Mastürbasyon

Masturbasyon nedir?
Masturbasyon (özdoyurum) nedir? Elle vea penisle nasıl yapılır? Otoerotik aktiviteMasturbasyon, cinsel davranışın hayal kurularak zihinde yaşanması, elle, yabancı bir cisimle veya sürtünerek boşalmanın (orgazmın) sağlanmasıdır.  

İlginç bir şekilde dünyadaki hiç bir cinsel etkinlik, masturbasyon kadar ayıplamasına ve tartışılmasına rağmen bu kadar yaygın bir şekilde uygulanmamaktadır. 

Alfred C. Kinsey erkeklerin hemen hemen tamamının, kadınların ise dörtte üçünün hayatlarının en az bir döneminde masturbasyon yaptığını göstermiştir.

Masturbasyon Türkçe’de “özdoyurum” olarak da kullanılmaktadır. Masturbasyon "otoerotik aktivite" veya "otoerotizm" olarak da geçmektedir.

Masturbasyon İngilizcede ve diğer Latin dillerinde "masturbation" (elle rahatsız etmek) olarak geçer. Manus latincede "el", turbare "rahatsız etmek" anlamına gelmektedir.

Bu bölümde çocukluk, ergenlik ve evlilik dönemlerinde hem kadın hem de erkeklerde masturbasyonun önemi, nasıl yapıldığı, sakıncalarının olup olmadığı gibi konular ayrıntılı bir şekilde ele alınmaktadır.

Çocukluk çağı masturbasyonları
Cinsel öz-uyarı (self stimulasyon), yeni doğan ve çocukluk dönemlerinde dahi sık olarak yaşanmaktadır.

Yenidoğanlar ellerinin ve ağızlarının işlevlerini öğrenirken, aynı işlevleri genital organları ile de yapmayı öğrenmektedirler. Genellikle 1.5 yaş civarında hem kız hem de erkek bebekler genital organlarını uyarmaya başlamaktadır. Bu dönemde çocukların kendi vücutlarını tanımaya yönelik çalışmaları genital alanlarda hazzı hissetmeleri ile devam etmektedir.

Zaman içinde çocukların anne, baba, çevredeki diğer çocuklar, hatta hayvanların cinsel organlarına karşı ilgi artışı da olmaktadır. Bu ilgi doğal bir akışla, oyun arkadaşlarına cinsel organlarını göstermeye (teşhirciliğe), diğerlerinkine bakmaya ve dokunmaya kadar gidebilir.

Cinsel kimlik çok erken yaşlarda gelişmeye başlar…
Özellikle 3-6 yaş arasında “fallik dönem” adı verilen süreçte cinsel kimlik gelişmekte olup, bu dönemde çocukların sık olarak masturbasyon yapmaları doğaldır. Bu durumda ebeveynlerin çocuklara yaklaşım tarzı çok önemlidir.

Aşırı katı ve baskılayıcı kurallar ilerleyen yaşlarında erkek çocuklarda erken boşalma ve sertleşme problemlerine, kız çocuklarda ise vajinismus, anorgazmi ve cinsel isteksizlik sorunlarına neden olabilmektedir.

Unutulmamalıdır ki masturbasyon psikoseksüel gelişimin evrensel, kaçınılmaz bir yönüdür ve çoğunlukla doğal bir adaptasyonla sonuçlanır.

Örnek   Kliniğimize başvuran bir olgumuz A.Y ilk kez 3 yaşında penisiyle oynarken bu bölgedeki duyarlılığı hissetmiş. Katı ve geleneksel aile yapısına sahip A. Y, kimsenin olmadığı zamanlarda yatağın altına girerek sürtünme ile kendisini tatmin ediyormuş. Günün birinde amcası tarafından kendi ifadesi ile “bu uygunsuz bir şekilde” görülerek fena şekilde azarlanmış: “Sen ne biçim bir çocuk oldun, ne kadar ayıp bu yaptığın, hiç utanmıyor musun?”…

Bu küçültücü yaklaşım ilerleyen dönemlerde de değişik mesajlarla devam etmiş. A.Y  23 yaşında, 6 aylık evli olmasına rağmen bize erken boşalma ve sertleşme sorunları ile başvurdu. Sorunun fallik dönemdeki yaşanılan tatsız olaylarla ilişkili olduğu anlaşılarak psikodinamik-davranışçı- bilişsel cinsel tedaviler sonucunda çözüme ulaşıldı.

