Erken Boşalma Tedavi Yöntemleri

Erken boşalma tedavi yöntemleri arasında psikolojik destek ve cinsel terapiler, medikal tedaviler ve son çare olarak da cerrahi yöntemler yer almaktadır.

Tıbbi literatürde ‘prematür ejekulasyon’(premature ejeculation) olarak da bilinen erken boşalma ortalama her iki erkekten birisinin sorunudur, destek alınmadığı takdirde sertleşme sorunu, erkeklerde cinsel isteksizlik gibi diğer cinsel işlev bozukluklarına da yol açabilmektedir. 

Erken boşalma nedir? Erken boşalma tarifi
Erken boşalma (prematur ejekulatio) erkeğin cinsel aktivite anında boşalmasını kontrol edememesi şeklinde tarif edilebilmektedir. Bu nedenle ‘kontrolsüz boşalma’ veya ‘denetimsiz boşalma’ gibi isimlerle de bilinir.

Erken boşalmadaki süre genelde penisin vajina içerisinde 1 dakikadan az kalması ile karakterizedir. İleri düzeylerde cinsel birleşme henüz gerçekleşmeden, ön sevişme sırasında bile istem dışı boşalma olabilmektedir. Halbuki bir erkek aynı idrarını kontrol edebildiği gibi boşalma (ejekulasyon) süresini de kendisi belirleyebilir, 30-45 dakika dahi boşalmadan kalabilir.

Erken boşalma sorunu erkeklerde cinsel ilişkiye girememe nedenleri arasındadır. 

Erkek ve kadın boşalması farklıdır?
Cinsellikte zamanı kadın belirler. Bunun nedeni kadın multiple orgazm dediğimiz birden fazla orgazmı yaşayabilir. Ancak erkekte durum böyle değildir. Erkek boşaldıktan sonra rezolüsyon (dinlenme) evresi denilen bir çözülme safhasına girer. Bir süre cinsel haz azalması ile karşı karşıya kalır. Tekrar ereksiyon (sertleşme) sağlaması için zaman ihtiyacı vardır. Kadının orgazm durumuna ulaşabilmesi için erkeğin boşalma süresini uzatması bu yüzden önemlidir. 

Ülkemizde kadınların pek çoğu orgazm olamama (anorgazmi) sorunu ile karşı karşıyadır. Bu sorunun altında genellikle erkeğin erken boşalma problemi yatmaktadır. 

Erken boşalma tedavisi nasıldır?
Erken boşalma yani kontrolsüz boşalmada cinsel terapiler ve cinsel bilgilendirmeler oldukça önemlidir. Lokal uyuşturucu kremler ve bazı antideprasan ilaçlar da tedavide kullanılmaktadır. Bunlar haricinde uygulanan bazı cerrahi prosedürler hem tek başına hem de cinsel terapilerle kombine edilerek oldukça başarılı sonuçlar alınmaktadır.

Özetlemek gerekirse erken boşalma tedavisi- (Prematür ejekulasyo terapisi) için yöntemler arasında:

  • Cinsel terapiler
  • Medikal tedaviler (ilaç desteği)
  • Cerrahi işlemler ve cerrahi dışı basit uygulamalar yer almaktadır. 


Erken Boşalma Tedavi Yöntemleri: Cerrahi Yöntem ve Basit Uygulamalar
Erken boşalma tedavisi için bazı ameliyatlar ve cerrahi dışı uygulamalar sık olarak uygulanmaktadır. Bu yöntemleri şöyle özetleyebiliriz.

Penis başına dolgu enjeksiyonu
Penisin baş kısmı ‘glans penis’ olarak bilinen alandır. Cinsellikte peniste en hassas ve duyarlı olan bölge ‘glans penis’ yani penis başıdır. Penis başı temasa çok hassastır. Bu nedenle erken boşalması olan erkeklerde vajina penetrasyonu (birleşme) ile birlikte hemen boşalma gerçekleşir.  

Penis başına dolgu nasıl yapılır?
‘Glans penis hipersensitivitesi’ yani penis başı aşırı duyarlılığında penis başına geçici dolgu maddesi enjeksiyonu uygulanmaktadır. Penis başına ‘hyalüronik asit’ adı verilen dolgu maddesi verilerek hem penis başındaki hassasiyet azaltılır, hem de estetik açıdan penis başına daha kalın ve daha dolgun bir görünüm kazandırılmış olur. 

Penis başı dolgusu ne kadar kalıcıdır?
Dolgu maddesinin etkisi 6 ay ile 1 yıl arası sürmektedir.

Erken boşalma tedavi yöntemleri içinde yer alan cerrahi işlemler
Erken boşalma tedavi yöntemleri arasında son çare cerrahi operasyonlar ve cerrahi olmayan basit müdahaleler yer almaktadır. 

Erkeklerde genital bölgede en duyarlı ve en hassas yerler penis başından sonra penis başının hemen altında dil şeklinde çıkıntı olan ‘frenilum’ (phrenilum) ve penis köküyle skrotum (scrotum, testisleri saran torba) arasındaki bölgelerdir. Bu bölgelerde aşırı duyarlılığı olan erkeklere ‘phreniloplasty’ (freniloplasti), ‘Penoscrotal webbing’ onarımı, ‘Scrotoplasty’ (skrotoplasti), ‘v-y plasty’ ve ‘Norotomy’ gibi oldukça basit cerrahi prosedürler uygulanabilmektedir. Erken boşalma ameliyatlarının tamamı lokal anestezi altında yapılabilmektedir.

Erken boşalma tedavi yöntemleri arasında cinsel terapiler önemlidir!
Erken boşalma tedavi yöntemleri içinde cinsel terapiler son derece önemlidir.

Performans anksiyetesi (başarısızlık kaygısı) giderilmesi, gevşeme, hazza odaklanma ve penis kaslarına hükmedebilme amaçlarıyla verilen bilişsel davranışsal cinsel terapi yöntemleri dünyada sık olarak önerilen yöntemler arasındadır. Desensitizasyon, Start-stop tekniği, Sıkma tekniği gibi uygulamalar en çok tercih edilen tedavi teknikleri arasındadır. Erken boşalma ile birlikte erkesiyon sorunu da yaşayan bireylerde sertleşme sorunu tedavisi de uygulanmalıdır.

Hera Klinik: Vajinismus Tedavi ve Genital Estetik Merkezi
0530 763 3400