülkemizde de kendisine yer bulmaya başlamıştır.

Yapılan bir çalışmaya göre vajen estetik ameliyatları ve labioplasti tüm estetik ameliyatlar genelinde en hızla artan operasyonlardır. 

Tarafımızca 1998 yılından itibaren 3000'ün üzerinde kişiye iç dudak (labioplasti) ve değişik vajina estetiği ameliyatları uygulanmıştır. 
        

Op. Dr. Süleyman Eserdağ 2015 ile 2017 arasında dünyada estetik alanında lider konumdaki İrlanda merkezli ECAMS (European College of Aesthetic Medicine and Surgery) genital estetik bölüm başkanlığı, kıdemli fakülte üyeliği ve uluslararası eğitimciliği görevlerinde bulunmuştur.

Daha sonra 2017 yılında kendi derneğini ISAGSS (International Society of Aesthetic Genital Surgery and Sexology) adı altında kurmuş ve halen bu derneğin kurucu başkanlık görevini sürdürmektedir. 

        

Dr. Eserdağ ISAGSS (Uluslararası Estetik Genital Cerrahi ve Cinsel Tedaviler) derneği çatısında ülkemizde ve tüm dünyada genital estetik alanında pek çok uluslararası kurslar düzenlemektedir. 

Ekim 2017'de Hindistan/Yeni Delhi'de RECOGYN kongresi bünyesinde Hintli hekimlere kurslar vermiştir. Aynı zamanda Gujerat eyaletinde de estetik genital cerrahi uygulamalarında bulunmuştur. Bu kurslar Hindistan'daki ilk eğitim olma özelliğini taşımaktadırlar. 

Dr. Eserdağ genital estetik ile ilgili pek çok ulusal ve uluslararası kongrelere konuşmacı ve moderatör olarak davet edilmektedir.  

(Foto Albumü  >>>).

 

 
 
Dr. Süleyman Eserdağ'ın ECAMS adına verdiği uluslararası bir kurstan kesitleri içeren VİDEO görüntüleri 
(Üstteki resmi tıklayınız)  

Dr. Eserdağ, aynı zamanda ABD'de Prof Adam Ostrzensky tarafından 'İleri Kozmetik Jinekoloji' sertifika sahibidir.

Dr. Süleyman Eserdağ'ın ISAGSS bünyesinde İstanbul'da Eylül 2017 de verdiği kurstan kesitler
(Alttaki resmi tıklayınız)


 

Vajen estetik ameliyatlar (cinsel estetik) arasında en sıklıkla;
 
Labioplasti (İç dudakların estetiği),
 
Klitoral Hudoplasti (Klitoris tepesinin düzeltilmesi),
 
Vajinoplasti (Vajina daraltma),
 Perineoplasti (Perine düzeltme = Vajen girişi ile makad arasında yer alan ve doğumda dikiş atılan bölgenin estetik düzeltilmesi),
 
Himenoplasti (Kızlık zarının dikilerek onarılması) yer almaktadır.
 Labia Majora Augmentasyon (Büyük dudaklara yağ enjeksiyonu) 
 Labioplasti revizyon (Labioplasti sonrası ortaya çıkan problemlerin düzeltilmesi) yer almaktadır.

Yaptığımız anketlere göre kadınlar hem kendilerini daha iyi hissetmek, hem cinsel açıdan daha fazla doyum sağlamak, hem de partnerlerine karşı kendilerini daha yeterli görmek adına cinsel estetik operasyonlar yönelmiş durumdalar.

Üllemizde ve batılı ülkelerde vajen estetik ameliyatları (genital estetik operasyonları) içerisinde en fazla talep edilen labioplasti ameliyatlarıdır.

Gerçekten de deneyimli kişiler tarafından ve hassas bir şekilde yapıldığında bu tür operasyonlar son derece yüz güldürücü sonuçlar doğurmaktadır. Risk oranları da nispeten azdır.

Labioplasti nedir? 
İç dudakların kesilerek kısaltılması ve estetik olarak düzeltilmesine  "labioplasti", "İç dudak estetiği", "labiominoraplasti" veya  "labia minora estetiği" adları verilir.