Ergenlik (bluğ çağı) döneminde masturbasyon

Ergenlik dönemi (puberte), adölesanlarda masturbasyonÇocuklar “puberte” (bluğ çağı) adı verilen ergenlik dönemine ulaştıklarında sex hormonlarının artışına bağlı olarak cinsel uyarılmalar, cinsel meraklar ve dolayısı ile masturbasyon sıklığı artmaktadır.

Ergenlikte sekonder sex organları da gelişmeye başlamaktadır.

Yani genç kızlığa geçiş dönemi olan erken ergenlikte memeler büyür (telarş), cinsel bölgelerde kıllanma oluşur (pubarş) ve daha sonra adet görülmeye başlar (menarş). Yine ergenlikte cilt yağlanır ve ergenlik sivilceleri (akneler) ortaya çıkmaya başlar. 

Ergenlik dönemi seksüel gelişimi ile ilgili bilgiler için tıklayınız  >>>

Adolesanların sıklıkla koitus (cinsel ilişki) ve orgazm olma yetenekleri vardır. Ancak bu özellikler genelde ahlaki ve sosyal yasaklarla sürekli olarak kısıtlanmaktadır. Adolesanlar bu dönemde cinsel yasaklar ve artan şehvet duygularının ikilemi içinde yaşamaktadırlar. Bu nedenle bu dönemde cinsel gerginlik artar; gevşemeyi sağlamak için masturbasyon yapmak en iyi çözüm yoludur.

Masturbasyon kızlık zarına zarar verir mi?
Hayır.  Vajina içine parmak veya yabancı bir cisim sokulmadıktan sonra, dıştan klitoris uyarısı ile masturbasyon yapılması kızlık zarına zarar vermez. Bu nedenle bakireler de sık olarak klitoral uyarı ile ergenlik döneminden itibaren masturbasyon yapabilmektedirler.

Anal masturbasyon nedir?
Anus yani makad kısmının elle uyarılarak masturnbasyonuna anal masturbasyon adı verilir.

Ergenlik çağında cinsel fanteziler ve “rüyalanma”…
Ergenlik ve çocukluk çağı cinsel fantezileri arasında önemli bir fark bulunmaktadır. Çocukluktaki cinsel fanteziler arasında cinsel birleşme bulunmazken ergenlerde bu durum farklıdır. Ergenler genelde cinsel ilişki ve birleşme hayali ile masturbasyon yapmaktadırlar.

Bilinç freninin ortadan kalktığı rüyalarda boşalma sık olarak karşılaşılan bir durumdur. Halk arasında buna “rüyalanma” adı verilir.

Cinsel fanteziler cinsel kimliğin gelişiminde oldukça önemli yer tutmaktadır. Çocukluk çağındaki cinsel imajinasyonlar (hayaller) sayesinde cinsel kimlik normal gelişimini sağlamaktadır. Ayrıca bu şekilde adolesan, cinsel rolünü de öğrenilir. Otoerotik aktivite erişkin yıllara kadar sürdürüldükten sonra yerini “koitus” (coitus) yani gerçek cinsel ilişkiye bırakır.

Cinsel ilişkileri olan çiftler masturbasyon yapar mı?

Çiftler veya evliler de masturbasyon yapar mı? Normal midir?Cinsel ilişkileri olan çiftlerin de masturbasyon yapması doğaldır. Masturbasyon kişinin kendisine veya partnerine elle veya ağızla yapması şeklinde olabilir.

Koitus yeterince tatminkar değilse, cinsel uyaranlar çok fazlaysa veya cinsel gerilim aşırıysa zevk alma ve gevşeme amaçlı masturbasyon yapılabilmektedir.

Ayrıca partnerin olmadığı durumlarda da masturbasyon alternatif bir çözümdür.

Kadınlar nasıl masturbasyon yapar?
Kadınlar en sık olarak elle dıştan klitoris uyarısı ile masturbasyon yapmaktadırlar.

Elle veya yabancı bir cisimle vulva ovuşturularak veya sıkılarak yapılan klitoral uyarılar genellikle orgazm ve boşalma ile sonuçlanmaktadır. Titreşimli vibratörler klitoris uyarısı sağlayarak boşalmayı sağlayabilir.

