Ankara Vajinismus Tedavisi

'HeraKlinik' ticari markası ile Ankara'da, İstanbul'da ve İzmir'de vajinismus tedavisi yapılabilmektedir. Bu konuda destek veren tüm uzman hekimler tarafından, üç şehrimizde de uygulanan yöntemler birebir aynıdır. İlk olarak 2003 yılında uygulamaya başladığımız Ankara'da vajinismus tedavisi ile ilgili uygulamalar, gelen taleplerle zamanla üç büyük şehrimize yayılmıştır. 

Vajinismus Tedavisi Ankara'da Nasıldır?
Vajinismus çiftlerde önemli derece evlilik sorunlarına yol açan bir sorundur. Diğer taraftan kişinin kendisi ile ilgili güvenin ciddi şekilde azalmasına, hayatındaki korkularının azalmasına ve sosyal ortamlardan uzaklaşmasına neden olabilir.

Ofisimiz ilk defa Ankara'da 2003 yılında Jinekolog ve Avrupa Board Sertifikalı Cinsel Terapist Op. Dr. Süleyman Eserdağ tarafından kurulmuştur. 2015 yılında Türkiye'de alanındaki ilk dernek olan 'HERA Vajinismus Eğitim, Araştırma ve Tedavi Derneği' bünyesinde çalışma ağını genişleterek İstanbul ve İzmir ofisleri ile hizmet ağını genişletmiştir. 

İstanbul, Ankara ve İzmir'de yer alan kliniklerimizde çalışan hekimlerin tamamı HERA Vajinismus Tedavi Derneği teorik ve pratik uygulamalı eğitimleri alarak sertifikalandırılmıştır.
 
►İstanbul'da vajinismus tedavisi için Avrupa Board Sertifikalı Cinsel Terapist ve Aile Danışmanları Jinekolog Op. Dr. Süleyman Eserdağ ve Uz. Dr. Şenay Eserdağ,

Her üç şehirdeki vajinismus tedavisi birebir aynıdır, tedaviler tamamen standardize edilmiştir. Tarafımızdan uygulanan vajinismus tedavileri ortalama olarak 3 gün sürmekte, davranışcı- bilişsel cinsel terapileri içeren bilimsel yöntemlerinden oluşmaktadır. Bu şekilde çiftler sorunlarından kurtulup mutlu bir şekilde çocuk sahibi olabilmektedirler.


Vajinismus tedavisi sonrasında uygulanan davranışsal terapilerle kazanılan iyileşme ömür boyu kalıcı olmaktadır. Tarafımızdan verilen egzersizler "parmak egzersizleri olmadan" vajinismus tedavisi şeklindedir.

Vajinismus sorunu olan, eşiyle veya yalnız olarak kliniğimize randevu alıp gelen hastaların ilk olarak şikayetleri dinlenir, daha sonra problemlerinin derecelendirilmesi yapılır ve durum hakkında hastalar bilgilendirilir.

Vajinismus jinekolog değerlendirmesi nasıl yapılır?
Vajinismus tedavisi Ankara Kliniğimizdeki uygulamalar Bu inceleme hastaların pek çoğu tarafından gereksiz bir endişe kaynağıdır. Vajinismus jinekolog değerlendirmesi; yalnızca görsel olarak incelemeden ibarettir. Kasılmalarının şiddetini, dolayısıyla hastalığın düzeyini ve anatomik yapıyı görmek amacıyla yapılan bu jinekolog değerlendirmesi kesinlikle ağrısızdır. Zaten hastalar, tüm tedavileri boyunca hiç bir zaman ağrı, acı gibi duygularla karşılaşmayacaklardır.

Yalnızca 10-15 saniye süren, her hangi bir alet kullanılmadan yapılan bu basit jinekolojik değerlendirme ile olaya neden olabilecek herhangi bir anatomik problemin olup olmadığı ve vajinismusun derecesi (düzeyi) net şekilde saptanır, buna göre de bir 'tedavi yol haritası' çizilir. 