Sözcüğün latince temeline indiğimizde labium=dudak,
-plasti=estetik ameliyat anlamına gelmekte olup,
labioplasti = dudak estetiği anlamına gelmektedir.

Bazen de labioplasti yerine "labiaplasti" de kullanılabilmektedir.  (Burada labia= dudaklar anlamına gelir).

Labioplasti ameliyatı İngilizce'de "labial reduction" veya "labial reconstruction" olarak da bilinmektedir.

Labioplasti en sık olarak tercih edilen vajen estetik ameliyatları arasındadır...
Cinsel estetik operasyonlar içerisinde en çok tercih edilen işlemlerin başında labioplasti ameliyatları gelmektedir. Bunu vajina daraltıcı operasyonlar izler. 

Normalde kadınlarda dış dudaklar iç dudakların dışındadır ve içeride bulunan iç dudakları örter. Normalden iri iç dudakların dışarıya sarkması kişilerde estetik görünüm ve işlevsel yönlerden sorunlar oluşturmaktadır.

Labial estetik düzeltici ameliyatlardaki amaç iç dudakların kısaltılarak düzeltilmesi ve bu şekilde "
venus yarığı" adı verilen estetik görünümün sağlanmasıdır.

Diğer taraftan iç dudakların geniş yapraklı ve kırışık olması içerisinde bir takım enfeksiyonlara da zemin hazırlamaktadır.

İç dudak deri katlantıları aralarında üreyen mikroorganizmalar kadınlarda vajinal akıntı ve kötü genital koku sebebidir.

İç dudaklar neden sarkar?

I.  Irsi (Genetik) nedenler:
Doğuştan gelen ırsi (genetik) nedenler, özellikle ergenlik döneminin hormonal etkisine bağlı olarak dudaklarda büyümeye neden olur.

İrileşmiş ve ağırlığı artmış genital dudaklar zaman içinde yerçekiminin ve yaşlanmanın etkisi ile sarkmaktadır.

Diğer taraftan bazı kadınlar doğuştan asimetrik yapıda iç dudak yapısına da sahip olabilirler. Yani bir dudak diğerine göre daha büyük veya kısa olabilir.

II.  Kronik irritasyon:  
Kronik irritasyona (tahrişlere) bağlı kaşıntı ve sürtünmeler de dudak kısımlarının normalden daha irileşmesine neden olabilir.

Kronik irritasyon (tahriş) nedenleri arasında;
Sık mantar enfeksiyonları,
Diğer genital enfeksiyonlar (vajinitler),

HPV enfeksiyonları,
Allerjenler (irritan parfum, ped, sabun, şampuan kullanımı),

III.  Aşırı uyarılma:
Genital alanın aşırı uyarılması da dudaklarda büyümeye yol açabilir.

Aşırı uyarılma nedenleri arasında;

Aşırı düzeyde masturbasyona bağlı uyarılar,
Fazla sayıda cinsel ilişkiler,
Normal doğum yapma,
Dar giysilerle sürekli sürtünme sayılabilir. 

III.  Hormonal nedenler:
Hormonal nedenler de bazı kişilerde iç dudaklarda büyüme, sarkma ve renk değişimlerine (esmerleşmelere) neden olabilir.

Hormonal nedenler arasında;
Gebelik,

Doğum kontrol haplarının uzun süreli kullanımları sayılabilir.

IV.  Diğer nedenler:
İç dudaklar başka nedenlerle de sarkabilir. 

Bu nedenler arasında:

Yaşlanma ve şeker hastalığı da dudak kısımlarında sarkmaya neden olabilmektedir.

 

Trafik kazaları, çocuklukta bisikletten düşme sonucunda yaşanılan genital tarvmalar da dış genital alanda yapısal deformasyonlara yol açabilir. Bu tür durumlarda da labioplasti ameliyatları sıklıkla tercih edilmektedir. 

Normal olmayan iç dudak görünümleri (Hera Klinik Arşiv)   >>>

İç dudakların sarkması ne tür psikolojik sorunlara yol açar?
İç dudakların normalden iri, kalın, geniş yüzeyli ve kırışık olması durumlarına "labial hipertrofi" adı verilir. 

Labial hipertrofi kişilerde en sık olarak estetik kaygılara ve kendine karşı güven eksikliklerine neden olmaktadır.

