Penis Protezi (Mutluluk Çubuğu)

 Erkeklerde sertleşme problemi (iktidarsızlık) özellikle diabet, hipertansiyon, damar sertliği gibi problemlere bağlı olarak gelişir. Sertleşme problemi (ereksiyon sorunları) için uygulanan son basamak tedavi yöntemi ‘Penis Protezi’ veya ‘Penil Protez’ ameliyatı olarak bilinen halk arasındaki tabiri ile ‘mutluluk çubuğu’ takılmasıdır.

Penis protezi nedir? Penil protez hakkında
Penis protezi (mutluluk çubuğu) penisin içinde bulunan boruları (kavernöz cisimler) içine sertleşmeyi sağlayacak protezlerin yerleştirilme işlemidir. Cinsellikte penis öne doğru ve vajina içeri doğru gelişen organlar olduğu için erkek aktiftir. Penisin sertleşmesine ihtiyaç vardır. Eğer erkekte olan iktidarsızlık yani sertleşme sorunu uygulanan ilaç tedavilerine ve cinsel terapilere cevap vermiyorsa en son basamak ve en başarılı olan yöntem ‘penis protezi’ ameliyatlarıdır.

Penil protezleri yani mutluluk çubuğu sadece koitus (vajen-penis) birlikteliğinde penisin sertliğini sağlamak için uygulanan bir tedavi biçimidir.

Penis protezleri cinsel hazzı etkiler mi?
Kişinin boşalmasını, cinsel hazzını veya çocuk sahibi olmasını asla etkilemez.

Penis protezi uygulamaları (mutluluk çubuğu)  hakkında sıkça merak edilen sorular aşağıda özetlenmiştir. 

Penis protezi taktıranlar cinsel ilişkide bir sıkıntı yaşar mı?
Hayır.  Penis protezi taktıranlar cinsel ilişki sırasında kendilerinde ve cinsel partnerinde hiçbir sıkıntı ile karşılaşmazlar. Protez taktırdığınızı söylemediğiniz takdirde cinsel eşinizin fark etmesi neredeyse imkansızdır.

Kaç çeşit mutluluk çubuğu (penis protez çeşidi) vardır?
3 çeşit penis protezleri vardır:

  • Tek parçalı yani bükülebilir protezler
  • İki parçalı penis protezleri
  • Üç parçalı şişirilebilir protezler

Tek parçalı protezler diğerlerine göre daha ucuzdur. Penis hep serttir ve ilişkiye girileceği zaman birey penisini öne doğru yöneltip ilişkiye girer. İlişkiden sonra penisini sağa sola, öne aşağı büker.  Şort, mayo, pantolon vs. giymesinde hafif sıkıntılar yaşanabilmektedir.

İki ve üç parçalı yani şişirilebilir protezler daha pahalıdır. Cinsel ilişkiye girileceği zaman şişirilmekte ve ilişki sonrası önceki halini alabilmektedir.

Hangi tür mutluluk çubuğu tercih edilmeli?
Gelişmiş ülkelerde daha çok üç parçalı mutluluk çubukları tercih edilmektedir. Cinsel çift memnuniyetleri %90’nın üstüne çıkmaktadır.

Penil protez ameliyatı nasıl olur?
Penil protez uygulamalarında genel veya belden (spinal) anestezi tercih edilir. Yaklaşık 1.5 saatlik bir ameliyattır. Penisin üstünden veya alt kısmından (penis ile testisleri saran torba yani skrotum arası bileşkeden) insizyon (kesi)  ile takılabilir. Penis altından takılan protezde ameliyat izi neredeyse kalmamaktadır.  Ameliyattan bir gün sonra hasta evine gidebilir, sosyal yaşantısına dönebilir.  4-5 haftalık bir süre cinsellikten kaçınılması istenir.

Mutluluk çubuğu cinsel hazzı etkiler mi?
Penil protezler (mutluluk çubuğu) erkeklerde cinsel isteksizlik yapmaz, cinsel isteğini (libido) etkilemez.  Hatta penisinin sertleşebildiğini görmeleri psikolojik olarak cinsel istekte artışa neden olacaktır.

Penil protez ameliyat sonrası dönem nasıldır?
Penil protezi taktıran kişinin buna alışması için zaman geçmesi gereklidir. Özellikle şişirilebilir protezlerin kullanımına alışmak birkaç ayı bulabilmektedir. Genellikle başarısı oldukça yüksek olan penil protez uygulamasından sonra bireyin alışamaması veya rahatsız olması durumunda cerrahi yolla protez çıkartılıp bireye göre daha kullanışlı veya başka bir model protez takılması mümkündür.

Penis protezinin farklı avantajları 
Penis protezlerin diğer ismiyle mutluluk çubuğunun diğer bir avantajı ise hastaların istedikleri zaman cinsel ilişkiye girebilme rahatlığını sağlamalarıdır. Cinselliği bitirmeleri de kendi ellerindedir. Bu nedenle cinsel partner (cinsel eş) memnuniyeti oldukça yüksektir.

Penis protezi fiyatları nasıldır?
Penis protezlerinin fiyatları, ücretlendirmeler, ameliyat maliyetleri takılacak protezin özelliklerine göre değişmektedir. Penil protez maliyetleri konusunda hekiminiz veya ameliyat olmayı düşündüğünüz klinik ile görüşerek ayrıntılı bilgiler alabilirsiniz.

Penis protezi (mutluluk çubuğu) takılması operasyonunda en iyi sonucu alabilmek için her cerrahi girişimde olduğu gibi hekim tecrübesi son derece önemlidir.

Hera Klinik: Vajinismus Tedavi ve Genital Estetik Merkezi
0530 763 3400