Site Logo

Vajinismus Hastalığı

Paylaşın:


2 Mart 2010 Tarihinde Sabah Gazetesi'nden Esra Tüzün ile yaptığımız söyleşide vajinismus hastalığı ve vajinismus hastalarının eşlerini konuştuk.

Vajinismus hastaları ve hastaların eşleri ile yapılan röportajları da bu bölümde bulabileceksiniz.  

 

MERYEM ANA GİBİ ANNE OLUNUR MU?

GÜNAYDIN sordu, Op. Dr. Süleyman Eserdağ anlattı.

2 MART 2010 TARİHLİ SABAH GAZETESİ  (Haber: Esra Tüzün)

Aşırı anlayışlı erkeklerin baba olması zorlaşıyor...

Vajinismusla savaşan kadınların eşlerinin de cinsel problemlerle uğraştığını belirten Op. Dr. Süleyman Eserdağ, ‘Eşlerini çok seven erkekler, zaman içinde karılarını oldukları gibi kabul ediyor. Cinsel ilişki olmadan da aseksüel bir evlilik hayatını kanıksıyorlar’ diyor.

Hera Kadın Sağlığı Merkezi Kurucusu Kadın Doğum Uzmanı Op. Dr. Süleyman Eserdağ, vajinismus sorununu dolaylı olarak yaşayan erkekleri anlattı.

Sabah Gazetesi:   Vajinusmus sorununda erkeğin de rolü var mı?

Cinsel Terapist ve Jinekolog Dr. Süleyman Eserdağ:   Vajinusmus kadının olduğu kadar erkeğin de problemidir.  Genelde sorunu yaşayan kadınların eşlerinin de geçmişteki cinsel deneyimleri oldukça kısıtlı ve yetersizdir. Onlar da çoğu kez eşleri gibi cinselliği hayatları için çok gerekli görmeyip, evlilik sonrasına kadar ertelemişlerdir.

Sabah Gazetesi:  Vajinismus çiftlerin evliliği uzun sürmez mi?

Cinsel Terapist ve Jinekolog Dr. Süleyman Eserdağ:   Uzun süre evli kalan çiftlerin ortak özellikleri, eşlerini çok sevip, onları bu şekilde kabul etmelerinden kaynaklanır. Eşlerine aşırı derecede anlayış, tolerans ve hoşgörü gösterirler. Hatta sahip oldukları hoşgörü, bazen eşlerinin bile arzuladığından fazladır.

Eşlerini oldukça seven erkekler, zaman içinde karılarını oldukları gibi kabul edip cinsel ilişki olmadan da  ‘aseksüel bir evlilik’ hayatını kanıksayabilirler. Birbirini bu şekilde gören eşler sanki ‘iki kardeş – iki kanka gibi’ aynı evi paylaşabilir, birleşme olmadan da yaşayabilirler. Bu tür çiftler genellikle çocuk edinme arzusu sonucunda bir jinekoloğun yolunu tutarlar.

ERKEN BOŞALMA SORUNLARI VAR !

Sabah Gazetesi:    Vaginismus yaşayan kadınların eşlerinde de cinsel sorunlar otaya çıkar mı?

Cinsel Terapist ve Jinekolog Dr. Süleyman Eserdağ:   Evet zaman içinde vajinismus sorunu olan kadınların eşlerinde de bir takım cinsel işlev bozuklukları ortaya çıkabilir. Vajinismus problemi yaşayan kadınların eşlerinde en sık olarak görülen sorunlar, erken boşalma ve sertleşememedir. Bu nedenle biz, cinsel problemlerle gelen hastalarımızın eşlerini de – eğer problemler mevcutsa- tedavi ediyoruz.

Sabah Gazetesi:   Ne tür psikolojik sonunlar yaşanıyor?

Cinsel Terapist ve Jinekolog Dr. Süleyman Eserdağ:   Eşinde vaginismus problemi olan kocalarda sürekli reddedilmekten kendini sorumlu tutma, fazla empati kurarak ne yapacağını bilememe ve sürekli evden uzaklaşma bahaneler yaratarak işe yada arkadaşlara kendini verme şeklinde psikolojik sorunlar görülebiliyor.