Cinsel organından utanan ve sıkılan kişi, kendisini partnerine karşı yetersiz görecek ve ilişki sırasında hazza konsantre olmak yerine aklından bir sürü düşünce geçirecektir. Bu şekilde cinsel ilişkide isteksizlik ve orgazm olamama türünden sorunlar yaşanabilir.

Tarafımıza başvuran pek çok kadından aldığımız bilgilere göre cinsel organını beğenmeyen pek çok kişi sosyal ortamlarda arkadaşlık kurmaktan, flört etmekten, erkek arkadaş edinmekten, hatta evlenmekten dahi kaçınabilmektedir.

Arkadaş ortamlarında dar pantolon, tight giyememe, plajda rahat şekilde bikini giyememe veya "herkesin kendisini seyrettiği gibi düşünceler" pek çok sosyal sorunun da ana kaynağı haline dönüşebilir.

İç dudakların sarkması ne tür işlevsel sorunlara yol açar?
İç dudakların sarkık ve düzensiz yapısı cinsel ilişkide ağrı (disparoni) sebebi olabilir. Bu durum en sıklıkla dudakların penisin girişi sırasında gerilmesine bağlıdır.

Diğer taraftan iç dudakların uzun ve geniş olması idrar yaparken zorlanmalara neden olabilir. İdrar yaparken zorlanma, ıkınarak işeme, idrarın bacaklardan akması gibi sorunlar da ortaya çıkabilir.

Yaptığımız çalışmalara göre sorunu yaşayan pek çok bayan idrar yaparken farkında olmadan ıkındığını, bu sorunun operasyondan sonra geçtiğini tarafımıza ifade etmektedir.

İdrar akışının zorlaşması ve yavaşlaması sık idrar yolu enfeksiyonu geçirilmesine sebep olabilir.

Yine, iç dudakların geniş ve kıvrıntılı yapıların arasında enfeksiyon gelişmesi de sık olarak görülmektedir. Özellikle vulvo-vaginal mantar enfeksiyonları ve bakteriyel enfeksiyonlar daha sık olarak ortaya çıkmaktadır. 

Cinsel estetik ve labioplasti en sık olarak ne için tercih edilir?
Tarafımıza vajen estetik ameliyatları için başvuran hastalar arasında yaptığımız gözlemlere göre; labioplasti ameliyatları en sıklıkla estetik kaygılardan dolayı tercih edilmektedir. İşlevsel sorunlar genellikle ikinci sırada yer almaktadır.

Özellikle evlenmeyi düşünen genç kızlar veya orta yaşlı bayanlar ile boşandıktan sonra kendilerine yeniden bir hayat kurma çabası içinde olan bayanlar labioplasti ameliyatlarını sık olarak tercih etmektedir.

Diğer taraftan kendilerine fiziksel görünüm açısından beğenen, ancak
 daha iyi hissetmek isteyen bayanlar da genital estetiğe yönelmektedirler.

Doğum yapmış veya değişik vajinal operasyonlar geçirmiş olan kişiler de kendilerini psikolojik yönden rahat hissetmek amacıyla vajina estetiğine ilgi duymaktadır.

Labioplasti cinsel hazzı arttırır mı?
Cinsel ilişki sırasında yaşanılan özgüven ve konsantrasyon artışı zaman içinde hazzı da olumlu yönde etkilemektedir.

Bekarete veya ileride doğum yapmaya engel midir?
Hayır.
  Labioplasti bakire bayanlarda rahatlıkla yapılabilir, kızlık zarına herhangi bir zarar vermez. Diğer taraftan ileride normal doğum açısından da bir sorun teşkil etmez.

Labioplasti sonrasında iz kalır mı?
Hayır.
  Bir cinsel estetik ameliyatı olan labioplastide iç dudakların dış kısımları kesilerek küçültülür, daha sonrasında da estetik dikişler konur. Bu şekilde iyileşen bir doku ileride hiç bir iz bırakmayacaktır.

Cinsel estetik operasyonları geçiren pek çok hasta kliniğimize teşekkür mailleri göndermektedir. Gerçekten de bu tür ameliyatlar deneyimli cerrahlar tarafından yapıldığında sonuçlar pek çok hasta için mükemmeldir.


