Kalıcı Kızlık Zarı Dikimi (Flep Yöntemi)

 Kızlık zarının uzun vadeli yani 'kalıcı onarımı' en sık olarak ‘flep yöntemi ile kızlık zarı dikimi’ ve ‘mikrocerrahi methodu ile kızlık zarı dikimi’ şekillerinde uygulanmaktadır.

Kalıcı kızlık zarı dikimi uygun teknikle yapıldığında çok büyük bir başarı oranına sahiptir. 

Evlilik süresi yakın olanlar için de 'Geçici Kızlık Zarı Dikimi' işlemi yapılmaktadır. 

Flep yöntemi nedir?
Flep isminin doğrusu aslında ‘fleb’ dir, İngilizce ’de de ‘flab’ olarak geçer. Ancak bizim dilimize daha çok 'flep' olarak girmiştir. 

Fleb yöntemi veya flep operasyonu ‘doku kaydırma’ ameliyatı olarak da bilinir. Aslında dikilen kızlık zarı değil, kızlık zarı gerisindeki vajinanın duvarlarıdır. 

Flep yöntemi ile kızlık zarı dikimi nasıl yapılır?
Flep yöntemi ile kızlık zarı dikimi, vajinanın arka duvarından doku kaldırılarak üst duvara implante edilmesi yani asılması şeklinde yapılmaktadır. 

Fleb yöntemi ile doku kaydırma işlemi vajinanın yan duvarlarından da yapılabilmektedir. Bu şekilde penisin vajina içine girişi sırasında kanama gerçekleşmektedir. Amaç ilk cinsel birleşmedeki kanamayı taklit etmektir. 

Flep operasyonu ile kızlık zarı tamiri nasıl yapılır?
Flep operasyonu ile kızlık zarı tamiri sedasyon anestezisi altında (yani hafif bir şekilde uyutularak) veya lokal anestezi ile (o bölgenin uyuşturulmasıyla) yapılabilir. 

Fleb operasyonları genelde ortalama olarak 20 dakika kadar sürer. Kanama ve enfeksiyon harici riskleri yoktur. Tecrübeli cerrahlar tarafından yapıldığı zaman başka komplikasyonları da bulunmamaktadır. 

Flep ameliyatlarındaki amaç ilk cinsel ilişki ile birlikte kanamanın gelmesidir. Bu şekilde ‘ilk gece’ benzeri bir durum sağlanmış olur. 

Flep operasyonunun yapıldığı muayenede anlaşılır mı?
Evet. Jinekolojik muayene ile flep operasyonunun yapıldığı bir jinekolog tarafından anlaşılabilir. Ancak partner ile ilişki sırasında veya jinekolog muayene harici diğer muayenelerde, ultrason veya MR gibi testlerde ortaya çıkmaz. 

Flep methodu ile kalıcı kızlık zarı tamiri ile birlikte vajina daraltma ameliyatı 
Flep methodu ile kalıcı kızlık zarı tamiri isteyen hastaların pek çoğu aynı anda ‘vajina daraltma ameliyatı’ da talep etmektedirler. Özellikle daha önceden sık ilişkiye girmişlerde, flep ameliyatı ile birlikte hafif bir daraltmanın da yapılması uygun olacaktır.  

Kalıcı kızlık zarı tamiri için yapılan flep operasyonundan hemen önce (aynı seansta) lazerle vajina daraltma işlemi de uygulanabilir. Lazerle vajina yenileme ve gençleştirme işlemi, lazerin yaydığı enerji ile oluşan kolajenin ürettiği sıkılaştırma etkisine bağlıdır. Ve ‘lazer vajinal rejuvenasyon’ olarak da bilinir. 

Lazer ile vajina yenileme (Lazer vajinal rejuvenasyon) işlemi ile birlikte (aynı seansta)  geçici kızlık dikim operasyonları da yapılabilir.

Flep operasyonlarındaki başarı yüzdesi nedir?
Flep operasyonlarındaki başarı olasılığı işlemi yapan cerrahın tecrübesine ve kızlık zarının yapısına bağlı olarak değişmektedir. Özellikle sık ilişki yaşamışlarda, aynı seansta lazerle vajina daraltma operasyonunun da yapılması önemlidir. 

Kalıcı Kızlık Zarı Tamiri- Flep Yöntemi 
Ülkemizde kalıcı kızlık zarı tamiri denince ilk akla gelen ‘flep operasyonları’ olmaktadır. Hatta kalıcı zar tamiri ile flep operasyonları eş anlamlı olarak kullanılmaktadır.  Bu durum internet sayesinde yayılmış, yanlış bir haberdir. Çünkü mikrocerrahi ile kalıcı kızlık zarı onarımı çok daha iyi sonuçlar vermektedir. Ancak mikrocerrahi ile onarım işlemi daha fazla tecrübe gerektirmektedir. 

Flep yöntemi ile kızlık zarı dikimi ücreti nedir? İstanbul, Ankara, İzmir
Flep yöntemi ile kızlık zarının dikilmesi ücretleri uygulanan anestezi yöntemine, merkezin fiyatlandırma politikalarına ve operasyonu uygulayan hekime göre değişir.

Kızlık zarının flep yöntemi ile dikimi Ankara, İstanbul ve İzmir gibi büyük şehirlerimizde genelde 1500 ile 3000 TL arasında ücretlendirilmektedir. Kızlık zarı onarımı sonrası başarıda ameliyatı yapan jinekolog hekimin bilgi ve tecrübesi, kullanılan dikiş materyali ve steril ortamın tam olarak sağlanması önemli konulardır. .  

 

Hera Klinik: Vajinismus Tedavi ve Genital Estetik Merkezi
0530 763 3400