İlk adımda jinekolog görüşü olmazsa olmaz…

Sabah Gazetesi:   Vajinismusu hangi uzman teşhis etmelidir?

Cinsel Terapist ve Jinekolog Dr. Süleyman Eserdağ:   Her ne kadar vajinismus yüzde 90 oranında psikolojik kökenli bir rahatsızlık olsa da yüze 10 gibi bir oranda anatomik veya organik problemlere bağlı olarak da gelişebilmektedir.

Bu nedenle cinsel ilişki veya birleşmede sorun yaşayan hastalar, ilk olarak bir jinekologa başvurmalı ve basit bir değerlendirmeden geçirilmelidirler. Çünkü vajinismus tanısı ancak bir jinekolog tarafından yapılan basit bir değerlendirme sonrasında konulabilir.

TÜRKİYE’DE SEKSOLOG YOK!

Sabah Gazetesi:  Vajinismus tedavisi ile hangi uzmanlık dalı ilgilenmelidir?

Cinsel Terapist ve Jinekolog Dr. Süleyman Eserdağ:  Ülkemizde Batılı ülkelerde olduğu gibi maalesef ‘seksoloji’ diye bir branş ve bu konuda çalışan ‘seksolog’ unvanlı kişiler yok. Daha çok cinsel terapilere ilgi duyan ve kendisini geliştirmek isteyen kişiler, hastalar yardımcı olmak istiyor.

Cinsel terapilerde çoğunlukla psikiyatr, psikolog, jinekolog ve pratisyen hekimler hastalara hizmet veriyor.


HERA KADIN SAĞLIĞI MERKEZİNDE VAJİNİSMUS HASTALIĞINI YENEN HASTALARIN
EŞLERİ VAJİNİSMUSU ANLATTI

Evliydik ama 8 yıl seks yapamadık
H.S. -(Bankacı, 33 yaşında)

Eşim ve ben, ikimiz de bankacı olarak çalışıyoruz. Severek evlendik ama evliliğimizin ilk günlerinde ilişkiye giremedik. Zamanla geçeceğini düşündüm. Ama olamadı. Yaşadığımız gerginlik, ilişkimize de yansıdı, sürekli kavga etmeye başladık. Bu sefer de, ‘kavga ettiğimiz için mi eşimin cinsel sorunu düzelmiyor?’ diye kendimi suçlamaya başladım.

Aradan sekiz yıl geçti. Birbirimizi çok seviyor ama sürekli gerginlik yaşıyorduk, üstelik çocuk yapmak için de yaşımı geçecek diye panik yapmaya başlamıştım. Aile terapistine gittik. Bize  ‘gevşeme yöntemleri’ anlattı ve kızlık bozma operasyonu önerdi. Aklımıza yatmadı. Geçen sene bize kabul yaşatan konu, üç günlük seansla ortadan kalktı. Şimdi bir bebek bekliyoruz.

EŞİMİN KIZLIK ZARINI DOKTOR ÇIKARTTI
M.U. -(Sigortacı, 37 yaşında)

Eşimle beş yıl önce görücü usulüyle evlendik, o daha önce evlenmiş, altı ay evli kaldıktan sonra boşanmıştı. Ama ben nedenini sormamıştım. Meğerse cinsel sorunları varmış biz de bir türlü ilişkiye giremedik. Ben çok çocuk istiyordum, ailem de çocuk konusunda ısrarcıydı.

Eşim, üç yıl önce bir kadın doğumcuya gitti. Doktor, bu problemin kızlık zarından kaynaklandığını ve kesilerek çıkarılması gerektiğini söylemiş. Bu ameliyat da yapıldı ama yine de birlikte olamıyorduk, sonra başka bir doktora gittik. Oda kayganlaştırıcı kremler verdi. Sonuç, yine olumsuzdu, psikoloğa gittik yine gelişme olmadı. Bu arada ailem bizden bir an önce çocuk yapmamızı istiyordu, 1 yıl önce önerilen başka bir merkeze ulaştık ve çok şükür tedavimiz bir hafta içinde sonuç verdi. Şimdi üç aylık bir kızımız var.