Banyoda basınçlı su tutularak klitorisin uyarılması da diğer bir masturbasyon yöntemidir.

Hem kadın hem de erkekler masturbasyon sırasında bebek yağı veya sabun gibi kayganlık sağlayıcı maddeler kullanmaktadırlar.

Kadınlar masturbasyon yaparken vücutlarının meme ucu, bacak arası, kulak arkası gibi haz bölgelerini de elleri ile uyararak orgazmı sağlayabilmektedirler. Bazan pornografik film, cd veya dergiler de orgazm sırasında kullanılabilmektedir.

Kadınlar bazen dildo (yapay penis) veya başka yabancı maddeleri vajina içine sokarak, klitoris ve G Noktası aracılığıyla vajinal tatmin yolunu arayabilmektedir. G noktası vajinal girişte 2-3 cm içeride vajinal ön duvarda yer alan bir alandır ve koital orgazmı sağlar. Vajina içine parmak veya parmaklar sokularak (elle) G noktası uyarılarak da özdoyum sağlanabilmektedir.
(Aşağıdaki Resim- Klitoris Anatomik Yapısı)
Klitoris nerededir? Orgazmı nasıl sağlar? G noktası ve clitoris
 

Yine bazı kadınlar bacaklarını kapatıp, bacakların birbirine sürttürülmesi ile de masturbasyon yapılabilmektedir. Bu şekilde masturbasyon yapmak halk tarafından dikkat çekici olmadığı için tercih sebebi olabilmektedir.

Bir kadının nasıl masturbasyon yapılacağı (mastürbasyonun şekli) aslında ergenlik döneminde öğrenilen hareketlerin, tekrarlarla davranış kalıbı haline gelmesi ile şekillenmektedir. 

Master and Jhonson, klitorisin baş kısmı olan “glans” ın çok duyarlı olması nedeni ile kadınların daha sıklıkla klitorisin gövde kısmını kullandıklarını ortaya koymuştur.

Evli çiftlerin masturbasyon yapması normal midir?
Evet.
  Aşırıya kaçılmadan yapılan cinsel fanteziler ve masturbasyon evlilikte doğal olarak karşılanmaktadır.

Ancak aşırıya kaçılan, masturbasyon olmazsa ilişkide olmaz gibi zorunluluk halleri cinsel tedavi gerektirir.

Vajinismuslu çiftler de masturbasyon yapar mı?
Evet.
  Tam penetrasyonu sağlayamayan bakire ve bekarete önem veren, asla gebe kalmak istemeyen veya vajinismus sorununa sahip çiftler elle birbirlerinin genital organlarını okşayarak veya sürtünme yolları ile masturbasyon yapar ve orgazma ulaşabilirler. Buna "non penetrative sex" adı verilir.

Masturbasyon amacı ile kullanılan vibratörler
Masturbasyon amacı ile hem kadın hem de erkeklerde “vibrator” kullanımı da yaygındır.

Vibratörler kadınlarda genital organlarda titreşim etkisi ile klitoral uyarılma ve hazzı sağlayarak etki etmektedir.

Erkekler de vibratörlerin titreşim etkisini penislerinde hissederek hazzı sağlayabilirler.

Vibratör veya dildo gibi cinsel fantezi ürünlerinin ve sex oyuncaklarının cinsel ilişki sırasında veya öncesinde kullanılmaları doğal olarak karşılanmalıdır.

Masturbasyon hakkındaki yanlışlar
Cinsellikle ilgili yanlış bilinen bir takım hurafelere “cinsel mit” (sexual myth) adı verilir. Cinsel mitler dilden dile dolaşan, kaynağı belirsiz adeta şehir efsaneleri gibidir.

Bir takım ahlaki ve geleneksel tabulardan dolayı masturbasyon hakkında da bir sürü yanlışlar yani cinsel mitler mevcuttur.

Mastürbasyonla ilgili cinsel mitlerin en sık olanları:
- Masturbasyon akıl hastalığına yol açar.
- Masturbasyon cinsel güçte azalma yapar.
- Masturbasyon kısırlık yapar.
- Mastürbasyon iktidarsızlık yapar.
- Masturbasyon ahlaksızlıktır ve asla yapılmamalıdır.
Tüm bu söylemlerin tıbbi ve bilimsel olarak hiçbir önemi yoktur.

