Penis Büyütme Ameliyatları

Penis büyütme ameliyatları son zamanlarda oldukça popüler hale gelmiştir. Erkeklerde penis büyütme operasyonları ‘penis kalınlaştırma’ ve ‘penis uzatma’ işlemlerini içermektedir. Kişilerde özgüven artışı amacıyla yapılan genital estetik ameliyatlardandır.

Bireyin isteği doğrultusunda penis büyütme ameliyatları yapılabilmektedir. 

Penis büyütme operasyonları ne kadar fayda sağlar?
Penis büyütme cerrahisi ile peniste ortalama 3-4 cm uzama ve kalınlaştırma sağlanabilmektedir. 

Normalde penis boyu (uzunluğu) nedir?
Penis boyutu yaşanılan coğrafya ve genetik ile değişkenlik göstermektedir. Penis boyutu hakkında standart bir veri yoktur. Genellikle erekte (yani sertleşmiş halde) 11-12 cm’ in altında olması küçük kabul edilir. Hemen her erkek penisinin biraz daha büyük olmasını istese de en önemlisinin işlevi olduğunu unutmamalıdır.

Penis büyütme operasyonu kimlere yapılır?
Erkekte hatta cinsel partnerinde (cinsel eşte) penis boyu bir endişe, kaygı mevcutsa penis büyütme ameliyatları rahatlıkla yapılabilir. Bu tür psikolojik sorunlar bu ameliyatlardan sonra düzelmektedir.

Mikropenis nedir?
Penis boyunun ereksiyonda (yani sertken) 7 cm ve altında olması durumda ise ‘mikropenis’ durumundan bahsedilebilir. Mikropenis çok yönlü yaklaşılması gereken endokrin (hormonal ) bir hastalığın bulgularından birisidir. Bir endokrinoloji uzmanı ile beraber hormonal durumun incelenmesi, tedavi edilmesi  ve gerekirse penis büyütme cerrahi tedavilerinin uygulanması gereklidir.

Penis büyütme ameliyatı nasıl yapılır?
Penis uzatma ameliyatlarında  ‘ligamentolizis’ denilen yani penisi yukarı doğru asan bağlar serbestleştirilir ve penisin içeride olan kısmı dışarı çıkarılmış olur. Ciltten de uzama sağlanabilmesi için Y-V plasty denilen uzatma tekniği ile cilt kapatılır. Böylelikle normal pozisyonda penis yaklaşık 3-4 cm uzatılmış olur. 

Penis uzatmada diğer bir yöntem de penis ile skrotum (testisleri saran torba) arasındaki mesafenin (penoscrotal bileşke) artırılmasıdır. Penise alttan bakıldığında bir uzama gerçekleşmektedir. Ligementolizis tekniği ile karşılaştırıldığında daha pasif bir uzama sağlanmış olur.

Penis kalınlaştırma nasıl yapılır?
Penis kalınlaştırmada ise otolog yağ transferi denilen hastanın kendisinden elde edilen yağlar kullanılır. Aynı kadınlarda büyük dudaklara yağ dolgusu şekline benzer bir operasyondur.

Karın, kasık veya uyluk bölgesinin iç kısımlarından alınan yağlar saflaştırıldıktan sonra kalitesini artırmak için hastanın kanından alınan kandan hazırlanan prp (platelet –rich plasma)  ile karıştırılır ve penis cildinin altına enjekte edilir. Bu şekilde kalınlaştırma işlemi tamamlanmış olur.

Bireyin metabolizma durumuna göre penis kalınlığında altı ay içerisinde % 30-50 'si  kaybolacağı için kalınlaştırma ameliyatında fazla yağ kullanılır. Nihai sonuçta oldukça dolgun ve kalın bir penis ortaya çıkacaktır. 

Gömülü penis için cerrahi
Özellikle kilolu erkeklerde kasık bölgesindeki aşırı yağ katmanı penisin gömülü bir hal almasına neden olabilir. Bu duruma ‘gömülü penis’ veya ‘gömük penis’ adı verilir. Bu durumda suprapubik (kasık bölgesi) yağlarının ‘liposuction’ (liposakşın) yöntemi ile alınması ise penis daha görünür bir hale gelmiş olacaktır. Bu şekilde yağların alınması ve penis büyütme operasyonu birlikte uygulandığında toplamda 5-6 cm’ye kadar penis uzatılabilmektedir.

Penis büyütme ameliyatı öncesi görüşme önemlidir
Bu ameliyatı olmak isteyen birey ile öncelikle bir ürolojik muayene yapıldıktan sonra görüşülerek ayrıntılı bilgiler verilir. Yapılan muayene sonrası hangi cerrahi prosedür veya prosedürlerin yapılacağı kararlaştırılır. 

Cinsel haz için kadınlarda vajina daraltma ameliyatları
Vajinasında genişleme olan kadınlardaki vajina daraltma ameliyatları da cinsel hazzı arttırmaktadır. Özellikle doğum ve yaşa bağlı olarak genişleyen vajinal kanal basit cerrahi ameliyatlarla daraltılabilmektedir. Bu da farklı bir çözüm alternatifidir. Kadınlarda vajina estetiği ameliyatları arasında yer alan 'vajina daraltma' (vaginoplasti) kadınlarda en fazla tercih edilen genital estetik operasyonları arasında yer alır. 

Penis büyütme ameliyatları ne kadar sürer?
Yapılacak cerrahi işlem veya işlemlere göre bu tür ameliyatlar ortalama olarak 1 ile 2 saat arasında sürmektedir. Ameliyattan sonra yarım günlük yatış yeterlidir. 

Penis büyütmeden sonra cinsel ilişki ne kadar süre ile yasaktır?
Toplamda 1 ila 2 saat arası süren bu ameliyatlarda hastanın sadece anestezisini vücuttan atmasına kadar beklenilir. Yani ameliyattan sonra hastanede kalmaya dahi gerek yoktur. Penis büyütme (uzatma ve kalınlaştırma) ameliyatı olan bireylerin yaklaşık 4-5 hafta cinsel aktivitelerden kaçınılması önerilmektedir. 

Penis büyütme ameliyatları cinsel haz kaybına neden olur mu?
Hayır olmaz.  Uygun cerrahi teknikle yapıldığında bu tür operasyonlar hem psikolojik hem de işlevsel yönden erkekte ve partnerinde oldukça yararlar sağlamaktadır. 

Hera Klinik: Vajinismus Tedavi ve Genital Estetik Merkezi
0530 763 3400