BİR ANNEDEN ÇOK ÖZEL İTİRAF 
Kavgalarımız vajinismus yaptı !
F.S.- (Memur, 40 yaşında)

Yedi yıllık evliyim. Evlilik öncesinde çok tutucu olmayan bir çevrede büyüdüm. Sonra da eşimle evlendik ve ilk zamanlar bir sorunum yoktu. Eşimle aramızda problemler oluşmaya başlayınca bende de cinsel sorunlar oldu. Artık ilişkiye giremiyordum. Yıllarca bu böyle sürdü. Aramızdaki gerginlikten olduğu tahmin ettiğimiz için araştırmaya da gerek duymadık.

Ancak artık yaşımız ilerlediği için be çocuk istiyordum. Doktora gittik ve teşhisi ‘vajinusmus’ konuldu. Ben de şaşırdım. Teşhis konuldu ama tedavi yapılmadı. Kitaplar verdiler… “Birbirinize yakınlaşın, kendi vücudunuzu tanıyın” dediler. İyi geçinen bir çift değildik, böyle konuşmalar da bize çare olmadı. Başka doktorlara gitmeye başladık. Yapılan tedavi ile sorunum çözüldü ve hamile kaldım. Şimdi 1,5 aylık bir kızım var.


VAJİNİSMUS HURAFELERİ
Vajinismus neden bende var?

Vajinismus tüm dünyada sık olarak görülen bir cinsel işlev problemidir. Ülkemizde görülme sıklığı yüzde 10’dur.

Vajinam küçük!
Vajina dışarıdan bakıldığında görülebilen bir organ değildir. Normalde alt ve üst duvarı bitişik duran vajina, ilişki sırasında açılmakta ve genişlemektedir. Ayrıca ‘vajinismus’ ismi öyle olda da bir vajina problemi değil, bilinçaltı problemidir.

Cinsel ilişki sırasında kilitlenme oluyormuş!
Cinsel ilişki sırasında kilitlenme yani tıbbi literatürdeki adı ile ‘ penis captivus’ insanlarda değil, hayvanlarda olan bir fizyolojik olaydır. Hayvanlarda son derece normal olan bu durum, insanlarda asla görülmez. Ancak pek çok vajinismus hastası söz birliği etmişçesine böyle bir olayı söylemektedir. Belki de bu cinsel mit vajinismusun sebeplerinden birisidir.

İlk gecede kızlık zarı patlıyormuş!
Kızlık zarı patlamaz…

Maalesef pek çok jinekolog tarafından yapılan kızlık zarının kesilerek çıkarılması operasyonu (hymenektomi) vajinismusu tedavi etmez, tam aksine problemi daha da büyütür.

Vajinismus çoğu zaman bir vajina darlığı problemi değildir. 

Hastalarımızın tedavi süreci öncesi ve sonrası yaşadıklarını okuyabilirsiniz.

Op. Dr. Süleyman Eserdağ ve Uz. Dr. Şenay Eserdağ Show TV'ye konuk oldu.

Op. Dr. Süleyman Eserdağ TV 8'de Çok Yaşa programında vajinismusu anlattı.

Op. Dr. Süleyman Eserdağ TV 8'de Çok Yaşa programında genital estetiği anlattı.

0850 303 2000
Vajinismus Danışma Hattı (Ücretsiz)
Op. Dr. Süleyman ESERDAĞ - Uz. Dr. Şenay ESERDAĞ
Adres: Valikonağı Cd, No: 52/7 Nişantaşı, İstanbul. (Harita)

Sitenin tüm tasarımı ve içeriği Jinekolog & Cinsel Terapist Op. Dr. Süleyman Eserdağ tarafından hazırlanmıştır.
Yazarın izni olmaksızın içerikler veya resimler kullanılamaz.
© 2004 - 2018. www.jinekolognet.com

Yasal Uyarı - Site Haritası