Tarihte Masturbasyon
Ortaçağ, hatta rönesans döneminde batıda masturbasyon yapmak son derece kötü ve kanun dışı bir hareketti. Bazı ülkelerde masturbasyon yapanlara ölüm cezası dahi verilebiliyordu. Bu durum günümüzden neredeyse 100 yıl öncesi kadar devam etti.

Masturbasyon önleyici alet
İlginç olan bu dönemlerde Çin, Hindistan ve diğer uzak doğu ülkelerinde Kamasutra (Hint sevişme sanatı), Tao ve Tantra gibi cinsel felsefeler ile kişiler Avrupalılardan çok daha farklı bir boyutta cinselliği yaşamaktaydılar.

Avrupa'da bu kadar cinsel kısıtlamaların olması, cinsellikle ilgili bilimsel çalışmaların da önünü tıkamaktaydı. Batı dünyası cinsellikle ilgili ilk bilgileri doğu felsefelerinden edinmiş ve halen de edinmeye devam etmektedir.


Üstteki resim- İngiltere'de 19. yüzyılda erkeklerde masturbasyon önleme için geliştirilmiş bir alettir.

Masturbasyon yararlı mıdır?
Masturbasyonun yararları ile ilgili bir takım bilimsel çalışmalar bulunmaktadır.
- Masturbasyon depresyonu düzeltir.
- Kişinin kendisine olan özgüveni arttırır.
- Cinsel ilişkiden önce partnerlerin birbirine karşı yaptıkları masturbasyon ile çiftler birbirlerinin ve kendilerinin vucutlarındaki "haz bölge haritalarını" belirler.  Bu da "sensate focus" yani haz için dokunmayı öğrenmede önemlidir.
- Masturbasyon erkeklerde prostat kanserini önler. 2003 yılında Avustralyalı araştırmacı Graham Giles, 20'li yaşlarda haftada 5 veya daha fazla masturbasyon yapan erkeklerin prostat kanserine yakalanma riskinin azaldığını bulmuştur.  Ancak bunun nedeni birleşme olmaksızın sık masturbasyonlar ile cinsel ilişkiden uzak durulması ve kanser yapan viruslerin alınmaması olabilir. 
- 2009 yılında İngilterede NHS'ye konu olan bir slogan "Günde bir orgazm doktoru sizden uzak tutar" olmuştur.  

Masturbasyon ve Gebelik
Masturbasyon sırasında yüzeyel ilişki ile (sürtünerek) dış genital alana boşalan meni içindeki spermler ile gebelik olasılığı vardır. Çünkü spermler bakire bir genç kızda veya vajinismus hastasında yüzerek tüplere ulaşıp yumurtayı dölleyebilir.

Diğer taraftan Tüp bebek (ivf) ve aşılama (ıuı) tedavilerinde de erkek eşlerden laboratuar ortamında masturbasyon ile meni örneği vermesi istenmektedir.

Cinsel terapilerde masturbasyonsuz egzersizler düşünülemez…
Evet.
  Hem erkek hem de kadın cinsel terapilerinde masturbasyon olmaksızın cinsel terapi olamaz.

Masturbasyon, gebelik, cinsel teraoiler, cinsel isteksizlik, anorgazmi (orgazm olamama)Bazı cinsel terapilerde, özellikle erkeklerde erken boşalma, sertleşme problemleri ve cinsel isteksizlikte kişilere ev ödevi olarak özel bir takım masturbasyon çalışmaları da verilebilmektedir.

Yine kadınlarda vajinismus, cinsel isteksizlik ve anorgazmi gibi cinsel sorunlarda da verilen özel mastürbasyon uygulamaları son derece önemlidir.

Aşırı masturbasyon yapmak sakıncalı mıdır, ne zaman cinsel tedavi gerektirir?
Bir kişi masturbasyon yapmadan duramıyorsa, cinsel ilişki öncesi veya sonrasında mutlaka yapma gereksinimi duyuyorsa, bu hali kendisinde bir saplantı haline gelmişse bu durum patolojik bir hal almıştır ve cinsel terapi gerektirir.