% 90'u psikolojik kökenli olan vajinismus sorununda anatomik(fiziksel) engeller ancak % 10'unu içermektedir. Bu nedenle vajinismus hastalarının tedaviye başlamadan önce ilk olarak mutlaka bir jinekolog tarafından değerlendirilmesi şarttır.

Vajinismus tedavisinde "bilişsel ve davranışçı cinsel terapiler" ile de başarılı sonuçlar alınabilmektedir. Bu terapilerin bir kısmına dileyen eşler de dahil olabilirler.

Vajinismus Tedavisi Ankara
Ankara ofisimize cinsel tedavi amacıyla başvuran vajinismus hastalarımıza İlk etapta cinsel ilişki, kızlık zarı, vajina, ilk gece ve genital (cinsel) anatomi ile ilgili ayrıntılı bilgiler verilmektedir.

Bazı maketler üzerinden cinsel anatomi, anatomik organlar anlatılmakta, gebelik, adet görme gibi fizyolojik işlevler konularında çiftler bilgilendirilmektedir. Bilişsel terapi sürecinden geçen hastaların uyguladıkları bir takım egzersizler (Vajinismus egzersizleri)  ile tedavileri hızlandırmaktadır.  

Yine vajinismus hastalarına verdiğimiz cinsel eğitim içerikli CD ve DVD ler ile öğrenme pekiştirilmektedir.

Davranışçı cinsel terapilerdeki amaç ise "çatı kaslarını gevşetme egzersizleri"nin hastalara öğretilip uygulanmasıdır.

Vajinusmus Tedavisi Merkezi (Ankara) 
Vajinismus merkezlerinde verilen tüm egzersizler aşama aşama gider, son derece basit ve ağrısız olmalıdır.

Tedavilerde bir kaç seanstan sonra bile vajinal kasılmaların pek çoğu geçmekte ve kişilerin kendilerine olan güvenleri artmaktadır.

Tarafımızca yapılan terapiler 'parmak egzersizleri olmadan" vajinismus tedavisi şeklindedir. Yani, tedavilerde Parmak egzersizleri YOKTUR. 

"İn vivo duyarsızlaştırma (desensitizasyon)" olarak da bilinen parmak egzersizleri ile çalışmalar, bazı vajinismus hastaları açısından zor ve sıkıcı bulunabilir. Günümüzde artık çok daha modern ve kolay uygulanabilir davranışsal terapi yöntemleri mevcuttur.

Kısa zamanda iyice gevşemesini öğrenen kişilerde bu uygulamalar ve vajinismus egzersizleri son derece kolay tolere edilmektedir.  Ancak tam olarak gevşemesi olmayan kadınlarda hipnoterapi ile gevşeme ve rahatlama  sağlandıktan sonra bu çalışmalara geçilmektedir.

Hipnoz (hipnoterapi) ise son yıllarda vajinismus tedavisi için başarı şansını arttıran önemli bir tedavi yöntemidir. Hipnoterapi sertifika sahibi ve bu konuda eğitim almış hekimler tarafından uygulanmalıdır.

 

BAYAN ASİSTANLAR EŞLİĞİNDE EGZERSİZLER

Hastalarımıza vajinismus egzersizleri konusunda deneyim sahibi bayan asistanlar yardımcı olmaktadır. 


Vajinismus Tedavi Methodları 
Tarafımızdan yapılan terapilerde vajinismus tedavi süresi yoğunlaştırılmış bir tedavi programı ile ortalama 3 gündür. Çok dirençli (ileri aşamadaki) hastalarda bu süreç 4-5 güne uzayabilmektedir.

