Kalıcı Kızlık Zarı Dikimi (Mikrocerrahi Yöntemi)

Kalıcı kızlık zarı dikimi operasyonları arasında daha çok flep yöntemi bilinmektedir. Ancak mikrocerrahi yöntemi ile kızlık zarının kalıcı dikimi, kızlık zarının flep operasyonlarına göre bazı avantajlar sağlar. 

Bu bölümde kalıcı kızlık zarı dikiminin mikrocerrahi tekniği ile nasıl yapıldığı konusu ele alınacaktır. 

Kalıcı kızlık zarı dikimi mikrocerrahi tekniği ile nasıl yapılır?
Mikrocerrahi ile kızlığın kalıcı olarak tamiri; kızlık zarı yırtıldıktan sonra her iki yırtık ucun kesilerek mikrocerrahi yöntemi ile yeniden dikilmesi, birleştirilmesi şeklinde gerçekleştirilmektedir. Bu şekilde kızlığın anatomik bütünlüğü yeniden kazandırılmaktadır. 

Mikrocerrahi ile uzun süreli yani kalıcı kızlık zarı tamiri, fleb operasyonlarına göre daha zor olmakla birlikte daha avantajlıdır. 

Mikrocerrahi ile kızlık zarı onarımı riskleri var mıdır?
Mikrocerrahi ile kalıcı olarak kızlık zarının dikilmesi sırasında yapılan vajina daraltma ameliyatları toplamda 30 dakika kadar sürer. Nadiren de olsa her operasyonda olabilecek kanama ve enfeksiyon harici riskleri de yoktur.

Kızlık zarı dikimi sonrası kanama
Kızlık zarı dikimi sonrası kanama hafif hafif olabilir, normaldir. Buradaki kriter adet kanamasından fazla olmamasıdır. Bazen de işlem yapıldıktan sonra kanama olmaz, ancak bir kaç gün sonra kanama gelebilir. Bu durum hastalar açısından operasyonda 'atılan dikişlerin açıldığı' şeklinde yanlış bir yorumlamaya neden olabilir. Halbu ki, içerde biriken kanamanın dışarıya çıkmasından ibarettir. 

Mikrocerrahi ile kızlığın dikilmesi sonrası başarıda neler önemlidir?
Mikrocerrahi ile kızlık zarının dikilmesi tecrübe gerektirir. Başarıda yırtıldıktan sonra kalan kızlık zarı artıklarının (himen karünkülleri) durumu da önemlidir.  

Jinekolojik muayenede kızlık zarının dikildiği anlaşılır mı?
Kızlık zarı dikimi sonrası


Kızlık zarı dikimi sonrası "işlemin yapılıp yapılmadığı muayenelerde anlaşılır mı, kızlık zarının dikildiği muayenede anlaşılır mı" soruları hastalar tarafından sıkça sorulmaktadır. 

Uygun anatomik yapıdaki kişilerde, mikrocerrahi ile kalıcı kızlık zarı dikimi yapıldığı takdirde bir jinekolojik muayene sırasında bile önceden böyle bir işlemin yapıldığı anlaşılmaz. Ancak atılan dikiş ipliğinin türü ve kalitesi de bunda önemlidir. 

Ancak flep operasyonu yapıldıysa bu durum bir jinekolog tarafından uygulanan jinekolojik muayene sırasında anlaşılabilir. O yüzden flep ameliyatına göre daha avantajlıdır. 


Her iki yöntem de kan testlerinde, karın ultrasonu, MR veya BT gibi görüntüleme yöntemlerinde ortaya çıkmaz. 

Uzun vadeli kızlık zarı dikiminde hangi yöntem daha üstün?
Mikrocerrahi yöntemi sırasında daraltma ameliyatının da yapılabilmesi, dokuların uç uca getirildikten sonra tam bir anatomik bütünlüğün elde edilmesi ve doğala daha yakın olması açılarından üstünlükleri daha fazladır. Ayrıca mikrocerrahi ile yapılan uzun süreli kızlık zarı onarımları, daha sonradan yapılacak jinekolojik muayeneler sırasında da anlaşılmaz. 

Mikrocerrahi ile kızlığın dikilmesi teknik olarak biraz daha tecrübe gerektirir. Kızlık zarının flep yöntemi ile dikimi işlemi nispeten daha kolaydır. 

İlişki süresi kısa zaman içinde olacaklar için 'Geçici Kızlık Zarı Dikimi' ameliyatları daha uygundur. 

Mikrocerrahi ile kızlık zarı dikimi ile aynı anda vajina daraltma
Mikrocerrahi ile kızlık zarı dikimi sırasında aynı anda vajina daraltma ameliyatı da yapılabilmektedir. Bu şekilde yıllara, cinsel ilişkilere ve geçirilen kürtajlara bağlı oluşan vajina genişlemeleri de giderilmiş olmaktadır.

Vajinası fazlaca genişlemiş olanlarda vajina darlığı elde edilmesi önemlidir. Vajinal sıkılığın ve darlığın artışı cinsel ilişkide daha önceden hiç ilişkiye girilmediği yönünde bir his uyandırmaktadır.

Mikrocerrahi ile kalıcı kızlık zarı onarımı ücreti nasıldır?
Kızlık Zarı Dikimi Fiyatları Ankara, İstanbul, İzmir 
Kızlık zarı dikimi fiyatları ve kalıcı tamirinde alınan ücretler merkezden merkeze, şehirden şehre oldukça değişiklikler göstermektedir.

Kızlık zarı dikimi fiyatları Ankara, İzmir ve İstanbul gibi büyük şehirlerimizde farklı fiyatlar, değişik ücretlendirme şekilleri ile karşılaşabilirsiniz. Kızlık zarı dikimi ücretinin belirlemesinde uygulanan anestezi yöntemi ve lazerle veya cerrahi olarak vajinal daraltmanın yapılıp yapılmadığı da etkili olmaktadır.  

Hera Klinik: Vajinismus Tedavi ve Genital Estetik Merkezi
0530 763 3400