Venus Cleft - Cameltoe

Venus Yarığı (Venus cleft) nedir?
Labioplasti ameliyatlarında (vulva- vajina estetiğinde) hastalarımızdan sık olarak tercih edilen şekillerden birisi de "venus cleft " görünümüdür ('venus kleft' olarak okunur); bunu "venüs yarığı" olarak da Türkçe'leştirebiliriz.

Venus yarığında genital alanda "bebeksi bir görünüm" olup, iç dudaklar tamamiyle içeridedir ve görünmez.

Labioplasti hastalarının ameliyat sonrası en büyük estetik istemleri arasında ABD'de 'Barbie bebek vajinası' olarak  tabir edilen, iç dudakların tamamen içeride kaldığı, dışarıda yarık bir çizgi ile karakterize bebeksi görünüme ulaşmaktır.  

Kadınlarda dış genital bölgeye "vulva" adı verilir. Vulvanın kasığa doğru giden en tepe noktasında "mons pubis" isimli bir yükseklik vardır.

Venus yarığı "mons pubis" adı verilen clitoris üzerindeki tümsekcikten aşağıya inen labia majora'ların (büyük dudakların) oluşturduğu "yarık (ayrık) görünüme" verilen isimdir.

Bazı kadınlarda yukarıdan klitorisin uzantısı ile venus yarığı oluşurken bazı kadınlarda klitoris bu kadar uzun olmamaktadır.

İç dudakların venus klefti içinden sarkarak görünmesi pek çok hasta tarafından daha az estetik ve daha az hijyenik bulunmaktadır.

İç dudakların görünmeden yalnızca dış dudaklardan oluşan bu genital görünüm pek çok hastamız tarafından estetik bulunmakta ve labioplasti için ameliyat tercih sebebini oluşturmaktadır.

Venus yarığı ingilizce'de "venus cleft" olarak geçmektedir ve ismini Romalı aşk tanrıçası "Venus" den almıştır.

Vulva'nın bir parçası olan venus cleft'i için "pudendal fissür" veya "rima pudendi" terminolojileri de kullanılmaktadır.

Kadın genital anatomisi ile ilgili bilgiler için tıklayınız  >>>

Cameltoe (deve toynağı) nedir?
İlk defa "The Weatherman" isimli filmden sonra yurt dışında argo bir tabir olarak yerleşmiş olan ve kadın dış genital organlarındaki görünümü tasvir eden mecazi bir tanımlamadır.

Özellikle jin, tight veya bikini giyen kadınlarda labia majora ( büyük dudakların) dışarıya taşması bir devenin toynağını andırdığı için bu dış genital görünüme "Cameltoe (deve toynağı)" adı verilmektedir.

Dar pantalon giyen erkeklerde penisin dışarıya çıkıntı yaparak görünmesine ise yine argoda "Moose knuckle (geyik ayağı)" tabiri kullanılmaktadır.
(Üstteki görünüm "deve toynağı" )

İlgili Linkler:
İç dudaklar bazı kişilerde neden sarkar? Labioplasti nedir? 
Problemli iç dudak görünümleri (Ameliyat öncesi)   >>>
 
İlgili diğer web sitesi:  www.VajinaEstetigi.net

Hera Klinik: Vajinismus Tedavi ve Genital Estetik Merkezi
0530 763 3400