Cinsel ilişki sağlandıktan sonra bu sorun bir daha ömür boyu tekrarlamayacaktır. Nitekim davranışcı tedavi yaklaşımının en güzel tarafı kişinin bir takım egzersizlerle öğrenme methodudur; araba kullanmasını öğrenmesi, bisiklet sürmesini öğrenmesi gibi.

Vajinismusta Ankara'daki ofisimizde tedaviler genelde gün aşırı veya her gün uygulanabilmektedir. Bazan ise hastaların kendi gelme durumlarına göre yalnızca hafta sonlarına randevular verilmekte ve hafta içi günlerde kendi evlerinde ev ödevlerini uygulamaları istenmektedir.

Tedavilere eşlerin katılması zorunlu değildir. Ancak arzu eden erkekler tedavi süresince eşlerinin yanlarında olabilirler.

Uyarı ve Öneriler
(Vajinismus Tedavisi Ankara) 

Vajinismus tedavisi için pek çok hasta yanlış uygulanan tedavilerin kurbanı oluyor. Çiftler herkesden gizledikleri, kimseyle paylaşamadıkları bu sorunlarından dolayı başarısız tedaviler karşısında sessiz kalırken hem maddi hem de manevi yıkıma uğruyorlar.

Vajinismus, ancak cinsel terapiler konusunda deneyimli kişiler tarafından çözümlenebilen bir problemdir.

Mağdur durumda kalmamanız için mutlaka bu konuda uzmanlaşmış merkezleri tercih ediniz. Aksi takdirde uygulanan her yanlış tedavi sizin için umutsuzlukların ve kötüye giden evliliğin bir başlangıcı olabilir. 

   Gereksiz yere yapılan kızlık zarı ameliyatları, anestezi altında ilişki denemeleri, uygulanan yanlış tedaviler kişilerde umutsuzlukları ve karamsarlıkları arttırmakta, çiftleri maddi-manevi çok büyük zararlara sokmaktadır.  


Vajinismus çift sorunudur...
Vajinusmusta çift tedavisi

Vajinismus ailesel bir problemdir; yani kadının ve erkeğin ortak bir sorunudur. Bu nedenle hiç bir taraf diğerini suçlamamalı veya bu konuda anlayışsız olmamalıdır. Erkek partnerlerin eşlerini desteklemesi, rahatlatması tedavi sürecini hızlandıran ve başarıyı arttıran en önemli faktörlerden birisidir.

Kişiye uygun ve bilimsel tedavi yöntemlerinin doğru bir şekilde uygulanması ile vajinismus hastalarında başarı oranları çok yüksektir. 

Vajinismus tedavi başarısında klinik seçimi son derece önemlidir. Ayrıca başarı şansını arttıran diğer önemli faktörler; kişilerin seanslar sırasında kendilerine verilen ev ödevlerini uygun bir şekilde uygulamaları ve sonuna kadar kendilerine ve tedaviye inançlarını devam ettirmeleridir.

Tedaviye başlamayı düşünen hastalarımızın öncelikle iyi bir araştırma yapmalarını önermekteyiz. Doğru tedavi merkezinden emin olmadan yapılan tedaviler hüsranla sonuçlanabilir, böylelikle çiftlerde pek çok maddi manevi sorunların yaşanmasına neden olabilir. 

Cinsel terapilerde başarı için en önemli unsur "güven"dir...
Kadın Hastalıkları ve doğum kliniklerinde jinekolog hekime güven çok önemlidir; tedavi başarısını ve sürecini son derece etkilemektedir.

Eğer cinsel terapi alıyorsanız güven unsuru çok daha önemli bir hal kazanmaktadır.  Güven içindeki üç önemli kriter: kendinize, tedaviye ve tedaviyi veren hekime olan güvendir.

Vajinismus Ankara Merkez:
"Tedavi için doğru bir merkeze başvurmanız bile yolun yarısıdır"

Vajinismus gibi kimseye anlatamadığınız ve paylaşamadığınız bu sorun hakkında çektiğiniz sıkıntıları tahmin edebiliyoruz. Ancak unutmayınız ki yalnızca tedavi için karar verip randevu alarak doğru bir merkeze gitmeniz bile çok önemli bir adımdır ve çözümün % 50'sidir. 

