Sünnet Hatalarının Düzeltilmesi

                     
Sünnet (sirkümsizyon) dini ve kültürel bir cerrahi işlem olmasına rağmen, günümüzde sağlık ve hijyenik açıdan sağladığı pek çok faydalarından dolayı da tercih edilir olmuştur. Uygun şekilde yapılmayan sünnete bağlı hatalar ise pek çok komplikasyonlara zemin hazırlar. Sünnet hatalarının düzeltilmesi erkeklerde genital estetik ameliyatları içinde yer alır.  

Sünnet nedir?
Sünnet, penisin baş kısmını saran derinin alınarak penis baş kısmının açığa çıkarıldığı bir cerrahi işlemdir. Sünnet oldukça faydaları bir cerrahi işlemdir.

Tıbbi literatürde 'sirkümsizyon' (circumcision) olarak geçer. 

Sünnetin faydaları nelerdir?
Sünnet olanlarda cinsel yolla bulaşan hastalıklarda azalma gözlemlenmiştir. Ayrıca sünnetli çocuklarda idrar yolu enfeksiyonları daha az görülür. Penis kanseri riskini azaltır. Sünnetli erkeklerin eşlerinde rahim ağzı kanseri riski azalır. 

Fimozis ve Parafimozis
Bazı durumlarda özellikle çocukluk döneminde sünnet derisi idrar çıkışını engelleyebilir. Bu duruma ‘fimozis’ denmektedir. Peniste enfeksiyon ve apseye neden olabilir. Bu durumdan daha akut ve acil müdahale edilmesi gereken ise ‘parafimozis’ dir. Sünnet derisinin geriye çekilerek, halka şeklinde penisi sıkıştırarak peniste kan alkımını bozmasıdır. Sünnet ile bu şikayetlere yol açan sünnet derisinin alınması; olağan gelişebilecek fimozis ve parafimozis problemine karşı koruyucudur. 

Bunların hepsini topladığımızda sünnet sağlık açısından oldukça gerekli ve önemlidir. Ve işin ehli olan uzman doktor tarafından yapılması gereken cerrahi bir işlemdir. Tecrübe sahibi olmayan kişiler tarafından yapılan hatalı sünnet operasyonları ‘revizyon’ ameliyatları ile düzeltilebilmektedir. 

Sünnet cinsel problemlere yol açar mı?
Hayır.  Yapılan geniş çaplı bir metaanaliz sonucuna göre; sünnet işlemi ilerleyen yaşlarda erken boşalma ve ereksiyon sorunlarına yol açmaz, cinsel isteği ve duyarlılığı asla azaltmaz. Bu nedenle Amerikan Pediatri Cemiyeti tarafından da önerilmektedir. 

Sünnet için doğru yaş aralığı nedir?
Tıbbi gereklilik doğrultusunda sünnet her yaşta yapılabilmektedir. Aileler genelde yenidoğan döneminde yani doğar doğmaz yaptırmak isterler ki; yapılmasında herhangi bir sakınca yoktur. Cerrahi olarak penise estetik bir görünüm vermek için penisin biraz daha gelişmiş olması daha doğru olacaktır.  

4-6 yaş arasında çocukların ruhsal gelişiminin etkilenebileceği düşünülse de; eğer çocuk bunu anlayabilecek olgunluktaysa ve güzelce konuşulursa bu yaş aralıklarında da yapılabilmektedir. Burada önemli olan ailenin özellikle ebeveynlerin çocuğa ve özellikle çocuğun penisine boş bir anlam yüklememesidir.

Sünnet (sirkümsizyon) olayını çok çok büyütüp hem ailede hem de çocukta bir tören havasına dönüştürmek yerine çocuğu zorlamadan, olacağı işlemi basit bir şekilde anlatıp çocuğu sünnete hazırlamak çok daha doğru olacaktır.

Sünnet operasyonu kim tarafından yapılmalı?
Sünnet işlemi uzman doktor tarafından yapılmalıdır. Lokal ve sedasyon anestezi yöntemleri kullanılır. Uygun saha temizliği ve hijyene dikkat edilmesi gereklidir. 

Sünnet nasıl yapılır?
Sünnet derisi iç ve dış tarafından kesilir ve estetik bir şekilde dikilir. Dikişler kendinden emilebilen dikişlerdir. 1-2 gün sonra çocuk banyo yapabilir. Yapılan sünnet hem estetik açıdan hem de penisin yapısını bozmayacak şekilde olmalıdır. Hatalı yapılmış sünnetler sonrası cinsel aktif yaşa gelindiğinde; bu bireylerde oldukça fazla cinsel sorunlar görülmektedir. 

Acele yapılan ve cerrah tarafından yapılmayan sünnetlerden sonra olumsuz sonuçlar görülebilir. Uygun olmayan şartlarda yapılan sünnet sonrası mikrobik enfeksiyonlar görülebilir. Düzgün dikiş atılmadığında hem estetik yönünden bozukluk hem de kist vs. oluşumu ilerleyen dönemlerde görülebilir. Penis başının kesildiği durumlar görülebilir ki; telafisi oldukça güç olan bir durumdur. 

Sünnet hataları nasıl düzeltilir?
Geçilmiş hatalı sünnete bağlı kist oluşumu, fazla deri kalması, fistül oluşumu, peniste gerginlik, gömük penis, penis kısalığı vs. gibi problemler görülebilmektedir. Sünnet hatalarının düzeltilmesinde bazı özel revizyon prosedürleri kullanılır. Revizyon ameliyatları ile sünnet hataları estetik bir şekilde giderilmeye çalışılmaktadır.

Tüm bu bilgiler ışığında; sünnet, işinde uzman ve yetisi olan bir cerrah tarafından yapılması gereken önemli bir cerrahi işlemdir.

Hera Klinik: Vajinismus Tedavi ve Genital Estetik Merkezi
0530 763 3400