Hiperseksüalite (Seks bağımlılığı) adı verilen bazı durumlarda aşırı masturbasyon isteği kişinin sosyal hayatını da olumsuz yönde etkileyebilmektedir. Çünkü "masturbasyon olmazsa olmaz" durumuna gelmiştir. Bu durum "compulsive masturbation" veya masturbasyon takıntısı olarak da bilinmektedir. Hiperseksüel kadın ve erkeklerde sekse aşırı düşkünlük ve sürekli eyleme geçme dürtüsü mevcuttur. Ayrıca telefon seksi, paralı cinsellik, siber seks, pornografi  gibi cinsel aktivitelere eğilimleri de fazladır.

Hiperseksüalitenin erkeklerde görülen şekline 'Satiriazis', kadınlardakine ise 'Nemfomani' adı verilmektedir.

Bipolar (manik depressif) kişilerin bazıları da manik dönemlerde artmış cinsel istekleri ile yoğun bir şekilde masturbasyon yapabilirler veya en yakınlarında buldukları kişilerle cinsel ilişkiye girebilirler.

PSAS (Persistent Sexual Arousement Sydrome) olarak bilinen sürekli cinsel uyarılma sendromunda ise kadının kendi kontrolü dışında gün içinde sürekli cinsel uyarılma, masturbasyon istemi, genital bölgede kan dolaşımında artma ve orgazmı andıran istemsiz küçük kasılmalarla giden rahatsız edici bir durum söz konusudur. Sürekli cinsel uyarıya rağmen, tam bir rahatlama hali asla sağlanamamaktadır. Oldukça nadir görülen bu cinsel sorun, yaşam kalitesini fazlasıyla etkilemektedir. 

Mastürbasyon ağrısı
Bazı durumlarda kişiler mastürbasyon sırasında genital bölgelerinde ağrı duyabilirler. Bu durumlarda psikolojik nedenlerden önce organik nedenler ön planda düşünülmelidir.

Vajinadaki yırtıklar ve erkeklerdeki peyronie hastalığı orgazm ağrılarının nedeni olabilir. Fimozis (penis derisinde darlık) da erkekte masturbasyon ağrısına neden olabilmektedir.

Cinsel ilişki veya masturbasyon sırasında penisin kırılması ("penil fraktur"), penise gelen darbeler ile yaşanan penil travmalar, seks oyuncakları veya penis büyütücü vakumların etkileri sonrasında penis hasar görebilir. Bu durumda erkeklerde hem masturbasyon hem de cinsel ilişki ağrılı ve zor bir hale gelebilir.

Bazan de aşırı mastübasyon yapma davranışı, kişilerde daha sonraki mastürbasyonlarda ağrı ve acı hissine neden olabilir.

Penisin sertleşme süresini uzatan bazı ilaçlar da (Viagra, Levitra, Cialis veya Lifta gibi) kişilerde hafif tansiyon düşmesine bağlı olarak masturbasyon veya cinsel ilişki sırasında baş ağrılarına veya migren türü ağrılara yol açabilmektedir.

Otoerotik asfiksi nedir?
Otoerotik asfiksi, kişilerin orgazm sırasında his duygusunu ve hazzı arttırmak amacı ile kendilerini nefessiz bırakma yöntemlerini kullanmalarıdır.

Özellikle mastürbasyon yaparken bir kişi kendisini boynundan asabilir, yarı şekilde kendisini boğabilir.

Kişiler kendilerini orgazm sonrasında çözmeyi planlasalar da yılda ortalama olarak 500 ile 1000 arasında kişinin bu şekilde masturbasyon kazası sonucunda öldüğü tahmin edilmektedir.

Otoerotizm düşkünü olan kişilerin çoğu erkektir. Genellikle travestisizim de tabloya eşlik etmektedir.

Otoerotik asfiksiye bağlı ölümlerin çoğu ergenlik dönemlerinde olmaktadır. Bu tür mazohistik uygulamalar şizofreni gibi akıl hastalıklarında ve major duygudurum bozukluklarla da sık olarak görülmektedir.

İlgili Linkler: 
Kadınlarda orgazm olma hakkında  >>>
Kadınlarda cinsel ilişki nasıl olur?  >>>

Hera Klinik: Vajinismus Tedavi ve Genital Estetik Merkezi
0530 763 3400