Sürekli ertelenen ve kaçınılan bu sorunun tek çözümü karar vererek bir an önce harekete geçmekten geçer.

 

Hera facebook grubuna siz de katılın!...


Ankara Vajinismus Tedavi Merkezi Facebook Grubu

Videolu sunumlar ve vajinismus hasta yorumları !..Ankara'da Vajinismus Tedavisi İçin İlk Adım ...

Vajinismus tedavisi sonrası mutlu son (Ankara Hera Klinik)

Doğacak çocuğunuzla evliliğiniz çok daha farklı bir noktaya gelecektir. İşte bilmeniz gerekenler;

 Vajinismus öncelikle bir hastalık değil, bir problemdir. Ve de bu problemi "yalnızca kadına ait problem olarak değil, çifte ait " olarak görmek gerekir. Çünkü problemden etkilenen evli çiftlerdir.
  Kişisel tecrübelerimize göre; vajinismus, sosyokültürel düzeyi yüksek, daha çok okuyan veya üniversite mezunu çiftlerde daha sık olarak izlenmektedir. Hatta bu problem yalnızca ülkemizde değil, yurtdışında da sıktır. Tarafımıza başvuran hastalarımız arasında 35 yıldır evli olup "aseksüel" olarak evliliklerini sürdüren ve daha sonra özellikle çocuk istemleri sonucunda kliniğimize tedavi için gelen çiftler vardır.

Burada problem olan şey bu sıkıntıyı yaşayan çiftin bu problemin yalnızca kendisinde var olan "garip bir sorun" olduğunu düşünüp hekime başvuramamasıdır. Unutmayınız ki; bu tip sorunu çevrenizdeki pek çok evli çift halen yaşamakta veya geçmişte yaşamış olabilir.  Ancak doğal olarak, kişilerin bu tür sıkıntılarını  çevre ile paylaşmamaları sonucunda sizler farkında olamayacaksınız.

Yine unutmayınız ki kadınla erkek arasındaki tek ayrım seksüel farklılıktır. Dolayısıyla beraberlikte veya evlilikte en önemli olaylardan birisidir seks. Sağlıklı bir cinsel yaşantı kötü olaylara karşı toleransınızı arttıracak, birbirinizi daha çok sevmenize ve anlamanıza neden olacaktır.

Cinsellik evlilikteki ilk koşullardandır ve kişilerin psikolojileri üzerinde önemli rol oynamaktadır. Bu yüzden vajinismus tedavisi "yalnızca çocuk sahibi olabilmeniz için değil, aile birliğinizin daha sağlıklı devamı için" de gereklidir.

Konu ile ilgili olarak Düzenli Sex İçin 22 Bilimsel Neden bölümünü inceleyiniz. 

Vajinismus problemi süresi uzadıkça bir çığ gibi büyümekte ve sonuçta çiftler kendileri oldukları gibi kabul ederek evliliklerine devam etmekte veya evlilikleri boşanmalarla sonuçlanabilmektedir.

Ailelerden veya çevrelerinden gelen "neden hala çocuk yapmıyorsunuz?" şeklindeki sorular sinir bozucudur. Bu tür eleştiriler ile çiftlerin stresleri daha da arttırmaktadır. Çiftlerin "bizim çocuğumuz olmuyor, daha henüz hazır değiliz veya çocuk düşünmüyoruz vs" şeklindeki bahaneleri birbirini kovalamaktadır. 

Konu ile ilgili olarak Vajinismus Hastaları sayfamızı inceleyiniz.

Tedavisi kesin olarak mümkün olan bu problemin yarattığı sorunlar büyüdükçe kişiler kendilerini daha da umutsuz ve karamsar hissetmektedir.

