İlk Gece Korkusu ve İlk Cinsel İlişki

İlk gece, ilk cinsel ilişki, kızlık zarıİlk cinsel ilişki veya ilk cinsel deneyim eski dilde "gerdek gecesi" veya "zifaf gecesi" olarak bilinmektedir. İlk gece korkusu özellikle yeni evlenen veya evlemeyi düşünen genç kızlarda önemli sonuçlara yol açabilir.

Günümüzde pek çok çift evlenmeden önce ilk cinsel deneyimlerini yaşamaktadırlar. İlk gece ile ilgili bilgilere girmeden önce kızlık zarı ile ilgili bazı bilgilerimizi hatırlayalım.


 

Kızlık Zarı ve İlk Gece
Genç kızların bir çoğunda kızlık zarı (HYMEN, 'himen' okunur) ile ilgili anlatılan abartılı ve yanlış hikayeler nedeni ile ilk cinsel ilişkinin çok ağrılı bir tecrübe olacağı inanışı vardır. Bu inanış ilk cinsel ilişkiden aşırı derecede korku duyulmasına neden olmaktadır.

İlk gece korkusu yenilmediği takdirde zamanla cinsel ilişkide kasılmalar ve cinsel ilişkiye girememe sorunu olarak bilinen vajinismus problemine kadar varan pek çok cinsel fonksiyon bozukluklarına neden olabilir.

Kızlık zarı nedir, kızlık nasıl bir organdır?
Kızlık zarı (hymen), vajen girişinden yaklaşık iki santimetre içerde bulunan bir mukoza kıvrımıdır. Bu oluşum vajina girişinde bir darlık meydana getirir. Vajinal salgıların ve adet kanının dışarı akması için ortasında açıklık mevcuttur.

Kızlık zarı, hymen, himen
Himen'in şekli, esnekliği ve kalınlığı kişiden kişiye farklılık gösterebilir.

Bazen ilişki sırasında kanama yapmayacak kadar ince ve elastik olabilirken bazen de cinsel ilişkiyi engelleyecek kadar kalın olabilir.

Çoğu zaman kızlık zarı yuvarlak ve ince yapılı olup rahat bir şekilde ilişkiye uygun anatomik yapıdadır.
 


Kızlık zarı içinden geçen boşluk vajinaya açılmakta ve adet kanının dışarıya boşalmasını sağlamaktadır.
(Üstteki resim- Hymen- kızlık zarı)

Kızlık zarı kanaması nasıl olur?
Genellikle ilk ilişki veya vajina içine cisim sokulması sırasında, kızlık zarı yırtılması sonucunda bir miktar kanama meydana getirir. Kızlık zarı kanamasının genelde rengi hafif pembemsidir.

Kızlık zarı kanaması ilk gece (ilk ilişki) sonrasında hemen oluşabileceği gibi, ilişkiden bir kaç saat sonrasında da olabilir. Gecikmeli olarak gelen kanın rengi genelde kahverengi veya sihaya yakındır.

Kızlık zarı türlerine  kişiden kişiye miktarı azdan çoğa doğru değişen şekilde kanamalar meydana gelebilir.

"Esnek kızlık zarı" nedir?
Bazı durumlarda kızlık zarı esnektir ve penis vajinaya girse bile yırtılmamaktadır. Böyle durumlarda kızlık zarı ilişki ile değil de ancak doğum anında yırtılmaktadır. Bu durum halk arasında "esnek zar" olarak bilinmektedir.

Yani, kişi normal doğum yapana kadar "bakire" olarak kalacaktır. Eğer sezeryen ile doğum yaparsa yine bakire olmaya devam edecektir.

Esnek bir kızlık zarının bozulup bozulmadığını kızlık zarı muayenesi ile anlamak da mümkün değildir.

Normal bir durumda ilk ilişki sonrasındaki kızlık zarı kanaması 5-10 dakika ile birkaç saat arası sürmektedir.

Kızlık zarı kanamanın hiç olmaması veya çok az olması normal olabileceği gibi bazen kişiyi şoka sokacak kadar fazla da olabilir. Bu tamamı ile yırtılan kızlık zarı bölgesinin kanlanımı ile ve kızlık zarının anatomik şekli ile ilişkilidir.

