Kalıcı Kızlık Zarı Dikimi

Kızlık zarının bozulması, yani bekaret kaybı sonrasında ‘kalıcı kızlık zarı dikimi’ veya daha kısa süreli olan ‘geçici kızlık zarı onarımı’ şekillerinde yapılabilmektedir. Bu bölümde kalıcı zar onarımı ile ilgili detaylı bilgiler yer almaktadır. 

Kızlık zarı nasıl bozulur?
Kızlık zarı; vajinanın girişinde, yaklaşık 2 cm içeride yer alan ince bir deri katlantısıdır. Genelde vajina içine yabancı bir cismin girişi ile kızlık zarı bozulur.

Cinsel ilişki, mastürbasyon sırasında vajina içine parmak veya başka bir yabancı cismin alınması, düşme, çarpma gibi darbeler kızlık zarının bozulmasına - yırtılmasına neden olabilir. 

‘Kızlık zarının bozulması’ demek, anatomik bütünlüğünün bozulması anlamına gelir. Yani, tabana kadar inen bir yırtık oluşmuştur. 

Kızlık zarının yırtılması (himen perforasyonu) halk arasında kızlığın delinmesi, parçalanması ve patlaması olarak da kullanılmaktadır.  Bazı durumlarda kızlık zarı normalden çok daha kalın ve serttir ve ilişkiye engel olur. Bu durumlarda zaman içerisinde korku da gelişerek bir vajinismus sorunu ortaya çıkabilmektedir.

'Kızlık zarı bozulur mu' soruları...
Sık sorunlan sorular arasında 'Kızlık zarı ıkınınca bozulur mu, kızlık zarı muayenesi sırasında kızlık zarı bozulur mu, limon yemekle kızlık zarı erir mi, cimnastik yapmak veya bisiklete binmek kızlık zarına zarar verir mi, dışarıdan sürtünme ile kızlık zarı bozulur mu, dıştan masturbasyon yapmak kızlığa zarar verir mi' gibi sorular yer almaktadır. Tüm bu soruların cevabı HAYIR'dır. 

Kalıcı kızlık zarı dikimi nedir?

Kalıcı kızlık zarı dikimi; ‘uzun vadeli kızlık zarı dikimi’ , ‘uzun süreli kızlık zarı tamiri’ veya ‘kalıcı bekaret onarımı’ gibi değişik isimlerle de anılmaktadır. 

Kızlık zarı tamiri, İngilizce isimleri revirginization (yeniden bekaret kazanımı), hymenoplasty veya hymenorrhaphy olarak geçmektedir.
 
Kalıcı kızlık zarı dikimi, kızlık zarının uzun süreli (uzun vadeli) dikilmesi, tamiri, onarımı anlamlarında kullanılmaktadır. Bu şekilde kızlık zarı yeni bir ilişki olana dek bozulmadan, yıllarca kalabilmektedir. Süresiz olarak (yeni bir ilişki olana kadar) bozulmadan dayanabilecektir. 

Kalıcı kızlık zarı onarımı nasıl yapılır?
Kalıcı kızlık zarı tamiri yöntemleri nelerdir?
Kızlık zarının kalıcı olarak tamiri (uzun süreli kızlık zarı onarımı) iki şekilde yapılmaktadır:
Flep yöntemi ile kızlık zarı dikimi ve Mikrocerrahi yöntemi ile kızlık zarı tamiri

Kızlık zarı ameliyatı flep yöntemi toplum tarafından daha sık olarak bilinmektedir. Bu yöntemde vajinanın bir duvarından doku kaldırılmakta ve başka bir duvara kaldırılan bu doku asılmaktadır. Genelde en sık olarak kullanılan alan vajinanın alt duvarıdır ve üst duvara doğru bir asma işlemi yapılır. 

Kızlık zarının mikrocerrahi yöntemi ile dikilmesi ise biraz daha tecrübe gerektiren, ancak doğala daha yakın bir metottur. Bu yöntemde kızlık zarının yırtılmış uçları kesilerek, yeniden bir araya getirilir. Tecrübeli bir cerrah tarafından yapıldığında oldukça başarılı sonuçlar vermektedir. 

Kalıcı kızlık zarı dikimi ile birlikte aynı seansta lazerle vajina daraltma veya cerrahi ile vajina daraltma - yenileme de yapılabilir. Böylelikle ilk gecede yalnızca kan gelmesi değil, vajinanın eski sıkılığı da yeniden kazandırılmış olmaktadır. 