Vajinismus tedavisine doğru yerde karar verip bir an önce başlamakla sorun KESİN OLARAK çözümlenecektir. Yalnızca doğru bir merkezde tedaviye başlamanız bile çözümün yarısına ulaşmanız demektir.

Tedavi için zaman kaybetmeyiniz. Önemli olan bu problemin daha da hayatınızı etkilemesine izin vermeden bir an önce karar vermeniz ve güvenebileceğiniz bir merkezde tedaviyi kabul etmenizdir. Yalnızca tedaviye başlamayı istemek ve iyi bir merkeze başvurmakla bile tedavideki çok önemli bir basamağı aşmış olacaksınız.

Vajinismus profesyonel destek almaksızın hallolmaz. Bu sağlık sorununu tam olarak yenmek için profesyonel destek almalısınız.

Tedavi için yapılacak ilk işlem öncelikle bir jinekolog- cinsel terapist ile görüşülüp onun yönlendirmeleri ile tedaviye başlamanız olmalıdır.

Ankara'daki ofisimizde vajinismus tedavisi için kişilerin evli olması da şartı yoktur. Daha önceden benzer sorunlar nedeni ile boşanmış bayanlar da tedavi olabilirler.   

Vajnismus kadın hastalıkları ve psikolojik alt yapıyı içeren özel bir durumdur.  Tedavisi de ancak bu konuda özel eğitim almış uzman kişiler ile mümkündür . Tecrübeli ve ehil olmayan kişiler tarafından uygulanan tedaviler sonucu alınan başarısızlıklar, gelecekle ilgili umutları kırarak durumun daha da çözümsüz bir hale gelmesini sağlayabilir.

Tedaviye başlamak için sık sorulan sorulardan birisi de tedaviye eşlerin katılmasının gerekip gerekmediğidir. Tanışmak ve tedavi ile bilgilenmek amaçlarıyla ilk seansta eşinizle birlikte gelebilirsiniz, ancak tedavi süresince terapilere yalnız gelmenizin bir sakıncası bulunmamaktadır.

Vajinismus tedavisine başlamadan önce doktorunuza cinsel terapiler ile ilgili tecrübesinin olup olmadığını sormaktan çekinmeyin...  Ayrıca, eğer daha önce herhangi bir yerde vajinismusa yönelik herhangi bir tedavi almışsanız bunu da belirtmeniz sizin yararınıza olacaktır.

Eğer vajinismus tedavisine başlamanıza rağmen kendinizi rahat hissetmiyor ve tedavinin seyrini tatminkar bulmuyorsanız başka bir profesyonelin yardımını aramaktan çekinmeyiniz.

Vajinismus teşhisinin hemen ardından alacağınız psikolojik danışmanlık ve cinsel terapi son derece yardımcı olacaktır. Bilgili, destekleyici ve güvendiğiniz bir terapist, vajinismus tedavinizin çok başarılı ve hızlı gerçekleşmesini sağlar.

"Vajinismus tedavisi için ilaç var mıdır veya vajinismus ilaçları nelerdir?"

Öncelikle vajinismusun mucizevi bir ilacı, kremi, hapı veya iğnesi yoktur. Vajinismus tedavisi cinsel terapiler konusunda bilgi ve tecrübe sahibi kişiler tarafından uygulanılan "cinsel tedaviler" ile mümkündür.

Konu ile ilgili olarak Vajinismus Tedavisi İçin Kullanılan İlaçlar sayfasını okuyunuz. 

Vajinismus tedavisi için botulinum toksini uygulanabilir mi, bu enjeksiyon yarar sağlar mı?"

Son yıllarda bu konularda bazı çalışmalar yapılmış olmasına rağmen kökeni psikolojik olan bu tür sorunların medikal tedaviden fayda sağlamayacağını ifade etmek isteriz.