İlk gecede nelere dikkat etmek gereklidir?
Öncelikle normal bir ilişkiye başlamada ilk şartlardan birisi çiftlerin birbirine karşı güven duyması ve anlayışlı olmalarıdır.

Cinsel ilişkiye başlamadan önce kadın ilişkiye ne kadar hazırsa ve ilişkiyi ne kadar çok arzuluyorsa, vajenin kayganlığını sağlayan salgılar o kadar fazla, ilişki de o kadar ağrısız olacaktır. Bu nedenle ilk cinsel deneyimde ön sevişmeyi uzun tutarak hazzı arttırmak, bu şekilde vajinanın ıslanmasını sağlamak önemlidir.

Ayrıca kadın kendini hazır hissetmeden ilişkiye girmenin denenmesi kızlık zarının düzensiz yırtılmasına neden olabilir. Bu durumda ağrı ve kanama daha fazla olmaktadır. Böyle bir durumun yaşanmaması için erkeğin anlayışlı ve sabırlı olması gerekmektedir.

KAYGANLAŞTIRICILAR (Lubrikanlar)
Lubrikan (kayganlaştırıcı) kullanımı

İlk cinsel ilişki öncesi bayanlar "lubrikan" adı verilen vajinal kayganlaştırıcılardan da kullanabilirler. Nitekim bazan korku ile vajinal ıslanma azalabilmekte, bu durum da cinsel ilişkiyi zora sokabilmektedir. Lubrikanlar eczanelerden temin edilebilir. İlk ilişkide kayganlığın sağlanması olayı kolaylaştıracaktır.

Vajina lubrikan seçiminde nelere dikkat etmek gerekir?
Vajinal kayganlaştırıcılar (lubrikanlar) jel, krem veya fitil şekillerinde olabilir. Su bazlı ve irritan maddeleri içermeyen lubrikanların eczanelerden alınarak kullanılmasında fayda olacaktır.

CİNSEL İLİŞKİ POZİSYONLARI
İlk gece pozisyonları nelerdir?

İlk gecede en rahat pozisyon kadının üstte erkeğin altta olduğu pozisyondur.

Bu pozisyonda ön sevişmeden sonra erkek sırt üstü yatar. Kadın sertleşmiş olan erkeğin penisinin üzerine oturur. Ön sevişmede vajinal ıslanmanın sağlanması ilişkiyi kolaylaştıracaktır.

Kadının üstte- erkeğin altta olduğu bu pozisyonda kadın üstte olduğu için tam hakimiyete sahiptir. Erkek allta ve pasiftir.

Daha sonraki cinsel deneyimlerde erkek üstte (misyoner pozisyonunda) de olabilir.  

İLK GECE ANILARI
Pek çok kişi yaşadıkları ilk gece anılarını hayatları boyunca unutamamaktadır. Neredeyse herkesin kendine ait anlatabileceği bir "ilk gece hikayesi" vardır.

İlk gece anıları içinde maalesef toplumda ağızdan ağıza dolaşan ve şehir efsanesi haline dönümüş olan pek çok yanlış, abartılı ve eksik bilgiler bulunmaktadır.

İlk gece hikayelerini sanki bir kahramanlık öyküsü gibi ağızdan ağıza katlayarak dillendirmek, genç kızların ilk gece ile ilgili korkularını arttırmakta, ilk gece deneyimlerini gereksiz yere bir kabusa dönüştürmektedir.

ÖNERİ
Klinik olarak erkek veya kız tüm hastalarımıza ilk cinsel deneyim öncesi önerimiz, evlilik veya cinsellik öncesi cinsel danışmanlık almaları yönündedir.

Bayanların da öncelikle basit bir jinekolojik değerlendirme, kızlık zarı muayenesi, cinsellikle ilgil basit bir bilgilendirmeden geçmeleri ve daha sonra ilk cinsel ilişki için kendilerine en rahat gelen pozisyonu tercih etmelerini önermekteyiz. Doğru bilgilendirmenin baştan iyi bir şekilde yapılması ilk gece korkusu ile ilgili kaygıların baştan giderilmesini sağlayacaktır.

Hera Klinik: Vajinismus Tedavi ve Genital Estetik Merkezi
0530 763 3400