Erkeklerde Genital Estetik

Erkek genital estetiği ile ilgili tüm ameliyatlar kadınlardaki genital estetik operasyonları gibi hem kozmetik (estetik) hem de işlevsel amaçla yapılabilmektedir. Mutlu bir cinsel yaşam, aile ve evlilik kavramının en ideal şekilde devamı için en önemli unsurlardan birisidir. 

Erkek genital estetik ameliyatları içerisinde birinci sırada erkek cinsel organı; ‘penis’ ile ilgili operasyonlar gelmektedir.

Estetik ve işlevsel amaçlarla yapılan penis ameliyatları özellikle de ‘penis büyütme’ ile ‘penis kalınlaştırma’ ameliyatları son zamanlarda tüm dünyada oldukça popüler hale gelmiş ve yaygınlaşmıştır. 

Erkek genital estetiği nedir? 
Penisteki organik (fiziksel) ve estetik problemler gittikçe büyüyerek ilerleyen dönemlerde kişinin kendisinde ve cinsel partnerinde problemler yaratabilir; hem işlevsel hem de psikolojik sorunlara neden olabilmektedir. Erkek cinsel bölgesindeki estetik bir kusur bireyde benlik saygısında azalma, özgüven kaybı ve sosyal yaşamda konsantrasyon problemleri gibi sıkıntılara yol açabilmektedir. Partner ilişkilerinde sorunlara neden olabilir. Bu sorunlarla doğru orantılı olarak erkeklerde erken boşalma, sertleşme problemi veya erkeklerde cinsel isteksizlik gibi cinsel işlev bozukluklarına da neden olabilmektedir.

Bunun haricinde daha estetik bir cinsel organ görünümü, kadınlar kadar erkeklerin de hakkıdır. İşte erkek cinsel bölgesi ile ilgili yapılan tüm ameliyat ve uygulamalar ‘erkek genital estetiği’ kapsamında yer alır. ‘Erkek cinsel estetiği’ veya ‘Erkeklerde cinsel bölge estetiği’ olarak da bilinir ve ‘kozmetik üroloji’ alanında yer almaktadır. 

Erkeklerde genital estetik neden gereklidir?
Erkekler cinsel bölgesindeki estetik ve işlevsel bir sorunu büyütüp, anlam yüklemek yerine bu özel konularda uzmanlaşmış ve tecrübesi olan hekimden yardım almalıdırlar. Nitekim penis ve genital organların yapı veya işlevine bağlı gelişerek büyüyen pek çok psikolojik sorun, çoğu zaman bir saatten daha az süren bazı operasyonlarla tamamen giderilebilmektedir. Günümüzde, yapılan bazı ameliyatlar ve işlemler ile bu sorunlar ve hastalıklar tedavi edilmektedir.

Erkeklerdeki genital estetik ameliyatları nelerdir?
Erkeklerde genital bölge estetik ameliyatları kapsamında yer alan, hem işlevsel hem de estetik kazanımlar sağlayan operasyonlar: 
• Penis Büyütme Ameliyatları (Penis uzatma ve Kalınlaştırma):
Penisin hem boy hem de kalınlığını arttırmak için yapılan cerrahi uygulamaları içerir.
• Erken boşalma tedavi yöntemleri: Cerrahi ve medikal uygulamalar  
Erken boşalma tedavisi için uygulanan ‘frenuloplasti’ operasyonu ile uygun vakalarda çözümler oluşturulabilmektedir. Erken boşalmada tedavisinde; cerrahi olmayan ilaç tedavileri, tıbbi uygulamalar ve psikolojik destek tedavileri de yer almaktadır.
• Penis eğriliği tedavisi için yapılan ameliyatlar ve uygulamalar:
Peyronie hastalığı başta olmak üzere penisteki eğriliklere uygulanan cerrahi işlemlerle günümüzde hem işlevsel hem de estetik yönden olumlu sonuçlar elde edilebilmektedir.  
• Hipospadias onarımı:
Doğuştan idrar deliğinin penis başının ortasından değil, farklı bölgelerinde yer alması pek çok tıbbi ve estetik sorunları da beraberinde getirir.
• Penis protezi (mutluluk çubuğu) ameliyatlarıı:
İleri düzeyde iktidarsızlık sorunu (‘erektil disfonksiyon’ problemi) yaşayan erkeklerde penise uygulanan protezler sayesinde sorun giderilebilmektedir. Penil protez uygulamaları özellikle uzun süreli şeker hastalığı veya yüksek tansiyona bağlı sinir ve damar problemi olanlar için son çare niteliğindedir.
• Sünnet hatalarının düzeltilmesi:
Özellikle ehil ellerde yapılmayan sünnet (sirkümsizyon), uygulanan yanlış cerrahi yöntemler ciddi sıkıntıları da beraberinde getirmektedir. Sünnet hataları, genital bölge estetik operasyonları ile düzeltilebilmektedir. 

Kadın genital estetik operasyonları nelerdir?
Kadınlarda genital estetik operasyonlar arasında en sıklıkla iç dudak estetiği (labioplasti), vajina daraltma (vajinoplasti), doğum dikiş izlerinin alınması (perineoplasti) ve genital bölge lazer uygulamaları yer almaktadır. 

Erkeklerde genital bölge operasyonları kimlere yapılır?
Erkeklerdeki genital bölge ile ilgili operasyonlar penis ve scrotum (testislerin yer aldığı torbalar) ile ilgili sorun yaşayan erkeklere yapılır. Erkeklerin yaşadığı sorunlar yukarıda belirtildiği gibi hem işlevsel hem de psikolojik kaynaklı olabilmektedir. Bu şekilde pek çok problem günümüzde uygulanan modern cerrahi işlemler veya cerrahi olmayan uygulamalar sayesinde kalıcı şekilde çözüme kavuşmaktadır. Erkeklerde genital estetik uygulamaları ‘kozmetik üroloji’ alanında yeni bir çığır açmıştır. 

Hera Klinik: Vajinismus Tedavi ve Genital Estetik Merkezi
0530 763 3400