Labioplasti olan hastalarımızdan mektuplar  >>>

İç dudak estetiği en erken kaç yaşlarında yapılmalıdır?
Kişilerde aşırı iri dudak yapısına bağlı idrar yapma sorunları ve sık idrar yolu enfeksiyonları gibi özel durumlar bulunmuyorsa, bu tür genital düzeltici ameliyatların yapılması için cinsel olgunlaşmanın tamamlandığı 18 yaşına kadar beklenmesini önermekteyiz.

Eğer ki genç kızların içinde bulundukları durum çok ciddi psikolojik rahatsızlıkları da beraberinde getiriyorsa veya işlevsel yönden sıkıntılar üretiyorsa genital estetik işlemler 14-18 yaşları arasında da yapılabilir.

Vajina ve Vajinal estetik konusunda Dr. Süleyman Eserdağ tarafından Elele Dergisi'nde yayınlanan makale oldukça ilgi çekicidir. 

Vajen estetiği labioplasti ameliyatlarında yeni trend: 'Barbie bebek vajina' nedir? 
ABD'de vajen estetiği ameliyatları içerisinde en fazla yapılan labioplasti operasyonudur. Aslında bu durum bizim ülkemiz için de aynıdır (Dr. Süleyman Eserdağ deneyimleri)

ABD de ve ülkemizde hastaların labioplasti ameliyatlarında en fazla talep edilen tür 'barbie bebek' görünümüdür. 'Barbie bebek vajina', 'barbie doll vagina', 'barbie vajina' gibi değişik isimlerde anılan bu vajina görünümünde iç dudaklar oldukça kısa ve dış dudakların içerisinde yer almaktadır. Bu nedenle dışarıdan bakıldığında ortada yalnızca düz bir çizgi ile karakterize 'venüs yarığı' görünümü mevcuttur.
Barbie bebek vajina hakkındaki detaylar   >>>

Kliniğimizde vajina estetiği ameliyatları kişinin istekleri doğrultusunda "bireyselleştirilir"...
Labioplasti ve diğer vajinal estetik ameliyatları ile ilgili pek çok değişik uygulamalar yer almaktadır. 

Tarafımızca yapılan vajinal estetik ameliyatları ve labioplasti operasyonlarında, öncelikle basit bir jinekolojik muayene yapılarak kişiye durumu ile ilgili ayrıntılı bilgiler verilir.

Daha sonrasında kişinin  -eğer varsa- tercihleri de göz önüne alınarak ameliyat yöntemi için önerilerde bulunulur.

Özellikle şehir dışından gelecek hastalarımız için zaman kaybı olmaması için değerlendirme ve bilgilendirmeden hemen sonra operasyona geçebiliriz.. Bunun için tek yapmanız gereken önceden bizimle telefon temasına geçmeniz ve ameliyat randevunuzu teyit etmenizdir.  

Labioplasti ameliyatı Öncesi - Sırası ve Sonrasında sizi neler bekliyor?
Labioplasti ameliyatları hakkında aşağıdaki linkten ayrıntılı bilgi almanızı öneririz.

Vajen estetik ameliyatları ve labioplasti fiyatları nasıldır? Ameliyat ücretleri
Vajen estetik ve labioplasti ameliyatlarındaki fiyatlar, ücretler ameliyatı yapacak olan doktorun tecrübesine, ameliyatın yapılacağı merkeze veya hastaneye, anestezi şekline ve yapılacak operasyonun genişliğine bağlı olarak değişmektedir. Bir kaç genital estetik operasyonunun bir arada olduğu kombine cerrahilerde ücretler daha uygun olabilmektedir.

Vajen estetik, labioplasti ameliyat fiyatları ve maliyetler konusunda önceden doktorunuzu arayarak bilgi almanızda fayda olacaktır. Böylelikle genital estetik ameliyatlarıyla ilgili maliyetleri ve ödeme şekillerini rahatlıkla öğrenebilirsiniz. En azından alt ve üst limitler konusunda yardımcı olunacaktır.

 

Hera Klinik: Vajinismus Tedavi ve Genital Estetik Merkezi
0530 763 3400