Konu ile ilgili olarak Vajinismus Tedavisi İçin Botulinum toksini sayfasını okumanızı öneririz.

Tek seansta vajinismus tedavi edilebilir mi?
Vajinismusun çocukluk döneminden beri cinsellikle ilgili alınan bir takım olumsuz yargılar sonucu olduğunu belirtmiştik. İşte bu olumsuz ön yargıların bellekten silinerek atılması ve yerine olumlu düşüncelerin "yeniden inşa edilmesi" bir miktar zaman alıcıdır ve sabır gerektirir.

Ancak çok çok hafif vajinismus problemleri olan, eşinin ve kendisinin cinsel bilgi - tecrübesi yetersiz olan çiftlerde tek seansta başarı sağlanabilmektedir ki gözlemlerimize göre bu çiftler tüm vajinismus hastalarının ancak % 10’luk bir bölümünü oluşturmaktadır.

"Vajinismus tedavisi görmeyen bir kadın hamile kalabilir mi?"
Vajinismus tedavisi görmeyen ve halen bakire olan bir bayanın gebe kalma olasılığı son derece düşük olmakla birlikte, mümkündür. Bu şekilde kliniğimize başvuran "bakire anneler" de mevcuttur.

Konu ile ilgili olarak Vajinismus ve Hamilelik bölümünü okuyunuz.

Vajinismus hastaları ve vajinismusu yaşayan hastaların eşleri neler hisseder? 
Vajinismus hastalarının eşlerinin ortak özellikleri arasında eşlerine karşı aşırı sabırlı ve hoşgörülü oluşları bulunmaktadır. Ancak zaman içinde eşleri bir takım cinsel işlev problemleri beklemektedir.

Vajinusmuslu çiftlerin evliliklerinde de belli bir süre sonrasında boşanmalara kadar giden ciddi sıkıntılar oluşabilmektedir.

Konu ile ilgili olarak Vajinismus Hastaları bölümü okuyunuz.

Yine, tedavi görmüş vajinismus hastalarından "Vajinusmus Başarı Öyküleri" ni de mutlaka okumanızı öneririz. Vajinusmus hastalarımızın yaşadıkları ile pek çok ortak yönünüzün olduğunu ve yalnız olmadığınızı göreceksiniz.

Vajinismus tedavi almadan kendiliğinden çözülebilir mi?
Vajinismus bir "erteleme kaçınma hastalığı" dır.  Maalesef pek çok çift yıllarca denemelere devam etmekte ve bu sorunu kendi başlarına çözme yollarına başvurmaktadır.

Vajinismus profesyonel destek almaksızın kendi başına çözülebilecek bir sorun değildir.

Kesin tedavi için ilk ve en önemli adım öncelikle böyle bir sorun olduğunu kabul etmek ve bir an önce harekete geçerek destek alma yollarını araştırmaktır.  Aksi takdirde başlangıçtaki bu cinsel problem zaman içerisinde boşanmalara kadar giden bir evlilik sorununa dönüşebilir. 

Vajinismus Tedavisi Ankara, İstanbul ve İzmir
Ankara, İstanbul ve İzmir Ofislerimizde vajinismus tedavisi için ön görüşmeye gelmek veya danışmanlık almak için 0(850) 303 2000 nolu telefonumuzdan bilgi veya randevu alabilirsiniz.

0(532) 452 06 56 nolu cep telefonudan (hiç çekinmeden) Jinekolog ve Cinsel Terapist Op. Dr. Süleyman ESERDAĞ ile görüşebilirsiniz.

suleyman@eserdag.com mail adresimize sorununuzu yazdığınız takdirde size mutlaka dönülecektir.
 

İLGİLİ LİNKLER:
Vajinismus Paneli   >>>
Vajinusmus öyküleri >>> 
Vajinismus tedavi fiyatları >>>

Hera Klinik: Vajinismus Tedavi ve Genital Estetik Merkezi
0530 763 3400