Kalıcı kızlık zarı dikimi yapıldıktan ne kadar süre sonra ilişki olabilir?
Kalıcı kızlık zarı dikimi (uzun vadeli onarım) yapıldıktan 1 ay sonra cinsel ilişkiye girilebilir. Yani bu dönemde yara iyileşme sürecini tamamlanmaktadır. 

Kısa süreli – geçici kızlık zarı onarımı yapıldıysa 1 ile 7 gün içerisinde cinsel ilişki olabilir. Kısa süreli (geçici) kızlık zarı dikimi için uygulanan teknik ve atılan dikişler uzun süreli (kalıcı) işlemden tamamen farklıdır. 

İlk cinsel ilişkiden ne kadar süre sonra kalıcı kızlık zarı dikimi yapılabilir?
Böyle bir süre yoktur. Kızlık zarı yırtıldıktan hemen sonra veya yıllar sonra yapılan kalıcı onarımlarda başarı olasılıkları değişmemektedir. Yani kişi dilediği zaman işlemi yaptırabilir.  

Kalıcı kızlık zarı tamiri sonrası ilk cinsel ilişkide kanama ve ağrı çok olur mu?
Hayır.  Eğer daraltma fazla düzeyde yapılmadıysa hiçbir sorun ortaya çıkmaz. Genelde ortaya çıkan kanama, hafif düzeyde (lekelenme tarzında) veya adet kanamasından daha az miktardadır. Acı da fazla olmamaktadır. 

Kalıcı kızlık zarı onarımı sonrasında, gebe kalma veya doğumda bir sorun olur mu?
Hayır.  Kalıcı kızlık zarı dikimi olanlar normal şekilde gebe kalabilirler. Daraltma operasyonu yapılsa bile gebe kalmalarında veya normal doğum yapmalarında hiç bir sorun ortaya çıkmaz. 

Kalıcı kızlık zarı onarımında (uzun vadeli yöntemde) başarı yüzdesi nedir?
Operasyonu yapan cerrahın bilgi ve deneyimi ile orantılıdır. Doğru bir teknikle ve deneyimli jinekolog cerrahlar tarafından yapıldığında %100 başarı olasılığı vardır. Bazı durumlarda, bazı hastalar düğün öncesinde kontrole çağrılabilmektedir. 
Kalıcı kızlık zarı dikiminden sonra ne zaman ilişkiye girilir?
Kızlık zarının kalıcı tamiri yapıldıktan 1 ay sonra ilişkiye girilmesinde hiç bir sakınca yoktur. Bu dönemde yapılan operasyon sonrası iyileşme süreci tamamlanmış olacaktır. Daha erkenden ilişkiye girilecekse geçici kızlık zarı dikimi yapılması daha uygun olacaktır. 

Kalıcı kızlık zarı dikimi ücreti nedir? İstanbul, Ankara, İzmir
Kızlık zarının kalıcı olarak dikimi ameliyatı merkezden merkeze, hatta şehirden şehre değişmektedir.

Kalıcı kızlık zarı dikimi ücretleri İstanbul, Ankara ve İzmir gibi büyük şehirlerimizde genelde 1500 ile 3000 TL arasındadır.

Merkezin tecrübesi, güvenirliliği, uygulanan anestezi şekli, kullanılan dikiş ipliklerinin kalitesi, ortamın ve kullanılan cerrahi aletlerin sterilitesi başarıda ve işlem sonrası dönemde hastalar açısından önemlidir. 

Kızlık zarı dikimi yapan hastaneler İstabul, Ankara, İzmir
Geçici ve kalıcı kızlık zarı dikimi yapan hastaneler İstanbul, Ankara ve İzmir gibi büyük şehirlerimizde mevcuttur. Her hastene veya jinekolog  hekim tarafından yapılmadığından ötürü, işlemi yapan hastaneler ve jinekolog hekimlerin önceden araştırılmasında fayda olacaktır.

Kızlık zarı diktirenler
Kızlık zarı diktirenler bir kaç gün süreyle yoğun aktivitelerden uzak durmalı, en az 1 ay süreyle bacak açma egzersizlerinden kaçınmalıdırlar.

Kızlık zarı diktirenlerde hafif hafif kanama gelmesi ve ağrı normal bulgulardır. Kalıcı kızlık zarı dikimi flep yöntemi veya mikrocerrahi tekniği ile yapıldıktan sonra aşırı kanama olması, pıhtılı ve bol kanamanın gelmesi, aşırı ağrı ve ağrı ile birlikte iltihabi akıntıların gelmesi gibi durumlarda hekim kontrolü şarttır. 

Hera Klinik: Vajinismus Tedavi ve Genital Estetik Merkezi
0530 763 3400